N°e 2114. Zondag 22 December 1907 21ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland* Van week tof week Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD& DE R O O IJ, Parkstraat, Burg op Texel. BERICHT. Uithoofde het Kerstfeest dit jaar invalt op Woensdag en Donderdag, zal deze week de courant voor Donderdag, Woens dagavond niet worden uitgegeven. In het Nieuwjaarsnummer dat op den Oudejaarsdag zal worden gedrukt, zal als naar gewoonte gelegenheid worden gegeven tot het plaatsen van Nieuwjaars groeten a 20 Cts. contant Voor eeue tijdige inzending daarvan houden wij ons beleefd aanbevolen. Wij maken er opmerkzaam opdat voor ons niemand rondgaat tot liet opvra gen van dergelijke adverrtenties. De Uitgevers. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize: 1 portemonnaie, 1 want en 1 ceintuur, gevonden te den Burg. GEDEEiMEREliVIGlNG. De Burgemeester der gemeente Texel verzoekt aan de inwoners van den Burg, die er prijs op stellen, dat scherven enz. door den gemeentereiniger worden weg gehaald, deze niet door ander vuilnis neder te werpen, doch afzonderlijk te houden. Texel, den 14 December 1907. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. De Burgemeester der gemeente Texel Gelezen de beschikking van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel dd 9 Dec. 1907, no. 5345, houdende aanwijzing van de gemeente Texel als plaats waar ge- doodo zeebonden kunnen worden vertoond, ter verkrijging van de vastgestelde premiën; Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ter bekoming dier premiën vanaf 1 Janu ari 1908 gedoode zeehonden kunnen worden ingeleverd bij den havenmeester Bernardus Beümkes te Oudeschild alhier. Texel, 19 Dec. 1907. De Burgemeester vnd., HIDDINGH. 14 21 Dec. Maakten we in ons vorig overzicht mel ding van het uitvoerige kiearechtrapport der Liborale Unie, thans vraagt het kies rechtrapport der Roomsch Katholieken onze aandacht. In de algemeene vergadering der R. K. Kiesvereenigingen, gehouden in Mei van het vorig jaar werd een commissie benoemd om een kiesrechtrapport op te maken. Deze commissie, bestaande uit de heeren Jhr. J. W. van Nispen tot Sevenaar, Jhr. Mr. L. J. M. van Tisenne, Mr. Dr. Ch. Raaymakers, Mr. J. K. H. van Schaick en H. W. J. Stins, heeft de haar opgedragen taak volvoerd en in een boekdeel van 216 bladzjjden haar gevoelen over het kiesrecht, vraagstuk neergelegd. Voor zoover onze ruimte zulks toelaat willen wo onze lezers uit dit lijvige rapport een on ander mede- deelen. Omtrent de kiesrechtregeling voor de Tweede Kamer lezen wo in het rapport( dat een der commissieleden zich verklaarde voor gezinshoofden kiesrecht. De invoering van een volledig organisch kiesrecht achtte dit lid echtor op dit oogenblik niet mogelijk, omdat onze volksgemeenschap, door het liberalisme ontwricht, haar natuurlijke or ganisatie nog niet heeft teruggekregen. Twee andere leden, die ten deele tot dezelfde gevolgtrekking kwamen, plaatsten zich evenwel op het standpunt dat de regeling van het kiesrecht in Nederland zich minder met theoretische eischen dan met practische maatregelen moet rekening houden en dat uitbreiding van kiesbevoegd heid min of meer een kwestie van oppor tuniteit mag genoemd worden. Zij stellen daarbij met nadruk op den voorgrond de zienswijze, dat het kiesrecht een functie is uit te oefenen in het belang van den Staat, door hen die daarvoor geschikt geacht worden. Beide commissieleden gaan uit van de grondgedachte, dat het kiesrecht alleen mag worden toegekend aan hen, van wie te verwachten valt, omtrent wie voor het minst het vermoeden bestaat, dat zij belang hebben by een ordelijk voortbestaan der samenleving, verder dat naar positieve kenteekenen moet gezocht worden, welke het kiesrecht met zoo weinig administra tieven omslag bekleeden en ten slotte dat, deze voorwaarden tot punt van uitgang gekozen, het kiesrecht zoo ruim mogelyk moet worden toegekend. Zy wenschen daarom huismanskiesrecht voor de manne lijke gezinshoofden, uitgebreid door capa. citeitskiesrecht en census kiesrecht. Voor de gezinshoofden eischen