ïiF Advertentiën Vereeniging tot uitkeering bij Overlij den „Vooruitgang is ons Doel" Marktberichten. Predikbeurten- Nota's van de afd Texel vl Witte Kruis Texel's Belang, ADVERTENTIËN. Op Maandag 20 Januari 1908 G. D. KIKKERT. een DIENSTBODE, Waarom Kainiet in den winter? worden voor 1 FEBR. as. ingewacht bij den penningmeester Mevrouw SMITS, Pastorie de Waal, vraagt tegen 1 MEI a.s. wegens huwelijk der tegenwoordige. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize: 3 wantjes, gevonden op de Yllemert; 2 wantjes, gevonden in de Weverstraat; 2 wantjes, gevonden bij P. Visman; 1 wantje, gevonden in den Binnenburg; 1 broche, gevonden in de Weverstraat; 1 sleutel, gevonden te den Burg. Oudeschild, 17 Jan. Even als bij de vorige leesavonden, was ook gisterenavond het lokaal der „Zeven Provinciën" flink bezet met leden en genoodigden der vereeniging „Nep- tunus," alhier. Eene teleurstelling mocht het heeten, dat de heer L. J. Kikkert, van den Burg die de lezing zou houden, door ongesteldheid was verhinderd deze taak te vervullen. Daarom trad nu een der bestuursleden op met eene lezing over „Algemeens Menschenliefde." De heer S. Vlessing, die daarna ge- costumeerd optrad met de voordracht „Onbeschaafde Negers," kweet zich mees terlijk van zijn taak en werd daverend toegejuicht. Het door den heer Godfried voorge dragen gedicht„de Vloek des Zangers," kon mede goed voldoen. De heer B. Vlessing had V6el succes met de voordracht: „Komiekelingen en Jurianon of de wedstrijdkoorts in Noord- Brabant. Luid applaus was zijn deel. Daarna trad de heer Geus op met de voordracht „Teunis de kippendief," welke heel leuk en verdienstelijk werd weer gegeven en eveneens grooten bijval mocht verwerven. De heeren van den Burg hadden den aanwezigen een genotvol avondje bezorgd, dat verhoogd werd door de mooie muziek- nummertjes, ten beste gegeven door de heeren P. Boom, S. Vlessing en D. Geus. Vrijdagmorgen was het voor de kust open water. Op den middag dreef weer een breeds ijsstrook langs stroom. De stoomboot „Havelaar" wist er door te komen en de haven te bereiken, doch de „Ada" stoomde naar het Horntje, om vandaar de post over te brengen. Als eens een stoomboot met grooter vermogen in dienst komt, zooals dit met de nieuw ontworpen boot der Tezelsche onderneming 't voornemen moet zijn, zal nog veel beter door 'tijs zijn te komen. Van een nijdige kraai. Het volgende niet alledaagsche voorval had in de vorige week op den weg naar de Heul, onder Wateringen (Z.H.) plaats. Een gezelschapje van enkele kinderen naar schatting 7 of 8 jaar, werd door een kraai aangevallen. Het hongerige dier had zich gehecht op de borst van een der kleinen en pikte naar de keel van 't ventje. Aan huilen geen gebrek. De barbier T., toevallig ter plaatse, ont zette het kind, maar de kraai was stellig niet van plan den kamp op te geven, want op enkele passen afstand stond hij tegen den volwassen man te blazen en nijdig te doen. Eerst toen een fietsrijder hulp kwam bieden en ze samen, met alles wat voor de hand lag, naar het dier gooiden, vloog dit in een boom. Wat een brutaliteit Het R. Nbl. had Maandag een bericht over een te Rotterdam gepleegde inbraak waarbij 14 horloges zouden zijn gestolen. De heeren inbrekers zijn het niet heelemaal eens met dat bericht. Zij be weren e.L, dat het aantal gouden en zilveren horloges door hen uit de uitstal- kast gestolen geen 14 maar 10 is. Op een vodje papier schrijven ze thans aan bet blad Mijnheer. Gelieve s. v. p. beter de inbraak van de horloges en chronometers in de courant te zetten, geen 14 maar lOzijn