Een pauze van een half uur gaf de hoor ders en hoorderessen gelegenheid om des- gewenscht het gehoorde nog eens samen te bespreken. Na de pauze verkreeg de hr. Stumphius het woord. Deze begon er aan te herin neren, dat langzamerhand het idee veld heeft gewonnen, dat men kinderen als kinderen moet behandelen; een uitvloeisel van dat idee waren de kinderwetten van 1905. Dat die wetten met algemeene stemmen werden aangenomen was het bewijs dat men hier met recht van natio nale wetten mag spreken. Een groot voordeel dier wetten is gelegen in de omstandigheid dat er het beginsel in wordt gehuldigd dat staat en burgerij samen moeten werken tot verbetering der afgedwaalden. Uitgegaan wordt er van de waarheid, dat hoe verdorven som migen ook mogen zijn er toch nog wel iets goeds in hen is en juist dit goede wenscht men op te sporen en te ver sterken. Dat is ook het doel van „Steun." Spr. wijst vervolgens op tegenwoor dige maatschappelijke verhouding der menschen, hoe kapitaal en arbeid tegen elkaar staan dikwijls inplaats samen te werken, hoe overal de broodvraag op den voorgrond treedt en er een geest van ontevredenheid en onvoldaanheid heerscht. Men wil meer schijnen dan men is, de eenvoudige wordt uitgelachen. De geest van oppervlakkigheid viert hoogtij. Gebrek aan eenvoud is de groote moreele fout der tegenwoordige samen leving, waaruit het meeste kwaad voort komt. Dat kwaad moet bestreden. En al moge nu ook in vele gevallen van toepassing zijn het gezegde „Ondank is werelds loon", niet tegen het kwaad te strijden verraadt lafheid en men bedenke wel dat juist het bestrijden van het kwaad en het doen van het goede zich zelf reeds loont. Zonder strijd geen overwinning. Laat ons het kwade be strijden overal waar wij het vinden en de slachtoffers er van stennen en zoo mogelijk ophelpen. Niemand oordeele te hard over de gevallenen en bedenke dat d6 omstandigheden de ongelukkigen zoo hebben gevormd. Ieder bedenke dat niemand volmaakt is en vergete niet het schoone gezegde van den grooten Meester, dat tevens ook het devies is der vereeniging Steun, nl.„Wie uwer zonder zonden is, werpe de eerste steen op haar." Luid applaus viel den spreker na het eindigen zijner met gloed en overtuiging uitgesproken rede ten deel. De voorzitter bedankte daarop in zijn slotwoord de sprekers voor dien avond en riep ze een hartelijk tot weerziens toe. Zeer eigenaardig vergeleek ZEd. daarop de vergadering van dezen avond met de vredesconferentieevenals na afloop daarvan bleef de strijd bestaan en is daar de vereenigiDg „Roode Kruis" om het leed te verzachten, hier komt de vereeniging „Steun" om hulp te verlee- nen. Laat ieder die vereeniging steunen en schragen in haar edel pogen, zoowel moreel als finantieel. Met het oog op laatstgenoemde steun, zou door de bodes bij het uitgaan der zaal in open schaal de giften worden ingezameld die men wel zou willen afstaan. Na nog even kortelings te hebben herinnerd, dat dit de laatste vergadering in dit jaar zou zijn, riep spr. allen een tot weerziens toe in Januari, wanneer de heer Smeenge voor 't Nut zal optreden. De heer J. Daalder Dz. is benoemd tot plaatsvervanger van den algemeenen vertegenwoordiger, den heer Dr.Th. Wee vers, te Amersfoort, van de Nederland- sche natuurhistorische vereeniging. de Weerstandscommissie werden 10 stemmen uitgebracht op KI. de Vries en 1 op Klenke. Met bijna algemeene stemmen wordt tot Secretaris Penningmeester der af' deeling herkozen de heer C. Schaap. Door den heer H. Groenewold wordt ingeleid „Zangonderwijs." 1. Wat is het doel Voorbereiding voor den zang in het volgend leven. 2. Zullen jongelui lust gevoelen een cursus in den zang bij te wonen Is zulk niet het geval, dan behooren ze daartoe door ouders of verzorgers gedwongen te worden. 