Buitenland. Uitslag van gehouden Verkoopingen. Predikbeurten. Marktberichten. Advertentiën ADVERTENTIËN. G. D. KIKKERT, Gravenstraat, Burg A.s. Maandag EEN KNECHT, zoo duidelijk te bespeuren, hoe men waardeerde het streven der vereeniging en 't geen reeds door haar is bereikt. De opgewekte muziek, waarbij walsen waren, die 't rustig op een stoel zitten bijna tot een straf maakten, gaf blijk van goede studie, onder kundige leiding. Na de pauze, die door het publiek aangenaam doorgebracht werd met het gebruikelijke zingen, werd een blijspel opgevoerd. „Een verstrooide Notaris" door J. Broekhof behaalde een schitterend succes. Hoe hebben we den notaris bewonderd tot in de kleinste bijzonderheden zoo juist en uitstekend weergegeven, dat we vergaten, dat daar „gespeeld" werd. De rentenier Stok, (wat 'n kostelijke kop had hij zich gemaakt) verdient mede een woord van grooten lof. Maar dit geven we gaarne aan de drie andere vertolkers ook, zij werkten op verdien stelijke wijze mede tot het welslagen van het stuk. Daverend applaus weerklonk bij het einde, toen alle verwikkelingen ontstaan door verstrooidheid tot ieders tevreden heid waren opgelost, toen August naar zijn aanstaande kon gaan, Stok zijn huis verkocht, de bijna ontslagen klerken konden blijven en de verstrooide Notaris de gelukkigste van allen was. Een gezellig bal ving aan, nadat door den heer Schaafsma eenige hartelijke woorden van dank aan den directeur en zijn corps waren toegesproken. Den Hoorn. Onze vroegere plaatsgenoot de heer IJ Koppen IJzn. heelt met gunstig gevolg te Botterdam examen afgelegd voor machinist Stoomvaart. Over zeeen weidevogels. In eene vergadering van het Rotterd. Nat. Genootschap is in het begin van deze week in het gebouw „Caledonia" te Rotterdam eene lezing gehouden door den heer J. Daalder van Oosterend. Het verslag van deze lezing, voor komende in de N. R. Ct. ons toegezonden, is te uitgebreid tot overname. Wij vermelden er dit van Spx. behandelde de zee- en weidevogels. Hij bracht een saluut aan den prachtigen tuin voor het bestudeeren der vogels, dien de Rotterdammers bezitten in hun diergaarde. Ook zijn de meeste zee- en weidevogels, die spr. zal behandelen, voor de Rotterdammers ook in de vrije natuur te bewonderen. Men behoeft slechts naar den Hoek van Holland te gaan. Want Texel, het zuidelijkste onzer Waddeneilanden, is een waar vogelpara dijs. Ieder jaar komen daar wel 280 verschillende vogelsoorten een gedeelte van haar levensverrichtingen volbrengen. Texel is met recht een natuurdiergaarde te noemen. Men heeft er van allerlei grond, en daarom óok van allerlei soort vogels. Daar de bosschen nog gering zijn op het eiland, zijn de zangvogels er nog betrekkelijk zeldzaam. Maar nu het Rijksboschbeheer met ijver en succes werkt aan den aanleg van bosch op Texel, zal dat ook wel verbeteren. De verdelging der vogelsoorten om kopje of vleugel of soms voor de dinertafel, moet worden tegengegaan. Bij de behandeling van enkele soorten maakt spr. melding van de bespieding der vogels door een waarnemer, die dag en nacht van uit een kijkgat in een plaggenhut de vogels bespiedde en in hun intiemste verrichtingen gadesloeg, soms op slechts enkele meters van hen verwijderd. Over de gewoonten en levenswijze van de behandelde soorten deelde spr. allerlei aardige trekjes en belangrijke, doch niet algemeen bekende bijzonder heden mede. Behandeld werden meer in het bijzonder de kemphaan en de zeezwaluwen; verder de kluit, de watersnip, de scholekster, de kokmeeuw, de bontbekplevier, de strandplevier en de kievit, enz. Met den wensch dat er meer en meer gevoel voor het vogelleven wakker worde, eindigde spr. zijne rede. Een