Buitenland. Marktberichten. Advertentiën Predikbeurten ADVERTENTIËN. Werving Indische leger. Naar men meldt, zullen bij wijze van proef, ten behoeve van de werving van manschappen voor het Indische leger, een beperkt aantal agenten worden aan gesteld, te beginnen met Amsterdam en in de provincie Noord Brabant en Limburg. Hiervoor zullen voornamelijk oud onderofficieren van het Indische leger in aanmerking komen. Zij zullen alle inlichtingen kunnen geven en tevens voorloopig kunnen aannemen. Boven een vast salaris wordt hun een premie toegekend voor iederen vrijwillige die door hen boven het getal van 20 per jaar wordt aangebracht. Een inbreker. 't Was duidelijk te hooren telkens, gerammel en heen en weer geloop. Er moest een inbreker aan het werk zijn. Daar hoorde men zelfs iets vallen, een glazen stolp of iets dergelijks. Wat te doen De man, een slager uit de Pas toorstraat te Arnhem, zou een agent van politie waarschuwen. Men stelde een onderzoek in, weer hetzelfde gerammel, het geluid kwam nu uit een achterkamer. Voetje voor voetje daarheen 1 Groot was hun ver bazing, toen ze in deze kamer een koe aantroffen. Het beestje, achter in een stal opgeborgen, was dooi de achterdeur binnengekomen de gang door, maar kon niet verder, omdat de weg was versperd door een gangdeurde ruiten in de deur aanwezig werden door de koe ingedrukt. Vervolgens is het dier de woonkamer ingestapt en hier is bijna al het aanwezige van den schoorsteen geloopen. Tenge volge van de duisternis (want het was diep in den nacht) kon het waarschijnlijk den ingang tot de woonkamer niet meer terugvinden. Natuurlijk heeft men de bezoeker op haar ongewenschte plaats gezet. „Arnh. Ct." Mooie giften. Ter gelegenheid van zijn 70sten ver jaardag zijn 10 November door den heer G. J. van Heek te Ensche le, de volgende giften geschonkenf 10,000 aan het ziekenhuis der vereeniging „Ziekenzorg" f 10,000 voor het nieuw te bouwen R.K. ziekenhuis en f 2000 aan de Protestant- sche ziekenverpleging, alle aldaar. Zoo iets verdient navolging. Een kind verbrand. Een brand, welke dezer dagen te Andijk uitbrak, heeft jammer genoeg, een menschenleven gekost, naar aan de „Alkm. Ct." wordt gemeld. Op zolder vond men een ongelukkig kind, een 13jarig meisje, hetwelk vermoedelijk de oorzaak van den brand is geweest. Met groote moeite werd het kind door de veldwachters van Wervershoof uit het brandende perceel gehaald, doch spoedig overleed het. Er is nog al te wachten. De Minister van Financien deelt mede dat het toegezegde wetsontwerp tot herziening der Armenwet en dat tot wijziging der successiebelasting de be trokken departementen hebben verlaten; de commissie voor de technische her ziening van 't tarief van invoerrechten hoopt weldra met haar arbeid gereed te zijn. Een ontwerp werktijdenwet, met voorstellen betreffende de werkuren en de nacht- en Zondagrust van volwassen arbeiders in bepaalde bedrijven, in hoofd trekken vastgesteld, wordt uitgewerkt. Een model gemeente. Een dorp, waar slechts één gemeente ambtenaar zijn plicht doet, is het Over- Betuwsche Eist. Ten minste in de laatst gehouden raadsvergadering verklaarde de heer Duys, dat de schoonhouder dei- straten de eenige gemeenteambtenaar is, die zijn werk goed doet I („Geld.") Yoor de andere ambtenaren is dat geen vleiend compliment, doch de inwoners zullen daar zeker wel langs schoone straten gaan, dank het feit, dat toch nog een