TEXEL'S BELANC (AM. „den Burg"). ZIEKENFONDS TE OEN BURG. „NUT en GENOEGEN" Waal. Buitenland, M arktberieliten, Advertentiën Predikbeurten ADVERTENTIËN. Jllgemeene Vergadering H. ffl. v. Landb., afd. Eierland. Be Leeuwerik Onder data 10 dezer ontvingen wij van een onzer abonné's een naar eisch onderteekende briefkaart, waarop het volgende stond vermeld: „Toen wij heden morgen met eenige „buren bij elkander stonden praten, „hoorden wij reeds heel aardig de leeu werik zingen, zeer vroeg, als het maar „niet te vroeg is." Wij geven dit bericht zooals wij het ontvangen, aan onzen lezers overlatende wat zij er van willen denken. Wij schrijven Januari en dat nog pas 't begin Oudeschild, 9 Jan. Aan het opslagterrein aan de haven zijn over 1907 niet minder dan uit 91 tjalkschepen, kunstmest en bouwstoffen gelost. Ieder, die met de toestanden op de haven bekend is, zal kunnen begrijpen met hoeveel moeite en overleg dikwijls moet gehandeld worden, om al dat lossen en laden geregeld mogelijk te maken, 't Groot aantal vaartuigen toch, dat meestal in de bekrompen ruimte aan wezig is, wordt meermalen oorzaak van vertraging. Meermalen is 't laden en lossen alleen mogelijk, zoo dit van het eene vaartuig geschiedt over het andere heen. De totale veeuitvoer in 1907 was hooger dan ooit te voren. Er werden naar elders verscheept 40224 lammeren, 6826 schapen, 1387 koeien, 807 kalveren, 1603 varkens, 72 paarden, 7 veulens en 32 biggen. Oosterend10 Jan. De visschersvereeniging „Betracht het Goede" richtte zich reeds op 13 Jan. 1906 tot den Minister van Marine met het verzoek, de zwarte kogelton met ruit bij de Onrust (Molengat) te willen doen vervangen door een lichtboei. De Minister antwoordde, dat onderzocht zou worden, of uitlegging van een licht boei op vermeld punt mogelijk is, zoodra meerder matrieel tot instandhouding en onderhoud der verlichting aanwezig zou zijn. De toestand bleef tot heden dezelfde, niettegenstaande de wenschelijkheid van 6en lichtboei aldaar sterker is gebleken, ook bij strandingen, waarom genoemde Vereeniging, gesteund door de afdeeling „Texel" van Schuttevaer en zoo mogelijk ook door andere corporaties, zich opnieuw met het verzoek zal wenden tot genoem den Minister. Verschillende doode vogels, hoofd zakelijk duikers, ijs- en zeeëendeD, wer den ook hier aan de steenglooiing ge vonden. Ze waren evenwel geheel door petroleum bedorven, zoodat ze voor pre pareering niet gebruikt konden worden, ofschoon er prachtige exemplaren bij waren. Vlieland. In de Rijkspostspaarbank alhier werd in de maand December 1907 ingelegd f 980,50 terugbetaald 481, Het laatst uitgegeven boekje was n°. 314. 8 Jan. Gisteren verspreidde zich over het geheele dorp een sterke geur van petroleum. Bfj onderzoek bleek, dat de golven van de Zuiderzee, bij hoog water, waren bedekt met petroleum. Zeer waarschijnlijk afkomstig uit de Engelsche boot, welke den vorigen nacht op de Razende Bol verongelukte. Be visschers en de Zuiderzee. In een vergadering der Vereeniging van Zuiderzee-visschers werd door de afdeeling Huizen voorgesteld, dat de vereeniging zich zou verzetten tegen gedeeltelijke drooglegging van de Zui derzee. De afgevaardigde van Wieringen deed opmerken, dat voor zijn eiland het droog leggen van het Wieringermeer een ramp zou zijn, óók voor de plaatsen noordelijk naar Helder. Door het ontbreken van