N°. 2112. Zondag 15 December 1907. 21ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor ben Boeg 38 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Ct-3. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LAN GEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. RAADSVERGADERING. De Burgemeester der Gemeente Texel; Gelet op art, 41 der Gemeentewet Brengt naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Woensdag den 18 December 1907, des voormiddags te 10y3 ure in de daarvoor bestemde zaal ten Raadbuize dezer Ge meente. Texel, den 13 December 1907. De Burgemeester van Texel, W. F. HIDDINGH. Te behandelen onderwerpen INVORDERING 'S RIJKS DIRECTE BELASTINGEN. De BURGEMEESTER der Gemeente Texel maakt bekend, dat de kohiereD nos. 9 en 8 der Personeele Belasting over het dienstjaar 1907, aan den Ont vanger ter invordering zijn ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is zijnen aan slag, op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Texel, den 12 December 1907. De Burgemeester, HIDDINGH. TEXEL, 14 DECEMBER 1907. 'sLands wijze, 'stands eer. Iedere plaats heeft zijne eigenaardig heden en gewoonten, waaraan krachtig wordt vastgehouden. Zoo is het hier ter plaatse in den loop der jaren tot eene geijkte gewoonte geworden om op den datum, vallende een week na den Sint Nicolaasdag, eene herhaling te houden van den St. Nicolaas avond, voor een gedeelte althans, (want het geven van cadeautjes is er niet aan verwant); slechts dat gedeelte hetwelk de maskerade weergeeft, staat voor dien avond op het programma. Die gewoonte dagteekent al van jaren her, en zit er zoo vast in, dat menige poging om haar afteschaffen steeds tot grooten tegenstand uitlokte en later met nog meer animo de zoogenaamde „Ouwe Sunderklaas" wordt herdacht; somtijds ook wel door sommigen die hier nog maar kort ingeburgerd zijn. 't Is een vrijwel onschuldig vermaak en wordt wijsselijk in de laatste jaren maar toegelaten, 't Bepaalt zich tot het verkleed gaan langs de straten of het geven van eenige vertooning; in den regel is te 11 uur alle3 afgeloopen. Ook dit jaar maakte hierop geen uit zondering, ofschoon het weinig uitlokkend weêr wellicht meer dan een heeft doen afzien van het aanvankelijk voornemen om de oude traditie in eere te houden. De heerschende kwestie van dezen tijd, „de nieuwe boot," was ook nu weder het hoofdonderwerp, en het was eene herhaling van het bezoek, gebracht door bewoners van Ouderschild, met eene goede nabootsing van de boot „Baron Rengers," welke veel bekijks had. De bemanning was nu veel versterkt, ook dames (passagiers) maakten de reis mede en dezen al te samen deden af en toe een lied hooren, hetwelk goed en duidelijk werd gezongen en waarin werd opgewekt om de nieuwe onderneming te steunen en hulde werd gebracht aan de mannen die in deze zich veel moeite hebben getroost. Ook meer andere vertooningen waren blijkbaar door de onderhavige kwestie ietwat geïnspireerd, gaven althans som wijlen daarvan blijk. Overigens trokken veel verkleedden de aandacht, waaronder in het bijzonder een groep „bannelingen" waarbij een aardig nagemaakt „lastdier" met berijder werd opgemerkt. De „groote boot" welke in de vorige week hier werd vertoond, was voor dezen avond met de bemanning zich gaan presenteeren aan de bewoners van Oudeschild en aan die van den Hoorn, en mochten naar wij vernamen daar eene gunstige ontvangst genieten. Het Not. Wij willen er nog eens kortelijk aan herinneren dat heden, Zaterdagavond te half acht eene buitengewone vergade ring van „Het Nut" wordt gehouden in het gewone lokaal: de zaal van „de Vergulde Kikkert," waar ook niet-leden tegen betaling van 15 Cts. zullen worden toegelaten. Een paar heeren van Helder zullen als sprekers optreden. Waal, 12 December. