Onderling Toelaagfonds en Hulpbetoon. adrerteeren in het programma der te houden Tentoonstelling, K.W. Bewaarschool Predikbeurten. M arktberichten. ADVERTENTIËN. V. P. N. Vereenigingen huisvlijttentoonstelling het recht van restanratiehouden een afgekalfde driejarige KOE met STIERKALF. De Tennisten tereclit. Aan de „Tel." wordt geseind: De „Gouwzee" den Hoek van Holland binnenstoomende, heeft alle vermisten der „Amsterdam" aan boord. De „Gouwzee" heeft de verdwaalden aangetroffen op het Noorsche S.s. Songa, dat de pechvogels op 5 Eng. mijlen ten noordwesten van den Hoek van Holland ontmoet had. Het zeetochtje in de sloep heeft gelukkig maar een uur geduurd. De vrees welke bestond, dat de schip breukelingen eenige etmalen op zee zouden ronddobberen, met al de ellende daaraan verbonden, heeft zich gelukkig niet bewaarheid. Des te beter! Oudeschild24 Jan. Het ijs had heden bijna een slachtoffer gemaakt. Een knaap geraakte op een zwakke plek door het ijs van de tamelijk diepe schiidsloot. Twee makkers schoten toe en slaagden er in hem te redden. Zonder deze tijdige hulp was het ongeval wellicht niet zoo gunstig afgeloopen. Nu de wind weer Oostelijk is ge- loopen, kwam er heden zooveel zwaar ijs voor de kust, dat de gemeenschap door de stoombooten weer eenigszins in 't ongereede geraakte. De eindelooze dikke mist maakt het varen bovendien hoogst bezwaarlijk. Voor de visschers wordt het onderwijl reeds een lange, schadelijke winter. Oosterend25 Januari. Aan den damwedstrijd, gisteren in het „Café Duinker" gehouden, namen 10 personen deel. De prijzen werden gewonnen door de heeren Jan "Witte en Corn. Kooiman. Er was veel bezoek en belangstelling. Het vangen van merels. In de Betuwe werden bij de aanhou dende vorst dit jaar weer zeer veel merels gevangen. Omdat de diertjes nergens voedsel kunnen vinden, wagen zij zich in de onmiddelijke nabijheid van de huizen en worden daar met rotte appels onder een zeef gevangen. In een kooi opgesloten, fluiten zij bijna even mooi als in vrijheid, zoodat zij aan liefhebbers vaak voorf 1,50af2 verkocht worden. Arme kleine. Te Usselo (gemeente Lonneker) is ten huize van den arbeider W., bij een tijde lijke afwezigheid van de moeder, die bezig was de glazen te wasschen, een 5-jarig kind met zijn kleertjes in aan raking gekomen met een gloeiende kachel, met het noodlottig gevolg dat de kleeren in brand geraakten en de kleine geheel verkoold is. Een kleine binnenbrand kon spoedig worden gebluscht. Men beleeft pleizier van de Onge vallenwet De Zuiderzeevisschers hebben dezer dagen van de Rijksverzekeringbank voor het eerst een aanslagbiljet ontvangen, met de uitnoodiging, hunne premie binnen 15 dagen ten postkantore te voldoen. Het bedrag wisselt tusschen f 17 en f 80 en verwekt algemeene ontevre denheid, niet alleen wegens de zeer schrale verdiensten der visschers, welke aan velen het betalen onmogelijk maakt, maar meer nog dat deze premie moet worden voldaan sinds 1 Februari 1903, In die vijf jaren toch heeft niemand wien een ongeluk overkwam, aanspraak op vergoeding kunnen maken. Geen wonder dat reeds een menigte reclames dientengevolge tot genoemde bank zijn gericht.. (Nws.) Vreemde bergplaats. Te Harderwijk heeft de politie een zak met geld, inhoudende ruim f 500 gehaald uit een sloot. Deze schat was op zonderlinge wijze daar nedergelegd door een jongen man, die het geld had weggenomen bij zijn oude moeder, een zoogenaamde arme weduwe, en het nu thuis niet veilig achtte