N°. 2122, Donderdag 23 Januari 1908. 21ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland, Van week tof week. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor ben Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD& DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. INVORDERING 'S RIJKS DIRECT li BELASTINGEN. De BURGEMEESTER der Gemeente Texel maakt bekend, dat het kohier der grondbelasting op de gebouwde en ongebouwde eigendommen overhetdienst- jaar 1908, invorderbaar verklaard op den 17 Januari 1908, aan den Ont vanger ter invordering is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is zijnen aan slag, op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Texel, den 20 Januari 1908. De Burgemeester, W. F. HIDDINGH. 11 Jan. 18 Jan. De Kamerverslaggever vaii een onzer groote bladen 't gebeurde eenige jaren geleden die geen kans zag van een onbe langrijke vergadering een belangrijk verslag te geven en dus liever géén verslag gaf, maakte zich met een journalistieke handig heidje van de zaak af door onder het gebruikelijke hoofd van zijn rubriek een drietal puntljjntjes te laten plaatsen met daaronder: „De rest was onbelangrijk." En nu wij ons nederzetten om als gewoon lijk ons overzicht te schrijven, gevoelen we werkelijk eenige lust om ten opzichte van de binnenlandsche gebeurtenissen der voorbije week hetzelfde trucje toe te passen. Want er valt inderdaad zoo weinig te kronieken dezen keer althans zóó weinig van wat onze lezers belang zal kunnen inboezemen, dat het haast onnoodig is de pen in de inkt te doopen. Er valt eenvoudig niets belangrijks te kronieken, tenzij we nog eens op willen halen wat er al zoo over de huidige Kabi- netscricis geschreven en gesproken wordt en werd Maar een mensch kan ook van het goede te veel krijgen en niet het minst van de iedere dag terugkeerende crisis geruchten, gissingen en missingen. Wij wandelen in dat opzicht nog steeds in raadselen en we zullen dat wel blijven ook totdat de definitieve oplossing gekomen zal zijn. We zullen daarom dan ook slechts alleen vermelden, dat blijkbaar de heer Heemskerk nog steeds op zoek is naar de mannetjes, die geschikt en genegen zullen worden bevonden zich te plaatsen aan het roer van het schip van Staat. En dienten gevolge ontbreekt het niet aan gissingen en geruchten en zelfs berichten uit „zekere bron vernomen" enzoovoort, waarvan de aandacht wel gaandeweg zal moeten ver flauwen. Laat ons maar hopen dat de oplossing van de huidige cricis maar niet te lang op zich zal laten wachten. Dat is al het beste wat we kunnon doen. Altijd maar weer over de cricis vertellen, waarvan eigenlijk niets te vertellen valt, wordt ten slotte maar vervelend. o—o—o— En nu 't buitenland. We beginnen met een uitstapje naar Oldenburg, waar in de voorbjje week zich een eigenaardig geval heeft voorgedaan. De groothertog van Oldenburg ligt met zijn Landdag overhoop en naar men fluistert moot dat een gevolg zj)n van het feit dat Zijne Hoogheid het niet te best met zijn gemalin kan vinden. De groote „men" zegt, dat het tusschen die beiden in den laatsten tijd niet altijd koek en ei is en er van „twee harten gloênd aaneengesmeed" kwalijk gesproken kan worden. Een en ander moet den groothertog aanleiding hebben gegeven een voorstel bij den Land dag in te dienen om met ter zijdestelling van vroeger genomen besluiten, aan de groothertogin het recht te ontnemen, om als regentes op te treden, voor het geval de erfgroothertog niet meerderjarig is, wanneer de groothertogelijke zetel van Oldenburg vacant mocht worden. Maar de Landdag wilde van dit voorstel eenstemmig niets weten, 't Gevolg was dat de groothertog geheel uit zijn humeur geraakte en een eigenaardige en zonderlinge wraak nam. Onmiddelyk na de stemming liet hij door den minister Willich verklaren, dat hij niet meer zou toestaan dat zjjn opperstalmeester Von Wenckstern door den Landdag tot president der Oldenburgsc'ne hengstenkeu- ringen zou worden benoemd. Wel heeft de Landdag hartelijk om die zet gelachen, maar zoo belachelijk is ze zeker niet als men weet dat daardoor aan het belangrijke bedrijf der