N°„ 2108. Zondag 1 December 1907. 21ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nur op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD& DE R O 0 IJ, Parkstraat, Bueg op Texel. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize: 1 rooster van een kachel, gevonden op den Hoornderweg, 1 kuifkam gevonden op den Koogerweg, 1 zakdoek, gevonden te den Burg. Voorbereidend Militair Onderricht. Onderzoek ter verkrijging van een bewijs van voorgeoefendheid. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in het tijdvak van en met 3 tot en met 16 Januari a.s., ten overstaan van eeno Militaire Commissie, een onderzoek zal plaats hebben ter verkrijging van een bewijs van voorgeoelendheid. Aan dat onderzoek mogen deelnemen 1° de lotelingen, die in aanmerking komen om in het volgerid jaar bij de militie te worden ingelijfd 2\ de tot koite oefening ingelijfde lotelingen in het genot van uitstel van eerste oefening, die hun vroeger ver kregen bewijs van voorgeoefendheid wenschen opnieuw te verwerven, ten einde daardoor aanspraak te verkrijgen op verlenging van dit uitstel, en 3' de jongelieden, die het vereischte militair getuigschiift wenschen te ver werven om eene verbintenis te kunnen dangaan bij het Reservekader der Infan terie der vesting-Artillerie of der Genie. De lotelingen, hiervoren onder 1° ge noemd, kunnen bij het onderzoek drie ërlei bewijzen van voor-geoefendheid behalen te weten het bewijs van militaire bekwaamheid het bewijs van lichamelij ke geoefendheid of het bewijs van militaire bekwaamheid en lichamelijke geoefendheid. Bedoelde lotelingen, die een dezer bewijzen hebben verworven worden, op hunne aanvrage ingelijfd bij het korps en geplaatst in het garnizoen hunner keuze, voor zoover zij daartoe geschikt zijn en dit met de belangen van den dienst is overeen te brengen. Bezitters van het in de derde plaats genoemde bewijs hebben daarbij den voorrang boven hen, die een der beide eerstvermelde bewijzen verwierven. De houders van het in de derde plaats genoemde bewijs hebben daarenboven aanspraak om vóór anderen in aanmerking te komen voer in lijving tot korte oefening (vier maanden Alleen de bewijzen van voorgeoefend heid die in Januari a.s. zullen worden behaald, geven bij de inlijving in het volgend jaar aanspraak op vermelde voorrechten, alle vroegere verkregen bewijzen zijn alsdan van onwaarde. De lotolingen, hiervoren onder 2° ge noemd, kunnen bij het onderzoekalleen verwerven het bewijs van militaire be kwaamheid en lichamelijke geoefendheid; dit bewijs moet door hen bij de aanvrage om vorlenging van uitstel van eerste oefening worden overgelegd. Zij, die in deze Gemeente woonachtig zjjn of verblijf houden en aan het onder zoek, hetwelk zal plaats hebben te helder in de maand Januari a.s. wenschen deel te nemen, moeten zich vóór 10 December a.s. ter Secretarie der Gemeente aan melden. Bij de aanmelding moet door hen, die bij de oefeningen tot verhooging van 's lands weerbaarheid een „schiet- bewijs" hebben verkregen, dit bewijs worden overgelegd. Dag en uur waarop, zoomede de loca- liteit waar het onderzoek zal plaats hebben, zullen op een der laatste twee dagen van het jaar bij publicatie ter algemeene kennis worden gebracht. Texel, den 30 November 1907. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. Zitting van den Militieraad. Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat de zitting van den Militieraad voor deze gemeente zal worden gehouden te ALKMAAR op Donderdagden 12 December a.s. des middags te twaalf ure. Voor den Militieraad moet in persoon verschijnen de loteling, die vrijstelling verlangt wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken, of wegens gebrek van de gevorderde lengte, en de lotelingen, die de overeenkomst hebben aangegaan, waarvan sprake is in de vierde zinsnede van art. 47 en in den tweeden volzin van art. 50 der wet. Tevens wordt ter kennis gebracht, dat de zitting van den Militieraad is openbaar en dat tegen de beslissing van dien Raad gedurende tien dagen, te rekenen van den dag der