N°. 2111. Donderdag 12 December 1907. 21ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van week tot week Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD& DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. Aangifte ter inschrijving voor de Nationale Militie. Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel brengen ter kennis van wie het aangaat, en moer bijzonder van de in het jaar 1889 geboren mannelijke personen, dat in de maand Januari 1908 voor de Nationale Militie moeten worden ingeschreven a. Ieder minderjarig mannelijk Neder lander die binnen het Rijk, in het Duitsche Rijk of in het Koninkrijk Belgie verblijf houdt, of wiens vader, moeder of voogd aldaar woonplaats heeft; b. Ieder meerderjarig mannelijk Neder lander, die in het Rijk, in het Duitsche Rijk of in het Koninkrijk Belgie woon plaats heeft c. ieder mannelijk ingezetene niet- Nederlanderzoo hij op 1 Januari 1908 het 19e levensjaar was ingetreden en niet verkeert in een der bjj art. 15 der Militiewet 1901 omschreven gevallen. De aangifte behoort te geschieden bij hen, Burgemeester en Wethouders, ter gemeente-secretarie waartoe meer bepaald zitting zal worden gehouden op Maandag den 6 Januari 1908, des voormiddags te 10 uur. Voor verdere mededeelingen wordt verwezen naar de op de aanplakborden aangeplakte bekendmakingen. Texel, den 6 December 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HIDDINGH. De Secretaris, RUIBING. 30 Nov 7 Dec. Dg rustelooze Tijd voert ons als met snelle schreden weder het einde van den jaarkring tegemoet. We schrijven alweer December en nog enkele dagen en opnieuw zal eeD mijlpaal op onzen levensweg zijn bereikt, waarbij we een oogenblik mogen wjjlen om een blik achterwaarts te slaan. En er ligt droefheid in alles wat eindigt; er ligt ook droefheid in die laatste dagen van 't wegstervend jaar. Decemberdagen, hoe zonloos en triestig zijn ze. Ze sluipen in vale grijze lang sleepende gewaden naar 'teinde van hun leven.. Onder 't wicht van heel een jaar gaan ze krom, droef gebogen; Ze leunen zoo zwakjes tegen elkaar met een wezenloos en strak gestaar in hun oogen; ze zien niet meer om. Zóó bezingt, of liever beklaagt, Van Nouhuijsze. En toch zijn er tusschen die donkere droeve dagen enkele die de vreugde verzelt. En een dezer heeft de voorbije week ons weder gebracht de blijde dag van den heiligen Nicolaas. Dan komt de goede oude Sint weer van zijn verre Spanje om vroo- lijkheid to brengen in het lage land der zee dat daar triesterig wegschuilt in De- cembermist on nevel. Zoo kwam hij ook nu weer, trekkend van stad tot stad, van dorp tot dorp, van gehucht tot gehucht, vroolijkheid brengend in de woningen die hy binnentrad, vreugde gietend in de harten der zorgelooze jeugd, de jeugd die hem met zooveel verlangen verbeidde en bij zijn komst met zangen begroette. Want al mogen wij ouderen van dagen ook nog vroolijkheid putten uit zijn bezoek, toch is en blijft hij allereerst de vriend der kinderen. Hoeveel dankbare hartjes zegenden hem, hoeveel pretglanzende oogjes zagen tot hem op! En toch, voor hoeveel kinderen en ook ouderen was ook thans weer zijn naam niets meer dan een holle klank een bittere spot, een stille traan een diepe zucht? Ach die kinderen der armen, die kleine kleine menschen aan wie het leven al zooveel onthoudt, die altijd zooveel ont beren moeten. Ach die arme ouders die nooit eens deelen mogen in het heerlijke genot de kinderen te kunnen geven wat ze zoo gaarne zouden wenschen. Dat is het pijnlijke bij de vreugde die uitgaat van de komst van den goeden heilige. Dat was ook weer het pijnlijke nu, waar onze gedachten op het feest van den goeden Sint gevoerd werden naar onze hoofdstad waar in de rijke buurten de St. Nicolaaspret rondging terwijl in de buurten der armeren met grimmig gelaat rondsloop het monster dat werkloosheid heet en die honger en vertwijfeling met zich mede voert. En terwijl in uwe woning de kleine en de groote kinderen in de prettigste stemming den avond doorbrachten was ginds wellicht in een der sombere woningen van onze hoofdstad menig kind dat schreidde omdat het honger had en het wist dat de goede Sint alleen de rijke