N°. 2113. Donderdag 19 December 1907. 21ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van week tof week, Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD& DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. GEDEENTEREINIGIiXG De Burgemeester der gemeente Texel verzoekt aan de inwoners van den Burg, die er prijs op stellen, dat scherven enz. door den gemeentereiniger worden weg gehaald, deze niet door ander vuilnis neder te werpen, doch afzonderlijk te houden. Texel, den 14 December 1907. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. 7 14 Dec. Van de gebeurtenissen der voorbije week is, wat ons land betreft, stellig wel het bezoek van Z. M. den Duitschen Keizer, de voornaamste. Gister en heden brachten onze groote bladen kolommen bijzonder heden over dit hooge bezoek terwijl ze tevens in hooggestemde hoofdartikels den Duit schen monarch het welkom in ons Vaderland toeriepen. De gebeurtenis is dan ook niet van belang ontbloot. Al mogen we gerust aannemen, dat aan dit Keizerlijk bezoek geen z. g. „hoogere staatkunde" ten grond slag lag en Keizer Wilhelm daardoor alleen een bewjjs wilde geven van zijn genegenheid voor de telg uit het roemruchte geslacht der Oranjes, dat geslacht dat ook door Hem in eerbiedige herinnering wordt gehouden, de band tusschen het machtige Duitsche Rijk en ons klein landje is er door ver sterkt en dat zegt veel in onze veelbewogen dagen, waarin veel over den vrede wordt gesproken en toch meermalen de vrees voor ernstige internationale verwikkelingen niet geheel denkbeeldig is. Het heeft den Hoogen bezoeker ni6taan een geestdriftige ontvangst ontbroken. Ons volk, dat zjjn beminnelijke Vorstin op de handen draagt en dat daarvan als de ge legenheid zich voordoet enthusiastisch het bewijs weet te geven, trots zijn aard, die koel en flegmatisch heet te zijn, heeft ook nu weer getoond, dat het in geestdrift kan ontsteken voor den machtigen Vorst, die het niet beneden zich acht, een klein volk te eeren in zijn Landsvrouwe. o—o—o—o— Waar wij ons tot taak stellen de lezers van ons blad op de hoogte te houden met de belangrijkste gebeurtenissen, die in binnen- en buitenland de publieke aandacht vragen, hadden we in ons vorig overzicht ook eenige regels behooren te wjjden aan het kiesrechtrapport der Liberale Unie. Veelheid van stof bij beperkte ruimte maakte ons dit evenwel onmogelijk. Daar evenwel de zaak nog niet verouderd is en in het begin van het komende j aar als de Liberale Unie bijeenkomt er over de kies rechtkwestie nog wel heel wat zal worden gesproken, achten wjj het niet ondienstig thans nog een en ander over de zaak mede te deelen. Door het Hoofdbestuur der Liberale Unie is n. 1. een uitvoerig prae-advies gezonden aan de bij de Unie aangesloten kiesver- eenigingen, zulks met betrekking tot het in 1903 uitgebrachte kiosrechtrapport van de daarvoor benoemde commissie bestaande uit de heeren Mr. H. P. de Kanter, R. J. H. Patijn en P. Rink In dit rapport wordt op den voorgrond geplaatst, dat het thans bestaande kiesrecht vervangen dient te worden door een rege ling, waarbij allen tot de stembus dienen te worden toegelaten, die niet door de wet zijn uitgesloten. Het Hoofdbestuur sluit zich daarbij aan maar het merkt in zijn prae-advies op dat wanneer de Unie zich voor de in het rapport verdedigde regeling verklaart, ze het beginsel van algemeen stemrecht aanvaardt, doch ook dat het geen betoog behoeft dat in dat stelsel een rege ling denkbaar is met zooveel en zoo belang rijke uitsluitingen dat feitelijk het kiesrecht in plaats van algemeen, integendeel zeer beperkt zou worden en het er dus op aan komt vooral te weten welke uitsluitingen worden gewenscht. Te dien opzichte komt het Hoofdbestuur tot de volgende conclusie „Van degenen, die Nederlander en inge zetene zijn, behooren om redenen van al gemeen belang te worden uitgesloten: 1°. zij, die tot de blijvend bedeelden behooren; 2°. zij, die den leeftijd van 23 jaren nog niet hebben bereikt; 3°. zij, die bij onherroepelijk geworden rechterlijke uitspraak de beschikking of het beheer over hun goederen hebben verloren; 4°. zij, die by onherroepelijk geworden rechterlijke uitspraak ter zake van het plegen van een strafbaar feit, ontoereken baar zijn verklaard; 5°. zij, die als krankzinnigen in een gesticht verpleegd worden; 6°. zij die bij onherroepelijk geworden rechterlijke uitspraak tot gevangenisstraf van ten minste één jaar zijn veroordeeld; 7°. zij, die bij onherroepelijk geworden rechterlijke uitspraak veroordeeld zijn, we gens landlooperjj of bedelarij; 8°. zij, die bij onherroepelijk geworden rechterlijke uitspraak zijn veroordeeld we gens een der overtredingen genoemd in artt. 420 en 453 van het Wetboek van Strafrecht, bij herhaling begaan (dronken schap.) 