ontvreemd, want wij hebben last met onze maats over portie deelen. Trio. Trio. Het R. Nbl. teekent hierbij nog aan Het briefje ziet er wel uit echt te zijn en daar de heeren, als ze de daders zyn, wel weten kunnen wat ze gestolen hebben, willen wij hun verzoek niet zonder meer naast ons neerleggen, ook omdat ze anders last met hun maats krijgen. Ze hebben evenwel een klein verzuim begaan. Van mededeelingen als deze wordt nimmer nota genomeD, of de redactie moet naam en adres van den schrijver kennen. Ons die te melden, hebben de heeren per abuis nagelaten, misschien willen zij dit verzuim nog wel herstellen. Van honger en ellende gestorven. In de bitterste ellende leefden ze samen in onze rijke residentiestad den Haag een verminkte werkman en een blinde vrouw. Een paar dagen geleden merkten de buren op, dat hun krot gesloten bleef. Op hun herhaald kloppen deed de blinde vrouw open, jammerend: „Hij is dood 1 Hij is dood Een door de politie gezonden arts constateerde, dat de man overleden was door gebrek aan voedsel en door slechte verzorging. Het lijk lag in een bedstede op enkele vodden beddegoed ontbrak, was al lang verkocht. Om het leven te rekken waren de vorige week de weinige meubelen nog overgedaan aan een uit drager voor vier gulden 50 cent. Is het niet meer dan treurig dat in onzen tijd zulke toestanden zich nog kunnen voordoen Jong en deftig. De Zijper Cour. vertelt Bij den Voorzitter-seretaris der Witte Kruis afdeeling Velsen kwam 't volgende schrij ven in „Ter gelegenheid van zijn verschijning in de wereld heeft ondergeteekende de eer, u WelEdelgeboren beleefd te doen toekomen nevensgaanden inhoud, met verzoek, haar als bijdrage te willen be stemmen voor het wijkgeb. te IJmuiden. Tevens wilde hij zich als lid van uwe afdeeling doen inschrijven voor een jaar- ljjksche contributie van f 2,50." Bij het schrijven was gevoegd een bankbiljet van f 25. Arme kleine. Een 11 jarig meisje te Edam (dat kwaad had gedaan) durfde niet huiswaarts gaan. Toen zij 's avonds laat nog niet terug gekeerd, nog gevonden was, ondanks alle nasporingen, verkeerde men in ongerust heid. Den volgenden morgen werd zij verkleumd van koude, aangetroffen in de R. Kath. kerk te Yolendam, waar zij zich den vorigen avond had laten insluiten. (Hbld.) Hoe men de wet ontduikt. Volgens eene mededeeling, die aan de N. R. Ct. gedaan werd, zouden er te Rotterdam verlofhouders zijn (namen werden er niet genoemd), die om de drankwet te ontduiken, aan de binnenzijde van hun jas een zak hebben, gemaakt van varkensblaas, met een rand van zeemsleer; door een afvoerpijpje worden dan de glazen uit dien zak gevuld. Hij, die het blad deze mededeeling deed, voegde er bij, dat deze nieuwe vinding den verkoopers van flesschen met een melkkleur, bij sommige verlofhouders wel bekend, wel eens een niet onbelangrijke concurrentie zou kunnen aandoen. Eev, praatje over Sigaren. Siidd. Tabaksztg. heeft een heele reeks aforismen over sigaren, luister maar: Mannen beoordeelen sigaren meest zooals ze vrouwen beoordeelennaar het uiterlijk; binnenin is dikwijls de beste tabak; toch worden ze dikwijls om het dekblad afgekeurd. Sigaren zijn als menschen, even moeielijk te behandelen als gemakkelijk te krenken. Sigaren zijn als huisvrouwen: ze deu gen niet erg als ze te veel uitgaan. Sigaren zijn als politieke redevoeringen, als men ze op de verkeerde plaats in den mond neemt, brandt men zich de tong. Een sigaar gelijkt hierin ook op een vrouw die zich respecteertals men de grens overschrijdt, krijgt men onaange naamheden. De sigaar is als de geliefdeeindigt men haar aan te trekken, dan dooft haar gloed. Sigaren worden als menschen in hun eerste jeugd iDgepakt, maar de sigaar komt uit de kist als ze gebruikt wordt en de mensch in de kist als hij gebruikt is. Beiden hebben echter dit gemeen ze vergaan tot asch. Die vraag wordt meermalen gedaan. Er antwoord opgeven zal ik in de volgende regels. Kainiet is een natuurlijk mijnproduct. 