paardenfokkerij een bekwaam man wordt onttrokken. Oldenburg is het paardenland bij uitnemendheid. Intusschen hoe zoet de wraak ook moge zijn, het aanzien van den groothertog zal door zijn zonderlinge daad stellig wel niet verhoogd worden. o—o—o— De voorbije week stond voor onze Ooste lijke buren in het teeken van het kiesrecht en wel tengevolge van hetgeen 's Vrijdags bevorens in het Pruisische Huis van Afge vaardigden was voorgevallen. Plaatsgebrek en tevens de omstandigheid dat de juiste bijzonderheden nog niet bekend waren, noopten ons van een en ander nog geen melding te maken in ons vorig overzicht. De zaak komt hierop neer In Pruisen bestaat nog altijd het getrapte kiesstelsel en nu was door de vrijzinnigen en de sociaal-democraten bjj het Huis van Afgevaardigden een voorstel ingediend van tweeledigen aard. Ten eerste werd aan de regeering verzocht nog in deze zitting een wetsontwerp in te dienen, waardoor het voor den Rijksdag geldende algemeene kiesrecht met geheime stemming ook voor de verkiezing van het Pruisische Huis in gevoerd zou worden en voorts om een wetsontwerp in te dienen tot andere indee ling van de kiesdistricten, met nieuwe vaststelling van het aantal afgevaardigden. Weliswaar was het bekend dat Von Bulow als voorzitter van het Huis uit naam der Regeering een weigerend antwoord zou geven, maar in hoeverre de Regeering zou toegeven, dat het geldende kiesstelsel ge brekkig is en wijziging behoeft en of de Regeering bereid zou zijn ook voor Pruisen de geheime stemming in te voeren, dat waren de vragen waarvoor het antwoord met spanning werd tegemoet gezien. En Von Bulow heeft namens de Regeering geantwoord, maar zijn bescheid was voor de vragende partijen één groote teleurstel ling. Het regeeringsantwoord liet niets aan duidelijkheid te wenschen over en kwam in 't kort samengevat hierop neer Geen kiesrecht voor Pruisen op den voet van het Rijksdagkiesrechtgeen geheime stemminggeen wijziging meer tijdens deze zitting. Het oude stelsel blijft bestaan, wordt misschien wat opgelapt en als dat laatste vlug gaat tegen het einde van het volgende jaar. Terwijl Von Bulow kalm deze verklaring voorlas had buiten een groote kiesrecht- betooging plaats. Duizenden waren samen gestroomd die door gezang en geroep uiting gaven aan hun verlangen naar algemeen kiesrecht. Een extra nummer van de Förwarts werd bij handen vol rondgestrooid en duizenden spoedden zich naar de'ver gaderingen die in de verschillende stads gedeelten gehouden werden. Maar Von Bulow had op de betooging gerekend en de troepen geconsigneerd in de kazernes, stonden voor optreden gereed. En toen het volk wat te onstuimig begon te worden en opdrongen naar de paleizen van den Keizer en den Kroonprins, werden ze met de scherpte des zwaards uiteengedreven, waarbij menigeen een bebloeden kop kreeg. Intusschen dringt zich nu een vraag op den voorgrond en wel deze: Wat zullen de gevolgen zijn voor de Duitsche politiek van Von Bulow's verklaring De conservatieven zijn hoogelijk met het weigerend antwoord ingenomen, maar dit is geenszins het geval met de sociaal democraten zooals te begrijpen is. En met deze niet alleen, maar ook de vrijzinnigen zijn er lang niet mee ingenomen. En nu zjjn de vrijzinnigen aangesloten by het „bloc" waarop Von Bulow steunen moet, maar ze hebben nu duidelijk ervaren dat zij wel officieel tot de regeeringspartij be- hooren maar hun invloed niet van de minste beteekenis is. De liberale pers is eenstemmig van oor deel, dat de regeeringsverklaring beneden de bescheidenste verwachtingen is gebleven en ze komen tot de slotsom, dat het libe ralisme van Von Bulow niet eens de in voering van het geheime kiesrecht heeft te verwachten. En waar dat zoo is, wordt de vraag gedaan wint onder de vrijzinnigen de meeDing veld, dat nu de Rijkskanselier de meest reactionaire opvattingen is toe gedaan er voor hen geen reden meer is hem door ondersteuning van zijn bloc- politiek in zjjn ambt te handhaven. Waarschijnlijk dus dat dit muisje nog wel een staartje zal hebben. De sociaaldemocraten hebben een inter pellatie over de kwestie aangekondigd en 'tis mogelijk