N°, 2115. Zondag 29 December 1907. 21ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van week tof week Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANG-EVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. BEEICH T. In het Nieuwjaarsnummor dat op den Oudejaarsdag zal worden gedrukt, zal als naar gewoonte gelegenheid worden gegeven tot het plaatsen van Nieuwjaars groeten 20 Cts. contant Voor eene tijdige inzending daarvan houden wij ons beleefd aanbevolen. Wij maken er opmerkzaam op, dat voor ons niemand rondgaat tot het opvra gen Van dergelijke advertenties. De Uitgevers. Voorbereidend Militair Onderricht. Onderzoek ter verkrijging van een Bewijs van voorgeoefendheid. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter kennis van belanghebbenden dat zij, die zich hebben aangemeld, tot deelneming aan het in Januari a.s. te houden onderzoek ter verkrijging vau een bewijs van voorgeoefendheid, voor dat onderzoek zullen moeten aanwezig zijn op Donderdag, den 16eu Januari 1908, des voormiddags te 9,45 uren in x de infanterie-kazerne binnen het fort Erfprinste Helder. Texel, den 30 December 1907. De Burgemeester voornoemd. HIDDINGH. 20 27 Dcc. De „donkere dagen voor Kerstmis" lig gen weer achter ons, wij hebben het Kerst feest zelve het feest van licht en luister weder gevierd en naar ik hoop van mijne lezers met de grootste opgewektheid en reeds maken we ons gereed het oudejaar het vaarwel en het nieuwe jaar het welkom toe t6 roepen. Ja, wo hebben de donkere dagen weer achter ons; maar dan ook alleen in natuur lek opzicht gesproken. Want ten opzichte van het staatkundig leven van ons land valt dit kwalijk te zeggen, daar dit leven op het oogenblik als in nevelen van don kerheid verscholen is. Donkere wolken pakten zich samen in de voorbije week aan onzen ministerieelen hemel en ofschoon geenszins een fel onwe- der gevreesd werd en hoogstens gedacht werd aan een likschen stormwind, plotse ling deed een knallende donderslag ons allen opschrikken en zagen we hoe een felle bliksemstraal plotseling de lucht in 's Lands vergaderzaal doorkliefde en het jeugdig ministerieel leven van den minister van oorlog in één slag afsneed. De Tweede Kamer heeft vrij onverwacht een einde gemaakt aan de regeering van den nog spiksplinternieuwe minister, gene raal van Rappard, door met groote meer derheid diens begrooting te Verwerpen. Dat is dus de tweede oorlogsminister in 10 maanden tijds, die gewogen on to licht bevonden werd. Een bewjjs, dat het de hoogepriesters van Mars ten onzent niet naar den vleesche gaat. Juist een jaar na den historisch geworden „Staalnacht" waar in generaal Staal na een heeten strijd als een gladiator zegevierend uit de arena te voorschijn trad om den palm der overwin ning weg te dragen, een zege die later te niet gedaan werd toen door de Eerste Kamer de minister van zijn zetel werd geworpen werd het doodvonnis uitge sproken over zijn opvolger en tengevolge daarvan wellicht over het geheele mini sterie. En als straks de oudejaarsavondklokken het oude jaar uitluien zullen ze het mis schien ook het huidige kabinet doen. Zooals boven opgemerkt kwam de val van minister van Rappard vrijwel onver wacht zonder dat daaraan veel strijdgewoel en krijgsgeschal voorafging. Wel was er van vele zyden critiek geoefend op het beleid van den minister, zelfs in scherpe bewoordingen soms, wat dezen aanleiding gaf te verzuchten dat „welwillendheid" waarschijnlijk niet voor hem in het woor denboek geschreven stond, maar dat het verzet zich ten slotte zou oplossen in een zoo streng vonnis als thans plaats had, heeft de pessimistisch gestemde zelfs niet durven vermoeden. Aan wie dient nu de schuld geweten van den huidigen donkeren toestand Ongetwijfeld voor een groot deel aan den minister zelf. Zijn beleid toch in de weinige maanden dat hij aan het hoofd van het Oorlogsdepartement stond en zijn onvaste weifelende houding bij de behandeling zijner begrooting stempelden hem tot iemand van wien men moeielijk groote daden kon ver wachten. Zijn gescharrel met het „blijvend gedeelte" dat zooveel consternatie