SCHEUR- KALENDERS Uitslag van gehouden Verkoopingen. INGEZONDEN STUKKEN. rijtuig en bezeerde zich daarbij in die mate dat hij wel eenigen tijd het bed zal moeten houden, indien de gevolgen al niet erger zullen wezen. De voerman was over het ongeval zeer ontsteld en heeft zich voorgenomen geen jongens meer te laten mederijden; een goede gedachte, besluiten maar meer anderen in dien geest, doch mogeo ouders hunne kinderen ook op het gevaarlijke wijzen en zjch niet verstoord betoonen wanneer wellicht op krasse wijze de jeugd moet worden weerhouden van dergelijke expedities. 't Heeft ons intusschen genoegen ge daan te mogen bemerken dat op een der feestdagen vriendelijke handen den knaap, wiens toestand niet buiten gevaar scheen, met een Kerstboompje begiftigde. Oosterend23 Dec. „Nut en Genoegen" hield Zaterdag jl. eene goed bezette vergadering, die met een opwekkend woord en met een terug blik op het feest, dat in Nov. gehouden is, werd geopend. Als spreker trad op de heer J. de Jongh, eerelid der vereeniging, die, 'tkan bijna tiet anders, stukken van dr. Laurrillard voordroeg. Als lezing werd gegeven „De Gulzig heid," waaruit we hebben te putten de wijze waarschuwing, dat men de lessen der matigheid heeft te betrachten, zoo men een lang en gelukkig leven wenscht. Duidelijk werd er evenwel bij in het licht gesteld, dat het evenmin goed is, te behooren tot de kieskouwers, als tot de gulzigaards. Later volgden nog als bijdragen „Huis bezoek" en „Een Ritje met den Omnibus," waarbij meermalen hartelijk gelachen werd. Na elke voordracht was een daverend applaus het loon voor den spreker. Veel genoegen gaven ook aan de ver gadering de twee voordrachten „De rijke Vrouw van Stavoren" en „Slangenvet," die ten beste gegeven werden door den heer J C. Bakker, terwijl het eene aan gename verrassing voor de vergadering was, te zien optreden de heer G. Plaats man Pz met „Vrouw Grietje doet een plezierreisje," dat geheel uit het hoofd en op verdienstelijke wijze werd voor gedragen. De Voorzitter bedankte den spreker voor het gegevene en spoorde de leden aan. om dikwijls iets uit eigen boezem te debiteeren. Met een „tot weerziens" in bet volgend jaar werd de bijeenkomst gesloten De Inspecteur van het Loodswezen in het 3de district heeft medegedeeld, dat binnenkort de roode lichtboei n°. 5 (Oude Vlie), de zwarte lichtboei n°. 3 (Riepel) en de rood en zwart horizontaal gestreepte lichtboei op den O. drempel van het Malzwin zullen vervangen worden door de winterbetonning. 27 Dec. Het Kerstfeest is hier gisteren feestelijk gevierd door de kin deren van de beide Zondag'-cholen. In de Hervormde kerk was een traaie kerstboom geplaatst. Voor meer dan 50 kinderen werden bovendien prachtige kerstgeschenken gereed gemaakt en in stilte bezorgd door eenige dames, zoodat het geboortefeest van Jezus ook hier vreugde in vele ge zinnen heeft gebracht. Oudeschild, 27 Dec. De bezoekers van „de Zeven Provin ciën" werden gisterenavond door de rederijkerskamer „T. A. V. E N. U." ont haald op „Fijne Beschuiten", het bekende tooneelwerk van Justus van Maurik. Onder de uitstekende leiding van den heer C. Schaap, Prest, der kamer, die tevens voor de regie zorgde, waren de rollen bijzonder goed ingestudeerd. Dank zij de flinke regie was het tooneel best verzorgd, niet bet minst het aardige tuingezicht. Het spel was van dien aard, dat er maar één roep van gingmooi, zeer mooi I Tot zelf de kinderrollen werden uitstekend vertolkt. Nimmer zagen wij door een liefhebberijtooneel beter werk leveren want er was niet eene rol, die niet goed werd weergegeven. De zaal was stampvol en de vele toe schouwers keerden hoogst voldaan huis waarts. Moge „T. A. V. E. N. U." hare leden nog dikwijls zulk een aangenamen avond verschaffen 1 Den Hoorn26 Dcc. Hedenavond werd alhier evenals vorige jaren in de Ned. Herv. Kerk het Kerst feest door de kinderen van de Zondag school gevierd. Ds. Visser opende deze plechtigheid met gebed, waarna door de kinderen gezongen werd, toen werd door ds. Visser en C. Gz. Roeper aan de kinderen een vertelling gedaan waarin hun de beteekenis van het Kerstfeest werd uitgelegd. Zoo nu en dan werd door de Zangvereeniging „Harmonie" eenige nummers ten beste gegeven. Onderwijl werden door eenige dames versnaperingen rondgedeeld, terwijl ieder later nog een cadeautje mee naar huis kreeg. Te ruim tien uur was het foest afgeloopen en keerden allen zeker hoogst voldaan huiswaarts. Waal, 27 December. Met veel glans en luister werd gister avond het reeds zoo lang verbeide Kerst feest gevierd in het Kerkgebouw der Doopsgezinden, daartoe bereidwillig door H.H. diakenen afgestaan. De kerk was geheel gevuld met kinderen, ouders en belangstellenden. In het midden prijkte een sierlijke Kerstboom, behangen met een schat van verrassingen en lichtjes. De leiding van het feest was door de commissie opgedragen aan den heer de Jongh, die allen hartelijk welkom toeriep en er zich over verheugde, dat de oude geest der liefde voor de kinderen van elke gezindheid, vroeger zoo schoon en met zooveel bezieling gepredikt door den onvergetelijken predikant ds. de Mazure, weer was ontwaakt, na elf jaar te hebben gesluimerd, en dat nu, als vroeger, weer het schoone lied uit kindermond mocht weerklinken „Kindren van één Vader „Zijn wij allemaal 1 Een 6 tal kerstliederen werd door de kinderen gezongen de heer D. Roeper begeleidde het gezang met orgelspel. Schoon klonken de liederen Eere zij God in den Hooge 1 Er ruischt langs de wolken I Halleluja 1 en Stille Nacht, heilige nacht Het zingen werd afgewisseld door een 3 tal kerstvertellingen van Mej. v. d. Vegt, en de heeren de Jongh en P. Joh. Eelman Dat chocolade, koek en versnaperingen werden rondgedeeld in ruime mate, en dat aan ieder kind een keurig geschenk werd aangeboden, spreekt van zelfer was op de lijst geteekend voor een groot bedrag, zoodat de commissie het ont worpen programma geheel kon uitvoeren. Van alle kanten werd belangstelling getoond en aan ondubbelzinnige bewijzen van medewerking ontbrak het geenszins Het was een schoone avond voor oud en jong. Nadat de heer de Jongh allen, die hadden meegewerkt, om het feest te doen slagen, namens de commissie en de kinderen, had dank gezegd, werd door alle aanwezigen staande gezongen: de schoone Avondzang: „'k Wil U, o God, mijn dank betalenenz. Zeer tevreden en gelukkig verlieten de kinderen met hunne ouders en ver wanten het kerkgebouw: het feest zal lang bij oud en jong in herinnering blijven Door de stemgerechtigde leden in de Herv. Kerk werden als Notabelen ge kozen de heeren K. van den Berg en J. Boon. Den eersten Kerstdag werd door H.H. Notabelen in de Herv. kerk als Kerkvoogd herkozen, en wel met algem. stemmen, de heer A. J. Dalmeijer. De Cocksdorp, 27 Dec. De afdeeling „de Cocksdorp" van Te veis BelaDg hield Zaterdag jl. hare jaarverg. Ofschoon de opkomst niet groot was, was er toch meer belangstelling dan het vorige jaar. Uit de rekening en verant woording van den penningmeester bleek, dat er dit jaar weder een aanzienlijk bedrag aan den alg. penningm. werd verzonden en dat er ditmaal geene uit gaven werden geboekt. De aftredende bestuursleden, de heeren A. C. Toet en A. Bakker, wedden her kozen. Verder werd besloten den heer W. Heeroma, die de gemeente metter woon gaat verlaten, eene dankbetuiging te zenden voor het vele goede, dat hij in 't belang van de