Predikbeurten- INGEZONDEN STUKKEN. «Aan de {Texelaars. Marktberichten. GRONDBELASTING. De Burgemeester van Texel, brengt over" eenkomstig art. 15, tweede lid, der wet van 26 Mei 1870 (Staatsbl. no. 82, ter openbare kennis, dat hij ter secretarie van de gemeente vanal heden gedurende dertig dagen ter in zage van de belanghebbenden heeft neder- gelegd eene opgave van uitkomsten bedoeld in de artt. 15, 28 en 43 der wet. De verzoekschriften om hermeting of her schatting op kosten van ongelijk,die om vernietiging van schattingen, welke geacht worden in strijd met de wet te zijn verricht, de bezwaarschriften tegen ambtshalve ver beteringen van misstellingen in de belastbare opbrengst en van onjuiste metingen en bere keningen, zoomede de bezwaarschriften om trent de onderwerpen, bedoeld in art. 43 der wet, behooren luidens de artt. 16 no. 1,19 no. 2,23 derde lid en 44 bij Gedeputeerde Staten dezer provincie te worden ingediend, binnen dertig dagen na den dag der afkondiging. Texel, den 6 November 1907. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten raadhuize: 1 schroefdraaier van een wagen, ge vonden op den Hoornderweg; 1 sleutel, gevonden in de Weverstraat. Door het Prov. bestuur van Noord- Holland werd d. d. aanbesteed het uitbreiden der oeververdediging van de rijkszeewering van het Horntje op Texel. Raming f 4750. Laagste inschrijver J. Oldenburg, Bergen, f 4299. Oudeschild, 8 Nov. Te Helder is in het ziekenhuis overleden, de heer M. Hillenius, die eenige jaren schoolopziener in dit district was en eenmaal in de schoolwereld een eervolle positie innam. Een langdurig lijden naar lichaam en geest is hélaas het deel geweest van den ontslapene. Zware l>eproevingen zijn hem geenszins gespaard gebleven en ontzettende verliezen van geliefde panden dompelden hem bij herhaling in diepen rouw. Wanneer ooit aan een groeve de bede „rust zacht", een woordje op z\jn plaats mag heeten, dan moge stellig wel aan het graf van dezen doode worden gestameld: „zacht ruste zijne assche Gisteren geraakte het paard van den heer L. uit den Prins Hendrik-polder van den steilen oever in de haven te water. Weldra daagden hulpvaardigen op, die het paard naar de scheepshelling wisten te brengen, waar 't weer behouden kon landen. Deze plek is reeds voor menig paard een reddende uitkomst geweest. Nieuwe manier van verkoopm. Te Wedde werd dezer dagen een niet alledaagsche koop gesloten. De land bouwer van Herpel, gem. Vlachtwedde, kocht van iemand te Boertange een paaid, bij 'tpond. Niet voor de slachtbankDe klepper zal wagen en ploeg trekken 1 't Paard werd in 't loge ment de Groot gewogen. Wagenplanken werden op de schaal gelegd, hier werd het paard op geleid, dat onder 't wegen geen kabaal maakte. 'tWoog 750 oude ponden. De koop was gesloten voor 18 cent het halve kilo, zoodat het dier f 135 opbracht. Een wettig opgemaakt, schriftelijk contract gaf waarborg tegen 't verbreken van 't accoord. (W. Ct.) Wel wat rijk gezegend. Uit Prinsenhage wordt gemeld Zaterdag werd bij een echtpaar alhier een drieling geboren. De kinderen hebben echter slechts enkele uren geleefd. Bedoeld echtpaar huwde alhier 24 November 1903. In Juli 1904 werd hun een tweeling geboren, 21 April 1905 een meisje, 4 Mei 1906 een jongen, 9 April 1907 een tweeling en Zaterdag een drieling. In het jaar 1907 werden zij dus met 5 kinderen verrast en in de nog geen 4 jaren welke zij gehuwd zijn werden hun 9 kinderen geboren. ('s H. Ct Een cijfer dat meetelt. Een onzer financieels bladen raamt het bedrag dat in