Marktberichten. INGEZONDEN STUKKEN. Predikbeurten. Vlieland. Eene vermeende stranding bracht Zaterdagmorgen yele gemoederen in rep en roer. Werklieden op het strand namen een stoomboot waar onder de kust, de mist maakte het ondoenlijk te constateeren of de boot aan den grond zat of voor anker lag. Yan Terschelling stoomden sleepbooten en zeilden schuiten uit naar de plaats des onheils. Op den toren hier kon men niet veel waarnemen door den nevel. De sleepbooten en blazer schuiten deden spoedig de ontdekking dat de boot geankerd was en wachtte op hoog water en mogelijk optrekken van den mist. Na eenige uren oponthoud zette zij de reis naar Harlingen voort. Het was de bekende Engelsche weekboot „Teal". Wat een brutaliteit. Te Spanbroek heeft in den nacht van 5 op 6 Nov. een brutale inbraak plaats gehad. De inbreker drong de woning van een oude vrouw binnen, die daar renteniert. Door een ruit stuk te slaan kwam hij in haar slaapvertrek en mis handelde haar. Hij bedreigde haar en eischte geld. De vrouw was ondertus- scheu uit haar bed gekomen en nam uit de kast een portemonnaie. Daaruit heeft de man een daalder weggenomen en is toen door het raam weer ontvlucht. Hij verwondde zich aan hoofd en handen aan de glasscherven. Den volgenden dag werd de politie met het gebeurde in kennis gesteld en werd de dader overal gezocht. Het bleek toen dat in dienzelfden nacht op het politiebureau te Hoorn een man is ge komen met verwondingen aan het hoofd en handen. Hij is op het bureau ver bonden en zeide gevallen te zijn. 's Mor gens vroeg is hij met de boot naar Amsterdam vertrokken. Naar alle waar schijnlijkheid is dit de bewuste inbreker geweest. Had de Hoornsche politie eenig vermoeden kunnen hebben, dan was de vogel geknipt geweest. Thans heeft men hem uit oog verloren, dank zij de groote brutaliteit. (Alk. Ct.) Be landweer in 't volgend jaar. De landweerkorpsen zullen, behalve die van de lichting van 1905, het vol gende jaar onder de wapenen komen voor herhalingsoefeningen in Juni en Juli. Teneinde zooveel mogelijk de eco nomische belangen tegemoet te komen, bestaat het plan, waar dit, wat betreft het in gebruik nemen van de landweer kampen, geen bezwaar heeft, de opkomst te vervroegen en reeds voor de eerste seriën te doen plaats hebben begin Mei 1908. Rij durfde het niet aan. Te Broek in Waterland zou met 1 November een nieuwe brievengaarder in functie treden. Om hem op de hoogte te brengen van zijn taak, werd hij een week te voren „in de leer gedaan" bij den ouden brievengaarder. Den 31sten October droeg deze het kantoor aan den nieuwen titularis over, die den volgen den dag zijn taak zou aanvaarden. Toen echter de 1ste November aanbrak, bleek alras dat de nieuwe brievengaarder verdwenen was 1 Blijkbaar had hij tegen de moeielijkheden van het ambt opgezien. De gelden waren nog onder berusting van den vroegeren brievengaarder. Het mooiste van 't geval is, dat men reeds bezig was een nieuw kantoor voor den verdwenen ambtenaar in te richten. De werkzaamheden daarvoor zijn nu weer gestaakt. Aangename thuiskomst. Zekere juffrouw L., die eene woning in de Nieuwstad te Arnhem in huur heeft, ging ongeveer 14 dagen geleden op reis en deze week terugkomende be merkte zij tot hare groote verwondering dat haar huis door anderen ingenomen was. Hare meubels enz. waren ver dwenen en de nieuwe menschen wilden er niet uit. De juffrouw, ten einde raad heeft de politie in den arm genomen om haar dit raadsel op te lossen. Dat liep wonder goed af. Te Besoyen (Noordbrabant) is een rijtuig door een automobiel aangereden en geheel verbrijzeld. Onbegrijpelijk zijn de in het rijtuig zittenden niet onder de automobiel geraakt en evenmin h6t paard. Ook de personen, die in de automobiel zaten, hebben geen letsel bekomen. Be ramp te Groningen. De „Prov. Gron. Ct." deelt omtrent den ouden koetsier Wouter Meier, die bij het vreeselijk ongeluk