3ST°. 2124 Donderdag 30 Januari 1908, 21ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Van week tof week. Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE R O O IJ, Parkstraat, Bukg op Texel. KIEZERSLIJST. De BURGEMEESTER der Gemeente Texel; Gelet op artikelen 11, 12 en 13 der Kieswet: Noodigt de mannelijke inwoners der Gemeente uit, om zoo zij in eene andere gemeente over het laatstverloopen dienstjaar in'eene der Rijks directe belas tingen zijn aangeslagen, wat de grondbelas- tiog betreft in een andere Gemeente of in meer Gemeenten te zamen, tot een bedrag van tenminste éèn gulden daarvandoor over legging, der overeenkomstig het bepaalde bij artikel la der Kieswet, voor voldaan geteekende aanslagbiljetten vóór den 15 Februari a. s. te doen blijken. Deze aan slagbiljetten worden na de vaststelling der kiezerslijsten aan belanghebbenden terug gegeven. Nog worden de mannelijke inwoners die op grond van het bepaalde bij het vierde lid van artikel 2 der voormelde wet aan spraak meenen te kunnen maken om ge plaatst te worden op de kiezerslijst, uitgenoodigd daarvan vóór den löden Februari a.s. aangifte te doen. •De bewijsstukken, bij zoodanige aangifte over te leggen, waartoe moeten behooren het aanslagbiljet, of een door den ontvanger gewaarmerkt, kosteloos af te geven dupli caat daarvan, eene opgaaf van het bedrag van het aandeel in den aanslag en de noodige bescheiden ten bewijze van het gemeenschappelijk bezit worden na de vaststelling der kiezerslijsten aan belang hebbenden teruggegeven. Tevens worden de mannelijke inwoners dezer Gemeente, die krachtens artikel lè derzelfde wet aanspraak meenen te kunnen maken om geplaatst te worden op de kiezerslijst, uitgenoodigd daarvan vóór den 15 Februaai a.s. aangifte te doen. Wie tot deze aangifte bevoegd zijn, blijkt uit de artikelen 1 en 2 der kieswet, luidende De formulieren tot het doen van aangifte zijn kosteloos verkrijgbaar ter Secretarie der Gemeente. De ingevulde formulieren kunnen koste loos per post aan den Burgemeester worden toegezonden, mot inachtneming van het volgend voorschrift: dat de omslagen met aangiften en stukken moeten dragen boven aan de voorzijde het opschrift: „Vrij van briefport, ingevolge art. 50 der kieswet" en in de linkerbeneden hoek de vermelding van den naam en de woonplaats van den afzender, gewaarmerkt door zijne handteekemng TEXEL, den 28 Januari 1908. De Burgemeester voornoemd, HIDD1NGH. 18 Jan. 25 Jan. De voorbije week heeft onze gedachten inzonderheid teruggevoerd naar de kust plaats aan wier naam nu bijna een jaar geleden zulk een droeve geschiedenis ver bonden werd. De herinnering aan het drama dat zich in Februari 1907 te Hoek van Holland afspeelde is weer verlevendigd geworden, door de onrustbarende gebeur tenissen der laatste dagen. En al kan op het oogenblik, dat wij dit schrijven ge lukkig gemeld worden, dat ons een her haling van het vreeselijke gebeuren van voorheen is gespaard gebleven, toch zijn de voorbije dagen voor velen dagen van angstige spanning en verschrikkelijke ver moedens geweest. Ditmaal was het niet de kracht en de macht van den bulderenden orkaan die zich gelden deed, maar het verraad en de mis leiding van de trouwelooze, verradelijke mist, die eenige dagenlang, als een dicht, ondoorzichtbaar gordijn zich over land en zee uitspreidde en op wier rekening weder geschreven moet worden het ernstige on geval, dat zich afspeelde in de nabijheid onzer kust. We bedoelen het ongeval met de Har- wichboot „Amsterdam," waarvan de bij zonderheden naar wij vertrouwen onzen lezers bekend zullen zijn. Gelukkig bepaalt de schade zich hoofd zakelijk tot het materieel en zyu, zoover is bekend, geen menschenlevens te betreu ren, maar hoe licht had dit anders kunnen zijn. Hoeveel angst is niet doorstaan over het lot der schipbreukelingen, die in een boot op zee hebben gezwalkt ten prooi van koude en ontbering en aan wiens behoud met recht zeer getwijfeld werd. Geen wonder dat menigeen een zucht van ver ademing loosde toen de telegraaf overal de goede tijding bracht, dat de reeds ver loren gewaanden in behouden haven waren binnengebracht. De mist, die zich zoo dikwijls op de wateren tusschen de Engelsche en onze kusten legert kan voor den zeeman een ernstige vijand zijn; 't is opnieuw gebleken. En toch, moet in dit geval aan de mist alléén de schuld van het ernstige ongeval worden geweten? Die vraag dringt zich wel eenigszins naar voren. Is er misschien ook plaats voor eenig verwijt aan den gezag voerder bf aan de Harwich-Maatschappij. Wij zullen ons in dezen niet tot rechter