3. Voor onderwijzers moet gelegen heid bestaan, eene aanteekening voor zang te behalen. Dit examen moet door de Regeering ingesteld worden. 4. Hoe zal bet zangonderwijs gegeven worden De inleider is een tegenstander van de a b c methode Cijfer naast ut re mi-methode is het beste. 5. Wanneer moet 't zangonderwijs beginnen Reeds in 't eerste leerjaar en dit mag niet alleen nazingen zijn. Verder wordt er op gewezen, dat iemand, die niet kan zingen, nog wel goed zangonderwijs kan geven, wanneer hij een instrument bespeelt, 't Moest verplichtend zijn. Meerdere wenken worden gegeven. Bij 't debat wordt opgemerkt, dat de inleider een ideaal- school op het oog heeft, en men moeielijk op de scholen met een en twee krachten zoover zal komen, als gewenscht wordt. Besloten wordt, dat de heer Groenewold aan de in Amsterdam bestaande Com missie tot het instellen van een examen voor zang zal mededeelen, dat Texel er voor is. De bijdrage van den heer J. Bouwman wordt uitgesteld tot de volgende verga dering, die op 11 April 1908 gehouden zal worden in „de Vergulde Kikkert." De heer Toet zal dan spreken over salarisregeling. De heer Burgemeester deelt mede, dat de vacantie verlengd wordt met Maandag 23 Dec. De heer Hoegsma zou gaarne zien, dat er bij de school gedurende de schooluren geen varkens geslacht werden. Men meende dat zulks moeielijk te weren zal zijn. Hierna wordt de vergadering gesloten. De uitslag der aanbesteding van scboolbehoeften en benoodigdheden voor het onderwijs in de nuttige handwerken aan de O. L. Scholen in deze gemeente was als volgt Schoolbehoeften P. de LaDge te Deventer f 436,40 W. C. Rei], Texel. 458,20 L. Bakker Wz. 464,— Benoodigdheden voor nuttige handwerken F. Zegel Kz., Texel f 107,95 G. Stegeman te Arnhem 119,40 Verg. Holl, M. v. Landb. De vergadering van de afd. Texel der H. M. v. L. gisteren avond in „de Lin deboom gehouden, werd door nagenoeg 40 personen bijgewoond. Ter geschikter tijd werd de verg. geopend, waarna voorlezing geschiedde van notulen, welke werden goedgekeurd. Daarna had de uitreiking plaats der behaalde prijzen bij de gehouden keuring van wolvee, voor zoover gerechtigden daarop tegenwoordig waren. Vervolgens had plaats de verkiezing van bestuursleden en werd bij eerste vrije stemming gekozen de heer Jb. S. Keijser; bij tweede vrije stemming werd gekozen de heer Joh. Koning van Oosterend. De vergadering der afd. Texel v/h N. O. G. gehouden op Zaterdag, 14 Dec. in „de Zwaan", werd bezocht door 13 leden, benevens door de heeren Burge meester en den Wethouder Dijt. De Voorzitter heet allen welkom, herdenkt het overlijden van den Oud- Schoolopziener, den heer M. Hillenius, noemt den lOden Dec. waarop het sala riswetje in de Tweede Kamer wordt goedgekeurd, een gelukkige dag voor de onderwijzers en opent de bijeenkomst. De notulen worden-gelezen en onver anderd goedgekeurd. Eenige iDgekomen stukken over nieuwe spelling, ziekteverzekering en over onder wijs in aanpassing van de omgeving werden behandeld. Bij de herstemming voor een lid van De secretaris, mede aftredend, werd met nagenoeg algemeene stemmen, her kozen. De benoemden werden door den Voorz. geluk gewenscht met hunne benoeming de aftredenden dank gezegd voor hetgeen door hen werd gedaan, in het belang der afdeeling. Met het oog op de in het volgend jaar te houden tentoonstelling worden de af tredende bestuursleden bij acclamatie tot buitengewone bestuursleden benoemd voor 1908. Mededeeling werd gedaan van een concept, (voorschriften) betrekking heb- hebbende op het aangelegde proefveld en de proeven tot bewaring van ier. De heer Jb Nz. Kikkert is mot de adm. en het toezicht van deze aangelegenheid belast. Daarna werd door den voorz. mede gedeeld