De Nieuwe boot. Naar wij vernemen zal, behoudens nog eenige voorwaarden, de nieuwe boot voor „Texels Eigen Stoombootonderne ming" worden gebouwd op de werf „Hubertina" te Haarlem. Oudeschild, 3 Dcc. Geraakte onlangs een paard van den heer L. in de haver te water, Maandag kwam een driewielde kar van denzelfden eigenaar in de haven terecht, 't Had nog al wat voeten in de aarde, eer 't voertuig weer op 't droge was gezeuld. De wulkers, in de vorige week tot den ongekend hoogen prijs van f5.50 per H.L. opgekocht, worden nu met belangrijke verlaging van den prijs be dreigd, doordien uit Belgie ongunstige berichten over den verkoop zijn ingekomen De voorbereiding tot de Sint Ni- klaasverrassing voor de kleinen der Kon. Wilh. Bewaarschool, is aanvankelijk goed gelukt. Ouders en andere kindervrien den hebben het damescomité op onbe krompen wijze in staat gesteld, terwijl de leden van de meisjesnaaikring voor de rest zorgen. Stranding op de Razende Bol. Alweer eene stranding in de nabijheid van onze kusten Op de Noorderhaaks in 't Westgat strandde n.l. gister een twee mast stoomschip. De sleepbooten Hercules en Atlas vertrokken uit de haven van 't Nieuwendiep en Titan van IJmuiden om zoo mogelijk hulp te ver- leenen, terwijl o a. ook eenige schuiten uit onze haven vertrokken, om, indien gewenscht, hulp te verleenen. Het gestrande schip is het Zweedsche stoomschip „Ninia" en is beladen met stukgoed. Het zit zoo hoog en de zee was zoo woelig, dat sleepbooten, noch schuiten of vletten het konden bereiken Het volk is gered. Een valdie groot is. Aan het politiebureau te Winterswijk meldde zich een 50-jarige man uit 'sGra- venhage om onderdak aan, iemand, die vóór een aantal jaren in het bezit was eener groote boerderij en over een kapi taal van f 80,000 kon beschikken. De drank had den man zoover gebracht. Zeker zeldzaam. Bij het ambtsjubileum van den heer Baas, te Spaarndam, die 1 December 40 jaren hoofd der school aldaar was, deed zich het zeldzame geval voor, dat gedurende al die 40 jaren steeds een kind uit het gezin van eenzelfden vader bij hem ter school is geweest. Bedoelde vader is namelijk voor de tweede maal gehuwdde oudste zoon uit zijn eerste huwelijk is nu 46 jaar en was alzoo 6 jaar toen de heer Baas hoofd der school werd; het jongste kind uit het tweede huwelijk is thans 12 jaar. 32 Haarlemsche inbrekers achter slotl Dat door justitie en politie met kracht het' onderzoek inzake de verschillende misdrijven in den laatsten tijd in en om Haarlem gepleegd, wordt voortgezet kan blijken uit het feit, dat thans niet minder dan 32 personen zijn opgesloten in het Huis van Bewaring, verdacht zich aan verschillende diefstallen met braak schuldig gemaakt te hebben. Nog enkele arrestaties zijn te wachten, daar de justitie een goeden leiddraad in handen schijnt te hebben. Een schaap van 275 halve kilo's. Zoo'n kolossaal gewicht bad een der schapen, die dezer dagen werden aan gekocht door den veehandelaar D. Neer duin te Godlinze, afkomstig van den landbouwer W. Hartman te Zeerijp. 't Is de moeite waard zoo'n monster te zien Een mooi buitenkansje. Een arbeider te Lunteren (Veluwe) vond bij het graven in zijn tuin een kistje, waarin ruim f 600. En düt tegen St. Nicolaas Geen dapper huzaar. „Rott. Nbld." vertelt Neeltje is verloofd met e6n huzaar, en zoo Neeltje zegt, een met een goed hart. De moeder van Neeltje gelooft niet aan dat goede hart en wil van de verloving niets weten. Zij toonde dat verleden week in de Claes de Vrieslaan, toen het paar rustig liep te minnekoozen. Moeder komt het paartje storen en begint den landsverdediger zoodanig met den mattenklopper te bewerken, dat deze den verstandigsten weg, dat is, het hazenpad kiest, Neeltje in den strijd