onder Hoogkerk nog levend uit het water werd gehaald, het volgende mede Zijn toestand is nog van dien aard, dat de dokter heeft voorgeschreven het bed te houden, maar dit voorschrift vindt voornamelijk zijn oorzaak in de omstan digheid, dat de patiënt in de eerste plaats behoefte heeft aan rust. Het droevig ongeluk, dat hij niet heeft kunnen ver hinderen heeft hem dermate aangegrepen, dat hij de voor hem zoo noodzakelijke rust niet kan vinden. Al maar door matte hij zich gisteren af door aan de gebeurtenissen te denken en aan den droeven dood van hen, die op dat oogen- blik aan hem als bestuurder van het rijtuig waren toevertrouwd. Dat is het juist, wat den ouden, getrouwen dienaar zóó afmat, dat zijn geestestoestand er onder lijdt. Altijd door overlaadt hij zich met zelfverwijten. Met angst in het gemoed, maar vol vertrouwen op zijn jarenlange ervaring was hij, ondanks den dikken mist voortgereden, en het verwijt dat hij zich zelf doet, is dan ook: Was ik maar afgestapt, zooals ik voornemens was." Hij had nog tegen Meindert ge zegd „'t Is niet meer te doen". Maar ook Meindert had op de ervaring van den ouden koetsier vertrouwd en gezegd: ,,'t Zal wel gaan." Hoe het ongeluk is veroorzaakt, weet hij alleen en zekerheid omtrent die oor zaak is er nog niet. De laatste berichten vermelden dat de man zich van het leven heeft beroofd. Opgelost l Je betaal maar Men schrijft aan de „Ass. Cour.": Eindelijk is besloten aan de enorme tekorten der Rijksverzekeringbank het hoofd te bieden. Bij Kon. besluit zijn al de premiën verhoogd, ten einde de risico en de steeds grooter wordende admini stratiekosten te bestrijden. De verhooging bedraagt voor de laagste klasse circa 40 ^>ct. en geleidelijk afdalende, voor de hoogste pl. m. 3 pet. Dit is slechts een voorloopige verhooging, want om alle risico's te dekken, zal de premieontvangst der R. Y. B. ongeveer 20 pet. hooger moeten worden. Een algemeene premie herziening zal dan ook niet meer zoo heel lang op zich laten wachten. Het natuurlijk gevolg van deze premie- verhooging zal zijn, dat de particuliere maatschappijen ook hunne premiên gaan vorhoogen en bestaat er voor hen dus nog een kansje met de verzekering vol gens de Ongevallenwet door te gaan." Men ziet, de zaak is zeer gemakkelijk en zonder veel hoofdbreken opgelost; het stumperig idee om de huishouding wat zuiniger te administreeren, het zeil wat minder hoog te houden, schijnt nu eenmaal niet meer van onzen tijd te zijn. Gelukkige werkgevers 1 Een vreemde sinjeur. Teen Vrijdagochtend 6 uur een spoor wegarbeider te Reuver (Limburg) zich naar zijn spoorweghuisje begaf, vond hij daar een vreemden kerel die zat te slapen. Op de tafel lagen scherpe patronen, een jachtgeweer en scheermessen. De baanwachter overmeesterde den onbekende en wilde hem naar de mare chausseeskazerne overbrengen. De man ging gewillig mee, maar bij de kerk van het dorp gekomen, haalde hij een revolver te voorschijn en schoot hij den baanwachter in den buik. Daarna vluchtte de man, achtervolgd door twee Rijkskommiezen. Deze zonden den man eenige schoten achterna. De vluchteling keerde zich om, schoot terug en liep weg in de richting der Duitsche grens. Baar zitten ze. Acht heeren, die in Zeist en omgeving één dag jaagden, schoten dien dag niet minder dan 740 stuks wild. Dit is het grootste aantal wat in jaren op dit jachtterrein is behaald, wel een bewijs dat de wildstand dit jaar goed is. Wat 'n slimmert. Voor de pluimveetontoonstelling te Naaldwijk werd in allen ernst door een boerenknecht namens zjjn baas ter mede dinging aangeboden een stier, op grond, „dat het dier zoo'n prachtige pluim aan den staart droeg." Geen dames op heerenfielsen. Door het gemeentebestuur van Stap horst is eene verordening in het leven geroepen, waarbij aan vrouwelijke inge zetenen verboden is op een heerenflets te rijden, zoo lnidt een bericht, 't Wordt echter