uitspraak, bij Gedeputeerde Staten bezwaren kunnen worden ingebracht. De bezwaren, zoo mede de verzoeken om herkeuring moe ten worden gericht aan Gedeputeerde Staten bij een behoorlijk onderteekend en door de noodige bewijsstukken ge staafd verzoekschrift, hetwelk ongezegeld kan zijn en moet worden ingeleverd bij den Burgemeester dezer gemeente. Voor verdere bijzonderheden wordt verwezen naar de op de aanplakborden aangeplakte bekendmakingen. Texel, den 29 November 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, KIDDINGH. De Secretaris RUIBING. TEXEL, 30 NOVEMBER 1907. Aan het einde van November. Wij willen onzen lezers er aan her inneren dat heden avond, Zaterdag, de Rederijkerskamer U. d. I. hare eerste voorstelling zal geven in dit saizoen. Tot een bezoek aan deze voorstelling wagen wij het met gerustheid aan te sporen; wanneer we ons herinneren welk een goeden indruk de Kamer maakte in het eerste jaar van haar optreden, dan is eene aanbeveling zeker niet gewaagd. Naar men weet zal dezen avond ten tooneele worden gevoerd het blijspel „Solide agenten gevraagd," van Von Moser; deze schrijver heeft een goeden naam als zoodanig en op grond daarvan, alsook rekening houdende met het gezel schap dat voor het voetlicht zal komen, mag zeker een aangenamen avond wor den verwacht. Met dezen dag is ook de elfde maand van het jaar weder ten einde. Wanneer we terugzien op dat tijdperk dan merken we op dat November op het gebied van avonden tot ontspanning nog al iets boodt, en zeer afwisselend ook. Was het moderne Salon Magie waarmede prof. Gioyani don Bosco in „Hotel Texel" de bezoekers verrastte, de heer Groen deed zulks door humoristische voor drachten in het logement „de Zwaan;" het Nut bezorgde zijn leden een leer rijken avond in „de Lindeboom" en het Fanfarecorps onthaalde zijn leden en verdere bezoekers op muzikaal genot in de zaal van „de Vergulde Kikkert," en slottens, noodigt, tot sluiting van Nov., de Rederijkerskamer U. d. I. op heden avond de beminnaars van tooneelspel naar „Hotel TexeL Ons dunkt, 'tis nog al welletjes,zoo veel in eene maand, en wanneer men van al deze gelegenheden zou willen profiteeren zou men allicht gevaar loopen wat uithuizig te worden. Is het wonder dat meermalen melding moet worden gemaakt van een matig bezoek? Wat het weêr betreft, liet de ver streken maand zich kennen gelijk men kon verwachtenecht najaarsweder, herfstig; nu eens een mooie dag, dan weder ruw, somber, koud of nat. Door bijzondere voorvallen kenmerkte zich November niet; alleen zouden we kunnen aanstippen dat we werden her innerd aan de bootkwestie, doordien de aandeelhouders per circulaire werden uitgenoodigd het door hen ingeschreven bedrag, geheel of gedeeltelijk te willen voldoen, zijnde een zeker bedrag eerst daags noodig ter voldoening van de eerste termijn voor de voorgenomen bootbouw. Zeer toevallig was het zeker, dat vrij wel tegelijkertijd door de JDir. van de Maatsch. „Alkmaar Packet" werd bekend gemaakt, dat in geen geval hoogere tarieven zullen worden ingevoerd voor het passagiersvervoer met de postboot dan f 1,— en f 0,60 retour,bij het eindigen van „Texels Eigen Stoom bootonderneming" Laat ons ter verduidelijking hieraan toevoegen dat de Dir. deze bekendmaking meent te moeten doen naar aanleiding van de verspreiding der geruchten dat bij het eindigen van „Texels Eigen Stoombootonderneming," door die Maat schappij hooge vrachttarieven zouden worden ingevoerd. 't Kan ook wellicht als een vriendelijke waarschuwing aan de aandeelhouders zijn bedoeld, nu door dezen een gedeelte van hun inschrijvings som moet worden gestort? Men kan zich dus gerust stellenmeer dan f 1,— of f 0,60 retour zal men niet behoeven te betalen; jammer genoeg, dat juist dit tarief, bij de vroegere onder handelingen moeielijkheden gaf. De toegezonden circulaire aan de aandeelhouders is intusschen nog al een vrij duidelijk bewijs dat aan het eindigen van „Texels Eigen Stoombootonder neming" nog op verre na niet wordt gedacht, en het voldoen aan het in de circulaire vervat verzoek, door de