N° 2104. Zondag 17 November 1907. 21ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. TEXEL, 16 NOVEMBER 1907. De komende avonden. Ondanks de wintervorst voor weinige dagen geleden zich in Rusland zoo ge ducht deed gelden, bleven wij van zijn bezoek verschoond, doch was storm achtig weer en zware regen ons deel. Blijft de winter dus noch wat absent, de winteravondamusementen staan ons alreeds in ruime mate te wachten. Om er even aan te herinneren Voor Zaterdagavond wordt in „Hotel Texel" aangekondigd het optreden van „Prof. Giovani don Bosco," die buiten gewone werkzaamheden zal vertoonen op 't gebied der Moderne Salon-Magie enz. enz., enz., te veel om optenoemen. Voor Zondagavond staat op het pro gramma eene „Soiree Amusante" in het Hotel „de Zwaan." Aldaar zal alsdan optreden de gunstig bekende Humorist de heer Th. Groen Jz., van Alkmaar. Genoemde heer is hier geen onbekende, in de kermisweek trad hij in hetzelfde Hotel ook op, en die hem toen hebben gehoord zullen zeer zeker de kennis making wel willen hernieuwen. Voor Maandagavond heeft „Het Nut" eene buitengewone vergadering uitge schreven; eene teleurstelling zal het zeker zijn dat de heer Smeenge de toe gezegde spreekbeurt dien avond niet kan vervullen; in zijne plaats zal de heer de Jongh dien avond als spreker optreden. De vergadering zal dien avond worden gehouden in „de Lindeboom." Een drietal avonden achtereen (wel wat veel zoo op eens) zal er dus gelegen heid zijn om den avond aangenaam door te brengen. Het aangekondigde is echter nog al verschillend zoodat ieder kan kiezen wat van zijne gading is. Nog willen wij niet vergeten er aan te herinneren dat heden avond, dat is Zaterdag, eene vergadering zal worden gehouden van de leden der afdeelingen Texel en Eierland van de Holl. Maatseh. van Landbouw. Die combinatie doet verwachten dat op de vergadering zullen worden behan deld plannen voor de in het komende jaar hier te houden alg. vergadering van de Maatschappij. De agenda geeft alreeds aan „Programma tentoonstelling 1908 en begrooting idem. Wat meer ter tafel zal worden gebracht zullen wjj afwachten, doch in het belang van deze zaak, willen wij aansporen tot eene goede opkomst van leden, opdat ieder van zijne meening kan doen blijken. De vergadering zal worden gehouden in Café „den Burg," als tijd van aanvang is aangegeven zeven uur. De uitslag der Vrijdag gehouden verkiezing van twee Hoofd-Ingelanden voor het Waterschap de 30 Gem. Polders was als volgt Uitgebracht waren op de heeren K. Roeper 322 stemmen Jb. Eelman Az. 200 D. Bruin 179 C. Kejjser Sz. 82 A. Wagemaker 36 R. Keijser Cz. 25 H. W. Keesom 20 Joh. D. Keijser 1 Gekozen werd de heer Roeper. Herstemming moet plaats hebben tus- schen de heeren Jb. Eelman Az. en D. Bruin. Waal14 Nov Moj. A. C. Verweel, onderwijzeres alhier, is met ingang van 1 Januari '08 als zoodanig benoemd te Castricum. Oosterend, 15 Nov. De heer J. B. alhier, heeft wel een zonderlinge kool geteeld. Oorspronkelijk werd de plant door hazen afgevreten, doch later ont wikkelde zich toch een kegelvorm van aanmerkelijke dikte en zwaarte. Eigen aardig is evenwel, dat daaronder wel 33 kleinere kooltjes zijn gegroeid, die een zonderling aanzien aan het geheel geven. De grootste kooltjes hebben de grootte eener vuist. Op Zaterdag, 23 Nov. zal „Nut en Genoegen" feest vieren ter herdenking van het 45-jarig bestaan. Het programma bevat 16 nummers, die wel het een en ander beloven. Voordrachten en zang nummers in koor zullen elkander afwis selen en het geheel wordt met een bal besloten. Toegang hebben alleen de leden met hunne dames en eenige genoodigden van ZustervereenigiDgen te Oudeschild en te Waal. Be Cocksclorp 14 Nov. De heer G. F. Buningh, lichtwachter op den vuurtoren van Eierland, is met ingang van 1 Jan. 1908 als zoodanig naar Scheveningen overgeplaatst. De IJsclub „Eierland" hield gisteren avond in het lokaal van den heer Zoete lief hare eerste najaars-vergadering. Besloten werd het bestuur, hetwelk uit 5 personen was samengesteld, met 3 leden te vermeerderen. Het bestaat nu uit de volgende per sonen H. Visser fvoorz.) P. Zeylemaker (sec -penn.) D. Buys, A. C. Toet, C. Stoep- ker, J. Kalis, C. Kievit en B. Garritsen, waarvan de laatste 6 als commissarissen zullen fuDgeeren. Verder werden plannen gevormd om de werkzaamheden te regelen voor den aanstaanden winter, zoo die ijs mocht brengen. Het ledental bedraagt thaDS 78 en zal, wil de club aan haar doel beant woorden, nog zeer uitgebreid moeten worden. Het financiëele bezwaar om als lid toe te treden is zeker niet groot daar de contributie slechts 50 cent per jaar bedraagt. Vlieland14 Nov. Met groot leedwe zen werd alhier heden het treurig onge luk vernomen in de nabijheid van onze kust in den storm van gister voorge vallen. Van een Terschellinger loods- kotter sloeg, vermoedelijk door een stort zee, de loods overboord, pogingen tot redding mislukten op de hooge zee geheel. De verongelukte loods Ruygh laat eene weduwe met zes kinderen na. Een hooge borgtocht. Woensdag beeft een Arnhemsch inge zetene, de heer Van L., die met zijn auto in de buurt van Bonn, Duitschland, reed, teneinde zich naar de jacht te begeven, het ongeluk gehad een man te overrijden, die ondanks het voorzichtig rijden en ondanks de hoornsignalen, plot seling dwars voor de auto den weg wilde oversteken. De man werd gegrepen, raakte onder de auto en kreeg zulke ernstige verwondingen, dat hij aan de gevolgen is overleden. De heer Van L. stopte onmiddelijk, verleende de eerste hulp en heeft voor geneeskundigen bijstand gezorgd. Aan de autoriteiten gaf hij zyn adres op, waarna hij den tocht vervolgde. Den volgenden dag is hij echter in hechtenis genomen en te Bonn in de gevangenis opgesloten. Na het stollen van een borgtocht van 100,000 mark (f 60,000) is de heer Van L. op vrije voeten gesteld. Gedeeltelijke drooglegging Zuiderzee. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp tot aanleg van een gedeelte van de afsluiting der Zuiderzee en indijking en droogmaking van de Wieringermeer. In de memorie van toelichting verklaart de Regeering van oordeel te zijn, dat men zich voorshands dient te bepalen tot een klein deel van den afsluitdijk, bedoeld in het ontwerp van 1901 en het droogleggen van een enkelen polder. Op deze wijze zal men waardevolle gegevens verkrijgen die twijfel omtrent de juistheid der cijfers, waarop de berekeningen en beschou wingen der Staatscommissie van 1892 steunen, zullen kunnen wegnemen. Wieringen zal verbonden worden met den vasten wal. De droog te leggen gronden zullen daardoor beperkt worden tot 19,500 H.A., waarvan 16,500 H.A. vruchtbaar. Het voornemen bestaat om zoodra door aanneming van dit wetsontwerp in beginsel tot de uitvoering van het werk zal zijn besloten, de nadere uitwerking der plannen ter hand te doen nemen. De kosten worden geraamd op f 22,600,000, waarin 15 procent begrepen is voor winst en onvoorzien. Voor de uitvoering van het werk kan, evenals de Staatscommissie deed, een tijdvak van 7 jaar worden gesteld. In het 4de jaar kan de indijking gereed komen en met de droogmaking worden begonnen, terwijl aan het einde van het 7de jaar alle gronden drooggelegd en verkaveld zijn. Aangenomen wordt dat eerst in het 10de jaar na den aanvaDg der werken alles gereed zal zijn. Gedurende het 8ste en 9de jaar is dan nog voor rekening van het werk te voorzien in de drooghouding van den polder en het onderhoud der werken, waarvoor kan worden gesteld f 200,000 per jaar, zoodat de totale begrooting der aanlegkosten op 23 millioen dient te worden gebracht. Een lieve zoon. De vorige week Zondag werd het huisgezin H. te Nieuwveen, bestaande uit vrouw en 3 kinderen, na het gebruik van onaangenaam smakende soep, onge steld. Omtrent de oorzaak van de giftigheid der soep verdiepte men zich in gissingen. Thans is de 21jarige zoon uit het gezin, een boerenknecht te Leimuiden, gearres teerd en later naar het huis van bewa ring te 'sGravenhage overgebracht. Hij was in het bezit van een pakje wit poeder, vermoedelijk vergiftige stof. De familie is weer hersteld doch de kat schoot er het hachje bjj in. Een goede maatregel. Hoewel men zich thans reeds op menig postkantoor niet te vergeefs aanmeldt om geld