I Een mop? Toen een Amsterdamsch student on langs verhuisde, moest de kruier ook zijn studiegeraamte overbrengen. Op de gespecificeerde nota, die hij daarop van den kruier ontving, las hij onder meer: „Voor U.Edele; de dood aan huis bezorgt feif en twintig ets." Een worstenland. Een echt Luilekkerland lijkt het te Zeist te zijn als men het volgende leest Een werkman, die vóór eenige dagen langs een der lanen liep, zag tot zijn verwondering aan een tak van een boom een gerookte metworst hangen. Meenemen en opeten natuurlijk, ze smaakte heerlijk 1 Een ander werkman vond dien morgen op dezelfde manier vier metworsten en zoo werden nog eenige gevonden, som mige op den weg liggende, doch de meeste aan den boom hangende. De rijksveldwachter, die dit verhaal hoorde en niet kon gelooven, dat die worsten aan de boomen groeiden, toog op onderzoek uit en nu bleek al spoedig dat de worsten waren verloren door een bode, die ze ten vervoer in zijn wagen had gehad. Een goede belooning. Een bankier te 's-Grayenhage zond, naar de „Res. Bode" meldt, een zijner bedienden met een enveloppe inhoudende f 1000 aan bankpapier naar een zijner cliënten, om dezen daarmede een betaling te doer. De bediende, die niet wist, dat de enveloppe deze betrekkelijk gioote waarde inhield, stak haar in een zijzak van z'n overjas, sprong op de fiets en reed naar het adres op de enveloppe aangegeven. Daar aangekomen, bemerkte hij het verlies der enveloppe en reed terug om daarvan mededeeling te doen. Natuurlijk stond hij leelijk op zijn neus te kijken, toen hij het bedrag vernam, dat hij aldus door zijn onachtzaamheid verloren had. Den volgenden dag kwam er een jonge Scheveninger op het kantoor. Hij had een enveloppe gevonden, en op raad van zijn vader had hij haar ongeopend terug gebracht naar het kantoor der firma, boven op de enveloppe vermeld. De jonge Scheveninger stond wel een beetje beteuterd te kijken, toen hij voor het brengen van een eenvoudige enve loppe een belooning van f 25 benevens den dank van den bankier voor zijn eerlijk heid ontving. Het lengen der dagen. Sedert 26 December zoo lezen wij in de „N. R. Ct." zijn de dagen aan het lengen, zoodat de zon op Nieuwjaars dag al 6 minuten en op 6 Januari 13 minuten later onderging. Einde Januari zal de dag al 1 uur 16 minuten langer geworden zijn. Een oude machtspreuk der boeren in Duitschland zegt „Op Nieuwjaarsdag is de dag een hanenpas, op Driekoningen (6 Januari) een hertesprong en op Sebastiaan (20 Januari) een geheel uur langer geworden pas op Maria Lichtmis (2 Februari) merkt men er iets van. Dit ligt hieraan, dat sombere winterdagen met sneeuw in de lucht den dag korter schijnen te maken. Ook kloppen onze uurwerken niet juist met den zonnetijd. De uurwerken geven den tijd mathematisch juist aan, de astronomicshe dag komt daar niet mede overeen. Slechts 4 dagen van het jaar nl. op 14 April, 14 Juni, 31 Angustus en 23 December, komt de tijd van onze uurwerken gehtel overeen met den zonnetijd. Om op te knappen. Dezer dagen werd een persoon uit een der Haarlemsche ziekenhuizen als her steld ontslagen, na daar ruim 4 maanden te zijn verpleegd, om verder in de bui tenlucht aan te sterken. Evenwel in plaats van de buitenlucht te genieten, stond er een rytuig gereed met een rechercheur er bij om hem over te bren gen naar de strafgevangenis, om daar nog een maand straf te ondergaan. Eerlijkheid duurt het langst. Dinsdagmiddag vond een jongetje te Delft op straat een slecht gesloten brief, die bij onderzoek een bankbiljet van f 10 bleek te bevatten. Het kind liep met zijn vondst naar zijn vader, die uit den brief den eigenaar de heer Van T. aldaar te weten kwam. Hij stuurde zijn zoontje naar het adres doch het onthutste kind kreeg voor belooning een standje. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. van 18 Jan. tot en met 24 Jan. '08. Geboren: Harmina, d.v. Jacob Former en Dieuwertje Boonacker (de Waal) Getrouwd: Ondertrouwd: 1 Geene Overleden: BEMESTING. VII Door den beer J. Beenen, cultuurchef bij de Tuinbouw-Maatschappij „Gelderland" te Nede is ecu reeks van bemestingsproe- ven genomen, waarvan wij enkele willen vermelden. Vooreerst een proef met kleine, groene scherpe Augurken. De bodem lag vrij hoog en bestond uit zandgrond. In 1905 waren er aardappelen op geteeld en in den herfst van dat jaar werd er rogge op gezaaid met een bemesting van 5 Kg. Thoma8slakkenmeel per A. Deze rogge werd in April 1906 afgemaaid en vervoerd. Een bed van 6 bij 1 M. werd in drieën verdeeld, nadat vooraf per Are een be mesting van 6 Kg Superphosphaat (16%) en 77a Kg patentkali (26%) was toegepast. Het eerste bed ontving nog 6 Kg Chili- salpeter, het 2e 3 Kg (per Are) en het 3e niets. Den 15en Mei werd het zaad in den grond gebrachtin het midden van het bed werden twee kuiltjes gemaakt, waarin 4 zaden kwamen. Later werden de overtollige planten verwijderd, zoodat op iedere plaats er twee bleven. Den 2en Juni werd 7s deel van het salpeter uitgestrooid en wel op ongeveer 20 cM. van de plantjes. Den 27en Juli en 25 Augustus hadden de volgende be mestingen plaats, waarbij men, met het oog op de verbreiding der wortels, de meststof over het geheele bed bracht. Op het bed met de zwaarste stikstof- bemestiDg was hel geheole veldje met ran ken bezet, zelfs kwamen zij aan beide zyden er overheen. Men plukte van deze planten 109 mooie augurken. Het tweede bed met 3 Kg salpeter per A. was wel goed bezet, doch niet zooals het eerste, terwijl ook de opbrengst minder was, nl. 77 augurken. Op het derde bed (zonder stikstofmest) zagen de planten, eigenlijk moesten wij zeggen plantjes, er bedroevend uit. Zij hadden geel-groene bladen, weinig ranken en leverden slechts een 12tal augurken op. Een proef op sluitkool, ingericht als die met augurken, gaf ook merkwaardige ver schillen. Op elke afdeeling had men 8 planten gezet. De bemesting met 6 Kg. Chili per A. gaf 21 Kg kool (2 die samen 7 Kg en 6 die samen 14 kg wogen) Het tweede bed met 3 Kg salpeter per A leverde 14 Kg kool en het derde, zonder salpeter slechts 7 Kg, terwijl op dit bed twee plan ten waren verongelukt: P. Zondag 26 Januari 1908. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 's Avonds half 7 ds. Kijne Koog. Voorm. 10 uur ds. Smits. Oudeschild. 's Avonds 7 uur ds Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. "Visser, Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Kramer. Cocksdorp. Voorm. 10 uur ds. Kijne. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. halftien ds. Rooseboom Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. tVaal. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Vm. 10 uur ds.Scherpenhuysen Ned. Protestantenbond, afd. Oosterend 's Av. 7 uur dB J. Scherpenhuysen. Woensdag 29 Jannari. Hervormde Gemeente. Burg. 's avonds 7 uur, Ds. Kijne Leiden, 24 Jan. Ter markt werden heden aangevoerd 11 Stieren f115,— a f245,—; 68 Kalf- en Melkkoeien f 163 a f 295; 114 Varekoeien f 134 a f 245; 159 Vette Ossen en Koeien 1176 a f 345 31 Kalveren (vette) f 56 a f 114; 35 Kalveren (magere) f 5a f 10, Graskalveren f af 512 Schapen (vette) f 21,— a f 31. 