N°. 2121. Zondag 19 Januari 1908. 21ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. TEXEL, 18 JANUARI 1908. Wie durft het aan? Wij ontvingen een dezer dagen een bezoek't was van eene Dame, die na eenig praten over verschillende zaken, welke in den laatsten tijd alhier zijn tot stand gekomen, ons het verzoek deed of wij eens ter sprake wilden brengen de wenschelijkheid, dat hier ter plaatse een waschfabriek of waschinrichting zou worden opgericht.' Onze bezoekster betoogde op verschil lende gronden, dat zulk eene inrichting hier niet slechts gewenscht zoude zijn, doch zeker in eene groote behoefte zou voorzien en kans van slagen hebben, wanneer ze goed werd ingericht. Volgens haar (onze bezoekster) worden tal van wasschen geregeld van hier naar Alkmaar, Haarlem en andere plaatsen gezonden (dat aantal werd geschat wel een veertig te bedragen.) De reden voor die wegzending zou zijn, dat hier ter plaatse geen voldoende gelegenheid be staat voor menige huisvrouw (die zulks zelf niet vermag) om haar wasch behan deld te krijgen. Die uitzending is eerstens kostbaar of voor velen niet te doen, ter wijl ook niet altijd over de behandeling der wasch onverdeelde tevredenheid zou bestaan. Wij merkten op, dat de klanten mo gelijk wel eens wat veeleischend zijn. Dit gaf onze bezoekster nog niet zoo gereedelijk toe, waarop wij, in deze zaken onkundig, een beleefd stilzwijgen in acht namen. Wij deden echter toezegging op deze aangelegenheid eens de aandacht van onzen lezers te vestigen, waaraan wij door dezen voldoen. Of inderdaad behoefte bestaat aan eene inrichting als hier bedoeld, daarover wagen wij het niet een oordeel uit te spreken, hoewel we ook wel eens een klacht vernamen over de weinige gelegen heid om hier de wasch behandeld te krijgen. Door de aandacht er op te vestigen, zal deze zaak wellicht eens besproken worden; wordt de wenschelijkheid er van ingezien, dan zou zulks er toe kunnen leiden, dat aan het verlangen van onze bezoekster werd voldaan door de oprichting van eene waschinrichting of waschfabriek, te Texel. 't Zou wellicht geschikt zijn voor eene Yennootschap, op aandeelen. Vergadering Ziekenfonds. Mochten vroeger de vergaderingen van het Ziekenfonds tot de best bezochtte worden gerekend, voor die, Woensdag in het lokaal de Vergulde Kikkert ge houden, was de opkomst der leden maar matigjes, slechts 58 van de ruim 200 leden welke de vereeniging telt, waren opgekomen. Door den directeur werd de vergade ring (de 3e jaarvergadering welke door hem werd geleid zooals hij opmerkte) geopend met een welkom aan allen en met de mededeeling dat het bestuur van oordeel was, dat nu de vereeniging de schokkende gebeurtenis van een paar jaar geleden is te boven gekomen. Op de laatste bestuursvergadering had men n.l. niet minder dan 10 aanvragen om als lid te worden toegelaten, te behan delen en meerendeels van jonge leden. De notulen der vorige vergadering werden hierna voorgelezen en goedge keurd. De secretaris ontving den dank van den voorz, voor zijn accurate en keurige notulen. Ook het verslag over het afgeloopen jaar daarna door den secretaris voorge lezen mocht de algemeene goedkeuring verwerven. Aan dat verslag ontleenen wij dat 1907 voor de vereeniging een gunstig jaar was. Had men in 't begin des jaars veel ziektegevallen en werd in het eerste halfjaar meer aan week gelden uitgekeerd, dan in het geheele vorige jaar, het tweede halfjaar maakte het veel beter, de ziektegevallen waren meest kort van duur en de weekgelden bijgevolg zeer gering, door dit gunstige halfjaar kon de rekening over 1907 nog met een aardig batig saldo sluiten. In het bestuur kwam geen verande ring, in de laatste bestuursvergadering werd de secretaris weder herbenoemd. Art. 9 behoefde niet te worden toege past, terwijl de eenige maal, dat het beruchte art. 8 werd toegepast, de onge vallenwet den patient had overgenomen en dit de vereeniging geen geld had gekost. Het ledental was met 6 verminderd en bedroeg op 31 Dec. j.l. 200, in de vorige bestuur vergadering werden echter 10 nieuwe leden aangenomen. Er werden gehouden 1 algemeene en 5 bestuursvergaderingen. Dat niet ieder tevreden is, is bekend er zijn altijd lieden, die van mopperen houden, het bestuur is steeds zoekend naar