Het bestuur stelde voor hiertoe Vijf Gulden bijtedragen, waartegen niemand zieh verzette. Naar aanleiding van door het bestuur gestelde vragen, kwam antwoord in van het Hoofdbestuur, in zake mate- rieel, beschikbaar voor de tentoonstelling; van de Spoorwegmaatschappij, inzake het vervoer van vee voor de tentoonstel ling bestemd, dit vervoer geschiedt gratis; van de directie van Texels Eigen Stoombootonderneming, dat het vervoer van vee en goederen voor de tentoon stelling kosteloos zal geschieden voor zoover de ruimte zulks toelaat. Nog was ingekomen van de uitgevers der plaatsel. bladen, Langeveld de Rooij en W. C. Reij, eenige „gedachten voor een ontwerp-program ma." Een uitvoerig schrijven was hieraan toegevoegd, waarin werd gewezen op het wenschelijke om, (waar door eene Kaart van Texel men de afdeelingen het eiland in beeld heeft laten zien), nu de te verwachten gasten (de afgev.) de gelegenheid te bieden Texel in natura te zien, waartoe wordt aan bevolen de afgevaardigden een rijtoer over Texel aantebieden; zou iets zou, meenen adress. wel op prijs worden ge steld, en als iets geheel nieuw, zeker ook wel in den smaak vallen, bovendien zou de gelegenheid tot kennismaking met het eilaDd, waarvan zooveel moois is verteld, er zeer door worden in de hand gewerkt. Wanneer door ieder lid hiervoor eenig gerij zou worden beschik baar gesteld zou het weinig kostbaar zijn. Verder meenen de adress. het wen- schelijk wanneer eene tentoonstelling aan de alg. verg. zal worden toegevoegd, datgeen tentoontestellen wat op Texel wordt geproduceerd, meer een afdeelings- tentoonstelling, opdat de bezoekers ook daar zouden kunnen zien wat Texel kan voortbrengen. Werd door adress. hierop de aandacht gevestigd eerstens op grond van het Texelsch boven aan te stellen en hoog te houden, tweedens meenden zij dat op die wijze de afd. als gastvrouw een goeden naam zal maken en, al worden er nog eenige feestelijkheden aan toe gevoegd, zulks voor de financieels kracht der afd. niet te bezwarend zal zijn. Of de voorgelezen missive enz-, allen duidelijk was, weten wij niet; - het bestuur verklaarde een en ander voor kennisgeving aantenemen en er uit te zullen nemen wat noodig is. Daarop kwam in behandeling het pro gramma voor de tentoonstelling, waar van wij dit vermelden dat zij zal worden gehouden 8, 9,10 en II September 1908.- Aan de tentoonstelling zal eene verloting worden verbonden. De behandeling van het programma nam vrij wel den geheelen avond in beslag van wege het omvangrijke; 'tis voor een goed deel op denzelfden leest geschoeid als die van andere dergelijke bij gelegenheid der alg. verg. Als eene uitzondering zouden wij kunnen noemen dat nu ook het wolvee met goud zal kunnen worden bekroond. Kan 't pro gramma naar eisch worden uitgevoerd dan belooft het heel wat. Een der aanwezigen merkte op dat hij bij voorkeur iets Texelsch had ge- wenscht en men niet zooveel van elders naar hier zou sleepen. Bij deze opmerking bleef het. Zonder hoofdelijke stemming werd het programma als goedgekeurd beschouwd, hetwelk, bij uitvoering zooals het daar ligtvoor prijzeD, gebouwen op en af- heining van het tentoonstellingsterrein, zoomede meer bijkomende zaken waar onder ook een bedrag voor festiviteiten, eene uitgaaf zal vorderen van f 17000, De ontvangsten daartegenover, als subsidie's, en tree's, inleggelden, pachten, afbraak gebouwen enz., werden geraamd op f 9000, zoodat tot completeering van het totaal cijfer nog f 8000 zal moeten worden bijeengebracht. Op voorstel van het bestuur zelve, werd daaraan opgedragen pogingen aan te wenden om tot het benoodigd bedrag te komen. Als antwoord op een vraag van een der aanwezigen, kwamen we nog te weten dat voor verschillende onderdeelen commission zullen worden samengesteld. De vergadering was hiermede geëin digd, wij willen wenschen tot veler