achterlatende. Neeltje gilt het uit, dat ze den huzaar toch niet loslaat, niet eens bemerkende, dat hij al verdwenen is. En jij gaat mee naar huis, akelig nest En ik verdraai het, ik blijf bij mijn huzaar. Agent van politie komt op het tooneel. Tot Neeltje. Hoe oud ben je? 20 jaar. Dan met je moeder mee en anders allemaal m6t mij mee. Neeltje kiest de wijste partij en volgt haar moeder. Publiek was er weinig, want het was al laat, maar wie er waien, hadden meedoogenloos genoeg schik in het ongeluk van Neeltje. Een holbewoner. De rijkspolitie te Heeze heeft den 23- jarigen v. E. die sedert geruimen tijd in de bosschen tusschen Geldrop en Heeze aan de tramlijn in een hol zijne woning had gevestigd, ingerekend. Plet meubilair in zijn hol bestond uit een tafeltje, een stoel, een koffiepot en twee geweren. Reeds onder Herksel had deze persoon een dergelijk verblijf gehad in vereeniging met anderen. Man, wat ben je begonnen Door de politie te Delft is gearresteerd een electricien, werkzaam bij de pletterij voorheen Enthoven, die op heelerdaad betrapt was bij het stelen van koperdraad. De man is gehuwd, vader van 8 kinderen en verdiende f 17 per week. Arme vrouw! arme kinderen! Is er f20,000,000 te bezuinigen Door den heer L. A. Sanders, ingenieur der Amsterdamsche fabriek van cement ijzerwerken, is een nieuw ontwerp ge maakt voor de afsluiting der Zuiderzee, waarbij hij gebruik wil maken van het cementijzer. Hij heeft zijn denkbeelden uiteengezet in een in verschillende talen verschenen brochure. In het weeklad „de IJzer- en Staal kroniek" is aan het ontwerp van den heer Sanders een vrij uitvoerige geïllu streerde bespreking gewijd, waaruit blijkt, dat, volgens de berekeningen van den ontwerper de uitvoering van zijn denkbeeld belangrijk goedkooper zou zijn, dan de uitvoering van den aanleg van den afsluitdijk volgens het plan der Staatscommissie. De heer Sanders be cijfert de kosten van een afsluitdijk volgens zijn plannen, met inbegrip van de spui- en schutsluizen, benevens het kanaal door Wieringen, dubbel spoor over den dijk, kanral van HarliDgen naar Piaam, enz. op 28 millioen gulden, terwijl de afsluitdijk volgens het plan der Staatscommissie nu zeker wel op 43 milliaen kan worden geraamd en deze besparing zou nog 5 millioen grooter worden, meent d9 heer Sanders, indien men besloot tot afzonderlijke drooglegging van het Wieringermeer, dus tot drooglegging zonder bescherming van den afsluitdijk. Op het geheele plan der Staatscomm. zou dus, zijns inziens, zeker twintig millioen kunnen worden bezuinigd. Ook is de heer Sanders van oordeel, dat de aanleg van den afsluitdijk, volgens zijn denkbeelden, een „winstgevende onderneming" zou zijn, zoowel door de besparing op de jaarlfjks terugkeerende onderhoudswerken langs den Zuiderzee kant, als door de voordeelen van een directe spoorwegverbinding Enkhuizen Stavoren, die door den aanleg van den door hem ontworpen dijk zou kunnen worden verkregen. Toch roei wat erg. Te Stellendam heerscht een ware rat- tenplaag. Op onrustbarende wijze ver meerderen deze dieren bij den dag, en worden hoe langer hoe brutaler. Een dezer dieren was bij de Wed. Kooiman in huis gekomen en had zich des nachts een warm plaatsje op de kleereo der vrouw voor de bedstede uitgezocht. Des morgens vond men het diertje in dien toestand, doch het overleefde zijne vrij postigheid niet lang, daar het met de tang werd achtervolgd en doodgeslagen. De Rijks verzelceriugbank. Het Maandblad „de Risicobank" somt nog eens de oorzaken van het millioenen tekoit op de Rijksongevallenverzeke ring op. Ten eerste is het bedrijf van laden en lossen van schepen een zooveel slechter risico gebleken dan men ooit had ver moed. Daarin zal nu voorzien worden, maar dit zal