't Wordt opgedolven, fijngeklopt, in zakken verpakt en verzonden. De een of andere reiniging ondergaat 't niet. Kainiet is dus een delfstof evenals steonkool. Niet altijd in de samenstelling daarom precies dezelfde Er kan meer, er kan minder kali in voor komen. Gegarandeerd wordt 12,4 procent, doch gewoonlijk komt er iets meer in voor. Kali zelf is een soort metaal, dat onmogelijk alleen in de natuur kan voorkomen. Door invloed van water en lucht zou het onmid- delijk veranderen. Daarom bewaart de scheikundige dat lastige goedje onder pretoleum. Als een trouwziek meisje zoekt het direct verbindingen aan te knoopen met anderen. Die verbindingen Doemt men zouten. In de kalimeststoffen komt het voor als chloorkali en als zwavelzure kali. In kainiet vindt men veel zwavelzure kali en weinig cloorkali. Daar men opge merkt heeft, dat chloor nadeelig is voor sommige gewassen, aardappels, vruchtboo- men, bloemen en groenten, zou kainiet mot zijn gering gehalte aan chloorkali daar een uitstekende meststof voor zijn. Doch een ander bestanddeel van Kainiet, keukenzout bevat veel chloor. Daardoor kan gebruik van kainiet op genoemde gewassen schadelijk worden. Kan men het chloor verwijderen, dan bestaat er geen gevaar meer. Nu zijn daarvoor twee ma nieren. Ie. In fabrieken bij do mijnen wordt het Kainiet zóó bewerkt, dat de chloor er uitgaat. Men krijgt dan een meststof voor alle gewassen geschikt. Men noemt dit gezuiverde kalizout Patentkali. Het bevat plm. 26 procent kali. Patentkali kan men dus 't heele jaar uitstrooien, zoowel gedu rende de groei der planten als 's winters. Naar verhouding is't echter duurder, want men moet de kosten der fabricatie ook betalen, 2e Men strooit het Kainiet in den winter uit. Het keukenzout en daarmee 't chloor lossen dan op en verdwijnen in den bodem. Nu zou men zeggen: als de kalizouten ook oplossen, zakken die dan niet weg? Daar voor bestaat weinig gevaar, want't opgeloste kali verbindt zich weer met andere stoffen, waarmee 't moeilijk oplosbare zouten vormt. Wordt 't in 't voorjaar weer warm inden bodem, dan komen daardoor de zouten snel ler in oplossing. De lucht dringt in de opge- droogden en bewerkten grond en weder komt er kali los. Wenscht men nu aardap pelen met Kainiet te bemesten dan kan men dat gerust doen, mits men zoo vroeg moge- lijkin den herfst of winter den mest uitstrooit. In de lente is er dan kali zonder chloor beschikbaar. Bij groenten kan men dezelfde handelwijze volgen. Niet bij boomgaarden, want de boomen staan er 's winters ook. Daar is dus Patentkali op zijn plaats. Voor granen, grassen en bieten bestaat dat chloor- gevaar niet. Tegenwoordig strooit men het gerust uit voor gras en bieten tot in April. Bieten groeien beter door een Kainiet- dan door een Patentkalibemesting. Yoor gras- en graanland geeft men 500 a 800 ko kainiet, voor aardappelen en bieten tot 1000 kg per Hektare. Voor boomgaarden en moestuinen 300 a 500 kg Patentkali. Het hout der vrucht- boomen dient veel kali te bevatten, de bla deren hebben bet noodig voor zetmeel- en suikervorming. Het gevolg van kalibe mesting op ooftboomen is dan ookeen krachtige groei van hout en blad en by doelmatigen snoei een rijke oogst van mooie vruchten. Voor de groenten kan men in den herfst ook tweemaal zooveel Kainiet aanwenden, maar bij later uitstrooien is Patentkali zekerder. Naast kali moet voor stikstofmest, Chilisalpeter en fosforzuurmest Superfosfaat, Beendermeel of Slakkenmest gezorgd worden. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. van 11 Jan. tot en met 17 Jan. '08. ONDERTROUWD: a GETROUWD: «eene. GEBORKN Willem, z.v. Simon Boon en Angenietje van Arum, Oudeschild. OVERLEDEN: Trijtje Bruin, oud 59 jaar den Hoorn. Reinoutje Lap, oud 76 jaar geh. m. Jacob Bruin, den Hoorn, Jantjo Eelman, oud 75 jaar, wed. v. Cornelis Kalis, het Noorden. Gerrit Gielis, oud 65 jaar, geh. m. Ysele de Porto, den Hoorn. Schagen, 16 Jan. Aangevoerd: 0 Paarden f a f Veulens f 0,a f 0, 12 Kalfkoeien f 170,a f 225—; 3 Stieren f 80 a 200, 50 Vette Koeien f 180 a 1335.; 0 Geldekoeien f af 30 Nuchtere Kalveren f 9 a f21, 120 Overhouders f 20,00 a f 24,00, 60 Schapen (vette) f 25.— at 32.00; 50 Vette Varkens 44 a 47 cent per Kg. 0 Varkens f a t 60 Biggen f5,— a f 8, Boter f 1,20 a f 1,30 per K.G. Kipeieren f 4,50 a f 5.50 per 100; Leiden, 17 Jan. Ter markt werden heden aangevoerd 10 Stieren f 122,— a f233,-; 97 Kalf- en Melkkoeien f 156 a f 305; 183 Varokoeien f 124 a f 253; 168 Vette Ossen en Koeien 1182 a f 320 29 Kalveren (vette) f 67 a f 108; 38 Kalveren (magere) f 8a 110, Graskalveren f'af 801 Schapen (vette) f 21,— a f 30. 103 Schapen jfweido) f 18 a f 29; 185 Magere Varkens f 18-- a f 23, 105 Biggen f 4,00 k f 8,00; Kondag 19 Jannari 1908. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds Kijne. (H. Avondmaal,) Waal. Nam. half 3 ds. Smits. Oudeschild. 's Avonds 7 uur ds. Kijne Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Visser, Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Kramer. Cocksdorp. Voorm. 10 uur ds. Smits. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. halftiends. Rooseboom Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Vm. 10 uur ds.Scherpenhuysen Woensdag 22 Januari. Hervormde Gemeente. Burg. 's avonds 7 uur, Ds. Kijne voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Courant in eens opge geven, worden slechts driemaal in rekening gebracht. ai hopen onze geliefde Ouders en Be- huwdouders, P1ETER BURGER EN VROUWTJE BROUWER, hunne 55-jarige Echtvereeniging te herdenken. Hunne dankbare Kinderen en Behuwdkinderen, Aafje Burger Jacob Burger J. Burger—Former Klaas Burger A. Burger—Kooger Wed. C. Burger Pieter Burger O. BurgerEllen Gerrit Burger A, BurgerBrans Arie Burger T. Burger—v. d. Vis i Oosterend op Texel. Den 22sten dezer hoopt onze geachte Zwager, Broeder en Oom den dag te her denken, dat hij 25 jaren als Conducteur te Amsterdam is werkzaam geweest. Dat hij nog menig jaar voor zijn gezin moge worden gespaard is de wensch van Broeder, Zuster, Neet en Nichten. J. BREMER, Echtgenoote en Kinderen. te den Bnrg op Texel. ALGEMEENE VERGADERING op Dinsdag 21 Januari 1908, 's uvonds 71/,, uur in Hotel Texel te den Burg op Texel" A. LANGEVELD Pz., Directeur, P. LIEU WEN, Secretaris. Punten van behandeling Jaarverslag. Rekening en verantwoording over 1907. Verslag commissie van Rekeningopnemers. Verkiezing van een commissaris v. toezicht Voorstel wijziging art. 12 van het Huishou delijk reglement, waarvan het voorstel een uur te voron in het hotel tor inzage ligt Men wordt beleefd verzocht gedurende do vergadering in de zaal niet te rooken. Afdeeling Oostorend. JAARVERGADERING op ZtTERDAG, 25 JANUARI a.s. in de zaal van den heer IJ. KOPPEN. HET BESTUUR.

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 2