N°. 2110. Zondag 8 December 1907. 21ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 uur op den dag der nitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LAN GEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. Aaugifte ter inschrijving voor de Rationale Militie. Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel brengen ter kennis van wie het aangaat, en meer bijzonder van de in het jaar 1889 geboren mannelijke personen, dat in de maand Januari 1908 voor de Nationale Militie moeten worden ingeschreven a. Ieder minderjarig mannelijk Neder lander die binnen het Rijk, in het Duitsche Rijk of in het Koninkrijk Belgie verblijf houdt, of wiens vader, moeder of voogd aldaar woonplaats heeft; b. Ieder meerderjarig mannelijk Neder lander, die in het Rijk, in het Duitsche Rijk of in het Koninkrijk Belgie woon plaats heeft c. ieder mannelijk ingezetene niet- Nederlanderzoo hij op 1 Januari 1908 het 19e levensjaar was ingetreden en niet verkeert in een der bij art. 15 der Militiewet 1901 omschreven gevallen. De aangifte behoort te geschieden bij hen, Burgemeester en Wethouders, ter gemeente-secretarie waartoe meer bepaald zitting zal worden gehouden op Maandag den 6 Januari 1908, des voormiddags te 10 uur. Voor verdere mededeelingen wordt verwezen naar de op de aanplakborden aangeplakte bekendmakingen. Texel, den 6 December 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HIDDINGH. De Secretaris, RUIBING. TEXEL, 7 DECEMBER 1907. Het feest van Sint-Ricolaas. 't Is weer voorbij, het feest voor kleine en groote menschenhet jaarfeest van den goed-heilig-man. Groot zijn zeker weder de verrassingen geweest, 't zij dan dat het vreugde gaf ofmogelijk ook wel teleurstelling. Of onze neringdoenden reden zullen hebben gehad tot groote vreugde, valt wel even in twijfel te trekken 't ver luidde zich meermalen dat de kooplust niet zoo groot was, mogelijk ook dat de koop kracht minder sterk was. Men behoeft zich daarover niet zoo erg te verwonderen: sport en vermaak vragen tegenwoordig nog al menige uitgaaf, waarbij de modezucht zich aan sluit, terwijl verder voor verschillende nieuwigheden (wij denken hier aan boot en gasverlichting) de uitgaven reeds zoo hoog werden opgevoerd dat de bron van inkomsten er moeielijk tred mede kan houden; en nu ligt het voor de hand dat andere uitgayen er voor moeten worden besnoeid. Wanneer nu maar de weldadigheid tegenover den minder bevoorrechte daar onder niet heeft behoeven te lijden, dan is het nog niet zoo erg. De eigenaardige viering van het Sint- Nicolaasfeest alhier, aan den vooravond er van, liep gevaar in het water te vallen, doordien de natuur in de voor laatste dagen zich niet zoo gunstig deed kennen. Zette December zich nog al mooi in, al spoedig werd het ruw met regen- en hagelbuien en was de vrees niet onge grond dat we de Sint Nicolaas avond binnenshuis zouden moeten vieren, wat nu wel zoo heel erg niet zou wezen wanneer dit onder de geneugten van eene versnapering kan geschieden, doch voor de verrassing welke de Texelaren van den Sint mochten verwachten was wat gunstig weer wel gewenscht. En 'tging naar wensch, met den middag klaarde het weer op en hield zich verder goed. Des middags, al bijtijds, bewogen zich vele verkleeden (kleinen) langs de straten, en dit werd des avonds gevolgd door vele grooteren. Als naar gewoon, waren er ook nu met en zonder zin, en werd maar door enkelen eenige vertooning bedoeld; vreemd opgetakelden merkten we dezen keer niet op; een paar als goed-beiligen verkleedde met hun knecht en aardige damesgroepjes trokken zeer de aandacht, evenzoo de vertooning van een Zoeloe. De bedoelde verrassing voor dezen avond was zeker wel de nieuwe boot, waarvan twee vertooningen werden ge geven. Bij de eene groep verklaarde een toepasselijk lied dat dit een geschenk van de Sint was, en luidde heto.m. „Hij heeft in dit jaar aan ons eiland Als nooit nog te voren gedacht; Hij schonk ons een nieuwe, een