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer Th. de Jongh, thans werkzaam bij het openbaar onderwijs in Ned. Indie en geplaatst te Kraksaan, is met 1 Nov. benoemd tot onderwijzer aan de school ter opleiding van Inlandsche ambtenaren te Probolengo (Eiland Java.) De Cocksdorp13 Dec. Op de voordracht Hoofd der o. 1. School te Huisduinen komen voor de heer W. H. Houwen, vroeger Hoofd der School te Zuid-Eierland, thans te Warmenhuizen, en de heer W. Heeroma, Hoofd der School te Hidden-Eierland. Oosterend13 Dec. Met koffielichtjes en met het drogen van kleederen bij kachels moet men wel voorzichtig omgaan. Daardoor toch ontstaan de meeste binnenbrandjes; de slager D. ondervond dit ook deze week. Boven de kachel was een lijn, waarop kleedingstukken hingen; de lijn brak en de kleeren ge raakten in brand, terwijl een stoel aan de leuning beschadigd werd; door vlug handelend op te treden werd erger voorkomen; de schade is door verze kering gedekt. Tegen den Zuiderdijk bij N.Schild is hout aangedreven, dat door verschillende personen is geborgen en verder werd afgedragen aan de strandvonderij. Vlieland11 Dec. Er zijn aangespoeld eenige merkels van luiken, benevens een scheepsboot. Op stroom dreven vaten, waarvan de bodems wit geschilderd waren, ook werden stoelen en andere voorwerpen opgemerkt. Naar men vermoedt is een en ander afkomstig van de onlangs op de Razende Bol gestrande boot. Een nieuioe sporl. Een bezadigd Hagenaar kwam aan het „Vad." vol ontsteltenis vertellen van een nieuwen „schrik der wegen." Op een der laatste avonden ontdekte hij dien in de Prinsestraat in den vorm van een kunstrijder op rolschaatsen, die met veel zwier en groote behendigheid beentje over reed op het gladde asphalt. Het was blijkbaar een kunstenaar in zijn vak, maar waar moet het heen, als dergelijke sportbeoefening op straat populair gaat worden vraagt het blad. Och, dè,t is maar een kwestie van tijd; één vindingrijke slechts, en er komen rolschaatsen waarop iedereen en over elk plaveisel zich kan voortbewegen. En wat doet het er ten slotte toe of een schaatsenrijder of een fietsrijder je aan den grond gooit Over de veiligheid langs 's heeren wegen valt nu toch ook vaak niet te roemen. Vrouwen in polderbesturen Bij de behandeling van de ontwerp- reglementen voor een tweetal polders, deels in Noordholland, deels in Utrecht gelegen, deed zich het geval voor dat Ged. Staten dier beide provinciën niet tot overeenstemming konden komen over de door de Staten van Noordholland vastgestelde verkiesbaarheid van vrouwen in polderbesturen. Gedep. Staten van Utrecht hadden een kort geleden gedane besliste uitspraak van de Staten van dat gewest te eerbiedigen en konden dus niet overnemen de bepalingen, die de Ged Staten van Noordholland, eveneens gebonden door een uitspraak van de Staten, hadden te handhaven. Bij dit geschil had dus de beslissing van de Kroon moeten worden ingeroepen, hadden niet Ged. Staten van Utrecht bericht gezonden, dat de Prov. Staten van dat gewest zich in dit bijzondere geval met de verkiesbaarheid der vrouw in polderbesturen had vereenigd. Wat zullen dat dan recht gezellige vergaderingen kunnen worden. Van een lachenden klassikaan! Dezer dagen ontmoetten we, schrijft de „N. A. Ct.", een jongmensch, dat den leeftijd van 19 jaar had bereikt, drie en een half jaar bij de infanterie had gediend en lachende in de klasse van discipline was geplaatst, 't Jongemensch had 't dan soms zoo op z'n lachspieren, dat hij zijn meerdere in rang in 't gezicht uitlachte. Dan was het krijgsraad en naar de klas om uit te lachen, doch hij bleef lachen, steeds door, tot dat de doctoren hem wegens zenuwen enz. afkeurden en hij uit den dienst werd ontslagen. Thans lachte de snaak in zijn vuistje, hij had z'n doel bereikt en kreeg, zooals hij 't noemde, spoedig de politieke pet op. Of 't hem in den burgerstand goed zal gaan, als hij door blijft gaan met lachen, valt zeker te betwijfelen. Maar wie weet, mogelijk betert de kwaal nu wel, en is met die afkeuring het juiste geneesmiddel gevonden; zulke