dat het programma voor de ten toonstellingter goedkeuring is opgezonden. Vanwege het Hoofdbestuur werd de aangegeven data voor de vergadering min der geschikt geacht en werd in verband daarmede besloten dat de tentoonstelling inplaats van 8 11 September, zal wor den gehouden van 9-13 September. Op de vraag of klaarmaken van het tentoonstellingsterrein in eigen beheer zal worden gedaan of zal worden aan besteed, kan nog niets met zekerheid worden gezegd. Zoo ook wat betreft een tent voor restaurant. Tot verkrijging van het benoodigde geld zullen lijsten circuleerendoor be sturen van beide afdeelingen was daarop alreeds geteekend tot een bedrag van f 400 bijdrage en f 400 waarborgfonds door enkele aan wien de lijst werd ge presenteerd f 445 bijdrage en f 460 waarborgfondsstaande de vergadering werd door sommige aanwezigen alreeds geteekend, waardoor naar wij vermeen den wel reeds een bedrag van f 1000 bijdrage en even zooveel voor waarborg fonds zal zijn toegezegd, zoomede eenige medailles. De Voorz. zegt dat, wanneer met de teekening der lijsten in dezer voege wordt voortgegaan, er voor het beoogde doel zeker voldoende geld zal bijeenkomen en het waarborgfonds wellicht niet noodig zal zijn. Besloten werd dat slechts ééne lijst zal worden aangeboden; tentoonstelling en feestcommissie zullen één zijn; deze me'edeeling zal wellicht van invloed zijn wanneer de lijst ter teekening wordt aangeboden; de bijdrage zal iets milder kunnen wezen, omdat later niet meer zal worden aangeklopt; wij willen hieraan toevoegen dat eerst met Juni over het toegezegde bedrag zal worden beschikt. Verder vernamen we, dat aan een zestal personen, welke zich voor den landbouw of voor Texel verdienstelijk hebben gemaakt, het eerelidmaatscbap van bet tentoonstellings-comité is aan geboden, n.l. aan de heeren W. F. Hiddingh, burgemeester van Texel; Van Tienhoven, Comm. der Koningin in Noordholland; Strick van Linschoten, oud-burgemeester van Texel, thans te Beverwijk; De Joncheere, oud burgemeester van Texel, thans te Hoorn; F. Keijser, oud-wethouder van Texel; J. Jac Roeper, oud-dijkgraaf alhier. Omtrent festiviteiten werden in den loop der gesprekken wel eenige gedachten gegeven doch deze namen nog geen vasten vorm aan. Door den Voorz. werd aan het einde der vergadering een terugblik geslagen op het afgeloopen jaar, dat voor Texel voor veeteelt en landbouw zeer gunstig is geweest. Met den wensch dat 1908 het niet minder goed zal maken dan 1907, werd de vergadering gesloten. Waal, 16 December. Zaterdagavond werd ons dorp aange naam verrast door de komst van de „Nieuwe Boot", die op St. Nicolaas avond te Den Burg zooveel bekijks had gehad. Ondanks den regen was weldra oud en jong op de been en werd het bootlied door bemanning, passagiers en omstan ders met opgewektheid gezongen. Voor sommige huizen werd „halt" gehouden en de 3 coupletten gezongen. Vele exemplaren werden verkocht en uit geleide gedaan door het jongere geslacht vertrok de boot weldra in de richting van Oosterend. Nog lang daarna klonk het refrein „Wij bljjven varen „Honderden jaren, Alleman steun maar de nieuwe boot, enz. Oudeschild12 Dec. Gisteren geraakte een zoon van den heer L. met een met twee paarden be spannen wagen naar de haven gaande, van het voertuig, doordien de paarden op hol sloegen. Ofschoon de voerman tamelijk ODzacht neerkwam, werd hij gelukkig niet belangrijk gekwetst. De paarden holden door naar de haven waar de wagen omver sloeg en nog al schade beliep. De onlangs gebroken laadboom der op het haventerrein staande kraan, is door een stevige nieuwe vervangen, zoodat er weer gelegenheid bestaat, om zware voorwerpen te kunnen lossen of laden aan dit hulpwerktuig. Oosterend, 17 Dec. Zaterdag j.l. vertoonde men