voortaan in hoogstens 1 1/2 millioen van het tekort van 4 millioen voorzien. Ten tweede heeft de Rijksbank ook voor tal van andere bedrijven te lage premiën vastgesteld. Handhaaft zij de te lage premiën, dan krijgt zij natuurlijk al de slechte risico's. Ten derde bevatten de loonlijsten vaak belangrijk .te lage bedragen en is de controle der Rijksbank daarop onvol doende. Ten vierde zijn verschillende onder nemingen onjuist geclassificeerd, zoowel door de Rijksbank als door den beroeps- rechter. Ten vijfde is de administratie veel duurder dan men gedacht had; wet en ambtelijke opvattingen dwingen tot een geweldigen rompslomp. Ten zesde zijn de kosten pér ongeval hooger geworden dan men aanvankelijk heeft geraamd; vooral door a: te kostbare geneeskundige behandeling, b: het be ruchte art. 8, c: het feit, dat voor elk wissewasje naar den dokter wordt gegaan. Ten slotte schat het maandblad, dat de ongevallenverzekering aan de industrie per jaar ruim vijf millioen heeft gekost; rekent men daarbij het tekort der Rijks bank van 4 millioen, dan zal dus in de komende jaren jaarlijks voor de ongeval lenverzekering minstens zes millioen moeten worden opgebracht. Een niets beduidende gunst. De vorige week meldden de bladen het besluit van den Oorlogsminister, dat het den gestraften voortaan werd toe gestaan in de politiekamer, in de cel, lectuur mede te nemen. Daarover schrijft nu „De Zeeuwsche Koerier", provinciaal volksblad voor Zeeland Zoo'n menschlievende bepaling zal er natuurlijk in willen bij onze Tweede Kamer, wier leden vrij breedvoerig over het soldatenleven en de militaire lasten redeneeren, maar deze lasten op eene enkele uitzondering na—zelf nooit onder vonden hebben. De meeste dier heeren weten een bitter schijntje van de werkelijke toe standen in het leger en de omstandig heden, waarin de soldaat meermalen verkeert. Ze weten wel—en dit met alle recht dat in dienst moet gestraft worden, dat de tucht moet gehandhaafd worden, maar hoe in dienst gestraft wordt weten de meesten niet En een aantal, die het weten, zeggen het niet. Ze weten niet, dat men voor een dikwijls onheteekende nietigheid, acht of veertien dagen in een vuil, vunzig, donker hok geworpen wordt. Want, als ze dat wisten, zouden zo ijzen van de bittere ironie, welke in het boven geciteerd bericht schuilt. „Het kan toegestaan worden lectuur mee te nemen" in een cel, waarin men amper een hand voor de oogen zien kan Aldus, bitter, het Zeeuwsche blad. Antielce dingen. Dat zoo hier en daar in boerenwoningen nog al voorwerpen van hooge waarde gevonden worden, van het eene op het oudere geslacht overgegaan, blijkt hieruit dat een ingezetene van Zwaagdijk een eikenhouten kast en 4 blauw porceleinen schotels verkocht voor f775. 't Kan te pas komen. Niet zelden komt het bij de varkens- fokkerij voor, dat, korten tijd na het werpen der zeug, deze óf ziek wordt öf sterft. In dit geval zit de landbouwer tamelijk verlegen met zijn jonge biggetjes en gaan deze, niettegenstaande de beste zorgen ten gronde. Volgens de „Milch- zeiting" heeft een Duitsche landbouwer daarin kunnen voorzien. Het geven van melk aan die jonge dieren, hetzij koe- of geitemelk, voldeed niet, en dit is te begrijpen, omdat de samenstelling der melk van verschillende diersoorten nogal uiteenloopt, en daardoor de melk van de zeug moeielijk door andere vervangen kan worden. Genoemde fokker beveelt echter, door ondervinding, een uitstekend voedingsmiddol aan, hetwelk samenge steld wordt uit gekookte en weer afge koelde volle melk van een erkend gezonde koe. Deze melk wordt vermengt met eieren en suiker, en wel per liter koemelk twee geklopte eieren en een eetlepel suiker. Na flink alles doorgeschud te hebben, wordt ze in een flesch gegoten