jNGEZONDEN stukken. „Yoornitgang is ons doel." In hotel „Texel" had gisteren de gewone jaarvergadering plaats van de vereeniging „Vooruitgang is ons doel." Nadat door den voorz. de vergadering was geopend met een welkom aan de leden en de mededeeling dat 1907 voor de vereeniging een best jaar was geweest werden de notulen der vorige jaarver gadering gelezen en goedgekeurd. Daarna werd door den secretaris voor lezing gedaan van het verslag over het afgeloopen jaar. Aan dat verslag ontleenen wij dat de vereeniging telde op 1 Januari 1907, 1773 leden, dat er in den loop van het jaar waren bijgekomen 93 nieuwe leden terwijl er waren afgegaan wegens over lijden 10, wegens bedanken 14 en door royeering 5, zoodat op 31 Dec j.l. de vereeniging 1837 leden telde of met 64 was vooruitgegaan. De gelden der vereeniging zijn belegd als 1 hypotheek op vaste goederen, op de Rijkspostspaarbank en bij de Boeren leenbank. Er werden gehouden 1 algemeene en B bestuurvergaderingen en 1 vergadering voor het onderzoek der rekening. De contributie werd vrij goed voldaan. Evenals het bestuur van het „Zieken fonds" ontving ook bet bestuur van het begrafenisfonds de ministerieele circu laire om inlichtingen over mogelijke loodwitvergiftigingen bij schilders enz. Het bestuur was echter bij onderzoek gebleken, dat zulke gevallen na 1902 niet waren voorgevallen onder de leden. De secretaris ontving den dank des voorzitters voor diens uitgebreid verslag. Spr. noemt den secretaris de rechterhand van den directeur en het bestuur. Uit de rekening van den penningm. bleek, dat was ontvangen aan Contributie f 225 J ,8555 Renten 583,556 Polissen 5,10 Totaal ontvangsten f 2840,54 De uitgaven bestonden uit Loon der boden f 376,29 Uitkeeringen 8 a 75, 2 af 20 en 3a f6 678,— Kosten vergaderingen 48,8-3 Drukloon en adv.kosten 13,58 Teurggave te veel bet. contributie 7,77 Toelaag penningm. 50,— Verschotten 2,05 Totaal uitgaven f 1176,52 Batig saldo alzoo f 1664,02 Op 1 Jan. 1907 had de vereeniging totaal f 13512,35® en dus op 31 Dec. jl. was dat bedrag gestegen tot f 15176,375. De gelden zijn solide belegd en goed rentegevend gemaakt. Door een der leden van de commissie van onderzoek der rekening wordt mede gedeeld, dat alles door de commissie in volmaakte orde is bevonden en wordt voorgesteld de rekening goed te keuren. Bij acclamatie wordt overeenkomstig dat advies besloten. De voorzitter dankt de rekeningopne- mers voor de bewezen diensten. Overgegaan wordt thans tot benoeming van een Commissaris, inplaats van den heer H. Haakman, die niet dadelijk her kiesbaar was. Na eerste stemming bleek niemand de volstrekte meerderheid te hebben, zoodat een 2e vrije stemming moest plaats hebben. Voordat daartoe werd overgegaan ver zocht de directeur vooral de stemming ernstig op te nemen en er geen grapje van te maken. Door een der andere leden van het bestuur werd deze opmer king nog wat versterkt door er op te wijzen, dat een commissaris geschikt moest zijn het bestuur te controleeren, zoodat niet ieder maar commissaris kan zijn. Blijkbaar viel deze opmerking niet in de smaak bij een deel der leden, althans er ontstond gepruttel en een der leden zei het als recht dor leden te beschouwen, te kiezen wie men wilde en beweerde, dat er bij eerste stemming steeds grapjes werden verkocht. Gelukkig werd de zaak spoedig weder gesust. Tot stemming overgaande werd thans verkozen de heer P. J. Zoetelief, welke de benoeming aannam. Thans kwam in behandeling het voor stel tot wijziging van art. 12 van bet reglement en wel in deze geest, dat voortaan zal worden uitgekeerd voor leden beneden 3 jaar f6.— voor die van 3 tot 7 jaar f 30.— voor die van 7 tot 12 jaar f 50.— en boven 12 jaar f 75.