vereeniging heeft tot stand gebracht. In zfjne plaats werd de heer H. Visser te Zuid-Eierland tot voorzitter benoemd. De Weleerwaarde heer D. E. Boeke, candidaat tot den H. D. te Alkmaar, heett het beroep naar deze gem. aangenomen. Als kerkvoogden der Ned. Herv. gem. alhier werden herkozen de heeren J. Kikkert en J. G. van Maldcgem, en werd als zoodanig gekozen de heer C. Troost, vacature J. Kortenhoeve. Tot lichtwachter bij 's Rijks kust- verlichting te Eierland werd met ingang van I Jan. 1908 benoemd de heer R. Elshout, matroos der zeemacht 3e klasse; de benoeming is voor 3 maanden op proef. De kinderen dor Zondagschool alhier vierden op den 2den Kerstdag een recht gezellig Kerstfeest. De dames H. Lap-Dekker en M. Kor tenhoeve, benevens enkele andere per sonen wisten de kinderen eenige uren aangenaam bezig te houden. Toepasselijke liederen werden gezongen, er werd verteld en tusschen beide liet de gramafoon de lieflijkste melodiën hooren. Ten slotte werden voorstellingen met de tooverlantaarn gegeven. Voor den inwendigen mensch werd ook gezorgd door het toedienen van chocolademelk en allerlei versnaperingen. Bij het naar huis gaan kreeg elk der kinderen een keurig boekje ten geschenke. In tegenstelling met eenige jaren geleden begint hier gebrek aan woningen te komen. Als govolg hiervan is de waarde der gebouwen zeer toegenomen, hetgeen bij de publieke veiling van een perceel, j.l. Dinsdag gehouden,is gebleken. Genoemd perceel, waarvan de heer P. Boon Mz. voor f 1610 eigenaar werd, was eenige jaren geleden voor f 1000 verkocht. De landbouwer D.S. had dezer dagen het ongeluk van een zolder op de dorsch- vloer te valleu. Bewusteloos werd de ongelukkige opgenomen en naar binnen gedragen; de ontboden geneesheer con stateerde hersenschuding. Naar we ver nemen is de toestand van den patient vooruitgaande. Vlieland20 Dec. In hotel Meij6r had gisterenavond de tweede bijeenkomst van Nut en Genoegen plaats. De zaal was weder zeer vol. Nadat de heer Klippus de aanwezigen welkom had geheeten trad als spreker de heer Van Rossem op. Als lezing had deze gekozen „Zout" van dr. Laurillard; deze rede, waarin de auteur ernst en scherts dooreenge- mengd heeft, had veel succes. De heer J. C. Dekker oogstte na de pauze warmen bijval met de voordracht van twee Palklandjes. Evenzoo de dames E. van Westen en C. Visser met de heeren Wels en IJsbrandy. Hunne voordrachten, op uit stekende wijze ten uitvoer gebracht, amuseerden het publiek ten hoogste. De heer IJsbrandy gaf daarna nog een van Willem van Zuylen's vele en geliefde voordrachten ten beste, natuurlyk met veel succes en dankbaar applaus ten slotte. De voorzitter dankte allen die dezen avond hunne krachten ten beste hadden gegeven met eenige waardeerende woor den. Gezellig en geanimeerd werd er nog enkele uurtjes gedanst. 21 Dec. Gisterenavond heerschte plotseling eene ongewone drukte in het dorp. Er werd van nabjj fluiten van een stoomboot gehoord, de duinen waren spoedig bevolkt met belangstellenden. In den heldere maneschijn was iets van een stoomboot dicht onder de kust zichtbaar. „Een verdwaalde" boot werd verondersteld. De verdwaalde boot vond na eenig zoeken en heen en weer varen vermoedelijk haren weg terug, men hoorde geen gefluit meer en keerde huis waarts, waar de geschokte gemoederen tot rust kwamen. Op den aanlegsteiger wordt dezer dagen druk getimmerd. Door de aan nemers Kooiman en Poeksen werd de bouw van een „station" aangenomen van de stoomboot-directie. Het station zal wachtende reizigers zeker zeer wel kom zijn het zal vooizien in een drin gende behoefte. Het was werkelijk minder aangenaam in alle weer en wind te moeten wachten en moedeloos te sta