lui's kinderen geschenken bracht. De nood is reeds hoog gestegen in Am sterdam. Niet voor niets plaatste het Handelsblad boven een treffende teekening van zijn medewerker Roemoechers de bede „Denk aan de werkeloozen;" niet voor niets vormde zich een groote commissie, die zich in een oproep tot de meergegoeden wendde om steun voor de gezinnen die door werk loosheid ten gronde gericht zijn; niet voor niets demonstreerden honderden werkloozen voor het huis van den burgemeester, zoo dat de politie ruim baan moest maken- niet voor niets werd er lang en breed in den raad gesproken over de ernstige dingen die te gebeuren staan. Alles, alles wijst er op hoe hoog de nood gestegen is. Honderden werklieden zijn reeds weken zonder werk. Uit tal van gezinnen ver dwijnt het eene meubelstuk na de andere naar het pandjeshuis. En het aantal van hen die geen werk en dus geen inkomsten en dus geen eten hebben groeit nog met den dag aan en waar is het einde nog. De winter staat voor de deur. En de oorzaak van deze onrustbarenden toestand Ongetwijfeld er zullen meer dan een oorzaak zijn, maar stellig is wel de voornaamste het groote verlies dat in het afgeloopen jaar op financieel gebied geleden werd. Groote kapitalen zijn verloren gegaan on het geld ontbreekt thans voor de uit voering van groote werken, de bouwonder nemingen liggen stil het diamantbewerkers- vak heeft veel geleden en schier in alle bedrjjven van eenige beteekenis heerscht groote malaise. Inderdaad de vooruitzichten zijn donker voor onze hoofdstad en de vrees is niet ongegrond dat deze toestand zich niet enkel tot haar alleen zal bepalen. Geen wonder, dat by menigeen, die dat alles met een ernstigon blik beziet, op het feest van den milden Sint, dat een feest van overvloed en verrassingen is, het genot niet onvermengd was. De voorbije week heeft de beslissing gebracht in den strijd om den Kamerzetel voor het district Sneek, een beslissing, die een volkomen overwinning der kerkelijke partijen was. De candidaat der anti-rev., de heer Mr. S. de Vries, is bij eerste stem ming met zeer groote meerderheid gekozen, een gevolg van het blijkbaar slecht ter stembus komen van de vrijzinnigen en de goede eensgezindheid die thans weer inde gelederen van rechts blijkt hersteld te zijn. Door menigeen was dit laatste stellig niet zoo grif verwacht na de stribbeling die onlangs naar aanleiding van de candidatuur van Dr. Kuyper gezien werd. DeFriesche Christelijk historischen hebben zich opnieuw geplaatst onder de vlag der rechtse he coalitie, maar na alles wat daaraan voor afgegaan is, kan nu juist niet gezegd worden dat deze stembusstrijd bij de verbonden kerkelijke partijen een aangenamen indruk heeft nagelaten. o oo—o In den Duitschen Rijksdag heeft in de afgeloopen week een hevige storm gewoed, die een oogenblik zelfs de vrees deed ont staan dat het bloc, waarop de regeering steunt uiteen zou worden geslagen. De leider der nationaal-liberalen, die deel uit maken van dit bloc de heer Paasche hield een ernstige philippica tegen een tweetal ministers, n.l. die van financiën en die van oorlog. Deze beiden heetten niet al te best bevriend te zijn met den rijks kanselier en daar Paasche een groot vriend van Von Bulow is, nam deze Dinsdag de gelegenheid te baat de beide ministers eens onder handen te nemen om daardoor den kanselier een dienst te doen. Paasche begon met den minister van financiën, Von Reinhaben verschillende verwijten te doen, o a. dat deze inzake de belastingvoorstellen den nationaal liberalen weinig te gemoet- komende was, belangen van den rijksdienst slecht behartigde en aan het bloc tornde. En toen trok Paasche van leer tegen den minister van oorlog, die medegewerkt had dat de graven Lynar en Hohenhau den dienst met pensioen konden verlaten, terwijl de minister bewijzen kon hebben over hun bedorven handelingen die in het proces Harden aan het licht werden gebracht. Spreker zag daarin een bewijs dat de minis ter der gewezen adjudanten van den Keizer had willen sparen, wat in strijd was met waarheid en rechtvaardigheid en gelijk recht voor allen. Dat was voor den Rijkskanselier een moeilijk geval. Paasche had een paar