ambtenaar zijn werk goed doet Van een snuggere kiezer. Dat onze kieswet voor den eenvoudigen kiezer nog niet eenvoudig genoeg is, blijkt uit het volgende tooneeltje, dat zich dezer dagen in Ermelo bjj gelegen heid van de verkiezing voor een lid van den gemeenteraad afspeelde. Kiezer ontmoet op den stemdag een goed vriend en vraagt: „waar hangt toch de bus, waar dat biljet in moet, dat ze me thuis gezonden hebben „Wel," zegt zijn vriend, die in het kiezen wat wijzer is, „op het gemeente huis." „Moet ik aanbellen?" „Toch niet, je stapt maar binnen en in de raadzaal zullen de heeren je wel terecht helpen." „Ja, zie je, 'kheb thuis al geteekend, dan ben k'r af." De kennis wordt nieuwsgierig en wil de geteekende oproepingskaart wel eens zien, doch de snuggere kiezer weet al te goed, dat de stemming geheim is, dankt voor de terechtwijzing en stapt nu triomfantelijk het gemeentehuis binnen. 'tKost den voorzitter van het stem bureau buitengewone moeite de oproe pingskaart uit zijne handen te krijgen en als hij er eindelijk in slaagt en den nuchteren Veluwenaar er een stemkaart voor in de plaats geeft, beschouwt deze dit als een bewijs, dat hij aan zijn kiezers plicht heeft voldaan en wil zich huis waarts spoeden, na het biljet een plaats in zijn binnenzak te hebben bezorgd. Onder gelach van stembureau en eenige aanwezige kiezers wordt ons boertje hoewel niet zonder protest er eindelijk toegebracht van het stembiljet het pas send gebruik te maken. Hoofdschuddend en schouderschokkend verlaat hij het gemeentehuis. Het kies- mysterie is voor hem nog onopgelost. (Hdbl.) Geen afdoende reden. In de kerk was een huwelijksplechtig heid aan den gang. De kerk was vol, behalve een lage, donkere galerij bij het dak, waar oogenschijnlijk niemand zat. De geestelijke ging voort met de plech tigheid tot hij kwam aan het punt, waar het gebruik wil, dat zal gevraagd worden of een der aanwezigen er iets op tegen heeft dat het paar man en vrouw zal worden. Een zwijgen kwam er over de aanwezigen iedereen wachtte een oogen- blik ademloos. Daarop werd er een ware sensatie veroorzaakt, toen er een stem kwam van de galerij zeggende Ja, ik. Alle oogen richtten zich naar de galerij, waar heel alleen een ineengedrongen mannetje zichtbaar werd. Toen de predikant van zijn verbazing wat bekomen was, zei hij ernstig: Wilt u uw reden opgeven, m'nheer 1 En het mannetje antwoordde Ik wou het meisje zelf hebben. Dahlia's behooren niet in een bruidsruiker. Een onderwijzer te Konitz zou in het huwelijk treden en bestelde voor die gewichtige gebeurtenis bij den bloemist een ruiker voor den prijs van vier mark. Baar de rozen en andere bloemen schaarsch waren, gebruikte de bloemist witte dahlia's die in vollen overvloed in den tuin stonden te bloeien. Het bruidje was hierover zoo boos dat zij kort en bondig den ruiker weigerde en haar bruidegom ernstig berispte. Dezen bleef niets anders over dan den ver smaden ruiker terug te zenden en hij weigerde elke betaling. De bloemist stelde hierop een vervolging in tegen den onderwijzer. De rechtbank benoemde deskundigen, die eenparig verklaarden, dat dahlia's in een bruidsruik9r niet thuis behooren, zoodat de aanklager in het ongelijk gesteld en veroordeeld werd de kosten van het geding te betalen, zijnde een bedrag van 300 mark. Merkicaardige vonnissen. Twee merkwaardige vonnissen worden uit Australië gemeld. Voor den politie rechter in een