en bankpapier gewisseld te krijgen, zijn do directeuren bij Dienst order van het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie uitgenoodigd om, voorzoo ver de dienst aan de loketten voor den verkoop van postzegels en de stand dei- kassen het toelaten, het publiek ten deze zooveel mogelijk ter wille te doen zijn. Kwajongens. De cadetten van de Kon. Mil. -Aca demie, aldus meldt men uit Breda aan de 's Hert. Ct." hebben in de cantine veel spektakel gemaakt en een groot gedeelte van den inboedel vernield. De oorzaak is, dat de cadetten niet uit mochten, omdat zij Zondagavond met kermisvolk in een caroussel hadden ge vochten. Mededeelingen der Rigkslandbouw proefstations. Het college van directeuren der Rijks landbouwproefstations heeft bekend ge maakt, dat met ingang van 1 Januari 1908 bij Thomasphosphaatmeel enAgri- cultuurphosphaat de gegarandeerde fijn heid als kwaliteit zal worden aange nomen en hoogere gehalten aan fijnheid dus niet meer in aanmerking zullen komen ter compensatie van een tekort aan phosphorzuur, terwijl bij verkoop op gehalte een fijnheid hooger dan de gega randeerde niet meer als 7s als phosphor zuur in rekening zal worden gebracht. Verder dat bij ondergehalte aan fijnheid voor de kortingberekening, evenals te voren, de waarde van 5% fijnmeel gelijk gesteld zal worden met die van 1% in mineraal-zuur oplosbaar phosphorzuur. Dit besluit is gegrond op de omstan- standigheid, dat de groothandelaren in Thomasphosphaatmeel dezelfde methode toepassen voor hunne leveringen, terwijl gebleken is, dat van het verschil tus- schen hunne condities en de door de Nederlandsche Rijkslandbouwproefstati ons gevolgde wijze van berekenen eenig misbruik kan worden en werd gemaakt, waarvan de koopers van Thomasphos phaatmeel hier te lande in meerdere of mindere mate de dupe konden worden. Zoo kon meel van 15 procent phos phorzuur en 80 procent fijnheid, dat door den handelaar tegen 15 procentig ge kocht werd, verkocht worden als meel van 16 X 75. Wanneer dan de prijs werd gesteld lager dan die van het 16 procentige, doch iets hooger dan dat van 15 procent, kon de kooper in de veronderstelling verkeeren goedkooper dan elders inge kocht te hebben, waar de compensatie niet toegepast wordt, terwijl hij feitelijk meer betaalde. Was dus aan de eene zijde eeDige benadeeliDg van het koopende publiek mogelijk, aan de andere zijde wordt den handel door de nieuwe regeling geen nadeel toegebracht, daar zij thans onder dezelfde conditiën kan verkoopen als waaronder zij koopt. Door een en ander acht het College een meer regelmatigen toestand gescha pen, zoowel in het belang van koopers als van verkoopers. Een gevolg van trouioen. 't Is opmerkelijk, zei een joDge man, hoe onbeduidend een man wordt zoo spoedig als hij een vrouw heeft ge nomen. Toen ik een vroolijk vrijgezel was, werd ik overstroomd met invitaties voor diners, bals, soupers, alles in huizen, waar huwbare dochters waren, eD ik heb 'n prettigen tijd toen meegemaakt. Nu ik niet langer vrij ben, nu krijg ik geen enkele invitatie meer, een stijve hoofd knik of buiging is al, wat ik krijg van m'n vroeger zoo vriendelijke gastvrouwen 't Is of ik een misdaad heb begaan, in plaats vau juist te hebben gedaan, wat men graag van mij zag-te trouwen! Een brutale vrager. Zondagavond werd iemand in de Nes te Amsterdam door een persoon om een sigaar gevraagd. Toen deze werd ge weigerd, werd de aangesprokene door den vrager aangegrepen en mishandeld, terwijl een agent van politie die ter hulp kwam, eveneens door hem geschopt, getrapt en in de keel geknepen werd, waardoor aan de zijde van den hals een ontvelling ontstond. De agent, die veel pijn in de keel gevoelde, heeft zich naar het Binnen-Gasthuis begeven, alwaar de dienstdoende geneesheer zijn opname noodzakelijk achtte. De dader, een varensgezel, woonachtig in de Pieter Jacobstiaat, werd door den agent, met behulp van een collega, gearresteerd. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door go- heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika on andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 1