verbeteringen, maar reeds meer malen bleek, dat datgene wat men aan vankelijk als goed had bekeken bij nadere beschouwing glad verkeerd was of voor onze vereeniging onuitvoerbaar. Uit de rekening van den penning meester hierna voorgelezen bleek, dat totaal was ontvangen aan contributie f 1049,40, reglement f 0,30, rente effecten f 51,97 en rente postspaarbank f 3,99, totaal dus f 1105,66. Uitgegeven was aan weekgelden f 172, bodeloon f 104,94, kosten vergaderingen f 22,27', administratiekosten f 2,48 assur- rantie f 3,50, en voor geneeskundige hulp aan dr. Over f 252.50 en dr. Wage- maker f 465,35. Totaal der uitgaven was dus f 1023,04' en batig saldo f82,61'. De rekening was bereids reeds door de daarvoor in de vorige jaarvergadering benoemde commissie nagezien. Door een der leden van die commissie werd gerapporteerd, dat alles in vol maakte orde was bevondeD, terwijl een woord van dank werd gebracht aan den penningmeester voor diens bereidwillig heid de commissie zooveel mogelijk in te lichten. De commissie stelde voor de rekening goed te keuren en over eenkomstig dat voorstel werd besloten. Volgens een besluit in de vorige ver gadering genomen, werd de rekening enz. niet in de zaal rondgegeven doch werden ze op een tafel bij het Bestuur ter inzage nedergelegd. Van de gelegenheid ze in te zien werd door menigeen gebruik gemaakt. Voor het nazien der rekening in het volgend jaar werden aangewezen de leden G. Schoenmaker, P. Lieuwen en Alb. Kikkert en als plaatsvervangers de leden K. Lips, J. Leen en K. Puiman, welke allen die opdracht aanvaardden. Met groote meerderheid van stemmen werd als commissaris herkozen het lid Adr. Bakker, zooals door den voorz. werd opgemerkt, de rechterhand van den directeur. De verkozene nam onder dankzegging voor het in hem gesteld vertrouwen de benoeming aan. o De agenda thans afgehandeld zijnde, doet het bestuur nog eenige mededee- lingen over den stand der kas. Daaruit bleek dat devereeniging bezit aan effecten f 1500 a 3 pCt., tegenwoor dige waarde plm. f 1125 en f 500 a 4 pCt., tegenwoordige waardo plm f 450, totaal aan effecten dus plm f 1575, Verder was op 1 Januari in kas f395,64E, waarvan evenwel nog f 293,— betaald moest worden. De vereeniging is dus plm f 1677,- rijk. Verder wordt nog medegedeeld, dat men indertijd, omdat men gevoelde dat het tegenwoordige reglement verre van volmaakt is, een reglement had aange vraagd van een zustervereeniging elders. Aanvankelijk scheen dat veel beter, doch spoedig kwam men tot ander inzicht en ten bewijze, dat men daar goed mede deed kan dienen, dat nu reeds die ver eeniging voor een belangrijk tekort staat. Het reglement der vereeniging te Gouda kon hier niet worden toegepast, omdat die vereeniging groot genoeg is om zelf een geneesheer en apotheker te houden. Door een der leden wordt thans ge vraagd hoe het gegaan is na de aanne ming van het door den secretaris zoo genoemde beruchte artikel 8. De voorz. deelt mede, dat toen in den loop van 1905 de zaken van het oude bestuur waren overgenomen, de kas in zeer slechten toestand was, zoodat 1905 met een nadeelig saldo van f 266,97 sloot. 1906 gaf echter een batig saldo van f 87,83 en 1907 van f 82,51. In 1905 werd voor 2 patiënten die gebruik maakten van het recht een specialiteit to raadplegen f 135 betaald in 1906 werd voor 2 dergelijke patiënten f 29,50 uit gegeven en in 1907 had het art. niets gekost. Totaal was dus in die jaren er voor uitgegeven f 164,50; de vraag blijft echter hoeveel die patiënten anders aan de vereeniging zouden hebben gekost. Een ander lid zou wensohen dat jon gelingen van 16 jaar reeds lid der ver eeniging konden worden. De voorz. merkt op, dat de meeste personen eerst lid worden als ze meenen er van te kunnen profiteeren of tegen dat ze gaan trouwen. Het bestuur waakt zoo goed mogelijk tegen misbruik, en betwijfelt of het aantal leden van 16 jaar wel van beteekenis zou zijn, ook omdat men dan gewoonlijk het fonds minder noodig heeft, terwijl menigeen dan nog niet genoeg verdient. Door een der aanwezige varensgezellen wordt gevraagd, of leden die toevallig elders ziek worden geen kleine tegemoet koming kunnen krijgen bij vertoon der rekening van den geneesheer, welke hen heeft behandeld, bv. hoogstens