132 Schapen (weide) f 19 a f 30; 139 Magere Varkens f 19- - a f 34, 89 Biggen f 4,00 k f 8,00; Schagen, 23 Jan. Aangevoerd: 0 Paarden f a f Veulens f 0,a f 0, 16 Kaltkoeien f 160,a f 210— 0 Stieren f 00 a 0, 52 Vette Koeien f 170 a 1300; 4 Geldekoeien f 130 a f 150 23 Nuchtere Kalveren 1 9 a f21, 160 Overhouders f 14,00 a f 24,00, 20 Schapen (vette) f 25.— af 28.00; 55 Vette Varkens 41 a 47 cent per Kg. 0 Varkens f a f 60 Biggen f3,a f 8,50; Boter f 1,20 a f 1,30 per K.G. Kipeieren f 4,75 a f 5.25 per 100; Voorspoedig bevallen van een dochter J. C. DnuvER-Oldenburg. Rotterdam, Agniesestraat 126. 20 Januari 1908, Aan allen, die blijken gaven van belang stelling den 22 dezer betuig ik mijnen oprechten dank. Ms. RED VERS, Tramconducteur te Amsterdam. DANKBETUIGING. Ondergeteekenden betuigen door dezen hnnnen hartelijke» dank voor de vele en treffendo bewijzen van belangstelling, zoo wel van hier als van elders, ondervonden bij het overlijden onzer innig geliefde Echt- genoote en Moeder. Jacob Bruin Dz. en kinderen. HoornTexel, 25 Jan. 1908. Allen, die iets te vorderen heb- 85^^ ben van, verschuldigd zijn aan, o borgstellingen onder hun berusting hebben betreffende de nalatenschap van den heer C. SMIT, overleden te Beek en Donk den 24 December 1907, worden verzocht daar van opgave of betaling te doen vóór den 10 Februari a. s. bij H, HAAKMAN te Burg op Texel. Aan de leden wordt verwittigd, dat op nader te bepalen dag de verzending van eieren naar de veiling weder zal beginnen. Leden, die deel willen nemen, worden verzocht daarvan opgaaf te doen aan het bestuur. Allen die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan de nalatenschap van Mej. JETSKE PEREBOOM, overleden te den Burg op Texel den 24 November 1907, worden verzocht daarvan voor 5 Fe bruari 1908 opgave te doen ten kantore van den Notaris G. DIKKERS te Texel. ALGEMEENE VERGADERING op Dinsdag 28 Januart 1908 's avonds 8 uur in Hotel „Lindeboom." P. LIEUWEN, Voorzitter. A. J. BAKKER, Secretaris. te Oudeschild. Het Bestuur van bovengenoemde inrichting heeft het plan om in de kermisweek eene te organiseeren. Reeds vele toezeggingen voor inzendingen zijn gedaan. Door deze worden belangstellenden van Texel opge roepen aan deze onderneming luister bij te zetten door iets in te zenden, geechikt voor mededinging aan den wedstryd of tot op luistering. Ingezonden kunnen worden figuurzaagwerk, teekenwerk, schilderwerk, dameshandworken, knutselwerk van am bachtslieden, enz- Aanbiedingen voor mededinging worden gaarne ingewacht vóór 1 Maart, bij het Bestuur te Oudeschild. "Wie van de gelegenheid gebruik wil maken om te gelieve dit voor of op Maandag a.s. op te geven aan den 8ecr. der afd. Texel H. M. v. L., JAC KIKKERT Nz. Prijs per h e e 1 e pagina f 10, „halve 5,- „kwart 2,50 Het Bestuur der afd. Texel van de Holl, Maatsch. van Landbouw wcnscht b(j inschrijving te verpachten op het terrein der te honden Landbouw tentoonstelling op 913 September 1908, Insohrijvingon met opgaaf van met of zonder tent, worden ingewacht voor 5 Febr. bij den Secr. voornoemd, die op franco aanvraag gaarne nadere inlichtingen ver strekt. Dagelijks verkrijgbaar droog geperst Serstestroo. per pak 80 Cents. C. BRUIN, Schilderelnd. TE KOOP Gebr. EELMAN, Eierland.

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 2