den stroom zou de visscherij daar onmo gelijk worden en de bevolking broodeloos worden gemaakt. Want, wat baat het den visscherman, als er nog water is, maar, door ontbraken van den stroom dat water geen kiemkracht heeft voor de ontwikkeling van het vischzaad en broed? Spr. drong daarom aan op schadeloosstelling, maar nog liever, het te laten zooals het is, want vooi den visscherman zal 't bezwaarlijk zijn, de zeis of den ploeg te hanteeren. Zonder stemming werd het voorstel aangenomen. Mond- en klauwzeer. Men schrijft uit Friesland aan de N.Ct. Het mond- en klauwzeer dringt in de provincie Friesland langzaam aan door. Vlug gaat het wezenlijk niet, vooral niet sedert het rundvee algemeen gestald is. Ook is die anders zoo terecht zeer gevreesdo ziekte in dat gewest althans tot nog toe, over het algemeen van lichten graad. Men heeft gegronde hoop om te verwachten, dat eerst in den vol genden weïdetijd deze ziekte er algemeen zal worden onder het vee, zoo ze althans niet door zorgvuldige behandeling en nauwlettende afzondering der aangetaste beesten vóór dien tijd wellicht weer ge weken zal zijn. Wilde ganzen. In Frieslands greidhoek zwerven tegen woordig nu alles dicht is gevroren, groote koppels wilde ganzen doelloos rond, meestal tot schrik en schade der boeren op wier weilanden zij af en toe neer strijken om er heele plekken kaal te vreten. Deze vraatzuchtige dieren rich ten soms heel wat schade aan, hetgeen men licht bevroeden kan, als men bedenkt dat vier ganzen gerekend worden even veel te eten als één schaap. Veel jacht wordt er op deze vogels hier niet gemaakt. Ze zijn dan ook niet erg schuw en worden door schaatsen rijders soms tot op zeer korten afstand genaderd. Genot van waterleiding. Een ingezetene van Meppel, de heer B wonende Zuideinde, had met de vorst telkens des avonds de leiding afgesloten hij verzuimde echter de kraan op de bovenverdieping te openen. In die buis bleef het water dus staan en het bevroor; de buis sprong; een lange scheur ontstond, maar niemand die het merkte. En ook bij den ingevallen dooi merkte men nog niets, want het ijs in de pijp ontdooide maar niet in één dag. Een der laatste nachten had die ont dooiing plaats en spoot het versche lei dingwater met geweldige kracht in den kamer. Niemand die 't merkteallen sliepen vast. Zoo stroomde het water tot des morgens 7 uur, toen de meid beneden kwam en de heele beneden verdieping en den kelder overstroomd vond. Kleeden, matten, huisraad, alles dreef! De kelder stond geheel blank en ve9l moeite kostte het de hoofdkraan de meter bevindt zich in den kelder af te sluiten. Toch gelukte dit. De aan blik in den kelder was treurig. Inge maakte rolletjes en heerlijke worst namen daar met aardappelen en rollade heel broederlijk een bad 1 („Mepp. Ct.") Behoefte aan dienstpersoneel. In het „Rott. Nwsbl1' van Zaterdag avond heeft een meisje van buiten onder de kleine advertenties een betrekking gevraagd. Daarop hebben zich, naar het blad vertelt, persoonlijk aan het opgege ven adres aangemeld 19 dames, 5 heeren, onder wie één met „hooge zije" op; een koetsier namens zijn mevrouw, terwijl ontvangen werden 57 brieven en brief kaarten. Droevig ij songeaal. De landbouwer Steur te Weenermoor vergezeld van zijn vrouw en drie dochters benevens den bruidegom van een der dochters, begaven zich de vorige week van hun woonplaats