en ver warring teweegbracht, ligt nog versch in bet geheugen maar de kroon op alles zette de inderdaad meer dan weifelende houding die de minister toonde bij zijn begrooting. Zonder de Kamer een vaste lijn aan te too- nen waarlangs zijn beleid zou gaan liet hij haar in de grootste onzekerheid of in na volging van den afgetreden minister van marine Cohen Stuart zelf beslissen over zaken waarvan men de beslissing van den minister mocht verwachten. Nu is het wel waar dat de verontschul diging van den minister, dat hij zich nog niet geheel in de zaken kon inwerken om dat hij pas 9 maanden de leiding van het departement van oorlog had en er bij zijn optreden bergen van werk vond, dat geheel nieuw voor hem was, maar toch had een meer krachtig bewuste houding ten opzichte van belangrijke kwesties die hij als militair moest kennen, van hem verwacht mogen worden. Dat de heer Van Vlijmen dan ook namens zijne politieke vrienden verklaarde dezen minister de belangen der defensie niet te durven toevertrouwen behoeft dan ook werkelijk ook geen verbazing te wekken. Een andere vraag is evenwel of het ver zet werkelijk alleen tegen den minister van oorlog gericht was. Door de bladen der linkerzijde wordt deze vraag ontken nend beantwoord en zij zoeken bp deze kwestie een politieke achtergrond. Hun redeneering is dat het verzet over het hoofd van den minister heen tegen de regeering was gericht en het bewijs voor die redeneering zoeken zjj te vinden in do wijze waarop de val van den minister bewerkstelligd werd. Zp komen tot de gevolgtrekking dat door de Katholieken en anti-revolutionairen in 't geheim het plan gevormd is om het ministerie tot afgaan te dwingen, waarvoor ze de slappe houding van minister van Rappard benutten. In stilte werd het plan gesmeod in de hoop dat zelfs politieke vrienden van den minister geen genoegen met zpn begrooting zouden nemen en wetende dat de sociaal democraten stellig tegon zouden stemmen het plan om stormenderhand het regeerings- gebouw te nemen. En als hier van een beraamd plan gesproken mag worden heb ben de ontwerpers eer van hun werk. De slag had moeilijk beter raak kunnen zijn. Intusschen de bladen der rechterzijde ontkennen dit opzet en zelfs de Standaard wijst er op dat het ministerie zich niet in de bres heeft gesteld voor minister van Rappard zooals het destijds haar lot met dat van generaal Staal verbonden ver klaarde. Zoodat er geen reden behoeft te bestaan voor het Kabinet om heen te gaan, daar niet zij maar slechts een harer leden door het votum der Kamer getroffen is. Of het evenwel niet heen zal gaan is een andere vraag. Wien zal het bereid vinden de plaats van den gevallen minis ter in te nemen Er zullen wel weinig liefhebbers zijn, na de ervaringen die de voorgaande oorlogsministers opdeden. Er blijven dus twee wegen open, öf dat het Kabinet het bijltje er bij neerlegt, öf dat de Kamer ontbonden wordt. Of het verwerpen van de begrooting van een der ministers voor dit laatste een voldoende aanleiding genoemd kan worden is echter een andere vraag. En wat het eerste be treft, wie zullen tot de vorming van het nieuwe ministerie willen medewerken Links beweert dat rechts daarvoor aan gewezen is omdat zij den huidigen toestand heeft geschapen, maar als deze ontkent het geheele kabinet te hebben willen treffen en weigert de teugels der regeering te aan vaarden 't Geval is niet gemakkelijk uit te maken. Onze staatkundige hemel is zeer donker en voorspellingen te doen op welke wijze het licht die donkerheid zal verdrijven lijkt ons wel wat gewaagd. —o—o—o— TEXEL, 28 DECEMBER 190^. De uitvoering van Sparta. De gymnastiekvereniging Sparta gaf Zaterdag j 1. hare eerste uitvoering in dit seisoen, zooals we dat dat bij die uitvoeringen gewoon zijn was ook nu de zaal van Hotel Texel weder goed b6zet. Nadat alle gymnasten met hun direc teur benevens zijn helpster en helper rondom het tooneel waren geschaard werd door den voorz. van het hoofdbe stuur het woord genomen om allen het welkom toe te roepen. Spr. wees er verder op, dat deze uitvoering later plaats had dan andere