9°. zij die bij onherroepelijk geworden rechterlijke uitspraak van hun kiesrecht zijn ontzet." Verder behandelt het Hoofdbestuur in den breede het vraagstuk van het Vrou wenkiesrecht. Het spreekt zich ten gunste daarvan uit omdat het meent, dat het in strijd met het algemeen belang zou zijn nog langer alle vrouwen uit te sluiten. Op den voorgrond stelt het hoofdbestuur dat de volksvertegenwoordiging zooveel mogelijk de afspiegeling moet zijn van de verschillende belangen en behoeften van alle beginselen en denkbeelden, die onder het volk leven. Natuurlijk kan het ideaal nooit bereikt worden, zoolang men alle vrouwen van de stembus weert. Het Hoofdbestuur wijst er op, dat de invloed van de vrouw op onze samenleving steeds vermeerdert. Congressen en tentoonstel lingen worden door de vrouwen georgani seerd. Het aantal bedrijven waarin de vrouw naast den man optreedt, wordt steeds grooter en op stoffelijk gebied vermeerdert haar aandeel in de algemeene werkzaamheid van jaar tot jaar. Bovendien is het Hoofd bestuur overtuigd, dat het etisch element in de politiek meer tot zijn recht zal komen als ook de vrouw wordt toegelaten. Toch is het Hoofdbestuur van meening, op gron den in hot prae-advies aangegeven, dat aan do gehuwde vrouw het kiesrecht niet moet worden gegeven, terwjjl het wat de ongehuwde vrouw betreft, opmerkt dat men niet kan zeggen, dat de vrouwen in het algemeen reeds denzelfden ontwikkelings gang hebben doorgemaakt als de mannon. Rationeel acht het den leeftijdsgrens wat hooger voor de vrouw dan den man te stellen, door te bepalen, dat haar op 30- jarigen leeftijd het kiesrecht kan worden toegekend, mede omdat er onder de vrou wen op jeugdigen leeftijd al heel weinige zijn, die zich met de publieke zaak bemoeien en omdat bij een onzekerheid, hoe het vrouwenkiesrecht in ons land zal werken, een eenigszins geleidelijke invoering van het kiesrecht de voorkeur verdient. Ten slotte verdedigt het Hoofdbestuur nog de invoering van stemplicht en even redige vertegenwoordiging, waarover we thans niet kunnen uitwijden, doch waarop bij een eventueele behandeling later nog terug kan worden gekomen. Het Hoofd bestuur zal in den geest van het prae- advies conclusies aan de vergadering aan bieden waarover dan gestemd zal worden, —o—o—o— Ons vorig overzicht was juist geschreven toen de telegraaf de tijding bracht van het overlijden van den Koning van Zweden, Oscar II. Geheel onverwacht kwam deze doodstijding niet, want reeds eenige dagen voor het afsterven hadden de doctoren alle hoop op genezing opgegeven. In den overleden monarch is een man van beteekenis heengegaan. Niet alleen dat hij een goed vorst was voor zijn onder danen, hem sierden tal van gaven van verstand en hart, die hem in breeden kring bekend en geëerd deden zijn. Zijn groote liefde voor de studie, die hem tot een geleerd man worden is algemeen bekend en werd door verschillende universiteiten van Europa beloond, doordat ze hem het eeredoctoraat aanboden. Ook onze universiteit te Leiden erkende op die wijze de groote verdiensten van den talentvollen koning, van wiens hand zelfs verschillende geschriften het licht zagen. Een lange reeks van jaren heeft Oscar II zijn land mogen regeeren, maar de laatste levensjaren van den vorst waren niet zijn schoonste. Het Skandinavische geschil verbitterde hem het leven en de droevigste dag voor den grijzen monarch zal stellig wel geweest zijn toen Noorwegen hem de gehoorzaamheid opzei en daardoor de per- soneele Unie tusschen de beide Skandina vische rijken verbroken werd. Maar ook in die moeilijke dagen der afscheiding bleek