opwerpen, maar toch als waar is wat er beweerd wordt, dat de instructie van de gezagvoerders der Harwichbooten o. a. de bepaling inhoudt, dat ze op tijd behooren binnen te wezen, zou de mogelijkheid niet uitgesloten zijn dat er een afkeurenswaar dige waaghalzerij in 8Pel was- En dat zou te meer af te keuren zijn als men bedenkt hoeveel menschenlevens ook thans weder aan een zijden draadje hebben gehangen. —o—o—o—o— Ook in andere opzicht, dan in het na tuurlijke, was de voorbije week eene van mist en nevel. Ons politieke leven is nog steeds in nevelen gehuld en al scheen ook nu en dan in de voorbije dagen soms de sluier te verdunnen en het licht te willen doorbreken, op het ooghnblik dat we dit schrijven, is onze blik nog even begrensd als in de eerste dagen van den crisisnevel, We blijven nog steeds naar de oplossing vragen van den onzekeren toestand op staatkundig gebied. Toch is er één lichtstreep te ontdekken. De Standaard bracht uit goede bron het bericht dat Mr. Heemskerk de opdracht om een Kabinet samen te stellen aanvaard heeft. En waar dit door het orgaan van Mr. Heemskerks party gezegd werd, behoeft aan de waarheid daarvan niet getwijfeld te worden en is evenmin gewaagd de ver onderstelling uit te spreken wat reeds van enkele zijden gebeurde dat de Ka binetsformateur overtuigd is zijn mannetjes te zullen vinden. Weliswaar is een ander bericht, dat reeds de namen der nieuwe ministers bracht met groote stelligheid tegengesproken, maar in elk geval kan nu dan toch met eenige zekerheid voorspeld worden dat er een Kabinet der rechterzijde te komen staat. Reeds in een onzer vorige overzichten hebben we onze meening over den arbeid en de politiek van een toekomstig Christelijk ministerie uiteengezet en o. m. ook gezegd^ dat een dergelijk Kabinet aangewezen zou zijn op goven en nemen. Nu er evenwel meer en meer zekerheid komt dat rechts het roer van het schip van Staat in handen zal nemen, wordt gewettigd de vraag wat het nieuwe Kabinet met de erfenis van het oude zal doen. Het ministerie de Meester heeft enkele ontwerpen ingediend die de aandacht verdienen en die we gaarne op het programma van een ministerie Heems kerk al of niet gewijzigd zagen overgebracht. We denken hier b. v. aan de ouderdoms- verzekering en de oplossing van het kies- rechtvraagstuk. Wat het nieuwe ministerie in dezen zal doen moet nog afgewacht worden, maar toch is dunkt ons de ver onderstelling niet te gewaagd, dat de be handeling van het kiesrechtvraagstuk in het verschiet is. We komen zoo tot die TEXELSCHE COURANT, Abonnementsprijs per 3 maanden- Voor den Buiig 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 4,5 Ct«. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto'». Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ARTIKEL 1. De leden van de Tweede Kamer derStaten-Gene- raal worden gekozen door de mannelijke ingezete ten des Rijks, tevens Nederlanders, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, voor zoover zij over het laatstverloopen dienstjaar in eene of meer der Rijks directe belastingen zijn aangeslagen, het te dier zake verschuldigde voor of op den islen Maart voldaan hebben, en a. over het laatstverloopen dienstjaar zijn aange slagen in de grondbelasting voor een bedrag van ten minste een gulden, in de vermogensbelasting, in de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten of naar een of meer der vijf eerste grondslagen van de personcele belasting, zooals die is geregeld bij de Wet van 16 April 1896 (Staatsblad No. 72); of b. indien zij niet overeenkomstig het bepaalde sub a zijn aangeslagen, voldoen aan een der vol gende voorwaarden lo. dat zij als hoofden van gezinnen of als alleen wonende personen op den 31 sten Januari sedert den Istcn Augustus van het vorige jaar hebben bewoond krachtens huur, een huis of een gedeelte van een huis, waarvoor met of zonder bijbehooren- den of in huur gebruikten grond of lokalen en bij gebouwen, niet ter bewoning bestemd, de werke lijke huurprijs per week berekend, tenminste heeft bedragen de som, voor de gemeente of het ge deelte der gemeente, waar het huis gelegen is, vermeld in de bij deze wet gevoegd tabel, of wel achtereenvolgens in dezelfde gemeente twee zoo danige huizon of gedeelten van huizen of, krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur eenzelfde vaartuig van tenminste 24 kubieke Meter inhoud of 24000 kilogram laadvermogen 2o. dat zy op den 31sten Januari sedert den isten Januari van het laatst verloopcn jaar achtereenvol gens bij niet meer dan twee personen, onderne mingen, openbare of