- Zonder hoofdelijke stemming wordt dit voorstel goedgekeurd. Door het lid, dat een vorig jaar het wenschelijke had betoogd art. 12 te wijzigen, wordt aan het bestuur dank gebracht voor de welwillendheid van het bestuur. Bij de rondvraag wordt door een der leden gevraagd naar de royementen. Spr. meent dat de vereeniging er is om ook de armsten der armen te steunen. De Yoorz. antwoordt, dat royement gewoonlijk alleen voorkomt bij leden naar elders vertrokken, welke op her haalde aanmaning van 'tbestuur steeds weigerachtig blijven de verschuldigde contributie te betalen. Wanneer iemand niet kan betalen, wordt steeds getracht door bij goede vrienden of corporatiën aan te kloppen, royement wegens wan betaling te voorkomen. Naar aanleiding van den gunstigen stand der kas wordt door een der leden aan het bestuur in overweging gegeven, ook gedurende de maand December vrij stelling van betaling van contributie te geven. De Yoorz zegt dat daar meermalen over is gesproken, doch dat men daar bezwaar in ziet, het bestuur was meer geneigd mettertijd de uitkeeringen eens te verhoogen met b. v. 10 °U. Men meende dit meer in 't belang van de leden, omdat bij sterfgeval veel geld noodig is. Door een der leden wordt beweerd dat f 75 ruim voldoende is, iets wat weer door anderen werd ontkend. De Voorz. belooft dat het bestuur de zaak zal onderzoeken. Niemand meer het woord verlangend brengt de Voorz. een woord van dank aan den afgetreden commissaris, terwijl hij den nieuwbenoemde het welkom toe roept; hij sluit de vergadering m6t den wensch dat 1908 een goed jaar voor allen zal mogen zijn en op de volgende vergadering weder ieder tegenwoordig zal zijn. Oudeschild, 21 Jan. De stoombooten „Minister Havelaar" en „Alkmaar Packet", die tijdens het vele zware ijs in zee heden de gemeen schap met den Helder onderhouden, heb ben geen gemakkelijke taak, tengevolge van den vaak zeer zwaren mist. Met hoog water konden de garnalen- visschers de haven verlaten. Zij zullen echter wel buitengaats moeteü werkzaam zijn, omdat het overal op stroom ver spreide drijfijs 't daar zeer bemoeielijkt om te visschen. Door het bestuur der Koningin Wilhelmina-Bewaarschool alhier is een plannetje beraamd, om in de a. s. kermis- week eene tentoonstelling te houden van huisvlijt, enz. Eerlang zal per adv. in de plaatselijke couranten het plan nader worden ontvouwd. Er zijn bereids van verschillende zijden toezeggingen gedaan om voorwerpen in te zenden, waaronder er zijn, die stellig zeer de algemeene belangstelling zullen wekken. Naar men weet leent het ruime lokaal der K.W.B. zich bijzonder voor zulke huiselijke ten toonstellingen. Het bestuur voornoemd, zal gaarne inlichtingen verstrekken aan ieder, die er naar vraagt. Ben Hoorn21 Januari. Gisteravond hield de afd. „den Hoorn" van „Texels Belang" eene vergadering van leden en donateurs De opkomst liet niets te wenschen over. Tot leden van het bestuur werden herkozen de heeren W. R. van Douwen en S. Zoetelief. Tot bode werd benoemd de heer C. Smit. Besloten werd in de volgende maand een voordrachtavond te houden, de entree te stellen op 25 cent en de opbrengst te storten in de kas van „Texels Belang." Oosterend21 Januari. Daar de visschers nog niet gearri veerd waren en de wegen in zeer slechten staat verkeerden, was de vergadering van „Nut en Genoegen" minder goed bezet, dan men zulks in de laatste tijden wel gewoon was. De afwezigen hebben evenwel veel moeten missen, want de vergadering, die men als een onder-onsje wenschte te beschouwen, was bijzonder gezellig. De Voorzitter gaf als lezing „Naasten- min," waarbij stukken van verschillende schrijvers werden voorgelezen. Met aan dacht werd deze lezing gevolgd. De heer J. de Jongh gaf als vaste bijdrage „Kiekjes op de IJsbaan," door Jan Courage, waarmede hij veel succes had. Een onvermoeid voordrager is de heer J. C. Bakker, die drie stukjes heeft gegeven, n.l. „Guurtemoei van Boskoop" door J. Bresser