en met behulp van een gummi zuiger, zooals kinderen gebrniken, den biggen beurtelings gegeven. De rest wordt onmiddelijk in een schotel voorgezet en de meeste biggen beginnen al dadelijk daaruit te drinken; slechts aan enkelen behoefde nog eenige malen de flesch gegeven te worden. [Met dit middel bracht hij in dit voorjaar 12 biggen groot, waarvan de moeder den tweeden dag gestorven was. Geen enkel diertje verloor hij. Misschien, dat deze mede- deeling haar nut in wijder kringen doen kan. Gevaarlijke huizen. Dezer dagen kregen de talrijke be woners van de, vier verdieping hooge, perceelen 67 en 69 in de derde Ooster parkstraat te Amsterdam, vanwege de bouwpolitie aanzegging, hun woning zoo spoedig mogelijk te verlaten, aangezien beide perceelen „op instorten stonden". Bij werkzaamheden, verricht in den kelder van nummer 67, was men tot de ontdekking gekomen, dat de funda menten van beide perceelen die gedu rende velen jaren eenigzins voorover hellen gedeeltelijk waren losgewerkt en verschoven. „Bouw- en Woningtoezicht" stelde een onderzoek in, en ofschoon de beide huizen nu niet direct op instorten ston den, werd toch beter geacht de bewoners te doen vortrekken. In perceel 69 viel duidelijk op te merken, hoe het geheele huis min of meer uit zijn verband is gerukt. Be vloeren, de schotten tusschen de kamers, de deuren, alles staat scheef. De juffrouw van 1 hoog die een verhaal ophing van de vele lasten en zorgen, die een dergelijke onverwachte verhuizing zoo al voor de vertrokkenen meebrengt verzekerde niet gerust te zijn, alvorens zij goed en wel het perceel zou hebben verlaten. Men is thans bezig de beide huizen te stutten. Naar men mededeelt zijn de wrakke perceelen ongeveer acht jaar oud. Een volksstemming. Van wege de afdeeling Steen wijk e. o. der Nat. Geh. Onthoudersvereeniging, de Algemeene Geheelonthoudersvereeniging Steenwijk en de afdeeling Steenwijk van het Kruisverbond is een volksstemming gehouden, waaraan mannelijke en vrou welijke ingezetenen boven 21 jaar deel namen. Aan hen was de vraag gesteld „Waaraan geelt gij de voorkeur dat het aantal drinkgelegenheden onbepaald is? blijft zooals het is? vermindert? of geheel verdwijnt De uitslag van die stemming is deze dat het aantal drinkgelegenheden on bepaald is50 mannen en 36 vrouwen; dat het blijft zooals het is: 182 man nen en 145 vrouwen dat het vermindert223 mannen en 249 vrouwen dat het geheel verdwijnt: 742 mannen en 866 vrouwen geldige stemmen 1197 van mannen en 1296 van vrouwen. In het geheel waren uitgebracht door mannen 1374 stemmen, door vrouwen 1481 stemmen, totaal 2855 stemmen, Uit den brand. Een oud vrouwtje, verpleegde in het diaconie-armenhuis aan den Korreweg te Groningen, is dezer dagen een zeer belangrijk buitenkansje ten deel gevallen, meldt het N. v. h. N. Vroeger behoorende tot de notabele ingezetenen van de stad, was Grietje W. zoo heet het oudje later, toen zij haar derden man had getrouwd, meer en meer achteruit gegaan, zoodat ze ten slotte in hot armenhuis terecht kwam. Een paar dagen geleden nu vervoegden zich in het armenhuis drie heeren, die Grietje mededeelden dat ze een groot bedrag, men spreekt van f 100,000, had geërfd. De erfenis moet het oudje zijn ten deel gevallen door het overlijden van familie te Veendam. Een bedenkelijk kwaad. Dr. J H. Gunning JHz. schrijft in het Utr. Dbl.: Laat mij toch eens een ernstig woord mogen spreken tot allen wie het aangaat, om hetgeen zij anderen schuldig zijn ook te betalen. Mij zijn tientallen van handelaars bekend die vier, zes, acht jaren te vergeefs op betaling hunner rekeningen wachtten, die ten einde raad eindelyk eens be scheidenlek op voldoening hunner vorde-

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 2