vrij talrijk publiek woonde de lezing bij en toonde veel belangstelling. O, die jachtwet. Uit Westdorp schrijft men Evenals andere jaren komen ook thans wederom groote koppels wilde ganzen op onze korenakkers neerstrijken. Zij vreten het jonge koren tot den grond toe af, zoodat vele van die jonge koren plantjes tot groote schade voor deland- bouwers ten doode zijn opgeschreven, zoodat voor de landbouwers aanzienlijke kosten in 't aanstaande voorjaar de maand Maart overblijven, nl. de kosten van dure stikstofbemesting. Doen zij dit niet, worden hun de kosten van bemesting te duur, dan kunnen zij op een halven oogst rekenen. O, die jacht wet Uw geweer moogt ge niet mee nemen, want ge zoudt het te kwaad krijgen met de bevoegde macht, die u laat weten, dat ge die ganzen niet moogt schieten, tenzij ge in het bezit zijt van een buitengewone machtiging, en zoolang ge die niet hebt zult ge uwe korenakkers aan de ganzen moeten afstaan. Treurige jachtwet 1 Gesnapt. Zaterdag, aldus wordt gemeldt, werd een conducteur der posterijen in den trein tusschen Rotterdam en den Hoek van Holland op heeterdaad betrapt op diefstal van geldswaarden uit een aan- geteekend pakket. De man, die reeds geruimen tijd van dergelijke handelingen werd verdacht, doch dien men nog nooit van zijn schuld had kunnen overtuigen, werd op de volgende wijze gesnapt. Te Rotterdam werd een pakket klaar gemaakt, waarin men opzettelijk zilver geld op zoodanige wijze had verpakt, dat men dit kon hooren rammelen. Bij aankomst aan den Hoek van Holland stonden ambtenaren der posterijen en van de justitie gereed om een onderzoek in te stellen, en daarbij bleek inderdaad, dat het geld uit het pakket was ver dwenen. Bij fouilleering werden de geldstukken welke van merken waren voorzien, bij den verdachten conducteur gevonden. De man is geboeid naar Rotterdam overgebracht. Vermeende grootheid. Te Haarlem loopt op het oogenblik een man rond, die zich verbeeldt bur gemeester te zijn van de Nassaustraat, Nieuwe Gracht en Margarethastraten. Hij klopt overal om geld aan, om die laatste straten te laten opknappen en zoekt elk oogenblik toegelaten te worden bij den burgemeester, dien hij als zijn collega beschouwt Daar de man niets kwaads doet en ook niet gevaarlijk is, kan hij niet worden opgenomen. Een nul te veel. Te Amsterdam moest een kantoor- looper bij een der grootste bankinstel lingen een som gelds incasseeren. „U krijgt drieduizend gulden, niet waar", vroeg de baliebediende van de bankin stelling. „Neen", antwoordde de looper, zijne papieren overgevende, „vijf-en- twintig, geloof ik." Daarop werd hem een check overhandigd voor de Nederlandsche Bank, waarop hem later f 25C00 werd uitbetaald. Toen de man echter met hot geld bij zijn patroon kwam bleek dat hij niet f 25000 maar f 2500 had te ontvangen. De eer lijke kantoorlooper bracht zoo gauw hij kon de f 22,500, welke hij te veel ont vangen had, naar de baukinstelling terug en ontving volgens het Nws. een belooning. Wat ze wel konden zingen. Een onderwijzer te Rotterdam zal eene nieuwe zangklasse oprichten, maar wil de stemmen der kinderen kennen om ze daarnaar te kunnen plaatsen. Wien van jullie kent het Wien Neerlandsch bloed Geen antwoord. Wie kent het Wilhelmus? Weer géén antwoord. Wie van jullie kent: O, schitterende kleuren van Nederlands vlag? Hetzelfde resul taat. Wie van jullie kent, Japie is getrouwd Alle kinderen steken den vinger omhoog 1 (R. N.R Een zeldzame geschiedenis. Uit Bakhuizen wordt aan de „L. Crt." gemeldEen jongen hier had verleden zomer een jongen roek getemd en ze waren de beste vriendjes geworden. Met het najaar evenwel was de roek plotseling verdwenen en sedert lang