de beide leden den 23-jarigen en voor de capaciteits- en belastingkiezers den 25jarigen leeftijd. De twee andere leden der commissie verklaren zich voor de invoering van alge meen kiesrecht voor alle mannelijke inge zetenen van 25 jaar en die niet om per soonlijke redenen uitgesloten zijn. Ze xijn van oordeel dat de historische ontwikkeling ten onzent thans zoover gekomen is, dat algemeen kiesrecht dient te worden inge voerd. Een bevredigende oplossing kan niet bestaan indien niet de Tweede Kamer „uit en door allen" wordt gekozen. Hoewel een lid zich verklaarde voor de geleidelijke invoering van vrouwenkiesrecht was de meerderheid van oordeel dat de eisch voor vrouwenkiesrecht niet is gerijpt bjj de vrouwen zelf maar dat hij een gevolg is van het beginsel der staatkundige gelijk heid van mannen en vrouwen. Ten einde onberaden stappen te voorkomen wil de meerderheid in de grondwet de mogelijkheid van vrouwenkiesrecht onmogelyk maken. De invoering van meervoudig kiesrecht acht de commissie bezwaarlijk practisch te regelen. Van het kiesrecht dienen volgens haar uitgesloten te worden krankzinnigen en idioten, voor zoover ze onder curateele staan of in gestichten verpleegd worden, personen die uit andere hoofde onder curatele staan, de gefailleerden gedurende 3 jaren nadat het faillissement wordt uitgesproken, per sonen die uit openbare of bijzondere kassen ondersteund worden en zij, die onwaardig zyn het kiesrecht te bezitten o.a. zij die in gebreke blijven hunne belastingen te betalen. De meerderheid wilde bovendien de houders van speelhuizen en huizen van ontucht met hunne ondergeschikten uit sluiten en verder de gedetineerde en mili tairen in actieven dienst in de uitoefening van het kiesrecht schorsen. Verder verklaarde de commissie zich voor de invoering van stemplicht en evenredige vertegenwoordiging. Tot zoover wat de Tweede Kamer betreft. Omtrent de Eerste Kamer was de com missie van gevoelen, dat deze niet behoort te worden afgeschaft. Wel echter wil zij de .verkiesbaarheid uitbreiden door personen die gewichtige ambten en betrekkingen bekleeden in particulieren en kerkelijken dienst. De Prov. Staten dienen de Kies colleges der Eerste Kamer te blijven. De meerderheid verklaarde zich tegen ontbind baarheid der Prov. Staten en de geheele commissie tegen de toekenning van het recht van amendement aan de Eerste Kamer. Verder verklaarde de commissie zich tegen de invoering van een wettelijk referendum. Wel wenscht ze de Koningin het recht te geven een volksreferendum uit te lokken over alle ontwerpen van wet door de Staten Generaal aangenomen en de mogelijkheid te openen dat een dergelijk referendum kan plaats hebben als -/s der leden van de Eerste of de Tweede Kamer dit wenschen en het besluit daartoe valt binnen 8 dagen na de eindstemming in de Eerste Kamer. Het kiesrecht voor de Staten en de ge meenteraden wenscht de commissie gere geld te zien als door haar voor de Tweede Kamer aangegeven. Ten slotte verklaarde de commissie zich tegen het blanco artikel. Zjj acht dat op den duur gemakkelijk een parlements- meerderheid is te vinden om een verouderd en onhoudbaar grondwetsartikel te wijzi gen, maar niet zoo gemakkelijk acht zij het een meerderheid te vinden, die wat eenmaal uit de grondwet is gelicht, daar weder in zal brengen. Tevens achtte de meerderheid der Commissie grondwetsher ziening op dit oogenblik absoluut niet urgent. —o—o—o— In Perzie is plotseling een revolutie uit gebroken. De jonge Sjah niets tevreden met de door zijn vader uitgevaardigde grondwet deed in den laatsten tijd alle moeite de alleenheerschappij weer in handen te krijgen. Als gevolg van een en ander heerschte er sinds eenigen tijd een opge wonden stemming onder het volk inzonder heid te Teheran, die nog ernstiger werd na een kloppartyonlangs tusschen de constitutioneelen en de reactionairen. Dezer dagen nu kwam het opnieuw tot een botsing in de hoofdstad, waarbij een tweetal kooplieden door soldaten werden gedood. De moordenaars werden gevangen genomen. Hunne kameraden boden losgeld aan voor hunne