INGEZONDEN STUKKEN. Vergadering; „Sclmttevaer." Zooals we dat van de vergadering van „Schuttevaer" gewoon zijn was ook gisteren de vergadering dier vereenigiDg in café den Burg gehouden weder flink bezocht. Nadat de Voorz. de vergadering met een kort woord had geopend, waarbij hij allen welkom heette en aller mede werking inriep voor de belangen der vereeniging, werd door ZEd. de agenda voor de vergadering medegedeeld Als punt 1 der agenda kwam voor lezing der notulen van de vorige ver gadering. Dit werd gedaan en de notulen werden goedgekeurd. Naar aanleiding van die notulen werd door een der leden gevraagd wat de uitslag was geweest van het verzoek om remmingswerk bij de groote schut sluis te Nieuw ediep. Door den secretaris werd hierop mede gedeeld, dat dit door den hoofd-ingenieur v d. Waterstaat niet in 't algemeen belang werd geacht. De rekening van den penningmeester die thans in behandeling kwam sloot dank zij eene vrijwillige bijdrage van een twintigtal leden, met een batig saldo van f 3,12, terwijl met een nadeelig saldo het jaar 1907 was aangevangen. Door een tweetal leden werd de reke ning nagezien en in orde bevonden. De bestuursverkiezing, die nu aan de orde was, had tot uitslag, dat de aftre dende leden de heeren C. Mets en P. Tz. Keijzer weder met groote meerderheid werder herkozen. De agenda afgehandeld zijnde volgde de algemeene rondvraag. Door een der leden wordt de wensche- lijkheid betoogd, dat de borden aanwij zende of de groote sluis te Nieuwediep open of dicht is, ook geregeld worden gebruikt, opdat men er werkelijk iets aan kan hebben. Tot heden toe werd er niet de hand aan gehouden ze steeds te plaatsen zooals het vereischt werd. Besloten wordt daarop aan te dringen. Nog wordt door denzelfden spreker gevraagd wat de uitslag was van zijn voorstel om een lantaarn te plaatsen op het eilandje in de Alkmaarder meer. Nadat door het bestuur is medege deeld, dat het voorloopig was afgewezen, doch een nader onderzoek zou worden ingesteld, zegt de voorsteller dat het plaatsen van een roode lantaarn bij den ingang van dat meer aan het kanaal en die zijn licht over het meer wierp, mogelijk het eerstgenoemde licht kan vervangen. Hierop zal door de afdeeling worden gewezen. Door een ander lid wordt ter sprake gebracht een gasboei te plaatseD, doch door het bestuur wordt reeds dadelijk opgemerkt dat er voorloopig maar niet op gasboeien moet worden aangedrongen, omdat die veel geld kosten en volgens mededeeling van den minister geleidelijk overal waar zulks noodig blijkt gasboeien zullen worden gelegd. Nog wordt door een lid het wensche- lijke betoogd van de bebakening van de nieuwgevormde geul door de noord punt der zoogenaamde kooltuinen bij Wieringen. Besloten wordt zich daarvoor te wen den tot den Commissaris van het Loods wezen 3e district. Verder wordt nog gewezen op het noodzakelijke van opruiming van een hoop steen gelegen ongeveer 92 M. van de sluis van den polder 't Noorden. Op het verzoek daartoe gedaan aan het bestuur der 30 polders door de schippers en Visschersbond te Oosterend was af wijzend beschikt. Besloten wordt er nog eens met den dijkgraaf dier polders over te sprekeD en zoo noodig er op aan te dringen, indien het op den weg van dat Waterschap ligt er voor te zorgen of anders elders. Ook de te maken steiger werd ter sprake gebracht, uit de discussie bleek dat men algemeen van gevoelen was, dat daaraan minstens voor 2 vaartuigen ruimte moet zijn om aan te leggen. Nog werd gewezen op het wenschelijko van het plaatsen van een roode ton in de Noordmeep bij Terschelling. Besloten werd zich hiervoor te wenden tot den Commissaris van het Loodswezen te Harlingen. Ten slotte werd nog gewezen op het lastige en gevaarlijke der ijzeren koppen op de palen in de doorvaart naar de haven te Leiden, menig houten schip krijgt daardoor min of meer averij. Ook