vergeten, tot dezer dagen, ongeveer een jaar na dato, het beest terugkeerde en zich neerzette op den schouder van zijn baas, die druk aan het spelen was met andere jongens. Over en weer groote blijdschap 1 Of zoo'n kraai ook een goed geheugen heeft 1 Met lucifers gespeeldI Te St. Annaland is een 5-jarig meisje overleden ten gevolge van brandwonden, ontstaan door het vlamvatten van kleer tjes bij het spelen met lucifers. Het kind heeft nog een tweetal dagen geleefd. In haar bed verbrand. De 29-jarige jongedochter Ubbink te Winterswijk is door het in vlam raken der dekens, verbrand. Het verkoolde lijk werd door haar broeder gevonden. Werkloosheid in de hoofdstad. De Amsterdamsche Bestuurdersbond heeft tot den Amsterdamschen gemeen teraad een adres gericht, waarin wordt aangedrongen op de vorming van een gemengde commissie, bestaande uit raadsleden, particulieren, vakvereenigin- gen en centrale organisatie, ten einde den werkeloozen steun te verschaffen, aan de commissie als grondkapitaal eeu som gelds te verschaffen en zoo spoedig mogelijk een telling van werkeloozen te houden. Het bestuur van den bond schat het aantal op 8000. Een vliegend schip. Op het Lago Maggiore is de vorige week een proeftocht gedaan door een vliegend schip „idrovolante" (watervlie ger) zooals de Milaneesche ingenieur Forianini zjjn vinding noemt. Aan beide zijden van de boot en van achteren is een soort van jalousieën (evenwijdige latten) bevestigd, en achter het schip steken van boven twee schroeven uit elk met vijf vleugels van 6 meter mid dellijn. Als deze door een motor in beweging komen, rijst het voorschip allengs uit het water en beweegt zich op de jalousiën drijvende, snel voorwaarts. In één minuut doorvloog de boot twee maal de breede golf van Laveno, die 500 meter breed is, d. i. ongeveer 70 K.M. in het uur. De snelheid wordt bevorderd doordat slechts de jalousiën den tegen stand van het water hebben te over winnen, terwijl zij de boot in evenwicht houden. Een proef op voederbieten. Varkensmest is een uitstekende stof om 't land wglig te maken, ook is hij volledig en bevat dus: kali, stikstof en fosforzuur. Maar wil men hem gebruiken voor voe derbieten, dan geeft men zeker kali te kort. Nu is 'twel waar, dat de bodem ook kali kan bevatten. Vooral kleigrond bezit er wat van. Maar het oorspronkelijke gehalte is op oude gronden achteruitgegaan, door langdurig betelen van gewassen, die ge woonlijk veel van deze stof aan den bodem onttrokken. Door gebrek aan kali groeit het blad slecht. En als dat niet wil, zal er ook weinig voedsel in de biet opgehoopt worden. Die groeit dan ook slecht. Gevolg is: een geringe oogst. Wie nu eens wil weten of kunstmest alleen den natuurlijken mest kan vervangen, moet zorgen yoor een volledige bemesting, Kainiet voor 't kali, Chilisalpeter voor de stikstof en Superfos faat voor 't fosforzuur. Zoo handelde een mijner kennissen. Hij legde een proefveldje aan, om te vergelijken de werking van var kensmest met volledigen kunstmest en met kunstmest zonder kali. De proef was zoo ingericht, dat de perceelen per Hektare kregen I Varkensmest. H 1000 ko kainiet, 500 ko superfosfaat, 300 ko Chili. III Geen kainiet, overigens hetzelfde. Bij vergissing werd al 't kainiet licht ondergebracht, dus in de diepte kwam wei nig, wat voor de diepwortelende bieten minder voordeelig is. De opbrengst was: I Varkensmest. 