Az., „Uit logeeren" en „Op een bruiloft," beide door D. Junior, waarmede de voordiager een onbedaarlijk lachsucces verwekte. Nog werden ten beste gegeven ,,'t [Spraakgebrek van Meneer Hummel," door den hr. IJ Koppen „Een Inbreker," door den heer de Jongh, en ,,'t Spantouw" van M. Kramer, en „Amsterdam Den Haag v. v." door den Voorzitter. Alzoo een zeer rijk en afwisselend programma, dat bijzonder doel trof. Bij het sluiten der vergadering deelde de Voorz. mede dat „het laatste Nut" bepaald is op Zaterdag, 15 Febr. a. s., waarop men enkele verrassingen mag verwachten. De Cocksdorp, 20 Jan. Zaterdag jl. gaf de tooneelvereeniging „Eensgezindheid" alhier eene uitvoering in het lokaal van den heer Zoetelief. Achtereenvolgens werden opgevoerd het tooneelspel „Liefde en vriendschap" door J. de Jager Sz., het [kluchtspel „Een uur dokter" door J. A. Holtrop en het blijspel „De erfgenamen van oom Nikkel" door Th. van der Stempel. De rollen werden op uitstekende wijze vertolkt en daar ook de stukken mooi waren, genoot het publiek volop. Het daverend applaus, dat herhaalde malen weerklonk, was daarvan wel het spre kendst bewijs. „Eensgezindheid" heeft weer getoond met goeden wil en onder goede leiding veel te kunnen. We hopen haar nog vele malen voor het voetlicht te zien optreden. De IJsclub „Eierland" heeft eene „sneeuwschuif" laten maken, welke ge trokken door een span paarden in enkele uren eene baan van 4 M. breed langs het geheele Eierlandsche kanaal kan maken. De schuif is zoodanig ingericht dat de paarden op den walkant kunnen loopen. Het grootste deel der kas heeft men hiervoor echter moeten aanspreken. Vlieland. Donderdag 16 Januari werd de derde bijeenkomst van „Nut en Genoegen" gehouden. Weder was de zaal van hötel Meijer uitstekend bezet. Na een kort openingswoord door den voorzitter, (trad als spreker op de heer M. S. Kruisinga, die met „De nieuwe dominé," van F. J. Buis, het publiek iet3 van aardigen goeden inhoud voor zette. De heer Schaafsma had de bijdrage op zich genomen. Welk een schitterend succes behaalde hij met de uitstekende voordracht van „Meneer Focus als hyp notiseur" van de Sinclair. Waar de handelende personen zoo juist werden weergegeven, kon het wel niet anders of onbedaarlijk gelach weerklonk telkens en telkens weer. Daverend applaus viel den spreker ten deel. „Meneer Focus" zal allen nog lang heugen, hij stelde met z'n beoefening der hypnose de lachspieren op zoo zware proef. Voor voordrachten werd weder gezorgd door dezelfde dames en heeren, die zich op de lezingavonden dezen winter zoo bizonder verdienstelijk maken. De heer IJsbrandy had een aandachtig gehoor, toen hij „de schipbreukeling" van Fr. Coppée ten beste gaf. Veel succes behaalden Mej.E. van Westen en de heer J. Wels, met „Tooneelspelers, en Mej. C. Visser en de heer J. IJsbrandy met „Marskramers." Mej W. Meijer komt mede een woord van lof toe voor haar piano-accompagne- ment. De heer Klippus sloot met woorden van dank aan alle medewerkers om twaalf uur de bijeenkomst. Van de gelegenheid tot dansen werd druk gebruik gemaakt, er werd om beurten gedanst, 't geen 't genoegen zeker niet weinig verhoogde. De ijverige grenswachters. „De Grondwet" vertelt de volgende smokkelgeschiedenis Personen twee ambtenaren, een ar beider, twee smokkelaars met karren. Plaats der behandeling: De Paardedreef, in de onmiddelijke nabijheid der Bel gische grenzen onder Nispen Ambte naren in hun lager in een dennenbosch, op loer naar aan de overzijde der grens opdagende karren. Smokkelaars eveneens uitziende om veilig de grens te kunnen overtrekken. Arbeider niets kwaads vermoedend komt aangestapt, wordt door de ambtenaren aangehouden. Woordentwist gevolgd door handtastelijkheden. Arbeider wordt in het bosch in bewaring gehouden. Smokkelaars zien nu de kans schoon en gaan met hun karren