ren op de gesloten pooit van 't vroegere wachthuis. Geen mensch vond er be schutting meer, alleen „Hector" passeerde er z'n vrije uurtjes soms en bewaarde de orde. MINISTERIEELS CRISIS. Volgens berichten In de groote bladen hebben de Ministers gezamenlijk aan de Koningin ontslag aangevraagd. Ret maszregeln in 't vrije Nederland In mijn inrichting zoo schrijft B. in het Handelsblad trapte een jong werkman in een spijker en verzuimde daarvoor 6 dagen. Van dit ongelukje („ongeval" is tegen woordig 't gevleugelde woord) werd door mij aan den burgemeester kennis gegeven binnen den daarvoor gestelden termijn. Echter werd ik eerst gedagvaard en vervolgens veroordeeld tot boete van f 3, omdat ik die kennisgeving gedaan had per gewonen brief, terwijl ik dit (wat ik mij niet herinnerde) had moeten doen, ingevuld in daarvoor bestaand formulier 1 Ik heb dus mijn plicht willen doen, doch tegen den vorm gezondigd Wij, werkbijen, worden met zooveel verordeningen lastig gevallen, dat men er niet meer uit wijs kan worden. Menschen, die niet willen zondigen, worden door de veel-wetten makerij als 't ware gedwongen met den rechter in aanraking te komen. Als men te zwoegen heeft voor zijn bestaan, is 't niet te verwonderen, dat men geon tijd heeft zich te verdiepen in die plagerij wetten. Wanneer men een belastingbiljet ver keerd invult, wordt men er op attent gemaakt, doch zal men er u niet voor beboeten. Zijn wij werkers dan langzamerhand vogelvrij verklaard en wordt 'teen lust een klopjacht op ons te houden voor hen, die gesteld zijn die wetten toetepassen, terwijl renteniers en de toepassers dier wetten nooit voor zulke vergrijpen kunnen worden gestraft. Men krijgt 't gevoel, dat men misdadiger is als men werkt door de vele plagerijen waaraan men onderworpen is. Waar gaan wij in ons vrije Nederland heen als ordelijke menschen van goeden wil op deze wijze gemaszregelt kunnen worden Werkt dit eerbied voor de wet in de hand? Dinsdag 22 Dec. te Cocksdorp. Notaris G. J. O. D. DIKKERS. Huis met Erf en Tuin, groot 11,60 aren, Kooper P. Boon Mz. voor f 1610,— (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Geachte Redactie 1 Naar aanleiding van het raadsverslag, voorkomende in uw nummer van 22 Dec. zij het mfj vergund, een enkele opmerking te maken. Indien uw verslag juist is, antwoordde de heer Dikkers den heer Dros, toen deze over de school en de onderwijzerswoning te de Cocksdorp sprak, dat het niet aangaat, dat de heer Dros zoo voor een bepaald persoon optreedt. Het komt mij voor, dat de heer Dikkers hier personen en zaken verwart. Dat de school en de woning goed worden onderhouden en dat noodzakelijke verbe teringen worden aangebracht, is in 't belang van de gemeente. Dat een hoofd der school daarop wijst en dat een raadslid 't zelfde doet, is toch een heel gewone zaak. Dat gebeurt overal op 't platteland. Maar op een plaats, waar een gemeente opzichter is, moest het niet noodig zijn, dat in den raad over zulke dingen gespro ken werd. Daar wringt hem de schoen. A. C. Toet. De Cocksdorp, 24 Dec. '07. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. van 21 Dec. tot en met 27 Dec. 1907. GEBORENAnna Maria, d. v. Cornelia Vlaming on Cornelia de Ridder (Hoo- genberg.) Aris Jan, z. v. M. A. Lange- veld en E. C. Eelman (Burg.) Anna Margarethad. v. Pieter Zijm en Mar- garetba Adriana de Porto (den Burg). Adolf Sijbrand, z v. Willem Sijbracd Keijser en Pieternella Jeannette Keijser (Waal. GETROUWD Willem Adriaan van Boven en Jannetje van Boven (de Cocksdorp.) Vriend van den Ilulze 30 ets. Boons Kalender 30 Nederland in Beeld 130 Maaudkalender 60 Boekh. Parkstraat.

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 2