het goede hart van den Koning en alleen aan zijn vergevensgezind optreden is het te danken geweest, dat de losmaking van Noorwegen van het Zweedsche vorsten huis zonder bloedvergieten is kunnen ge schieden. De nieuwe Koning van Zweden Gustaaf de oudste zoon van den overleden vorst, heeft reeds de teugels van het bewind in handen genomen. Koning Gustaaf is 49 jaar oud en sedert 1S81 gehuwd met princes Victoria van Baden. —o—o—o— In de Hongaarsche Rijksraad is reeds de overeenkomst met Oostenrijk behandeld en aangenomen en in de Oostenrijksche Kamer zijn de beraadslagingen begonnen. Wat de behandeling in Hongarije betreft, men had niet zoo spoedig den uitslag en nog wel een zoo gunstige durven ver wachten. De Kroatische afgevaardigden toch voer den tegen de „Ausgleieh" een levendige obstructie zoo zelfs dat de vergaderingen van de Hongaarsche Kamer veel weg hadden van den beruchten Poolschen Landdag. De Hongaarsche regeering heeft echter het ijzer weten te smeden toen het heet was en dat was in dit geval op den dag dat de Kroaten niet ter zitting aanwezig waren daar de Kroatische Landdag hen te Agram riep. Daardoor kwam voor een oogenblik een einde aan de obstructie en daardoor kon de regeering haar zin doordrijven. Deze Kroatische Landdag Zelf had een zeer rumoerig verloop. De Kroaten waren zeer verbitterd over de benoeming van den nieuwen vertegenwoordiger der regeering, Banus, en ze lieten dit op ondubbelzinnige wijze blijken. Toen hij in de vergadering kwam werd hij met gefluit en rumoer ontvangen en na de gewone formaliteiten werd een dringend voorstel gedaan om Banus in staat van beschuldiging te stellen wat aanleiding gaf tot groot rumoer, dat eindigde toen Banus een Kon. besluit liet voorlezen waarbij de zitting van den Landdag gesloten en deze zelf ontbonden werd. TEXEL, 18 DECEMBER 1907. Vergadering van 't Nut. Een extra vergadering van 't Nut was uitgeschreven tegen Zaterdag j.l. We zeggen extra-vergadering, omdat zij niet was vermeld bij de eerste opgave van de buitengewone vergaderingen in dit seizoen. Iets bijzonders bleek het ook te zijn, want zooals den aanwezigen bleek was deze vergadering speciaal belegd om propaganda te maken voor de Vereeni- ging „Steun voor gevallenen en voor verwaarloosden" of kortweg voor de vereeniging „Steun". Nadat de vergadering door den voor zitter van 't Nut was geopend werd het woord gegeven aan den eersten spreker van dien avond de heer dr. Yan Albada van Helder, die in 't kort mee deelde wat de vereeniging „Steun" be oogd n.l. steun verleenen aan gevallenen of verwaarloosde kinderen, onverschillig van welke godsdienstige richting. De vereeniging werd opgericht door eenige moderne predikanten en telde in 1888 230 leden, welk aantal in 1889 reeds was geklommen tot 1173, terwijl volgens het jaarverslag over 1906 de vereeniging toen telde 17 afdeelingen met ongeveer 3000 leden en begunstigers. Zooveel mogelijk wordt getracht de kinderen te plaatsen in huisgezinnen van dezelfde godsdienstige richting als waar toe de ouders der kinderen behooren. Wat de doorgangshuizen aangaat waar eeu groot deel der kinderen eerst eenigen tijd moeten verblijven om wat aan orde en regel gewoon te geraken, hierin vindt men de vrijzinnige godsdienstige gezind heid. De doorgangshuizen zijn 3 in getal n.l. Boschzicht voor meisjes beneden 15 jaar, Veldzicht voor oudere meisjes en Beekzicht voor jongens. Beide eerstge- noemden bevinden zich te Apeldoorn en dat voor jongens te Epe. In Veldzicht voldoet echter de slaap zaal niet aan de vereischten door de wet gesteld, terwijl de tuin zeer klein is. Er moet dus worden gedacht aan verplaat sing der inrichting, doch....hiervoor is geld noodig, ongeveer f 30,000. Belangrijke giften en ook kleinere kwamen voor dat doel reeds in, doch nog meerdere gelden moeten inkomen om dat plan te verwe zenlijken. De steun van allen wordt daar toe ingeroepen om die gelden bijeen te brengen en in de hoop dat men ook alhier een steentje zou willen bijdragen, waren de sprekers van dien avond naar Texei gekomen. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. COURANT. Prijs der Advertentién. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 1