N P. N°. 2117. Zondag 5 Januari 1908. 21ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. act De Nieuwe Texelsche Boot. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 unr op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel. iel f SCHULDVORDERINGEN ten laste der Gemeente Texel. Burgemeester en Wethouders van Texel noodigen belanghebbenden uit, die in den loop van het jaar 1907 eenige leverantiën ten dienste der Gemeente hebben gedaan: lo. hunne vorderingen ten spoedigste ter Secretarie in te zenden en voor zooveel betreft onderhouds- of herstellings werken aan gemeente gebouwen, enz., bij den Gemeente-opzichter te de Waal. 2o. hunne vorderingen interichten over eenkomstig een der onderst, modellen: Dienst 1907. De Gemeente Texel, debet aan Dienst 1907. Nota voor de Gemeente Texel van Texel, den 31 December 1907. Burgem. en Weth. voornoemd, HIDDINGH. De Secretaris RUIBING. Den 15en Aug. van het vorig jaar is de eerste stap gedaan op den goeden weg van de vrijmaking van Texel van de exploitatie door de firma Bosman, door het in de vaart brengen van de „Baron Rengers." Nu is de tweede stap gedaan, de nieuwe schroefboot is aanbesteed en wordt gebouwd aan de werf „Hubertina," firma Jacobs te Haarlem, die reeds uit gebreide maatregelen genomen heeft om op tyd klaar te zijn. Dit nieuwe schip wordt gebouwd vol gens plannen, die door den Heer J. C. Vierhout, expert van Veritas ontworpen zijn, en de geheele bouw en afwerking geschiedt onder het toezicht van dezen übt heer en van den Heer D. Duinker, oud- irii gezagvoerder bij de Maatsch. Nederland, v Dit is een waarborg voor werkelijke I zeewaardigheid, jt z Trouwens een schip aan dezelfde werf t e gebouwd volgens nagenoeg dezelfde plannen vaart in Denemarken over de r i Sond en voldoet daar uitstekend, en houdt j daar den Hollandschen naam hoog. rep Het zal den Texelaren, meest allen aandeelhouders aangenaam zyn een en ander van hunne boot te hooren. Van bevoegde zijde vernemen wij daaromtrent het volgende. De boot zal 36'/« Meter lang worden overdek, met een machine van 325 paardekracht terwyl de Ada van Holland 100 P.K. heeft. Die sterke machine is gemaakt met het oog op toekomstig jrdldruk verkeer en op mogelijk hinder ;ovi door het ys: want het schip is door versterking van den kop als ijsbreker ingericht, en kan den dienst lang vol houden, zoodat de beruchte zware tochten met de ysvlet over de Hors wel tot de uitzonderingen zullen gaan behooren. De boot kan 500 passagiers bevatten. Voor dezen is uitstekend gezorgd. Om het slingeren van hot schip te vermin deren, wordt het gebouwd met kimkielen, waardoor het even vast zal liggen als een goede raderboot. Door de geheele boot is stoomverwarming en een rijke electrische verlichting zal de aangenaam heid der reis vergrooten. Het bovendek bevat een damessalon en een rookkamer, beide keurig ingericht; in den salon inplaats van banken draai stoelen. Twee sloepen zullen beschikbaar zijn, waarvan er een geheel ingericht als reddingsboot. Voor het scheepsvolk is een apart logies, waarin zij ongestoord kunnen ver blijven, en niet genoodzaakt zijn op het dek hun fortuin te zoeken als hun dienst niet noodig is. Het vee wordt beneden in het ruim gebracht; met een soort van lift worden 4 stuks hoornvee tegelijk naar beneden gelaten en zoo geschiedt het inladen van vee al heel gemakkelijk, zonder de dieren te verontrusten of de passagiers te be vuilen. Als wij er nu nog bijvoegen, dat het schip geheel voldoet aan de eischen van de nieuwe, nog niet eens aangenomen wet op de scheepvaart, dan zal het iedereen duidelijk zijn, dat er van gevaar of twijfel aan de zeewaardigheid in de verste verte geen sprake kan zijn. Het jaar 1907 heeft de Texelaren ver- eenigd; het sluit goed, want de firma Bosman begint al hare vlag neer te halen, door eenige diensten te laten ver vallen, omdat