invrijheidsstelling maai de bloedverwanten van de vermoorden, daarin gesteund door enkele parlements leden, drongen aan op het terechtstellen der schuldigen. Verder werd er door de parlementsleden bij den Sjab opaangedron- gen, dat de aanvoerder van de lijfgarde gevangen zou worden genomen, omdat deze onder één hoedje speelde met de vijanden van den constitutioneelen regee- ringsvorm. De Sjah beloofde een onderzoek maar zonder dit afte wachten besloot het Ministerie, waarschijnlijk het aanhoudend tegenwerken van den Sjah moede, om af te treden, wat natuurlijk de verwarring in het rijk nog grooter maakte. De Sjah evenwel beantwoorde deze daad met eene van geweld want hij liet, behalve den gouverneur van Sjiras en den oud gouverneur van Tabris, gevangen nemen den minister president en den minister van binnenlandsche zaken. Die daad bracht het volk tot de grootste opwinding. Het stroomde naar het parle mentsgebouw en verzamelde zich voor de daarnaast staande moskee, waarbij het door priesters toegesproken werd die tegen de handelwyze van den Sjah protesteerden. Ook in het parlement wekte het voorval groote beroering en tot den Sjah werd een schrijven gericht waarin de vrijlating der gevangen genomen ministers wordt geëischt en ophelderingen over zijn daad werden gevraagd. Ook heeft het parlement namens het Perzische volk aan de buitenlandsche mo gendheden gericht manifest uitgegeven. Daarin wordt verklaard, dat de jonge Sjah onder den invloed staat van personen, die nog gewoon zijn aan de bestuursmethoden van den ouden despotischen regeeringsvorm, waarvan een gevolg is, dat tegen de grond wet wordt gezondigd. Verder worden in het manifest de naties van de gansche wereld opgeroepen, het Perzische volk in den strijd voor zijn rechten bij te staan. Op het oogenblik dat wij dit schrijven is nog verder niets bekend, maar onwaar schijnlijk is het niet dat als deze letters onder de oo'gen der lezers komen ernstige dingen hebben plaats gegrepen of plaats grijpen in Perzië. TEXEL, 21 DECEMBER 1907. Uitvoering „Sparta." Wij herinneren er aan dat heden, Zaterdagavond, de eerste uitvoering in dit saizoen door de Gymnastiekvereni ging wordt gegeven in „Hotel Texel." Bijzondere omstandigheden, fongesteld- heid van den Directeur)is oorzaak dat deze uitvoering niet eerder heeft kunnen plaats hebben; wij verwachten dat de belangstelling er evenwel niet minder op zal zijn. Voor de Kerstdagen. Wij willen er de aandacht op vestigen dat aan den avond van den tweeden Kerstdag weder eene Kerstfeestviering zal plaats hebben met de kinderen van de Zondagschool, in het kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente aan den Burg. Evenals ten vorige jare zal ook nu weder eene Kerstboom daar prijken, en toespraken, zang, onthaal der kinde ren en uitreiking van prijzen elkander afwisselen. Wie vorige jaren deze Kerstfeestviering bijwoonde zal ook nu zeker gewis van zijne belangstelling doen blijken. De aanvang is bepaald te 5 uur. Ook aan den Hoorn en te Oosterend zal met de kinderen der Zondagscholen het Kerstfeest in de kerkgebouwen wor den gevierd. Op verzoek vestigen wij gaarne de aandacht op eene adv. in dit nummer, behelzende de aankondiging van eene tooneeluitvoering op den avond van den 2den Kerstdag in het „Hotel Texel." De leden der Red.-Kamer U. d. I. ver- leenen tot deze uitvoering hare mede werking, wat zeker alreeds eene aan beveling is. De netto opbrengst zal komen ten voordeele van de kas der Alg. bewaarschool, hetgeen zeker niet minder voor velen een reden zal zijn om op dieD avond een bezoek te brengen in „Hotel Texel." In de Donderdag gehouden alge meene Vergadering der Coüp. Boeren leenbank te Texel werd gekozen tot lid voor den Raad van Toezicht, ter voor ziening in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer de Boer, de heer J. W. Roêlofis alhier. De voorstellen van het Bestuur om den rentevoet der spaargelden en voor schotten te verhoogen werden door de vergadering goedgekeurd en bekrachtigd. Voor spaargelden werd vastgesteld TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 1