beste, Een kranige, Texelsche boot, En zei„daar, die boot is voor allen," enz. enz. De andere boot, van kleinere afmeting, was eene getrouwe navolging van de „Baron Rengers," ze was met zorg af gewerkt en maakte eene goede figuur, een wimpel met de Texelsche kleur ontbrak er niet aan. Het „Steunt allen Texels Eigen Stoombootdienst," er aan en op bevestigd, verklaarde vrij duidelijk wat de bedoeling van deze vertooning was. Van Oudeschild was deze verrassing gekomen. Er bewoog zich veel volk langs de straten en tot laat in den avond klonk meermalen een refrein, toegepast op de oude dienst „Laat hem maar varen, 't Zal wel bedaren enz. Het feest is voorbij, moge het goede verrassingen hebben bezorgd aan ieder onzer, aan kleinen en aan grooten. Dat aan den morgen van den dag, aan de bewaarschoolkleinen, als naar gewoonte cadeautjes werden uitgereikt, willen wij hieraan nog toevoegen. Oosterend, 6 Dec. Bij den visscher P. ontstond een begin van brand, door het vlam vatten van petroleum in een theelichtje. Hoewel men spoedig wist te blusschen, ontstond er toch schade aan een vloerkleed en aan eenige artikelen, die evenwel door verzekering gedekt is. Sint Nicolaas heeft hier dit jaar al heel weinig vertoond. Enkele gemas- kerden, die alleen maar verkleed waren, zonder dat eenige voorstelling was te ontdekken, bewogen zich als schrik voor de jeugd langs de straten. Te 10 uur was er geen kat meer buiten. Stranding op de Razende Bol. Omtrent het Dinsdagmorgen op de Razende Bol gestrandde Zwe6dsche stoomschip „Ninian Paton", geladen met zaad, ijzer en stukgoed, komende van Antwerpen en bestemd naar Helsingfors, meldt het Dbl. van Helder De sleepbooten „Atlas" en „Hercules en vletterlieden vertrokken van hier, terwijl later ook van IJmuiden sleep booten op de strandingsplaats kwamen. Er was echter geen mogelijkheid assis tentie te verleenen, daar het stoomschip zoo ver in de Bol zat, dat het voor de sleepbooten niet to bereiken was. De zee was erg ruw en er stond veel bran ding, maar niettemin waagden eenige vletterlieden zich met hun vlet in de gronden en begaven deze zich op het schip. Eenmaal aan boord zijnde, waren zij verplicht daar te blijven, aangezien het al te gevaarlijk zou zijn geweest, den terugtocht door de branding te ondernemen. Met het oog op de gevaarlijke positie, waarin het stoomschip zich bevond en ook op den komenden donkeren nacht, werd besloten de reddingsboot te be mannen en uit te zenden, om de equi page en de aan boord zijnde vletterlieden te redden. Omstreeks 4 uur ondernam de red dingboot den tocht naar den Razende Bol. Zij was bemand door het volgende elftalTh. Rijkers, schipper, J. Been, W. Mulder, M. D. Ewald, J. Been Jz., J. Pronk, M. Kramer, A. Kramer, C. Dekker, W. Kwast en M. van 't Hert. Driemaal moesten de mannen met de boot door de branding, voordat allen gered waren. Bij den eersten tocht werden de vletterlieden afgehaald. Daarna werden 9 opvarenden (7 mannen en 2 vrouwen) gered en op de sleepboot „Cyclop" overgegeven, terwijl ten laatste nog de op het schip achtergeblevenen, 9 mannen werden gered en naar de sleepboot „Atlas" gebracht. Het stoom schip was Woensdag voor de sleepbooten nog even onbereikbaar als den vorigen dag, waarom de „Atlas" met de gered den en de andere sleepbooten naar binnen stoomden, om betere gelegenheid af te wachten. Alleen de „Hercules" is met vletterlieden op de strandingsplaats ach tergebleven, om te trachten met laag water een onderzoek aan boord van de „Ninian Paton" in te stellen. Toen het schip door de equipage werd verlaten, stond er ongeveer 5 c.M. water in het voorschip, waarom men weinig hoop heeft, het schip te kunnen behouden. Uit de Rotterdamsche haven. Nadat Dinsdagmiddag het laatste detachement huzaren naar Roermond vertrokken was, kwam het onmiddelijk weer tot een botsing. Ten einde schrik te brengen onder de bootwerkers, die sedert de oplossing van het geschil in de haven te Rotterdam