Nederland is verloren, voornamelijk tengevolge van de crisis in Amerika, op vijfhonderd millioen gulden. Dat is een negende deel van ons natio naal vermogen. Amsterdam vrijhaven. De heer O. Kamerlingh Onnes bepleit in de „Zeepost" het denkbeeld om de kleine schipperij geheel te ontheffen van alle kosten van brug- en sluisgelden. Hij deelt mede, dat zoowel in den raad als door den wethouder van de Handelsin richtingen dit denkbeeld de overweging wordt waardig gekeurd. De verwezen lijking er van zal Amsterdam maken tot een vrijhaven voor het binnenscheep- vaartverkeer. De vrijhaven Amsterdam zal deze stad „een eenige positie doen innemen in Europa, die elke samenspan ning der buitenlandsche coalitie glansrijk tart." Een onverbeterlijk. Een man, die drie jaren in Veenhuizen had doorgebracht en in al die jaren geen druppel sterken drank geproefd had, werd dezer dagen met een uitgaanskas van f 50 ontslagen. Hij begaf zich per spoor naar Renkum, en onthield zich nog gedurende de geheele reis van sterken drank. Maar ten slotte werd hem toch de verzoeking weer te sterk, en des avonds werd hij te Arnhem wegens dronkenschap aangehouden, nadat de helft van zijn uitgangskas reeds verdwenen was. Hij nam zich stellig voor niet weer in zijn oude zonde te vervallen, maar reeds den volgenden avond lag hij weer zijn roes uit te slapen op den weg naar Oosterbeek. Zijn laatste bankbiljet van f 25 was intusschen ook verdwenen, en de man ging zich nu maar weer zelf aan het bureau aanmelden. (N.v.d.D.) Alweer een. Te Utrecht heeft de firma Chr. Oort" man Zn. hare betalingen gestaakt. Naar verluidt zijn vele Utrechtsche fa milies en een groot aantal Amsterdamsche instellingen gedupeerd. De beurs van den kleinen man zal er wel niet mee gemoeid zijn, hoewel de Nutsspaarbank als crediteur genoemd is. Het passief moet circa een half milli oen bedragen, terwijl het actief nihil of niet veel meer is. Een Imogen prijs. Te Haarlemmermeer is een veulen van 4 maanden door den beer H. F. Bultman gekocht, voor den buitengewoon hoogen prijs van f 1250. Een leesmachine. Door den heer Borgman, hoofd der school te Vledderveen (gem. Onstwedde), is, naar aan het „Vad." gemeld wordt, een nieuw leermiddel uitgevonden, n.l. een leesmachine. Het instrument ziet er uit als een ouderwetsche pianode onderwijzer bespeelt de toetsen en- de leerlingen lezen de woorden, die op de achterzijde der machine verschijnen. Dit gaat ongeveer vijf maal zoo vlug als wanneer de les op 't bord moet geschre ven worden. Boer zijn vrouto gered. Een schipper, varende met zijn schuit door het Spaarne te Haarlem, had het ongeluk, door het uitschieten van den vaarboom, te water te geraken. Zijn vrouw, die aan het roer stond er was niemand anders op het schip sprong in het aan het schip bevestigd roeibootje en wist haar man uit zijn hachelijke positie te redden. Eenige krachtige riemslagen en het trouwe echtpaar bevond zich weder aan boord van het schip. Een schokker vergaan. Zaterdagavond werd men in Maassluis door een zeer treurige tijding ontroerd. Een Maassluische schokker is bij den Hoek van Holland bezuiden den Zuider- dam vergaan. Het schijnt dat de schipper er niet in is kunnen slagen om op het juiste oogenblik tusschen de pieren binnen te komen. De bemanning bestond uit een vader met twee zoons, die waarschijnlijk allen den dood in de golyen hebben gevonden. Ze was tevreden gesteld. Men meldt uit Breda aan de „Tel.": Waarschijnlijk tengevolge van de verspreide geruchten omtrent den storm loop by de Rotterdamsche