de grens over. Ambtenaren staan verslagen, laten ar beider in vrijheid en rennen de karren achterna. De achterste wordt aange houden, teruggebracht, doch was ledig. De voorste was intusschen met den buit, varkens, in veiligheid Tableau Voor de komende dagen. Liefhebbers van schaatsenrijden zullen met genoegen vernemen, dat de voor spelling voor Februari luidtEerst zacht wedor, daarna veranderlijk met sneeuw en in de laatste helft vorst. Bruidstoet op het ijs. Op weg naar het gemeentehuis ge raakte Donderdagmiddag een rijtuig van een bruidstoet met het bruidspaar in het Oosterdiep te Wildervank. Gelukkig was, niettegenstaande de dooi, bet ijs zóó sterk, dat de inzittenden er met den schrik en eenige lichte verwondingen afkwamen. Een goedkoop kluifje. Op tal van plaatsen in Noord-Brabant deed zich deze week het verschijnsel voor, dat de eenden door de plotseling opgekomen vorst waren ingevroren. Waar deze vogel zich anders altijd intijds bij vriezend weder uit het water verwijdert, zaten momenteel de meeste 6enden vast is het ijs. Terwijl nu de jager deze ingevroren dieren wel niet versmaadt, maar toch voor het meerendeel uit het ijs losmaakt en laat vliegen, was die provincie nu een waar paradijs voor den strooper. De ingevroren dieren geven door een schor geluid hun benarden toe stand te kennen en worden bij honderden buit gemaakt. Men kocht een flinken eendenboot voor 20 a 25 cent. Aan den bekenden zoöloog Elcanardo te Milaan is over dit zonderlinge ver schijnsel inlichting gevraagd. Verboden te roolcen. 't Gebeurde even voorbij Delft in een coupee „niet-rooken." Een heertje, dat juist is ingestapt, haalt zijn sigarenkoker voor den dag, kijkt terloops naar het bekende bordje „verboden te rooken" met een blik van „ja dat ken ik wel" en steekt op. Met zichtbaar genot ziet hij naar de blauwe wolkjes, opkringelend van zijn fijne Havana od hult zich in dichte wolken van geurige damp. In den anderen hoek van de coupee zit een medepassagier, die als verdiept in hoogere gedachten over den schade lijken iuvloed der nicotine op de hersenen van het genus mensch, niets schijnt te merken. Plotseling staat hij op, stapt kalm op den rooker toe en neemt, zonder iets te zeggen, de sigaar uit don mond des verbaasden jongelings. Even kalm als de opmarsch is de terugtocht. Aan zijn raampje gekomen, wierp hij de Havana met alle gratie, die zulk een geurig rooktuig vereischt, naar buiten en gaat zitten alsof er niets gebeurd ware. De jongeling is perplex. In z'n blik is nu de uitdrukking wat zal-me-nu overkomen. Nog altijd begrijpt hij niet recht, dat zijn Havana den weg der peukjes is gegaan. Eindelijk doorgrondt hij 't geval en uit zijn toorn over deze „onbeschofte manieren." Maar het vuur zijner heilige verontwaardiging dooft door de ijselijke kalmte van den bedrjjver der euveldaad. Deze, in zijn hoek gezeten, denkt diep na over de langzame werking van vernicotinizeerde hersenen. De medereizigers glunder-lachen van plezier. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Terschelling, 20-1-08. Mijnheer do Redacteur, Gaarne zag ik onderstaande in uw veel- golezen blad opgenomen. Veel las ik in den laatsten tijd van Texels vooruitgang, als Gasfabriek, Nieuwe Stoom bootonderneming, Landbouw en Veeteelt, enz., maar nu kan ik mjj niet begrijpen, dat er op zoo'n rijk oiland niets wordt go- daan voor do jongelui. Zie uwe buren, als Terschelling; daar heeft men een beste zeevaartschool met een aldeeling voor ma chinisten een tweejarige cursus voor stuur lieden en machinisten. Jongelui van 14 jaar kunnen daarop geplaatst worden. Dan is er een keurigo werkplaats voor de jongelui dio voor machinist leeren Daarvan wordt ook druk gebruik gomaakt, zells door Texel- sche jongelui, en zie, M. do Redacteur, niets

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 2