ministers aangevallen die bij den Keizer in hoog aanzien staan en dat de aanval kwam van een hem en de regeering be vriende zijde achtte hij bedenkelijk. Hij liet Paasche Woensdagmorgen bij zich komen en deelde dezen mede, dat het zoo niet langer ging. Hij achtte het een onmo gelijke toestand dat partijen die tot het bloc behooren elkander bestrijden en dat als daaraan geen einde kwam hij zou weten wat te moeten doen. Men sprak reeds van een scheuring in het bloc en van een crisis, doch zoover is het niet gekomen. Want Woensdag werd de zitting, nadat de minister van oorlog verklaard had, dat hem niet was bekend geweest, dat Paasche de vraag be treffende de beide officieren zou stellen, verdaagd en werd er tusschen de partijen van het bloo overleg gepleegd, die tot een verzoening leidde. —o—o—o— Het congres der Vereenigde Staten is Dinsdag j.l. geopend op de gebruikelijke wijze met het voorlezen van de Boodschap van den president Roosevelt. Dit voorlezen geschiedt niet door den president zelf maar door den griffier en is een heel karwei als men even bedenkt da,t die Boodschap zoo ongeveer een plaatsruimte beslaat van meer dan 30 kolommen van ons blad. Dat voorlezen gaat dan ook in den regel op 'n drafje, zoodat niemand er iets goed van verstaat, maar dit laatste is ook niet zoo heel noodig, omdat de leden van het congres de Boodschap vooraf gedrukt thuis krijgen. 't Gaat niet aan hier een overzicht van deze ellenlange Boodschap te geven, omdat daarvoor de ruimte ontbreekt. Toch wen schen we een paar belangrijke zaken daarin genoemd niet onvermeld te laten. Zoo besprak de president natuurlijk ook de financieele toestanden in de Vereenigde Staten. In geen enkel ander land zijn, naar Roosevelts meening de grondslagen waarop het zaken leven berust, zoo gezond als in zijn land. Daarom is het dwaas, dat het publiek zijn geld oppot inplaats van het bij gezonde bankinstellingen te deponeeren. En juist dat oppotten was geweest de onmiddelijke oorzaak van de geldschaarschte. Verder had de president het weder over de trutst, waartegen hij met kracht zal voortstrijden. Bepalingen dienen gemaakt te worden omtrent de verplichte openbaarmaking van rekeningen en het onderwerpen van boeken en beschei den aan een onderzoek der Regeering opdat voorkomen worde dat eenige groote combinatie van haar macht misbruik maakt ten nadeele van het groote publiek. Ook de Vredesconferentie wordt besproken en de president merkte op dat reeds voor de bijeenkomst vaststond dat niet tot be perking van krijgstoerustingen ter zee zou worden gekomen, 't Verstandigste achtte hij nu, ook maar op uitbreiding der vloot bedacht te zijn en versterkingen te bouwen in alle havens aan den Atlantischen Oceaan en de Stille Zuidzee. Over de Japansche kwestie deed de president het zwijgen wel roerde hij even de tentoonstelling aan die te Tokio zal worden gehouden. Dit wordt door vele Ame- rikaansche bladen 'n slecht teeken genoemd en ze hadden daarvoor te meer gelegenheid toen juist op den dag van de opening van het congres de Japansche gezant terugge roepen werd. Een gezant terugroepen beteekent zooveel als een oorlogsverklaring. Gelukkig is het zoo erg niet, want van officieele zijde wordt het vertrek van den gezant aan andere oorzaken toegeschreven en is reeds een tijdelijke gezant werkzaam maar de lucht tusschen Amerika en Japan is toch niet zeer helder. En menigeen die dan ook allesbehalve optimistisch gestemd is te dien opzichte. TEXEL, 11 DECEMBER 1907. Vergadering van het Nut. Wij vestigen de aandacht op eene in dit nummer voorkomende advertentie, waarbij eene buitengewone vergadering wordt aangekondigd van bet dep. Texel der Maatscb. tot Nut van 't Algemeen. Als sprekers zullen optreden de heeren Dr. Van Albada en C. Stumphius, van Helder. Tot deze vergadering zullen ook niet leden worden toegelaten tegen betabng van 15 Cts. De vergadering zal worden gehouden Zaterdag a. s., des avonds half acht, in „de Vergulde Kikkert." TEXELSCHE COURANT, Abonnementsprijs per 3 maanden- Voor den Bdrg 30 Cta. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. -0—0—0-0—

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 1