tevredenheid. Van ons zelve kunnen we dit niet getuigen, niet onmogelijk dat w(j de dingen wat donker aan zien, doch de plannen schijnen ons voor Texel wel wat hoog. Niettemin, we kunnen ons wel even indenken dat het bestuur in deze de voormannen heeft gemeend met zulk een programma voor het front te moeten komen en 't zal ongetwijfeld wel rijpelijk zijn overwogen; we wenschen daarom voor de uitvoering er van, het bestuur krachtdadigen steun toe. De voorbije avondjes. Zaterdagavond trad in hotel „Texel" op de volgens de annonces wereldbe roemde professor Giovani don Bosco, koning der goochelaars. Zooals al dade lijk bij den aanvang werd meegedeeld, was deze uitvoering meer in 't bijzonder op touw gezet voor reclame en kwam dus het oogenblikkelijke financieele voor deel slechts in de tweede plaats. Indien dit zoo is, en we hebben geen reden dit te betwijfelen, mogen de ondernemers zeker tevreden zijn. De goochelaar toch toonde zich in alles goed voor zijn taak berekend, nl. om het publiek aangenaam bij den neus te nemen en daardoor een gezellig en prettig avondje te bezorgen. Jammer was het daarom, dat niet meer deren ware nopgekOmen om zijne toeren te aanschouwen. Mocht hij later weder alhier optreden met een geheel nieuw programma, zeker zal de opkomst dan grooter zijn. Een gezellig bal hield een groot deel der aanwezigen nog geruimen tijd in het lokaal bijeen. In hotel „de Zwaan" trad Zondagavond op de gunstig bekende humorist, Th. Groen Jz. van Alkmaar. Ook diens werkzaamheden mochten aller goedkeuring ten volle wegdragen. De gulle lach en luid applaus der hoor ders en hoorderessen kon voor den heer Groen zeker ten bewijze strekken, dat zijn werk voldeed. In 't bijzonder vielen natuurlijk in den smaak de voordrachten, betrekking hebbende op Texelsche toe standen, waarbij de bootkwestie niet op den achtergrond bleef. Ook den heer Groen mag zeker een welgemeend tot weerziens worden toe geroepen. Met groote opgewektheid werd na afloop der voordrachten deelgenomen aan het bal, dat nog tot vrij laat in den nacht duurde. Eene buitengewone vergadering van „'t Nut", de 2e in dit seizoen, werd Maan dagavond gehouden in „de Lindeboom". Als spreker voor dien avond trad op de heer de Jongh, die, zooals door den voorz. in zijn openingswoord werd ver klaard, zoo bereidwillig was geweest, deze lezing zooveel eerder te doen als aanvankelijk was bepaald, omdat de spr. welke op dezen avond zou optreden, ter elfder ure bericht had gezonden verhin derd te zijn. Ter nadere verklaring van de oorzaak dier verhindering werd mede gedeeld, dat dezer dagen de heer Goeman Borgesius 80 jaar lid der 2e kamer was en ter eere daarvan een feestje werd gegeven waarop zeker de heer Smeenge niet mocht ontbreken. De heer de Jongh zou dus nu optreden en wel voor de 20e maal, ongetwijfeld een feit van beteekenis, en het onderwerp dat de spreker voor dezen avond had gekozen, viel geheel „in diens klomp", zooals de spreker zelf zou zeggen. De voorz. hoopte van harte, dan het ook in den klomp der hoorders en hoorderessen zou vallen en gaf het woord aan den heer de Jongh. Deze daarop het woord verkrijgende, deelde mede als onderwerp zijner lezing gekozen te hebben Yroolijkheid en een vroolijke levensopvatting. In hoofdzaak was deze lezing, zooals spr. opmerkte, getrokken uit een beschrijving van dat onderwerp door den heer W. van Meurs. Spr. had echter verschillende deelen daar uit weggelaten als minder geschikt voor dezen avond en enkele deelen er aan toegevoegd, ontleend aan andere schrij vers of van hem zelf. Ieder die den heer de Jongh kent, weet, dat zulk een onderwerp geheel in diens geest is, geen wonder dan ook, dat hij het met de meeste bezieling voordroeg. Door een legio voorbeelden werd aan getoond het groote nut van vroolijkheid en eene vroolijke levensopvatting in allerlei