hiervan zal op verbetering worden aangedrongen. Thans kwam ter sprake de vraag of dit jaar een afgevaardigde naar de alg. vergadering den 29 dezer te Zwolle te houden, zrl worden gezonden. Uit een financieel oogpunt en omdat er voor de afdeeling geen punten te verdedigen waren, was het bestuur er niet voor; de groote meerderheid besliste echter dat er wel een afgevaardigde zou worden gezonden. Gekozen werd als zoodanig de heer P. Bakker Jbz. en als plaatsvervanger de heer G. J. Keijzer, welke zich beiden de benoeming lieten welgevallen. Besloten werd verder nog eene boete van 25 cents te heffen van die leden welke zonder kennisgeving of geldige redenen niet ter vergadering verschenen, terwijl het bestuur gemachtigd werd het adres der Schippers- en Visschersbond te Oosterend in zake het verkrijgen van een lichtboei in „Kaap in Molengat" te steunen. Naar aanleiding van dit onderwerp kwam ter sprake het wenschelijke het ledental op andere dorpen uit te breiden en werd besloten bij genoegzame deelne ming rijtuigen voor de leden op andere dorpen beschikbaar te stellen om de vergaderingen bij te wonen. Verder niets te behandelen zijnde, wordt de vergadering gesloten Oudeschild6 Jan. 't Was een ruim gezicht heden de zee voor de kust weer te zien golven. Gisterenmorgen kwamen de vier stoom- booten „Minister Havelaar", „Alkmaar Packet" en „Texelstroom" met de „Ada van Holland" die reeds vroegtijdig naar buiten had weten te komen, de haven binnen. De „Alkmaar Packet" verbrak het ijs in de monding der haven, waarna de „Texelstroom", die met een beurtschip op sleeptouw was binnengekomen, een geul wist te breken door de haven. Eenige personen braken daarna verder het ijs en duwden 't buiten de haven. 's Namiddags bij 't ebgetij was in zee voor den havendijk nergens open water meer te zien. Maandag deed de krachtige Zuidwestenwind de geheele massa ijs wegdrijven. Voor het invallen van den dooi waren juist de ijspakhuizen gevuld. Na 'tomslaan van den winter zijn hier in de haven reeds twee beladen vaartuigen binnengeloopen. 7 Jan. Langs de kust werd gisteren avond een sterke petroleumlucht gero ken. In de meening, dat er vaten met deze aardolie in drift waren, gingen velen op onderzoek uit, waarbij zelfs van sterk- lichtende fietslantaarns gebruik werd gemaakt. Van duigen of vaten was echter geen spoor te zien. Wel dreef een laag petroleum op den zeespiegel. Later is gebleken dat de vloeistof af komstig was van een nabij de „Serbia" gestrande tankboot. De drijvende petroleum heeft een on- tijdigen dood gebracht aan tal van dui kers. De kleine vogels dreven beden- morgen bij menigte dood in zee. Op stroom zijn heden drijvende scheepsluiken gezien benevens eenig wrakhout. Naar wij verder vernamen was het het Engelsche petroleumtankschip Turbo, groot 6000 ton, komende van Batoum en bestemd naar Hamburg. Om 7 uur ongeveer gestrand op de Zuiderhaaks was het reeds om 9 uur doormidden gebroken, terwijl de beide helften ongeveer 200 M van elkaar lagen, op elk dier helften was een deel der bemanning, bestaande uit 32 koppen. De 16 personen welke zich op het voorschip bevonden werden in 2 moeite volle tochten door de reddingsboot gered, terwijl de anderen, zich op het achter schip bevindend, met den moed der wan hoop zich in een gewone scheepssloep waagden en het geluk hadden de sleep boot „Atlas" te bereiken, waarmede zij te Helder aan wal gebracht werden. Oos terend, 7 Jan. De handelsvereeniging „Wilhelmina," alhier, heefc in zooverre van den winter kunnen profiteeren, dat zij haar pakhuis op de Haven geheel heeft kunnen vullen met het prachtigste zoetwater ijs. 131 wagenvrachten werden geborgen, zoodat het in den komenden zomer wel een poosje warm kan wordeD, alvorens men ijsgebrek zal hebben. Verder heeft bet ijs in zooverre last aan de visschers gegeven dat ze vanaf Kerstmis niets