jaren en dan aanvankelijk was bepaald tengevolge van ongesteldheid van den directeur. Ook de oefeningen hadden daaronder geleden. Een welwillend oordeel werd daarom ingeroepen. Ten slotte wees spr. op het nut der gymnastiek en betreurde het, dat dit nut alhier nog niet in die mate door de ouders werd ingezien, als wel gewenscht was. De strijd om het bestaan zegt spr. wordt steeds zwaarder en eischt steeds meer van iemands lichaamsgeest. Laat ons toch zorgen dat het lichaam gezond en kiachtig zij want alleen in een gezond lichaam kan een gezonde geest wonen. Nog maar al te veel wordt dit vergeten een bewijs daarvan is zeker wel de omstandigheid dat het ledental van Sparta eer af dan toeneemt. Na dit openingswoord werd overge gaan tot de eigenlijke oefeningen, die allen getuigden van goede leiding en goede studie. Zoowel de ordeoefeningen als de oefeningen aan de werktuigen werden met groote aandacht door de aanwezigen aanschouwd en mochten evenals het slotnummer van het pro gramma de apotheose de algemeene goedkeuring ten volle wegdragen. Het bal, dat thans volgde deed een groot deel der bezoekers nog geruimen tijd in het lokaal vertoeven en vormde een waardig slot van den avond. De afgeloopen week. De Kerstdagen zijn weder voorbij, ze zijn herdacht, gevierd, naarmate ieder daartoe zich gedrongen gevoelde. De wintertijd is er mede aangebroken, doch de winter, waaronder we verstaan ijs en sneeuw, deed zich met de Kerst dagen nog niet gelden. Voor liefhebbers van schaatsenrijden en ander wintervermaak was dat zeker eene teleurstelling. Triestig en grauw was het luchtzwerk, een koude wind ging over het aardrijk en ontnam de lust tot het maken van eene flinke wandeling. In de bedehuizen klonk langs de kerk gewelven weder het „Eere zij God en „Vrede op aarde!' mogen we er iets nader toe zijn gekomen. In vele kerkgebouwen werd het Kerst feest op den 2den Kerstdag gevierd met eene verheugde Kinderschare. Zoo ook hier. In het gebouw der Herv. prijkte eene Kerstboom, schoon versierd en verlicht. Vertellingen werden gedaan, liederen werden gezongen door de kinder schare, door een zangkoor van ouderen of ook wel door allen die waren opge komen; de kinderen werden onthaald en met geschenken verrast. De glanzende oogen der jongeren, de vergenoegde ge zichten der ouders, deden aangenaam aan; 'twas een heerlijk feest, het Kerstfeest zoo gevierd. Een groote menigte vulde het net gerestaureerde kerkgebouw en gaf met de rijk verlichte Kerstboom aan het geheel een vriendelijk aanzicht. Door het zangkoor werden eenige zangnummers zeer verdienstelijk ten gehoore gebracht. Aan den avond van den tweeden Kerstdag werd in "Hotel Texel" eene tooneelvoorstelling gegeven, waartoe de leden van U. d. I. hunne medewerking verleenden en waarvan de baten waren bestemd ten voordeele van de kas der Alg. bewaarschool alhier. Om deze reden deed het ons genoegen dat velen naar deze uitvoering waren opgegaan. In korten tijd was door het gezelschap hetwelk optrad, een tweetal tooneel- stukjes ingestudeerd, voor velen oude bekenden, voor het jongere geslacht zeker nieuw. Het gezelschap had zich den korten tijd van studie wel ten nutte gemaakt, hetwelk zeker mocht blijken uit de bijval welke van de zijde van het publiek aan het spel ten deel viel. De voldoening voor eene goede zaak te zijn werkzaam geweest, moge verder het loon zijn voor hen die dezen avond optraden. De bijeenkomst werd geopend met een welkom tot de aanwezigen door den pres. der bewaarschoolcommissie, die daarbij tevens dank bracht voor de goede opkomst, getuigende van belangstelling. Ter icaarsclmioing Als een waarschuwend voorbeeld voor vele kinderen, maken wij melding van een treurig ongeval, voor eenige dagen geleden aan een knaapje overkomen, die, zooals vele jongens doen, bad aange drongen om op een beladen wagen te mogen mederijdeu. Dat rij toertje is den knaap slecht bekomen, hij viel van het TEXKLSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Bdrg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentién. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 1