f 20. Het bestuur was aanvankelijk, naar het scheen, geneigd om er dadelijk een voorstel van te maken en dit in behande ling te nemenhet kwam. echter van dat voornemen terug, luisterende naai de waarschuwende stem van een dei- leden, welke vroeg of het er wel door kon zoo'n voorstel maar dadeiijk te be handelen, zonder het vooraf ter kennis van de leden te brengen. Het bestuur beloofde echter, als het voorstel van een paar leden mocht inkomen, er nog een extra verg. voor te zullen uitschrijven. Niemand meer het woord verlangende, sloot de directeur thans de vergadering. Oosterend17 Jan. Een jager bemachtigde in het begin der week twee wilde zwanen en een ander één zoo'n kolossalen vogel. Ook werden drie eidereenden geschoten, die veel van petroleum hadden geleden, maar toch nog verzonden ziju, om zoo mogelijk geprepareerd te worden. Wilde zwanen gelden f 3 en f 4 per stuk. Verwarmde slaapkamers. Een abonné van Molenschot vroeg onlangs aan de redactie „Een mijner familieleden verwarmt haar slaapkamer. Moet dat niet st9rk ontraden worden, is het niet veel ge zonder in een frissche slaapkamer te slapen De redactie antwoordt daarop: „Ge moet frisch en koud niet met elkander verwarren. Men kan frissche zuivere lucht inademen en een verkwik- kenden slaap genieten, als detemperatuur niet lager dan 12 a 14 graden C. of 53 a 55 graden F. is. Bij een dergelijke temperatuur zal men niet zoo licht koude vatten bij het uit- en aankleeden of bij het bloot woelen. Bij 'n dergelijke tem peratuur zal men zich aangenamer en beter kunnen wasschen. Men wordt wel goed wakker van bijna bevroren water, maar goed wasschen doet men zich daar niet mede. Des te kouder het water is, des te minder lost het vuil op. Ten onrechte meent ge, dat koudere lucht frisscher, verscher, zou zijn. De ventilatie van een kamer is beter, naar mate het verschil in temperatuur met de buitenlucht grooter is. Is het in een kamer net zoo koud als op straat, dan is er bijna geen ventilatie, dan wordt de lucht er niet door versche vervangen. Is de temperatuur van een slaapkamer ongeveer 12 graden C., dan zal de uit geademde lucht dus wel door frisschere vervangen worden, als het buiten vriest. Aan het slapen in een koude kamer is geen enkel voordeel verbonden, trou wens gedurende het slapen zijn de meeste menschen zóó ingestopt, dat ze toch niets bemerken van de koude. Voor zoover ge het hoofd niet ook onder de dekens hebt gestoken, ademt ge dan koude lucht. Ook dit heeft geen voordeel. Wie het doen kan, en er lust in heeft, kan dus gerust zijn slaapkamer verwar men; voor kinderen en oudere van dagen is het zelfs zeer aan te bevelen. Oude liefde roest niet. Te Smilde kon een paar, dat al eenige jaren gehuwd was, het heel slecht met elkaar vinden. Eindelijk werd echt scheiding gevraagd en verkregen. In plaats echter van elkaar te gaan, heeft men na de echtscheiding een b6tere wo ning gehuurd en deze gezamenlijk be trokken. Men zegt dat het nu nog beter gaat dan toen het paar voor de eerste maal in de wittebroodsweken was. Doe wèl en zie niet om. Een heer, die op de banen der Arn- hemsche IJsclub schaatsengereden had, gaf bij het verlaten van de baan de orgelvrouw, die met haar busje stond, wat uit zijn vestzakje Later, toen de ijshaan al een heelen tijd was verlaten, merkte hij, dat hij een gouden tieDtje gegeven had. Overal werd navraag gedaan, maar het goudstukje kwam niet terug. Hondenruzie. Er ontstond dezer dagen schrijft de Alkm. Ct. op het ijs in de Oude Gracht te Alkmaar een formeele vechtpartij tusschen twee honden, een puckje en een zwartje. Het leek eerst niet veel op een strijd op leven en dood, maar plotseling nam de zwarte den puck bij zijn grijzen nekvel en gooide hem in een bijt 1 Het begon er voor den puck hond slecht uit te zien: hij spande zijn uiterste krachten in om er uit te komen maar het gelukte hem niet. Toen ont fermde zich een straatjongen over het beestje en bracht het op het droge. De zwarte was intusschen verdwenen. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per S maanden. Voor den Burg 30 Cis. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentién. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts- Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 1