de Ada toch geen passa giers vervoert 1908 zal de nieuwe schoone boot brengen als schitterende vrucht van de Vereenigingeene coöperatie op geheel modernen voet, en de talrijke bezoekers der landbouwtentoonstelling zullen na hun verblijf op het Isolabella (schoone eiland) van het Noorden uit bundig zijn in hun lof over een der schoonste passagiersbooten van Nederland. Haarlem. R. LUYTEN. TEXEL, 4 JANUARI 1907. Door den heer dr. H. Over is de be noeming tot Wethouder aangenomen. Winterweer. Het jaar zet zich recht winterig in, alle vaarten zijn met een ijskorst bedekt en om, ja zelfs in vele woningen is het al niet veel beter met vele vloeistof; tot zelfs sommige gasmeters krijgen het er van beet. Tot schaatsenrijden thans goede ge legenheid, ijs en helder weer lokken er toe uit, ofschoon de wind vaak wel wat te snerpend is. Ook van elders luiden de berichten evenzoo: gestremde vaart, ijs en nog eens ijs, hardrijderyen op schaatsen, doch ook al wederverlies van menschen- levens door het ijs. De postgemeenschap tusschen hier en Helder is wel wat in het ongereede ge raakt, doch wordt zoo goed mogelijk bijgehouden. Een goede gedachte was het om het passagiers en goederenvervoer zoo ook dat der post, langs korteren waterweg te doen plaats hebben, over het Horntje; zoo blijven we van de ijsvletgeschiedenis, niet zoo'n benijdens waardig vervoermiddel, voorbands bevrijd. Wel vreemd dat vóór dezen het vervoer niet zoodanig werd toegepast; niet on waarschijnlijk werd door de concurrentie hier den weg gewezen. Denk om de vogels. Bij de strenge koude welke thans heerecht, is het zeker niet overbodig een verzoek te doen om de vogels te bedenken; wat kruimkens van de tafel, wat ruim genomen, zal aan de gevederde vrienden zeker hoogst welkom zijn nu zij geen ander voedsel kunnen vinden. Naar ons welwillend werd mede gedeeld is het contingent voor de nationale militie, lichting 1908 voor deze gemeente vastgesteld op 18, waarvan 13 voor volledige oefening en 5 voor korte oefe ning. 't Is haast niet te gelooven, doch voor waarheid werd ons medegedeeld dat dezer dagen een kip met een elftal pas uitgebroede kuikens rondliep; of 't de diertjes wel erg bevallen zal Oosterend, 2 Jan. Bij.de Ned. Herv. Kerk alhier zijn gekozen en afgetreden de volgende heeren: Ouderlinggekozen M. P. Kuijper, afgetreden G. P. Kuijper. Diaken gekozen C. S. Ellen, afge treden C. P. Kuiter. Kerkvoogdgekozen P. v. d. Vis Bz. afgetreden B. v. d. Vis. Notabelherkozen C. Vonk en geko zen H. de Leeuw inplaats van wijlen P. D. Kuiter en gekozen G. Dros Pzn. wegens vertrek van H. P. Bremer. De vergadering van de afdeeling Oosterend van den Ned Protestantenbond op Oudejaarsavond gehouden, was zeer goed bezocht. De heer J. de Jongh gaf een keurige lezing, waarin herdacht werden verschillende gebeurtenissen, die in 1907 plaats grepen. Oudeschild, 2 Jan. Voor de eigenaars der tjsmagazijneu alhier, is 't thans een prachtige gelegen heid, om een grooten voorraad puik zoetwaterijs op te doen. Van vroeg tot laat zijn vele voerlieden met 't inzamelen en rijden bezig. Menigeen verdient daar door nog een flink daggeld. Voor de' kust, in zee, begint 't er met den dag meer bar uit te zien. De ijsstrook, waartusschen groote velden, wordt met ieder ebgetij breeder. Met den verrekijker waren heden, in Ooste lijke richting, aan den overkant van Texelstroom, hoog opgekroden ijsheuvels waar te nemen. De Cocksdorp, 2 Jan. De postdienst tusschen Texel en Vlie land geschiedt door het vele drijfijs niet meer op den gewonen tijd. Men yaart nu „op het getijde". Het nieuwe licht op den Eierland- schen vuurtoren is gisteren voor de scheepvaart ontstoken. Het uurwerk is geleverd door de firma Wilhelm Weule te Goslar am Harz en de lamp door de firma Julius Pintut te Berlijn. IJsclub „Eierland". De ijsbaan op het Eierlandsche kanaal is overal betrouwbaar. De