der plaatsjes van Victoria stond een jonge man terecht, omdat hij zich des Zondags zonder geldige reden in een hotel had bevonden. Hij ver klaarde onder eede dat hij alleon dat hotel binnen was gegaan, omdat hij verloofd was met de dochter van den eigenaar. Deze dochter bevestigde de verklaring van den overtreder, maar des niettemin werd de jonge man tot een boete van een pond sterling veroordeeld wegens ongeoorloofde aanwezigheid in een hotel. Niet minder merkwaardig is het vonnis van den politierechter te Sydney, voor wien 14- Engelsche stokers verschenen, beschuldigd wederrechtelijk hun schip, een Duitsche stoomboot, te hebben ver laten. De beschuldigden waren te Liver pool in de plaats van een aantal stakende Duitsche zeelieden voor een reis naar en van Australië aangemonsterd. Te hunner verdediging voerden de stokers aan, dat zij bevreesd waren geweest voor zeven Duitsche matrozen, die met hen te zamen werkten en die het hun op de heenreis lastig hadden gemaakt en zelfs hadden mishandeld. „Wat?"zeide de Australische rechter, „veertien Engel- schen zijn bang voor zeven Duitschers Veertien dagen gevangenisstraf." BEMESTING. III In 1906 is bij den heer J. H. Lubberdink te Ritmole (G.) een proefveldje aangelegd op vrij hoogen zandgrond. Het was 16 bij 7 M. Het jaar te voren was dit perceel bemest geworden met stalmest en bezet met mangelwortelen. In het najaar van 1905 werd er snijrogge op gezaaid, die in het voorjaar 1906 werd gesiieden en ver voerd aan het vee. In het laatst van April werd het proefveld omgespit en daarna (per H.A.) bemest met 750 kg patentkali (26% kali) en 400 kg superphoshaat (16% phos- phorzuur). De meststoffen werden onder gebracht. Den lsten Mei bezaaide men het proefveld met lange roode Nijmeegsche wortelen, nadat het veldje verdeeld was in drie gelijke stukken elk 5% bij 7 M. Den 20n Juni, toen de planten flink boven den grond stonden, werd de bemesting met Chilisalpeter toegepast en wel zóó, dat één deel 600, het tweede deel 400 en het derde deel 200 kg per H.A. ontving. Van deze hoeveelheden werd den 20n Juni het derde deel gegeven en den 27 Juli het volgende derde deel. De rest, die later zou moeten worden uitgestrooid, werd evenwel niet gegeven. Acht dagen na de eerste gift kon men reeds duidelijk de werking van het salpeter bemerken. Na de tweede gif nam de ont wikkeling van het blad zeer sterk toe, zelfs in die mate, dat op perceel 1 (met de grootste hoeveelheid Chilisalpeter) het lof ging legeren. Op het tweede perceel geschiedde dat ook, doch in mindere mate en op per ceel drie bleef het gewas staan. De wor telen stonden wat te dicht, wat wel jammer was, want daardoor en dotr de sterke blad ontwikkeling werd het legeren veroorzaakt, terwijl ook de wortelen zich niet voldoende konden ontwikkelen. D alf October werden de wortelen gerooid. Het verschil in op brengst was niet zeer groot, er werd n.l, geteeld achtereenvolgens 3,2% en 21/, H.L. Toch was de totaal opbrengst vrij groot, immers 8% H.L. van 112 M2. Deze proef leert ons, dat wij bij de be mesting behalve voor voldoende hoeveel heden mest, ook nog op andere zaken moeten letten, wil men behoorlijken oogst verwachten. Had men de wortelen meer uitgedund, dit zou zeker de opbrengst ver hoogd hebben, en het verschil tusschen de drie perceelen waarschijnlijk duidelijker hebben doen uitkomen. P. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize: Twee zweepen en een fietspomp, en bij den Strandvonder te den Hoorn een zak me9l, gevonden opdenwegOudeschild den Hoorn. Kondag 17 November. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Kijne, in het gebouw der Doopsgez. Gem. Waal. Voorm. 10 uur ds. Smits. (Avondmaal.) Oudeschild. Voorm. 10 uur ds. Met. (Afscheid). Den Hoorn, 's Avonds 7 uur Ds. Visser. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Kramer. Cocksdorp. Voorm. 10 uur ds. Visser. (Voorber. Avondmaal) GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. halftien ds. Rooseboom. Nam. 3 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Burg. 's Avonds half 7 ds. Kuperus. Dm Hoorn, Nam. 2 uur ds. Kuperus. Ned. Protestantenbond. Oostermd. 's Av. 7 uur ds. Met. Woensdag 20 November. Hervormde Gemeente. Burg. 's avondB 7 uur, Ds. Kijne i'h. gebouw der Doopsgez. Gem. Schagen, 14 Nov. Aangovoerd: 3 Paarden f 60,a f 120, 0 Veulens f a f 0, 4 Stieren f 90,a 180, 35 Vette Koeien f 180 a f 320; 36 Kalf koeien f 150,a f 230 20 Nuchtere Kalveren f 9 af 21, 330 Schapen (vette) t 26.— al 36.00; 15 Varkens f 11,a f 13; 15 Vette Varkens 44 a 45 cent per Kg. 90 Biggen f5 a f 8, Boter f 1,30 a f 1,40 per K.G. 80 Geldekoeien f 120 a f 225 0 lammeren f f Kipeieren f 7,a t 8.00 per 100; 0 Schapen (magere) f a 477 Overhouders f 18,00 a t 24,00, Leiden, 15 Nov. Ter markt werden heden aangevoerd 15 Stieren f115,— a f252,—; 191 Kalf- en Melkkoeien f 162 a f 287; 819 Varekoeien f 96 a f 245; 235 Vette Ossen en Koeien f 172 a f 295 36 Kalveren (vette) f 45 af 92 43 Kalveren (magere) 17 af 13, 248 Graskalveren f 47 a f 117; 551 Schapen (vette) f 21,— af 31.00 432 Schapen (weide) f 17 a i 21; 230 Magere Varkens f 15- - a f 31, 348 Biggen f 3,50 f 9,00; Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. van 8 Nov. tot en met 15 Nov. 1907. ONDERTROUWDCasper Antonius van der Meer (Nootdorp) en Maria Evalina van 'tNoordende (de Cocksdorp.) GETROUWDJan Jacob Mets (Amsterdam) en Elisabeth Johanna Dogger (Oudeschild Cornelis Timmer en Grietje Saris (O-End.) GEBOREN: Klaas Hmdrik, zoon van Hendrik Over en Geertruida Keijser (den Burg.) Dirkzoon van Arie Eelman en Neeltje den Braven (Eierland) Neeltje, dochter van Hendrik Hogerhejjde en Cornelia Eelman (Oudeschild.) OVERLEDEN: Geene. voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Coarant in eens opge geven, worden slechts driemaal in rekening gebracht. M Den 19 November hopen onze geliefde Ouders, DIRK KEIJSER Jz. ANTJE ROEPER, hun 50-jarige Echtvereeniging te herdenken. Uit naam hunner kinderen, behuwd- en kleinkinderen, Jb. KEIJSER Dz. 1882. 1907. Op Dinsdag 19 November a.s. hopen onze geliefde Ouders, GERRIT BAKKER Jz. JETSKE ALDERLIESTE, hunne 25-jarige Echtveremiging te herdenken. Dat zij nog vele jaren voor ons gespaard mogen blijven, is ons aller wensch. Namens hunne dankbare Kinderen, Marie Anne Gerard Abram Cornelis Mina Jan Ariena Ma Cockdorp. &L "riïri rii ANNO 18821907. Zoo God wil en zij loven, hopen onze geachte Zwager en Zuster, GERRIT BAKKER Jz. JETSKE ALDERLIESTE, hunne 25-jarige Echtveremiging te herdenken. Dat zij nog vele jaren in den echt verbonden mogen blijven is onze hartelijke wensch. Namens hunne broeder en zuster, J. A. G. ALDERLIESTE Swp en W. Alderlieste-Rikkenberg $55 Eendracht-Texel, 16/11 '07. EN EN W.° firsx' OTPOT OTfh> EN JOT JOT sJOT EÜfiSi

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 2