ook hier „de nieuwe Texelsche stoomboot," waarbij men het bekende lied zong. Er was geen besje bij 't spinnewiel gebleven, zoodat men, waar de boot zich bewoog, bijna geen doorgang kon vinden. Bij de Gereformeerde Kerk alhier, is tot diaken gekozen de heer M. Timmer en tot ouderling de heer B. Roozendaal, ter vervanging van de aftredenden, de heeren B. Vlaming Pz. en R. Vlaming Gz. De Cocksdorp, 16 Dec. Beroepen tot predikant bij de Ned. Herv. Gem. alhier de Weleerwaarde heer D. E. Boeke, theol. candidaat te 's-Gra- venhage. Als ouderling en diaken bij dezelfde gem. werden resp. herkozen de heeren A. Dros Pz. en C. Stoepker, en als leden van het kiescollege de heeren T. Dogger en M. Laan. In plaats van de heeren M. Reuvers en K. v. d. Kloot, die niet meer in aanmerking wenschten te komen, werden als leden van dit college gekozen de heeren C. Boon Mz. en P. Blom. Op het Westerstrand van Texel drijven appelen en sigaren aan. Een verwilderd dier. Op de aanwassen om den Dollard achter Finsterwolde loopt altijd nog eene koe. Het dier is verwilderd en kan niet worden gevangen, hoeveel moeite men daarvoor ook aanwend. t Dezer dagen wilde men het in het rauwe slijk jagen, opdat het door de zeer weeke gronddoelen zou zakken en zich alzoo vastwerken; doch toen het reeds ver naar achteren was, kwam het drei gend op zijne achtervolgers aan en behield dus weder zijne vrijheid. Het beest wil niet van achter den dijk weg; zelfs loopt het niet mee met andere koeien, als men daarmee komt bij den zeedijk en die kort daarna weder mee terug neemt. Het moet reeds meer zijn voorgekomen, dat koeien op kweldeis zoodanig ver wilderen, dat zij niet in handen waren te krijgen en ten slotte moesten worden doodgeschoten. (N.v.d.D.) Staatspensionneering. In zijn Dinsdag te Arnhem gehouden vergadering besloot het hoofdbestuur van den Bond voor Staatspensionneering een bureau te benoemen ter voorbereiding van een congres voor wettelijke ouder domsverzorging. Dit bureau zal bestaan uit 9 personen waarvan 6 werden aangewezen door het hoofdbestuur, die het recht zullen hebben zich drie anderen buiten het hoofdbestuur toe te voegen. Tot leden werden reeds benoemd de heerenG. Wieringa, apotheker te Arnhem, N. Priris, oud-katholiek pastoor te HaarlemA. Yoorbrood, bondssecre- taris te Arnhem ds. U J. Reinders, doopgez. pred. te Dantumawoudeds. D. A. van Krevelen Ned. Herv. pred, te Oosterhesselen, en C. F. J. Verbeek, technieker te Haarlem. De reeds benoemden vertegenwoordi gen verschillende richtingen op kerkelijk en politiek gebied. Het bureau koos staande de vergadering tot zevende lid den heer Perio. De beide anderen zullen later worden aangewezen. Waar de uniform goed voor is. Een eigenaardig voorval bij de aankomst van den Duitschen Keizer wordt uit IJmuiden verteld Na veel moeite, hij had geen kaart, werd iemand toegelaten, die de uniform droeg van korporaal van de Amster- damsche Weerbaarheid. Verwonderd werd hij door allen aangekeken, wat moest die hier doen. Hij werd geïnter- vieuwd. Welk wapen hij vertegenwoor digt „Ja ziet u, hij was vertegen woordiger van de Amst. Broodfabriek de Wed. de Jonge en moest de leverantie der schepen zien te krijgen en met een uniform gaat dat gemakkelijker." Dat daarom door ieder braaf gelachen werd, is te begrijpen. (O.H.Ct.) Van leed gestorven. Van een bejaard echtpaar te St. Johan- nesga werd de man vóór eenige weken ziek. Beangst door de gedachte, dat ze hem, met wien ze 45 jaar in een gelukkigen echt vereenigd was geweest, zou moeten verliezen, werd ook de vrouw door de ziekte aangegrepen en Donderdag luidde de doodsklok een echtpaar uit, dat bijna gelijktijdig het aardsche leven had af gelegd.

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 2