gevallen doen zich meer voor. Overal bedrog. Op de Roermondsche Eiermijn werden Zaterdag door een koopman twee kisten eieren geweigerd, die bij onderzoek slechts kalkeieren bleek te bevatten. Maatschappelijke bestrijding der tuberculose ten platten lande. De commissie door het hoofdbestuur der jZuidhollandsche vereeniging „het Groene Kruis" benoemd om het vraag stuk in studie te nemen hoe de strijd tegen de tuberculose ten plattelande moet worden gevoerd, heeft thans haar rapport doen verschijnen zij geeft daarin aan het slot in overweging dat de ver eeniging „het Groene Kruis" zooveel mogelijk bevordere het doen houden van populaire lezingen over kwakzalverij, opvoeding van het tuberculeus belaste kind, algemeen hygiënische onderwerpen, aandringen bij openbare lichamen om het spuwen op de vloeren tegen te gaan; zich richte tot de [onderwijzers om te bewerken dat het onderwijs in natuur kennis in zoodanige richting worde ge geven, dat het kind leere kennen het gevaar dat den mensch bedreigt van den kant der tuberculose en de maat regelen die aangewend kunnen worden om dat gevaar zooveel mogelijk te keeren; beproeve te geraken tot oprichting van een verplaatsbaar tuberculose-museum. Van „Naatje," op den Dam. „Eigen Haard" geeft de volgende niet onaardig gevonden spotternij over „Naatje op den Dam" te Amsterdam, die nog altijd met één ar^n pronkt": „Bij het aanstaande bezoek van Z. M. den Duitschen Keizer te Amsterdam, thans vastgesteld op Vrijdag (gisteren) zal ongetwijfeld na aankomst op den Dam het zich daar bevindende, welbekende prachtmonument, genaamd „Naatje Eendracht," de attentie trekken van den Keizer, die, zooals bekend is, een be wonderaar zich getoond heeft van stand beelden. „Fraulein Eendracht mist echter nog steeds haar rechterarm, hetgeen wel is waar aan de Amsterdamsche eendrachte lijkheid geen afbreuk zal doen, maar toch op het Amsterdamsche hoofdplein, zoo vlak voor het Koninklijk paleis waar de Duitsche Keizer te gast is, ietwat brokkelig staat. Het zou daarom aan beveling verdienen haar bijtijds een hulparm (in eiken grooten verbandwinkel verkrijgbaar ook in huur) te verschaffen en dezen, met fraaie en demuthige buiging der armgewrichten en voorzien van een eerekrans. aan het beeld te bevestigen. „Meer dan een tientje kan dat niet kosten." Of van die wenk gebruik gemaakt zal zijn, vernemen we mogelijk later nog wel eens. Arme drommel. Een alleenwonend, stokoud mannetje te Herwijnen, P. v. d Meiden, 85 jaar, had een spaarpotje, dat hij zorgvuldig bewaarde om in tijd van nood toch iets te hebben om in zijn zeer geringe be hoeften te voorzien. Die tijd van nood brak deze week aan. Nu zou hij gelukkig van zijn zoo lan gen tijd bespaard geld wat afnemen. Maar tot welk een verschrikkelijke ontdekking moest hij komen zijn geld was verdwenen en dit te bemerken was bijna meer dan zijn zwakke krachten konden dragen. Door een of anderen booswicht is deze brave oude van zijn spaarduitjes, f 113, die hij zoo zeer noodig had, beroofd. De politie doet ijverig onderzoek. Sinterklaas misbruikt. Mijnheer op Sinterklaasavond tot 'n dief, die met 'n zak op den rug het huis wil verlaten Zeg, wat mot jij hier? Hou je mond, ik ben Sinterklaas. TEXELSCHE COURANT. 2. Verzoek mej. A. C. Vermeel om eeruol ontslag als onderwijzer te de Waal. 3. Idem mej. A. Rab om eeruol ontslag als onderwijzeres in uak k. te den Burg. 4. Goedkeuring begrooting Armbestuur. 5. Benoeming leden en regentes Alge meen Armbestuur. 6. Idem regenten en regentes Algemeen Weeshuis. 7. Verzoek Heeroma om subsidie tee kencursus te de Cocksdorp en ge bruik schoollokaal. 8. Benoeming onderwijzeres leeruak k. te den Burg. 9. Idem onderwijzeres te de Waal. 10. Voorstel tot bestrating weg door de Koog. 11. Voorstel op aanuraag subsidie etc. tentoonstelling 1908. 12. Verzoeken afschrijuing hoofdelijken omslag etc.

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 1