Spaarbank kwam een juffrouw, die zich ongerust gemaakt had, bij de Spaarbank te Breda haar bespaarde gelden opeischen. Zulks bedroeg f 1500. Toen men haar dit bedrag uitbetaald had, was zij gerust en stelde zich tevreden met een bedrag van f 25. De overige f 1475 liet zij by de Spaarbank staan. Maar moeielijk te gelooven. Men meldt het volgende aan de „D. Ct."Bij Th. Klumpers aan te Hof van Delft, is een kip die goregeld's mor gens vraagt binnengelaten te worden, dan 2 trappen hoog loopt, om vervolgens in de wieg van het dochtertje des huizes een ei te leggen. Wanneer zij haar plicht heeft gedaan, komt zij weer naar beneden en vraagt om buitengelaten te worden. Gedurende 8 weken is zij op die wijze al bezig en ruim 50 eieren zijn al door haar in de wieg gelegd. Sigaren vrij. In de vergadering van den Raad van Schoterland werd door een lid voorgesteld om gedurende de Raadsvergaderingen op kosten der gemeente sigaren te mogen rooken, omdat sommige leden gewoon zijn ook vrij tabak te rooken, uit een lange pijp, over welk voorstel de stemmen 7 tegen 7 staakten. Zondag 10 November. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur da. Kijue, in het gebouw der Doopsgez. Gem. Koog. Voorm. 10 uur ds. Smits. (Avondmaal.) Oudeschild. 'e Avonds 7 uur ds. Met. Den Hoorn. Voorm. 10 uur Ds. Visser. (Dankzegging) Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Kramer. Cocksdorp. Voorm. 10 uur ds. Met. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. halftien ds. Rooseboom. Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Vm. 10 uur ds. Schorpenhuysen. Woensdag 13 November. Hervormde Gemeente Burg 's avonds 7 uur, Ds. Kijne. i/h. gebouw der Doopsgez. Gem. (naar aanleiding van de jongste tariefver laging voor de Ada.) HOEDT U 1 G. Kalm. m.f. 3/4 3 I 7 T 1 1 Of Bos man U ge na de(?) biedt, Heel Te xel hield tot nu toe woord! oii 1 r 4 3 1 2 Ver hoort die val sche lok stem niet, Van Hoorn tot Cocks dorp klonk het voort 2 4 .1 l .7jj 7f 6 Maar blyft Uw beur zen slui ten Ja, reeds door Neer lands dre ven 06 3 .6" 7 1 2~~3" 4 Zijn schijn par don houdt im mers stand Een nieuwe boot ligt steeds ge reed, -<^= 4| 4 1 3 4 4* 4* 5~ Als vlie gen in een 0 pen hand Zij bracht U red ding, houdt uw eed, f ff P 0 5| 3 .1 ~7 T] 4 3' Laat stil den voog' laar flui ten! Dan redt ge T e x e 1 s le ven mf 3 5 .3 2 1 3.2 1 Laat stil den voog' laar flui ten Dan redt Ge Texels le ven Texel, 7/11, '07. V, 7f een halve toon lager 4* een halve toon hooger De zetter verzoekt vriendelijk van eone herhaling van dergelijke muziekzetterij ver schoond te blijven. Mijnheer de liedacteur Blijkbaar is lachen een aanstekelijk werk want evenmin als de heer D. Bosman een glimlach kon onderdrukken toen hij het verslag las der vergadering tot vaststelling der Statuten voor de Nieuwe Texelsche stoombootonderneming (zie ingezonden stuk in 't Vliegend blaadje van 2 Nov.) evenmin kon ik mijn lachen bedwingen toen ik de laatste aankondiging las van den heer Bosman of liever van de Directie der groote Maatsch. „Alkmaar Packet" onder oogen kreeg; ik bedoel dev erlaging van het porso- nentarief voor de boot „Ada van Holland." Wat hebben wij ons Texelaars, toch steeds enorm vergist in den heer Bosman. Sedert ruim 26 jaar hebben wij hem met- geheel andere blikken aangezien dan thans na deze enorme, vrijwilligaan ons gedane concessie. De heer Bosman heeft zich thans zeer zeker in zijne ware gedaante vertoond en maakt in zijne hoedanigheid van philantroop werkelijk geen slecht figuur. Het kan toch immers