aan deelhouders, zal zeker wel als antwoord kunnen worden beschouwd dat ook dezen dien weg nog niet op willen; 'tzou toch ook waarlijk al te dwaas zijn: na al de beweging welke is gaande gemaakt, na het houden van bijeenkomsten, vast stellen van Statuten en wat in deze aangelegenheid al zoo meer aan de orde was, en na de aanvankelijk gunstige resultaten, nu maar als kwajongens af te trekken; belachelijker zou 't al niet kunnen. Van de gedane toezegging van de Dir. „Alkmaar Packet" kan men intusschen nota nemen; dat de prijs van 25 en 15 cent retour niet kan worden besten digd zal wel iedereen kunnen denken, evenmin die van 50 en 30 cent maand- retour, waaromtrent namens de directie (zie ingez. in ons nummer van 15 Aug.) werd gezegd Wij gaan nu zeer goed koop varen, wat ons geld zal kosten. „Welnu, mijnheer de Redacteurdat hebben wij er voor over," enz., waarop meer andere lievigheden volgen; (men leze er bedoeld epistel nog maar eens op na). Hiermede hebben wij van November gezegd, hetgeen was te vermelden. We gaan nu December in, de Winter maand, zoo bij voorkeur de maand van weldoen. Sint Nicolaasfeest en Kerstmis zijn gedenkdagen, waarop inzonderheid verrassingen en weldadigheid Hoogtij vieren. Het Sint Nicolaasfeest vooral is in ons land daarvoor niet 't minst gewild en 't is zeker niet te verwonderen dat neringdoenden het beste beentje voor zetten om in zulk een koopgrage tijd een extraatje te verdienen. Ook hier kunnen we zulks bemerken doe eens de rondte en ge ziet bij ma- nufacturiers, galanteriewinkels, koek- en banketwinkels, boekwinkels en meer andere, eene extra uitstalling van ver schillende zaken hun vak betreffende; sommige uitstallingen zelfs opgesierd door aardige voorstellingen. Ge kunt terecht, gij die voor uwe kinderen iets verlangt; ook gij, die aan de minderbedeelde kinderschaar eene verrassing wilt bezorgen; doch ook gij, die er iets voor gevoelt om den minder bevoorrechte iets meer degelijks te ver schaffen, ge kunt terecht bij slager, bakker, brandstoöenhandelaar en meer dergelijken; 'tis Sint Nicolaas, het jaarfeest van den goed heilig-man, en die bracht immers zijne gaven ook aan de meer behoeftigen Onthoud u van zoo iets niet, gij die iets kunt missen, Wat betreft de 'eigenaardige viering van het Sint Nicolaasfeest alhier, de maskerade, zijn we wel ietwat benieuwd wat het dit jaar zal wezen; de gebeurte nissen in dit jaar leveren stof te over voor eenige geestige parodie; een heldere geest zal daaruit wel iets hebben weten te distilleeren. Wij zullen afwachten. o Oudeschild, 29 Nov. Bij de rederijkerskamer „T.a.v.e.n.u" alhier, is in studie „Justus van Maurik's „Fijne Beschuiten". De opvoering zal vermoedelijk in de eerste weken nog niet plaats hebben. Even als vorige jaren wordt ook nu een feestavondje bereid ter gelegen heid van 't Sint-Nicolaasfeest, voor de kleintjes der Kon. Wilh. Bewaarschool. Een poging wordt aangewend om voor dit doel van de ingezetenen bijdragen te bekomen. Ook elders wonende kin dervrienden deden bereids van hun belangstelling in deze blijken. Oosterend, 30 Nov. De heer J. Bremer, die eerder alhier woonde en te Helder werd opgeleid voor 3en stuurman en thans leeraar is aan de Zeevaartschool te Vlissingen, behaalde te 's Gravenhage acte I voor zeevaart kunde. De Cocksdorp, 29 Nov. Twee vogelvangers, die zich van een slagnet, twee lokvogels en ettelijke op gezette vogels bedienen, hadden dezer dagen in Eierland eene goede vangst. Circa 200 wilsters werden door hen verschalkt op de landerijen, behoorende bij de boerenhofsteden „Ruimzicht" en „Sir Robert." Vlieland, 28 Nov. In het hotel Meijer gaf Ylieland's Fanferecorps gisterenavond eene uit voering. De zaal was zeer goed bezet, hetgeen voor de uitvoerenden zeker aangenaam was. Onder leiding van den heer Donia bracht het corps negen muzieknummers ten gehoore, die allen met veel aandacht werden gevolgd. Hartelijk applaus weer klonk telkens door de zaal, het was TEXELSCHE COURANT, Abonnementsprijs per 3 maanden "Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 1