omstandigheden des levens. Gewezen werd er op hoe menigmaal bij ziektegevallen de vroolijkheid ver mocht te bewerken wat de beste genees middelen niet vermochten, hoe in tijden van besmettelijke ziekten in de eerste plaats zij worden aangetast, die het hoofd moedeloos in den schoot lieten zinken, terwijl zij, die met opgewektheid hun werk verrichten, verschoond blijven. Ook in den strijd is vroolijkheid een machtige strijdkracht, vandaar het pogen der bevelhebbers om hun soldaten steeds vroolijk gestemd te houden door muziek, enz. En niet in 't minst zeker in den huiselijken kring is vroolijkheid een eerste vereischte, zij dwingt tot huise lijkheid. Met groote aandacht werd spr. door de aanwezigen gevolgd en een luid en welverdiend applaus volgde als bewijs der groote tevredenheid. Na de pauze werd door den gevierden spreker nog ten beste gegeven een stukje van Laurillard, getiteld „Huisbezoek"en voorkomende in diens laatst verschenen bundel, en „Kippensoep" door E. Wille- brands. Ook deze stukjes werden door spreker op zijn bekende uitstekende wijze voorgedragen. Door den Voorzitter werd spr. daarna dank gebracht voor zijn schoone lezing en keurig lesje in levenswijsheid, waarbij ons'werd gewaarschuwd niet alleen te letten op de schaduwzijden der dingen doch vooral de lichtzijden te zoeken ook dan wanneer alles donker om ons heen schijnt. Van harte riep de Voorz. den heer de JoDgh een tot weerziens toe, naar hij vertrouwde mocht hij dit doen uit aller naam. Wanneer de volgende vergadering zal worden gehouden was nog onbekend, vermoedelijk zal dit in Januari zijn, de mogelijkheid is echter niet uitgesloten dat December ons nog met eene vergade ring verrast. Met een tot weerziens aan allen sloot de Voorz. de vergadering. Doordien het stoomschip „Baron Rengers" moet dokken, wordt de dienst Texel Helder in deze dagen vervuld door het s. s. „Minister Havelaar." Tot lid van het hoofdbestuur der V. P. N., afdeeling Noordholland, werd in de algemeene vergadermg Zondag in „Krasnapolsky" te Amsterdam gehouden, o. m. benoemd de heer Dr. Over alhier. Oudescliild, 18 Nov. Door het college van notabelen der H. G. alhier, is tot kerkvoogd benoemd, in plaats van den Heer G. C. Kuijper, die verzocht had niet op nieuw in aan merking te komen, de heer Joh. Dogger Cz. In de consistorie der H. G. werd Zondag en Maandagnamiddageene kleine tentoonstelling gehouden der voorwerpen, welke door den naaikrans, onder leiding van Mevr. Met, waren vervaardigd. Er werd een klein entreegeld geheven, terwijl ook gelegenheid bestond tot het koopen der voorwerpen. De voordeelen zijn bestemd voor de Kerkel. kas en voor de Bewaarschool, ieder voor de helft. De werkzaamheden ter verzwaring van den zeedijk, tusschen den Prins- Hendrikpolder en het fort „de Oude Schans", naderen de voltooning. Behalve dat de zeedijk aanmerkelijk verzwaard wordt en een flinke sloot voor betere afwatering werd gegraven, zal 't ook een uitkomst zijn, als de rjjweg aan den binnenkant van den dijk gereed zal zijn. Zoolang de weg zich op den dijkkruin bevond, was dit steeds iets dat gevaar opleverde. Oudeschild, 19 Nov. Gisteren vergaderde in „de Zeven Provinciën" op nieuw de Schippers- en Visscbersbond met het doel om tot oprichting mede te werken eener onder linge verzekeringmaatschappjj voor vis- schersvaartuigen. Alvorens tot de behandeling der sta tuten over te gaan, las de heer M. Kroon Jbz,, secretaris der vereeniging, het aan den Minister gezonden request, in zake 't bekomen van vrijstelling van zout- accjjns voor 't garnalenzouten voor. Een afdruk er van was gezonden aan ieder der leden van de Tweede Kamer en aan een paar zustervereenigingen. Aan den heer S. Kujjper Gz., die sedert de op richting van den Schippers- en Visschers- bond, penningmeester der vereeniging is geweest, werd met een hartelijke toe spraak een