105,000 kg per H.A. Op besten, gemengden grond en met een ferme laag varkensmest, is dat een mooie oogst. Perceel II, dus volledige kunstmest met kainiet gaf evenveel. Was een deel vsn 't Kainiet diep ondergebracht, dan zou de uitkomst waarschijnlijk nog beter zijn ge weest. Opmerking verdient het dat de plantjes op den kunstmest dadelijk aan 't groeien gingen. Ze vonden hun eten klaar. Op den varkensmest zeurden ze voort, tot ze 't derde blad hadden, toen eerst bereikten de wortels den mest en groeiden de bieten er welig op voort, Wat kainiet doet, blijkt uit perceel III (zonder kainiet). Dit bracht 77000 ko per HA. op. Dus een verschil van 105,000 ko 77000 ko. 28000 ko. alleen door 100O ko kamiet. De volledige bemesting kostte in 't geheel met varkensmest f 210, met kunstmest onge veer f 90,—, dat is meer dan de helft goed- kooper. Men ziet uit deze proef, dat vol ledige kunstmest met varkensmest concur- reeren kan, want de uitkomst is even gun stig en het goedkoopste dan hot voordee- ligste Maar wat een schitterende uitkomsten leverde het kainiet. Ik mag wel zeggen Goede wijn behoeft geen krans. v. B. Donderdag 28 Nov. in Café Burg. Notaris G. J. O. D. DIKKERS. Iluis en Erf in de Warmoesstraat, groot 2,40 aren. Koopor J. Visser qq voor f 2055, Burgerlijke Stand der Gemeente Teiel. van 23 Nov. tot en met 29 Nov. 1907. Ondertrouwd: Arie Cornelis Rab en Hendrika Akkerman (den Burg). Getrouwd: Geene. Geboren: Janna Paulina, dv Johannes Rozendaal en Jantje Daalder (Oosterend) Johannes, zv. Michiel Wilhelmus de Graaf en Marretje Witte (Eierland). Ov erleden: Jeske Douma Pereboom, oud 75 j. wed. van Willem Biersteker (den Burg) Zondag 1 December. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 's Avonds half 7 ds. Kijne, in het gebouw der Doopsgez. Gem. Koog. Voorm. 10 uur ds. Smits. Oudeschild. Voorm. 10 uur ds. Kramer. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Kijne. Oosterend. Nam. half drie ds. Kramer. Dadelijk na den dienst verkiezing van Notabelen. Cocksdorp. Vm, 10 uur de hr. Wesenhagen. Cand. tot den H. Dienst, GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. halftien ds. Rooseboom. Nam. 3 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Vm. 10 uur ds.Scherpenhuysen Woensdag 4 December. Hervormde Gemeente. Burg. 's avonds 7 uur, Ds. Kijne i'h. gebouw der Doopsgez. Gem. Schagen, 28 Nov. Aangevoerd: 144 Paarden f 60,a f 450,-; 50 Veulens f 100,a f 140, 0 Stieren f a 0, 38 Vette Koeien f 180 a 1270; 16 Kalfkoeien f 160,a f 245 50 Nuchtere Kalveren f 9 af 21, 410 Schapen (vette) f 24.— a f 33.00; 10 Varkens f 12,— a f 14; 80 Vette Varkens 44 a 46 cent per Kg. 80 Biggen f5 a f 9,50; Boter f 1.10 a f 1,30 per K.G. 5 Geldekoeien f 120 a f 170 Kipeieren f 6,a f 7.00 per 100- 1299 Overhouders f 10,00 a 1 25,00, Leiden, 29 Nov. Ter markt werden heden aangevoerd 11 Stieren f151,— a f240,—; 101 Kalf- en Melkkoeien f 164 a 1 285; 325 Varekoeien f 120 a f 242; 193 Vette Ossen en Koeien f 172 a f 308 31 Kalveren (vette) f 52 a f 106; 29 Kalveren (magere) f 6 a f 14, 125 Graskalveren f 44 a f 97; 823 Schapen (vette) f 21,— af 30. 352 Schapen ^weide) f 18 a f 21; 273 Magere Varkens f 16- - a f 35, 340 Biggen f 4,00 k f 8,00; voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Courant in eens opge geven, werden slechts driemaal in rekening gebracht. ie de ondergeteekende in „de Lindeboom* te spreken. Beleefd houd ik mij aanbevolen voor de levering van St.-NICULAASCADEAUX, als Uurwerken, Gond en zilver. GUST. BUH8E, GoudsmidHorlogemaker. Gevraagd tegen i Maart die goed kan ploegen en melken. Een gezin met een zoon die genegen is hetzelvo te leeren, heeft de voorkeur. W. BRAIN'S, Eierland, Hofstede Buitenzorg. Handel in Goud- en Zilverwerken, Horlogiën, Regulateurs, Wekkers, enz. houdt zich voor de levering van solide St.-Nicolaas-Cadeaux beleefd aanbevolen. Heden opnieuw ontvangen Aanbevelend, C. ZUIDEWIND, Weverstraat.

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 2