tegengesproken. En dat op zulk een leeftijd. In de gemeente Wonseradeel woonde het echtpaar G. beiden waren in de 80; ruim 30 jaar waren zij gehuwd. Maar beiden begon die band te knellenze deelden den inboedel on ieder ging naar zijn familie terug 1 Een aardigheid. P. J. S. schrijft in „Onze Tuinen." „Een dikke biet wordt van onderen voor een derde ongeveer afgesneden en daar gedeeltelijk uitgehold, en wel zoo danig, dat het gat water houdt en een hyacinthenbol bovenop geplaatst kan worden. Om de biet worden een paar touwtjes gebonden en het geïmproviseerde glas omgekeerd opgehangen, gevuld met water, dat af en toe ververscht wordt en den bol bovenop. Men zette over den bol een papieren mutsje, zooals dat bij hyacinthen op glazen veelal gedaan wordt en is men een weinig gelukkig, dan heeft men na eenigentijd een glas, dat onder met de roode (of groene) bietenbladeren getooid is en boven met een bloeiende hyacinth prijkt. Bat is nog eens een goed zaakje. Het „Hbld." meldt, dat er groote drukte ten postkantore te Amsterdam heerscht, waar velen trachten de als postzegels overdrukte de Ruyter-zegels te bemachtigen. De één-gulden-overdruk- zegel is niet me9r verkrijgbaar; bij een bekenden postzegelhandelaar te Amster dam werden die zegels reeds dezer dagen grif voor f 3,50—f 4 weggehaald en het is te voorzien dat deze prijs zich binnen enkele dagen verdubbelen zal. Ook van de 'A-cent is niets meer ten postkantore voorhanden. Niet vrij van gevaar. Geen gemakkelijk baantje is dat van deurwaarder in het westen van Ierland en wanneer deze heer uitgaat om te dagvaarden, gelijkt het wel een militaire expeditie. Dezer dagen had de deur waarder in het graafschap Galway ver scheidene dagvaardingen te beteekenen en tot zijn bescherming kreeg hij 50 gendarmen mee De gerechtelijke expe ditie stiet telkens op een dreigende volksmenigte, Het eerste huis, waar hij zijn moest, was ledig, maar daarvoor hadden zich vrouwen opgesteld met emmers vnil water, die zij dreigden over den deurwaarder te zullen uitgieten, wanneer hij het durfde wagen de dag vaarding aan de deur te spijkeren. De deurwaarder bepaalde zich er daarom toe, aan de deuren van het ledige huis te kloppen. Op zijn verderen tocht raakte hij niet een van zijn dagvaardingen kwijt. De volksmenigte, die hem naliep, lachte spottend, wanneer tot uiteengaan gesommeerd werd. Voor elk huis, waar hij wezen moest, stond een dreigende volksoploop, die hem de uitoefening van zijn plicht onmogelijk maakte. De huishouding op den akker. Als je getrouwd bent met een lieve vrouw dan ben je goed at. Maar is ze bovendien oen goede huishoudster, dan ben je beter af. Ze geeft het geld, dat manlief verdient wel uit, maar aan noodige dingen. Ze zorgt, dat het huisgezin goeden smakelijk voedsel ont vangt, niet overdadig doch voedzaam en in voldoende hoeveelheid,ze zorgt voor verple ging der huisgenooten. Maar iB je vrouw gierig, dan bespaart ze wel veel doch het huisgezin lijdt er onder. Ia ze verkwistend, dan gaat de boel hard achteruit. Doch zonder geld kan zelts de beste huisvrouw niets aanvangen, dat spreekt. Iets dergelijks ziet men op den akker. De goede huishoudster is de bodem. Die krijgt wel geen geld, maar plantenvoedsel, mest. Een losse zandbodem is verkwistend, geeft alles snel weg. Doch de grond gaat bankroet. Een stijve, harde kleibodem daarentegen houdt het planten voedsel vast, zal er de planten te weinig van meedeelen. Die is gierig. Waar het de huis vrouw ontbreekt aan overleg, daar ontbreekt het den bodem aan humus. Humus, bestaande uit verteerde planten- deelen, afkomstig van den stalmest, den stoppel, blad en groenbemesting, neemt het plantenvoedsel op. Het vocht en de lucht werken er in, zetten den mest om in opneem bare verbindingen. Telkens wordt een wei nig voedsel van den voorraad opgelost en beschikbaar gesteld. De zandbodem wordt daardoor minder verkwistend, de kleibodem