hebben kunnen verdienen en dat de schuiten, die achter Oost ge. meerd liggen, geheel vastgevroren raak. ten. Door het loshakken om de vaartuigen heen, kon men ze voor gevaar behoeden. - De heer K. woonachtig bij O. End, geraakte Zaterdag jl. door het ijs van de diepe dijksloot, en zon verdronken, zijn, wanneer hem geen hulp geboden was. Nu kwam hij met den schrik en een nat pak vrij. de Gocksdorp, 7 Jan. Als een bijzonderheid wordt ons mede gedeeld, dat gisteren op de boerenhof stede „Maria's Hoeve" reeds een lam metje werd geboren. Door den harden Zuidwestenwind is de kust hier geheel vrij van ijs. Het postvervoer tusscheu Texel en Vlieland heeft weer geregeld plaats. Vlieland, 6 Jan. Reeds gedurende vele dagen is de verbinding van ons eiland met den vas ten wal en de naburige eilanden, dank zij strenge vorst, zeer ongeregeld. De post over Texel, in den nacht vertrek kend, houdt zich goed, eiken dag brengt zij ons iets aan, al is alles van ouderen datum dan gewoonlijk. De „Friesche" post kan ons minder geregeld bedienen. Het stoomschip Voorwaarts (de Kraus vervangende) kon gisteren niet door het ijs nabij Harlingen, vandaag evenmin. Talrijke Kerstmisgasten wachten om te kunnen vertrekken, al ware 't dan ook per vlet over den N. O. hoek; deze reis gelegenheid werd reeds weer als-vanzelf sprekend. Het ijs, met den stevigen Z. W. wind opzettend uit zee, beschikt het anders en wachten is de boodschap. De uitlegger, gestationeerd ter Vlierede werd binnengehaald. Het schaatsenrijden, waarvan druk werd genoten, is nu geëindigd. LJsongelukken, Hoe kort de winter ook heeft geduurd toch heeft het ijs weder vele menschen- levens geëischt, naar berichten in de bladen bekend maken. Hun aantal zal niet onwaarschijnlijk wel een twintig bedragen. Te Biervliet is een man doodgevroren. Een meisje verbrand, Maandagochtend ontstond brand op een schip, liggende te Amsteidam en toe- behoorende aan schipper Bleekveld. Deze laatste was zelf niet aanwezig; wel be vond zich in het schip zijn tweejarig dochtertje. Weldra steeg zulk een zware rook op dat de toegang tot het schip afgesneden werd. Krachtige pogingen werden aangewend om het meisje te redden. Dit mocht echer niet gelukken en het kind is dan ook jammerlijk om gekomen. De brandweer bluscht-e den brand. Een ooievaarwel wat vroeg. De landbouwer B. de J. te Goenga kreeg een dezer dagen bezoek van een gast, die men in den winter niet zou ver wachten, zegt de „Leeuw. Crt." n.l. van een ooievaar. Het dier liet zich gemak kelijk vangen. Het maal, den langpoot voorgezet, liet hij zich goed smaken. Van het gratis logies, hem aangeboden in de schuur, maakt hij oen dankbaar gebruik. Geen wonder bij de Siberische kou van voor eenige dagen, terwijl het dier gewoonlijk den winter aan de oevers van de Nijl doorbrengt. 't Is kras. Kees Duaok de Wit, de bekende we reldwandelaar, week ook in deze koude nog niet van zijn gewoonte af, om eiken morgen een bad in de Vecht te nemen. Op Nieuwjaarsmorgen moest daarvoor zelfs een groote bijt in het ijs gekapt worden. Om van te schrikken. Een arm, oud mannetje van 91 jaar te Harkema-Opeinde was overleden. De buren deden hem de lijkkleeding aan. Dat geschiedt in den regel vóór het lichaam koud is, wijl de ledematen dan nog buigzaam zijn. Nu stond men voor de deur der sobere woning om te beraad slagen, wie de kist zouden bestellen en halen, want ook dat behoort tot de burenplichten. Een der mannen meent iets te hooren, doet de kamerdeur open en ziet de korte beddedeurtjes opengaan. De doode, die slechts schjjndood was, komt er af en trekt zijne gewone klee deren aan en thans wandelt hij weer met een stokje naar buiten. („Haarl. Ct.") Gevaarlijk voor de zenuwen. Als men in 'sGravenhage het geluk treft, dat er een paal van de electrische geleiding voor zijn huis staat, dan kan men den eersten tijd genieten, 's Zomers