niet anders of de laatst getroffen maatregel moet het uit vloeisel zijn van enorme genegenheid voor die lieve Texelaars (zij mochten hun geld eens in zoo'n gewaagde ondernemingsteken) waarvoor de heer C. Bosman reeds zoo vele verbeteringen (zie ingezonden stuk) heeft in het leven geroepen, die echter nimmer door hen zijn gewaardeerd geworden. Dat moet echter anders worden, want eere wien eere toekomt. Terwijl toch de hr Mr.. J. P. Bosman vroeger meermalen verklaard heeft dat tariefverla ging onmogelijk kon plaats hebben, want dat de dienst alleen bestaanbaar was bij een zuinig beheer en door een ervaren en zaakkundige directie, en thans de over- tochtsprys zelfs tot een dubbeltje is terug gebracht, zou het toch ondankbaar van ons „Texelaren" zijn, indien wij hem voor dezen maatregel, die toch alleen uit echte zuivere philantropie moet zijn voortgesproten, niet een eeresaluut brachten. Ik ben er dan ook vast van overtuigd dat niemand hem dit zal onthouden en dat, indien de heer Bosman zijne welwillendheid nog verder wilde uit strekken en een wettelijke verbintenis wilde aangaan om het thans vastgestelde tarief gedurende 20 a 25 jaar te handhaven, men dit op Texel met beide handen zou aan grijpen en de pasgekozen Raad van beheer zeker bereid bevonden zal worden, het bijltje er dadelijk bij neer te leggen. Het spreekt van zelf dat deze verbintenis in den vorm gezegeld en geregistreerd (mondelinge over eenkomst heeft hier te weinig waarde, dat weet de heer Bosman, die Mr. voor zijn naam schrijft, natuurlijk evengoed als wij) tevens bepalingen zou moeten inhouden over het goederentarief, en daar het niet aangenaam zal zyn, zijn graf in het Mars diep te vinden (al kost de overtocht slechts een dubbeltje) blijft de verplichting van eene nieuwe boot in de vaart te brengen, ook van kracht. Dat ook de Oudeschilders, tegenwoordig de echte steunpilaren van de Nieuwe Texel sche boot, waarop zij trotsch mogen zijn, voortaan niet zoo onnoozel zullen zijn om de nieuwe boot te blijven steunen als de vrachtprijs voor een mandje garnalen ge durende 25 jaar op 2,5 cent (het beloofde tarief) blijft staan, staat als een paal boven water. U ziet dus mijnheer de Redacteur, dat wy het goede wel kunnen en willen appre- cieeren, vooropgesteld natuurlijk dat de heer Mr. J. P. Bosman ons de overtuiging geeft dat hij met zyjn tariefverlaging geen ratteval heeft opengezet met een groot stuk spek er in. Zoolang wij die overtuiging niet bezitten geloof ik niet dat er één vischje aan dit lokaas zal by ten, hoe verleidelijk het er ook uitziet. U dankzeggend voor de plaatsing, blyf ik, mynheer de Redacteur, Uwe dw. d. R. VISSER. Schagen, 7 Nov. Aangevoerd: 3 Paarden f 80,a f 180, 4 Stieren f 120,a 150, 51 Vette Koeion f 200 a 1230; 40 Kallkoeien f 190,a f 270; 20 Nuchtere Kalveren f 9 af 21, 324 Schapen (vette) 1 27.— a f 37.00; 10 Varkens f 10,a f 14; 50 Vette Varkens 44 a 46 cent per Kg. 80 Biggen 15 a f 9, Boter f 1.35 a f 1,45 per K.G. 100 Geldekoeien f 120 a 1 230 Leiden, 8 Nov. Ter markt werden boden aangevoerd 14 Stieren f122,— a 1314,—; 441 Kalf- en Melkkoeien f 158 a i 312; 1020 Varokoeien 1 106 a f 256; 229 Vette Ossen en Koeion 1183 a f 307 35 Kalveren (vette) f 68 a f 108 29 Kalveren (magere) 16 al 12,— 397 Graskalveren f88 a 1 126; 721 Schapen (vette) 1 21,— a I 31,00 370 Schapen (weido) 1 17 a 1 21; 149 Magere Varkens f 14-- a f 29,— 251 Biggen f 3,00 f 9,00; (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.)

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 2