per schaats over de rivier de Eems naar Leer om daar inkoopen to doen. In de nabijheid van Leer geraaktede geheele familie, met uitzondering van den bruidegom, te water, op een plaats waar een paar dagen te voren nog een stoomboot was doorgebroken. Hoewel spoedige hulp bij de hand was mocht het niet gelukken een der ongelukkigen te redden. Hun lijken zijn opgehaald Bezuiniging. Dat er aan de Rijksverzekeringsbank nog wel iets te bezuinigen valt, blijkt uit het feit, dat, na eene reorganisatie der ongevallen afdeeling, op die afdeeling, waar 180 man werkten, 39 baantjes konden vervallen. Als zoo op alle afdee- lingen eens gehandeld werd, zou misschien bUjkeu dat de Rijksverzekeringbank geen vier millioen tekort had behoeven op te leveren. Grappenmakerij Bij het afbreken van een oud gebouw te Deventer vonden in een dik stuk muur de werklieden een plank, waarop stond„Hier ligt een kind begraven en ook een pot met goud." Natuurlijk werd nu alles zeer nauw keurig onderzocht, doch zonder resultaat. Waarschijnlijk heeft men vroeger bij 't bouwen eens een grap willen hebben. Zijne vrouio vergeten. Lange jaren had een echtpaar te Nij megen lief en leed gedeeld, toen zich bij de vrouw eensklaps teekenen van krankzinnigheid vertoonden. In het gesticht te Deventer kwam gelukkig na eenigen tijd genezing, zoo dat manlief bericht kreeg van haar her stel en hem verzocht werd haar af te halen. In het Zondagspak wordt de reis naar Deventer aanvaard en spoedig keerden beiden naar Nijmegen terug. Op de terugreis te Arnhem moeten ze op een aansluitenden trein wachten; manlief laat zijn echtgenoote aan het station achter en vergeet haar. De vrouw raakt door het geheimzin nig verdwijnen van haar man in de war en door medelijdende menschen wordt zij naar Deventer teruggebracht. In het gesticht neemt men haar niet meer op, en ten einde raad brengt men haar naar de woonplaats van haar man. Als kinderen rooken. Vergiftiging door het rooken is dezer dagen voorgekomen bij het zoontje van den heer v. C. te Dongen. Door de nicotine bedwelmd viel hij bewusteloos neder; de inmiddels ontbo den geneesheer achtte den toestand hoogst gevaarlijk. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend, Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Burg, 's Avonds half zeven ds. Kuperus. Den Hoorn. Vm. 10 uur da, Scherpenhuysen Woensdag 15 Januari. Hervormde Gemeente. Burg. 's avonds 7 uur, Ds. Kijne Den Hoorn, 's Av. 7 uur. Bijbellezing Zoo iets van een Bameskoninkrijk. Kennedy Court, een klein straatje, ge legen in het hartje van Londen, was tot dusverre vrij onbekend in de wereld geschiedenis. Maar een uitspraak van den graaf- schapsraad te Londen heeft er de aan dacht op gevestigd. Men heeft namelijk ontdekt, dat in de zeven huizen, die het straatje vormen, 96 huurders wonen. En al die huurders zijn huursters. Het straatje is een Adam-loos Eden. Het schijnt, dat sedert 40 jaren de huizen van dit vrouwen-dorado slechts leden der schoone, in ieder geval, der zwakke sexe hebben geherbergd, meestal zijn het arbeidsters, fier op haar onaf hankelijkheid en den man met verachting doormengeld met innig medelijden, be schouwend. De komst van een mannelijk wezen verwekt in dit straatje een verbazings- sensatiedeuren gaan toe en gordijnen omlaagalleen melkboer; groenteman en bakker doorzwerven ongehinderd deze troostelooze woestijn.