ten getale van ongeveer 800 in dienst van de Vereeniging van Stuwadoors zijn gebleven, is men er van de zijde van de bootwerkers die gestaakt hebben en werkloos rondloopen in de laatste dagen er op uit, deze menschen te achtervolgen en te mishandelen, waar zich de gelegen heid voordoet. Aanvankelijk wachtte men het oogen- blik af als de „Calandstraters" van hun werk huiswaarts keerden, maar nu de politie haar toezicht langs de kaden en in de omgeving verscherpt heeft, wacht men hen verder de stad in op. De macht van het kleine. Enkele visschers hielden zich te Sta voren in den laatsten tijd bezig met het korren van mosselen, niet voor consumtie doch om uitgestort te worden langs den voet van nieuwgebouwde zeehoofden. Het moet een uitstekend middel zijn om de steenen vast te houden. De mos sels toch vullen de openingen tusschen de steenen aan en beletten alzoo, dat de zee er vat op krijgt. Een toepassing van de macht van het kleine alzoo 1 Een belangrijk vraag. De vroede vaderen van Schoterland hebben zich in twee vergaderingen met een zeer belangrijk vraagstuk bezig gehouden. De heer H. L. De Jong had voorgesteld gedurende de Raadsvergade ringen vanwege de gemeente sigaren ter beschikking der leden te stellen. Na breedvoerige bespreking werd tot stemmen overgegaan en staakten de stemmen. Zoo kwam nu opnieuw dit „punt" in behandeling. Het werd nu met 8 tegen 7 stemmen verworpen. Van vroede vaderen. Men meldt aan de „Msb." Een tweetal raadsleden der gemeente Mheer een nest, niet ver van Maas tricht waren dezer dagen aan het jachen, zonder vergunning. Een rijksveldwachter bekeurde hen echter, en nam van den een, J. B geweer en haas in beslag. Deze laatste had nog de voorzorg getroffen, den omslag doek zijner vrouw om het hoofd te draaien. Tegen de stroopende raadsleden de feiten gebeurden niet in gemeenschap werd proces-verbaal opgemaakt. Dat wordt erg genoeg. Een 200-tal Calandstraters te Rotterdam hebben een request aan H. M. de Koningin gezonden, waarin zij met het oog op gevaar en de mishandelingen waaraan zij blootstaan, veel erger dan de berichten in de bladen doen vermoeden, in het belang van vrouwen en kinderen aan dringen op bescherming van lijf en goe deren, bij art. 4 der grondwet gewaar borgd. Zij verzoeken mitsdien aan H. M. zoodanige maatregelen te bevelen dat zij veilig zonder gevaar hun werk zullen kunnen verrichten. De liefde niet bestendig van duur. Aan het „Gorinch. Nieuwsbl." schrijft men uit Dussen Zij hadden vijftien jaar lang samen eerlijke verkeering gehad en achtten thans den tijd gekomen om in het hu welijksbootje te stappen. Samen gingen zij, knus gearmd eu verrukt, lachend naar secretarie en pastorie om zich te laten opnemen in ondertrouw. Twee roepen had de pastoor reeds afgelezen, toen daags voor den derden roep het bruidje voor den eerwaarden heer ver scheen en hem op de vraag: „Watkom de doen Mieke ten antwoord gaf „Meneer pastoor, ik hè gin zin meer 'n trouwen." „Maar, Mieke, schaam de, zeé de pastoor, het is nu toch onder de hand uw tijd," doch hoe de geestelijke ook praatte, het hielp niet en"ons Mieke antwoordde standvastig: „Ik doe het nie en nooit nie." Zoo ziet men, dat zelfs een liefde van 15 jaren nog grillig kan zijn. Een raar spelletje. In het stadsdeel van Schoten had een als heer gekleed persoon de vorige week verscheidene bewoners van den Schoterweg in den nacht opgebeld onder voorgeven naar het adres van iemand te zoeken. In een der laatste nachten herhaalde deze zonderling hetzelfde spelletje; thans echter met het gevolg, dat hij weldra door verschillende in nachtgewaad ge- kleede bewoners werd omringd, vast gegrepen en aan de politie overgeleverd. Of hij toen aan bet goede adres was De speculatie herleeft weer! Volgens den „N. Fin. en Kap." is op de Ilaagsche beurs door één firma op éën dag weer voör een half millioen Amerikanen verhandeld Nog niet geleerd TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 1