passend geschenk vereerd, ter gelegenheid van zijn gouden bruilofts feest. Zeer gevoelig voor dit vriendelijk blijk dankte de heer Kuijper de leden der vereeniging. Daarna werd overgegaan tot het arti- kelsgewijze behandelen van 't reglement. Nadat dit in hoofdzaak was vastgesteld, verklaarden zestien personen zich als lid der op te richten vereeniging te ver binden. Uit deze 16 werd een voorloopige commissie gekozen, die ook de overige schippers zou bezoeken. De drie geko zenen zijn, de heeren F. Blom, J. J. Boon en W. C. Vlas. Bij rondvraag niets meer zijnde te behandelen, wordt te ruim half tien de vergadering gesloten. Dm Room19 Nov. Gister werd in het „Loodsmanswelvaren" de jaarlijksche vergadering gehouden van de Vereeniging „Unitas." Uit het verslag van den Penningmeester bleek dat in 1906 in kas was f 6114,56, thans f 6241,91 zoodat een winst was behaald van f 127,35. Als penningmeester werd herkozen de heer A. Lap, als commissaris gekozen in plaats van den heer J. Huisman de heer S. Zoetelief. Door het bestuur werd als bode aangesteld de heer W. Jonker Az. In den loop van het jaar werden vijf uitkeeringen gedaan. De Cocksdorp, 18 Nov. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. Gem. alhier de Weleerwaarde Heer J. Jebbiuk, candidaat tot den H.D. te Doetinchem. Oosterend19 Nov. De heer Ds C. Met hield Zondagavond eene godsdienstprediking voor de afdeeling „Oosterend" van den Ned. Protestanten bond, naar aanleiding van Genesis 4 23 en 24 in verband met Mattheus 1821 en 22. Aan het einde der godsdienst-oefening sprak de Voorzitter eenige woorden van dank tot den Heer Met voor de bereid willigheid, waarmede hij gedurig voor de afdeeling is opgetreden en wenschte hem alle goeds toe in zijn nieuwen werkkring te Sint Maartensbrug. Staande werd den scheidenden vriend toegezongen het laatste vers van Lied 138 uit den bundel van den Protestan tenbond, waarna Ds Met veel goeds toe- wenschte aan de afdeeling. J. 1. Zaterdag deed de boekhouder van het IJspakhuis, eigendom van de handelsvereeniging „Wilhelmina" alhier, rekening over het eerste boekjaar. Hieruit bleek, dat de leden reeds aan merkelijke voordeelen hebben behaald, niettegenstaande de weinige warmte, die 1907 heeft gegeven. Door visschers werd gebruikt bijna 75000 pond ijs, terwijl voor zieken steeds gratis ijs beschikbaar werd gesteld. Vlieland, 17 Nov. Heden werden in de vergadering der stemgerechtigde leden der Ned. Herv. Gem. als leden van het Kiescollege her kozen de h.h. Jetse de Boer, W. Blom en W. J. van Rossum. Gekozen als zoodanig de h.h. P. van Westen, D. Smit, D. Groeneveld, C. van Westen en G. de Gorter. Tot predikant werd beroepen de heer H. W. Bosch, Candidaat t/d H. Dienst te Limmen N. H. Als ouderlingen werden herkozen de h.h. G. van Westen en C. den Hartog. Als diaken werd herkozen de heer K. Bakker Rzn. Moord en berooving. Zaterdagavond of nacht heeft te Zeist een vreeselijke misdaad plaats gehad. Zondagmorgen althans zagen eenige voorbijgangers in een sloot bij de begraaf plaats een lichaam overeind in de sloot met het hoofd naar beneden en de handen op den rug. Het bleek te zijn het lijk van den 16jarigen kantoorlooper Hendrik Drost, welke vermist werd. Een ledige tasch lag op ongeveer 20 Meter afstand. Hij was den vorigen dag uitgegaan met voor f 2000 aan kwitantien, waar van hij f 1700 had geïnd; diefstal schijnt dus de aanleiding tot deze misdaad te zijn geweest. Het terstond aangevangen onderzoek leidde tot arrestatie van een tweetal personen uit Zeist, een zekere Van Ee en Van Valen bierhuishouder. Later werden nog gearresteerd een zekere Kors en J. Overborst. De bierhuishouder van Valen heeft reeds bekend en die bekentenis is zoo afschuwelijk, zoo intens laag, dat men zich afvraagt, hoe vier menschen, vier

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 2