(„Tel.") Zeer curieus. Elfhonderd vrouwen vermist. Te New-Jersey vond men onlangs het lijk eener onbekende vrouw. Toen de politie trachtte de identiteit vasttestellen, deed zij daarbij een merkwaardige ont dekking. Het signalement van de doode werd verpreid met verzoek om inlich tingen en daarop ontving de politie niet minder dan 1100 brieven, meest uit NewYork, Boston, Philadelphia en Newark, van menschen, in wier familie een vrouw vermist werd. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadbuize: 1 wantje, 1 ceintuur, 1 armband en 1 wantje, gevonden te den Burg. Zondag 12 Januari 1908. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds Kijne. Nam, half 3 ds. Kijne. (Doopbediening) Waal. Voorm. 10 uur ds. Smits. Oudeschild. 's Avonds 7 uur ds. Visser. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Vissor, Oosttrend, 's Avonds 7 uur ds. Krumor. Cocksdorp. Voorm. 10 uur ds. Kramer. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. halftien ds. Rooseboom Nam. 3 uur ds. Kooseboom. Scliagen, 9 Jan. Aangevoerd: 0 Paarden f a 1 Veulens f 0,a f 0, 18 Kaltkoeien f 160,a f 220— Stieren f a 50 Vette Koeien f 160 a f 340; 6 Geldekoeien f 140 a f 160 10 Nuchtere Kalveren f 9 a f21, 170 Overhouders f 17,00 a t 23,00, 200 Schapen (vette) f 26.— af 35.00; 70 Vette Varkens 42 a 46 cent per Kg. 0 Varkens f a f 60 Biggen f3,— a f 7, Boter f 1,10 a f 1,30 per K.G. Kipeieren i 5,00 a f 6.00 per 100; Leiden, 10 Jan. Ter markt werden heden aangevoerd 11 Stieren f132,— a f206,—; 32 Kalf- en Melkkoeien f 182 a f 290; 185 Varekoeien f 118 a f 238; 171 Vette Ossen en Koeien 1174 a f 340 41 Kalveren (vette) f 56 a f 108; 23 Kalveren (magere) f 8a 113, Graskalveren f af 1008 Schapen (vette) f 21,— a f 30. 162 Schapen (weide) f 18 a f 29; 121 Magere Varkens f 16-- af 30, 110 Biggen f 4,00 a f 9,00; Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. van 4 Jan. tot en met 10 Jan. '08. Ondertrouwd: Getrouwd; Geene Geboren: Overleden: Wilhelm Blanke, oud 2 maanden (de Cocksdorp); Marijtje Alida Smit, oud een dag (Spang) Levenloos aangegeven 1 kind van H. J Cornelisse en H. de Ridder (den Burg) voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Coarnnt in eens opge geven, werden slechts driemaal in rekening gebracht. De Heer en Mevrouw MET—Rascu betuigen hun hartelijken dank voor de bewijzen van belangstelling, ondervonden bij de geboorte hunner dochter. Pastorie St.-Maartensbrug, 10 Januari 1908. Vergadering van leden op MAANDAG 13 JANUARI a.s. 's avonds 8 uur in hotel „de Oranjeboomt]d Burg. Punten ter behandeling: Rekening en Verantwoording. Benoeming van een Commissaris en een Penningmeester. HÉT BESTULR, Afd. „den Burg." op WOENSDAG 15 JANUARI 1908, 's avonds 8 uur precies in het lokaal „De Vergulde Kikkert". Punten van behandeling 1 Jaarverslag 2 Rekening en Verantwoording over 1907. 3 Rapport commissie rokeningopnemors, 4 Benoeming van een Commissaris. HET BESTUUR. [VERGADERING VAN LEDEN op DINSDAG 14 JANUARI, 's avonds 7 uur in 't lokaal van den heer Zoetelief te de Cocksdorp. Agenda: 1 Rekening, verantwoording 1907. 2 Verkiezing 3 bestuursleden. 3 Diverse zaken. Namens 't Bestuur, P. STOEPKER, Voorz. D. C. DROS, Seer. VERGADERING met DAMES op VRIJDAG 17 JAN. e.k .'s avonds half 8 in de „Bellovue." HET BESTUUR.

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 2