minder gierig. Een veenbodem bestaat bijna geheel uit humus, daarover beboet ik dus niet te sproken. Doch zonder geld vermag de huisvrouw niets, zonder mest kan do beste bodem niets. Eerst wordt de voorraad opge teerd. Maar dan De huishouding op den akker loopt in de war. Geen voedsel voor de planten beteekent onvruchtbaarheid. Behalve stalmest kan men ook kunstmest aanwenden. Die is voordeelig en goedkoop. Men kan op de meeste landerijen in den winter Kainiet en Slakkenmeel uitstrooien van elk 800 K". per Hektare. Yoor kali eters bij uitnemendheid, zooals aardappelen en bieten geeft mon tot 1000 K°. Kainiet. De humus geeft in het voorjaar de voedende bestanddeelen van beide meststoffen aan de planten. Voor tuinen en boomgaarden neemt men naast Slakkenmeel geen Kainiet doch Patentkali200 a 4O0 K°. Dezo mest kan ook in het voorjaar aangewend worden. Doch dan vervangt men het Slakkenmeel ook door evenveel Superfosfaat, dus ook ongeveer 800 K°. per Hektare. Zonder het onderploegen van klavers of lupinen dient men in de lente ook Chili- salpeter te geven150 a 400 K". Hoe sneller groeiende planten, hoe meer er noodig is. Zonder geld kan de beste huisvrouw niets aanvangen, al heeft ze nog zooveel overleg. Zonder mest kan de bodem niets tot stand brengen, al hebt ge ook voor veel humus gezorgd. Let bij uw bemesting vooral op een flinke kaligift, want daaraan is in de akker huishouding de grootste behoefte. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) TEXEL GRINTWEGEN. Nimmer waren de Grintwegen in beheer bij het Dijksbestuur, in beteren toestand dan op dit oogenblik en wanneer dat bestuur het geheim bezit om ze voortdurend in dergelijken staat te houden dan neem ik daar mijn hoed voor af en geef ik andere polderbesturen in overweging dat geheim na te sporen. Vroeger meende ik dat de toestand der wegen een bezwaar zou opleveren voor de autobussen met hun fijn samenstel van raderwerk en hunne gummi wielbanden, maar dat bezwaar behoort tot het verledene. Kunnen ze elders voldoen dan ook hier, de hinderpalen zijn uit den weg geruimd, laten ze nu maar afkomen. Vriendelijke groeten, D. W. CONINCK WESTENBERG. Texel, 11 Nov. 07. Amsterdam, 11 Nov. Aangevoerd: 538 Runderen, le kwal. 70 k 74 ct. w 2e kwal. 64 a 68 ct. M 3e kwal. 56 a 62 ct. g, 55 Melk- en Kalfkoeien f 130 a f 260, 22 Schapen 1 22 k f 25, 51 Nuchtere Kalveren 19,k f 18, 584 vette Varkens 42 a 47 ct. Purmerend, 12 Nov. Aangevoerd 487 Runderen waaronder: 408 vette Koeien 60 4 74 Ct. per KG. Geldo Koeien f 130 4 180. 73 Melkkoeien f 190 a 260. 6 stieren 1773 Schapen f26,4 f 35,00 prijsh. h. stug 100 vette Kalveren f 0,70 a f 0,90 p. Kg. 184 Nuchtere Kalveren f 10a f 25 331 vette varkens 1 0,44 a f 0,48 per Kg.; 31 magere varkens 19a f 25,00; 326 biggen f 4 a 18; 1500 Overhouders f 18 a f 25, kipeieren f 7.50 a f 8,00 per 100; Vette Koeien prijsb. handel matig. Geldekoeien, prijsh. h. matig. Melkkoeien prijsh. handel matig. Vette Kalveren, prijsh. h. matig. Nuchtere Kalveren, prijsh. h. matig. Vette Varkens prijsh. h. stug Magere Varkens en Biggen prijsh h. stug Woensdag 13 November. Hervormde Gemeente. Burg. 's avonds 7 uur, Ds. Kijne i'h. gebouw der Doopsgez. Gem. Den Hoorn, 's Av. 7 uur. Bijbellezing. Zondag 17 November. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Kijne, in het gebouw der Doopsgez. Gem. Waal. Voorm. 10 uur ds. Smits. (Avondmaal.) Oudeschild. Voorm. 10 uur ds. Mot. Den Hoorn, 's Avonds 7 uur Ds. Visser. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Kramer. Cocksdorp. Voorm. 10 uur ds. Visser. (Voorber. Avondmaal) GEREFORMEERDE KEItK. Oosterend. Voorm. halftion ds. Rooseboom. Nam. 3 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Burg. 's Avonds half 7 ds. Kuperus. Den Hoorn, Nam. 2 uur ds. Kuperus. Ned. Protestantenbond. Oosterend. 's Av. 7 uur ds. Met.

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 2