dat ook de vrijzinnige partij bij die gelegenheid uit den hoek zal komen. Dan zullen we er stellig wel meer van hooren. —o—o—o—o De Marokkaansche kwestie is een nieuwe phase ingetreden. In de moskee te Fez is door de Oekmas en de voornaamste overheidspersonen der stad, de gehoorzaam heid aan den Sultan Abdel Azis opgezegd, deze van den troon gezet en in zijn plaats als Sultan uitgeroepen de bekende preten dent Moeley Hafid. De grief der Marok kanen tegen Abdel Azis was dat hij het Marokkaansche grondgebied door de Chris tenen heeft laten schenden en zich met hen verstaan heeft, over de inrichting van een politiekorps in de havens van zijn rijk, hetgeen geacht wordt te zjjn geheel in strijd met de tradities en gebruiken. De ambtelijke bevestiging van het gebeurde te Fez is reeds te Tanger ontvangen. De kwestie wordt er intusschen nog in gewikkelder door. Wat zal Abdel Azis doen en wat zal Moeley Hafid doen Twee vragen die nog niet beantwoord kunnen worden. Naar het heet beschikt de nieuwe Sultan over een behoorlijke troepenmacht en veel geld, iets wat nu juist niet van Abdel Azis gezegd kan worden. Zal de nieuwe Sultan nog gebruik maken van het recht van den sterkste En als hij dat gedaan heeft zal hij dan den heiligen oorlog uit roepen Hoe het zij, naar luidt van een verklaring van Pichon, den Franschen minister van buitenlandsche zaken zal de houding ten opzichte van Marokka niet veranderd worden. Onverschillig wie er Sultan is, van de acte van Algeciras zal door de Mo gendheden niet afgeweken worden. Maar toch zullen Frankrijk en Spanje met den nieuwen toestand rekening moeten houden. Nu Moeley Hafid te Fez door de hoogwaardigheid tot heerscher is uitge roepen is volgens de rechten van het land Abdel Azis uitgeworpen. Maar zullen de Mogendheden den nieuwen Sultan als zoo danig erkennen Daarop is nog geen antwoord te geven. Waar de Fransche afgevaardigde Jaures evenwel deze week over een en ander in de Kamer zal inter- pelleeren, bestaat de mogelijkheid dat mi nister Pichon daaromtrent meer licht zal ontsteken. Afwachten is dus vooreerst de boodschap. TEXEL, 22 JANUARI 1908. Bij Kon. besluit is bepaald, dat de Notarisplaats op Texel, opengevallen door bet overlijden van den Notaris Cl. H. de Boer, niet zal worden vervuld. Waal, 20 Januari. De derde bijeenkomst in dit seizoen van „Nut en Genoegen," gehouden in de „Bellevue," was ondanks den min gun- stigen toestand dei wegen, toch vrij goed bezocht. De heer de Jongh, die] als spreker optrad, had als lezing gekozen eene boeiende novelle van A. J. de Buil, geti teld: „Leven en laten leven." Na de pauze gaf spr. nog twee bijdragen ten bester „Kijkjes op de ijsbaan," door Jan Courage en „Onder familie," een voor dracht van Willem van Zuylen. Zoowel met lezing als bijdragen had de spr. veel succes. De laatste bijeenkomst, die gewijd zal zijn aan muziek, voordrachten enz. enz. zal worden gehouden in het lokaal van A. P. Eelman en wel op Dinsdag 18 Febr. Oosterend, 21 Jan. Daartoe uitgenoodigd door de Chr. Jongelingsvereeniging „Filadelfia" trad Zaterdag 1.1. in de Herv. Kerk, alhier, de heer Bulten op met een reeks van lichtbeelden Interessant was menig beeld, dat op doek werd gebracht, getuige de ademlooze stilte, waaronder de aan wezigen ook luisterden naar de beschrij ving van het afgebeelde. Bovenal bleek het des sprekers bedoeling om aan te toonen de ellende, die door het drank misbruik wordt veroorzaakt. Zoowel de invloed daarvan op het familieleven als op den enkelen mensch werd duidelijk gemaakt. 't Was ein aangename en leerrijke avond, waarom het den heer B. dan ook zeker niet aan een belangstellend publiek zal ontbreken, wanneer hij Zaterdag, S Februari, nogmaals optreedt. De Minister van Marine heeft ter kennis gebracht van het bestuur van de Yisscherij-vereenig. „Betracht het Goede, dat, in beschikking op zijn request van den 13 Januari j.l. in het aanstaande vooriaar gevolg zal worden gegeven aan de uitlegging vau een lichtboei bij de Onrust (Molengat), ter vervanging van de aldaar uitliggende zwarte kogelton met ruit. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 1