zou men de ramen openzetten om te genieten, 's winteravonds gespannen luisteren om de melodie te volgen. Woont men echter langer dan twee weken bij zoo'n paal, dan merkt men bij zichzelven bepaalde zenuwverschijnselen, die bij sommigen onrustbarende verhoudingen aannamen. De gezondheidscommissie heeft dan ook oen onderzoek ingesteld naar de gevolgen dezer zingende palen. Door de gemeente zal aan de E. W. E. M. gelast worden maatregelen er tegen te nemen. („Vad.") Een geurtje er aan. Een drijfjacht in de Lutkemeerpolder. Wild word er gezien. De jagers er achteraan. Plots een hulpgeroep. Een der jachtgasten was tot aan den nek in een bevroren mesthoop geraakt. Handen- gerek, gesjor, de pechvogel was uit de riekende, murwe massa omhoog ge haald. Verdere lust tot jagen verging. Een krankzinnige. Men meldt ons uit Arnhem Een 30 jarig jongmensch uit Winschoten vervoegde zich Vrijdagmiddag aan het bureau van politie met verzoek hem te helpen om zich van het leven te berooven. De man, die zeide winkelbediende te zijn, gaf voor thans zonder betrekking te zijn en een zwervend leven te leiden. Voorts deelde bij mede eenigen tijd in een kolonie van het Leger des Heils te Lunteren verpleegd te zijn, doch dit verlaten te hebben om een einde aan zijn droevig bestaan te maken. Door bemiddeling van het burgerlijk armbe stuur is de arme man, die vermoedelijk door zijn tieurig leven krankzinnig is geworden, in het gemeente-ziekenhuis voorloopig opgenomen. Voor dezen tijd. Om bevroren vruchten en groenten weer bruikbaar te maken, moet men ze niet terstond in een warm vertrek bren gen want dan bederven ze spoedig na het ontdooien. Zij moeten in koud water geheel ondergedompeld en met het water in een zeer matig verwarmd vertrek worden gezet, totdat zij ontdooid zijn. Dan neemt men ze er uit droogt ze af en zij zullen weer even goed zijn en blijven als vroeger. Vruchten en groen ten worden in het water van oen min of meer dikke ijskorst omgeven, en moeten met rust gelaten worden totdat de ijskorst weer geheel verdwenen is en het water een temperatuur heeft aangenomen van eenige graden boven het vriespunt. Texel, 6 Januari 1908. Geachte Eedactie Hoewel nog slechte korten tijd bewoner van Texel, kom ik L beleefd om gastvrij heid in Uwe kolommen vragen, waarvoor ik U bij voorbaat mijnen dank betuig. Vrijdag j.l. des namiddags mij naar Nieu wediep willende begeven, was ik ooggetuige en ondervond tovens hoe de dienst door do beide Stoombootonderneraingeu, die het verkeer met ons eiland onderhouden, wordt uitgevoerd. De zoogenaamde oude boot, die naar ik vernam, ook met het vervoer der post be last is, kwam van Nieuwediep aanvaren, doch zoodra men een tamelijk breede strook ijs langs hot eiland gewaar werd, deed men op dat stoomschip eenige gillen met de stoomfluit hooren, ten teeken van afscheid van de kust waar men nog niet eens was aangeland en zette koers naar Nieuwediep, vanwaar zij gekomen was. De nieuwe boot daarentegen was gedu rende ruim twee uren, letterlijk vechtende met zeer zwaar drijfijs en sterke stroom, bezig om te trachten do kust van Texel te naderen, wat haar dan ook eindelijk, niettegenstaande de invallende duisternis, mot zeer veel krachtinspanning gelukte, zoodat de aanwezige passagiers omstreeks half zes veilig te Nieuwediep waren aan geland, daarbij zeker, evenals ondergetee- kende, denkende, wat kan er toch voel gebeuren, wanneer er sleohts een wil is. Een woord van hulde mag dan ook aan de equipage van Toxels Eigen Stoomboot onderneming niet worden onthouden voor haar hoogst kranig en bovonal moedig optreden. U, Mijnheer da Redacteur, nogmaals dank zeggende voor de verleende plaatsruimte, Hoogachtend, UwEd. dw. dr., G. C. HOLLANDER, plautsyorvangond Notaris. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.)

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 2