wakken zijn met stroo afgezet, ook een groot wak in de Roggesloot aan den kant der baan. Hier en daar zijn leuningen aange bracht. Niettegenstaande den feilen Oostenwind is het ijs goed berijdbaar. De club telt thans 100 leden van ver schillende dorpen. Dat nog velen toe treden om de goede zaak te steunen 1 Ze kunnen zich daartoe aanmelden bij den secretaris-penningmeester Zeylema- ker te De Cocksdorp, de heer IJ. Koppen te Oosterend en de vrachtrijders J. Witte en G. Rikkenberg. De contributie be draagt 60 cent per jaar. Of ze 't de dieren leer en Uit den Zuidwesthoek, schrijft men aan de „Leeuw. Cour.": De geschiedenis herhaalt zich, ook wat betreft de ervaring van belasting ambtenaren bij het benaderen van slachtkoeien. Wat te Hooghalen dezer dagen gebeurde, waar 'n kommies knap taxateur, een leelijke pijp rookte met een benaderd beestje, had vroeger, in eenigszins anderen vorm, hier plaats. Een ambtenaar, die 't in veekennis den besten boer niet gewonnen behoefde te geven, kwam de stal binnen om 't win- terkoetje te verifieeren. 't Kennersoog zag dadelijk, dat de aangegeven waarde heel wat te laag was en wat 'toog zag, sprak de mond. Maar de boer zei dat 't beestje een lastig gebrek had en daarom niet voor vol aangezien mocht worden. „De koe is mankennig, pas op maar," voegde hij er waarschuwend aan toe. De ambtenaar dacht echter aan uitvluchten en wilde 't beest op de ge bruikelijke wijze betalten; de koe gaf echter de proef op de som een rake pats, die den ambtenaar aan 't stal- schut bracht en hem de lust deed vergaan ooit weer waarschuwingen van welmee- nende boeren in den wind te slaan. Op boerderijen worden sedert zelden slacht koeien benaderd. Toch wel wat erg. Wegens verregaande ellende en armoede hebben, volgens het „Vaderland" de bewoners van een huis in de Hemster- huisstraat, te 's-Gravenhage, wegens gebrek aan voedsel, hun hond geslacht en opgegeten. Toen zulks bekend werd, heeft het arm bestuur zich de lieden aangetrokken. Een waakhaan. Iemand te Boschkapelle bezit zulk een rariteit. Doet overigens deze haan wat des haans is, bovendien houdt hij een waakzaam oog op den voorbijganger. Wil deze het erf betreden, dadelijk is het beest bij de pinken den bezoeker den doorging te betwisten. Met opge zette halsveeren schiet hij onmiddeüjk toe en stelt zich in gevechtspositie. Met zijn scherpe sporen en dito bek hakt hij er op in, zorgvuldig de schoppen en slagen ontwijkend van den aangevallene. Menige leurder en koopman moest onver richter zake verder gaan, omdat deze gevederde waakhond hem den toegang tot het huis belette. De slimme post. Een dame te Rotterdam, die om turf verlegen was, maai den naam van haren leverancier niet wist, schreef op de brief kaart het volgende adres „Aan een langen turf boer te Capelle aan den IJselhij heeft één oog en kijkt met het andere scheel, hij komt iedere week naar Rotterdam met een kar met turf, waarvoor drie honden loopen". De kaart werd bezorgd bij een turfboer die, wat zijn persoon betreft, vrijwel met het opgegeven signalement over eenkomt, maar die een kar met twee honden heeft. Een droef jubileum. Bij het armbezoek, aldus het N.v.d.D., vindt men altijd gevallen nog erger dan men verwacht had. De bekende Oranje- vereeniging „Wat ook vall' Trouw sta pal," zoo meldt het blad, vond te Am sterdam een gezin, zóó arm, dat er letterlijk niets meer over was, geeu bed zelfs, en de man was al weken hard ziek. Dat gezin nu was in de bruidsdagen: 't was het gouden feest van de stakkers. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 CU. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 CU. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaaUruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. r p. Jr (Ingezonden.) ide res hi e7 i v ei jni die 3 d ol( 'l'e

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 1