bijzondere instellingen in dienstbetrekking of als inwonende zoori in het bedrijf op beroep der ouders werkzaam zy n geweest on als zoodanig over datjnar een inkomen hebben genoten als voor de gemeente ol het gedeelte dor gemeento, waar zy wonen, is vermeld in de bij deze wet govocgde tabel of dat zij op don lston Februari in het genot zijn van eene door eene onderneming, openbare of byzondoro instelling vorleond pensioon of vor- lecndo lijfronte van gelijk bodrag met dien verstande dnt voor hen dio in boido gevallen vorkeeren, zoo noodig, ter bereiking van hot veroischto bedrag, het inkomon, hel pensioen en do Ijjfronto worden samengesteld j 3o. dat zij op den lsten Februari sedert een jaar den eigendom met recht van vrije beschikking hebben van ten minste f 100 (nominaal) ingeschre ven in de Grootboeken der Nationale Schuld of van tenminste f 50, ingelegd in de Rijkspostspaar bank, in eene gemeentelijke spaarbank of in eene spaarbank, beheerd door het bestuur van eene rechtspersoonlijkheid bezittende vereeniging, van eene naamlooze vennootschap, van eene coöpera tieve vereeniging of van een stichting; Onder de bijzondere spaarbanken, bedoeld bij het vorig lid van dit artikel, zijn de banken, opge richt na 1 Mei 1900, alleen begrepen voor zoover en voor zoolang als zij blijkens opgave aan het bestuur der gemeente, waar zij gevestigd zijn, een waarborgfonds van f 25000 bij de Neder- landsche Bank hebben gedeponeerd 4o. dat zij met goed gevolg hebben afgelegd een examen, ingesteld door of krachtens de wet of aangewezen bij algemeenen maatregel van het bestuur en in verband staande met de benoem baarheid tot eenig ambt, de vervulling van eenige betrekking of de uitoefening van eenig bedrijf of beroep. ARTIKEL 2. Onder hen, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, verstaat deze wet hen die dien leeftijd hebben bereikt voor of op den 15 Mei. De aansiag der vrouw in de Rijks directe be lastingen geldt voor haren man, die van minder jarige kinderen wegens goederen, waarvan hun vader het vruchtgebruik heeft, voor bunnen vader. Aanslagen in de Rijks directe belastingen, waar voor eerst Da 31 December van het laatstverloo pen jaar een aanslagbiljet is uitgereikt, blijven voor de toepassing van het bepaalde bij art. 1 buiten aanmerking. Aanslagen in de grondbelasting wegens onroe rende goederen eener onverdeelde nalatenschap gelden ook voor den mede-eigenaar, wiens naam niet bij den aanslag in het kohier is vermeld, mits zijn aandeel in dien aanslag ten minste één gulden bedraagt. Door den aanslag in de grondbelasting, in art. 1 vermeld, worden de hoofdsom en de Rijksop- centen verstaan. Aanslag in de vermogens- bedrijf- of perso- neele belasting geeft geene aanspraak op kies recht, indien hij hot gevolg is van eene met de waarheid strijdige aangifte. Bij de berekening van den werkelijken huur prijs, die ook verschuldigd kan zijn in den vorm van contributie aan eene coöperatieve bouwver- eeniging, wordt maandhuur tot weekhuur herleid door deeling met 4, jaarhuur door deeling met 60 en vindt geen aftrzk plaats van de som, ver schuldigd voor gas- of waterleiding, ingeval deze in den huurprijs is begrepen. Bij de berekening van het inkomen, bedoeld in art. lb 2o. eerste lid, worden vrije woning of inwoning en vrije kost en inwoning gerekend op het bedrag, voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar zij genoten worden, vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel; enkele vrije kost op het bedrag, vermeld in de laatste kolom, ver minderd met dat, vermeld in do voorlaatste kolom dier tabel. Overigens komt alleen geld in aan merking. Ten aanzien van vrjje kost wordt geen rekening gohouden met den Zondag of algemeen erkende Christelijke feestdagen, of, voor zooveel Israëlieten betreft, met den Sabbath. Indien de aard der werkzaamhedon in een bedrijf medebrengt, dat zij in den regel een ge deelte van het jaar niet worden uitgeoefend, wordt ter berekening van den tijd gedurende welke iemand volgens het vorig artikel in dienstbetrek king is geweest, do tijd medegeteld, gedurende welken de werkzaamheden wanrvoor hij in dienst is, hebben stilgestaan, ook indien gedurende dien tijd de dienstbetrekking tijdelijk was opgeheven. Indien het inkomen, bedoeld in art. lb. 2o., als vast week-, veertiendaags-, maand-of jaarloon is genoten en dit loon wegens ziekte of verwon ding gedurende, ten hoogste tweo maanden niet of niet ten volle is onl vangen, wordt het geacht tot het normale bedrag te zijn genoten. Indien in de plaats van een inkomon, bedoeld in art. lb, 2o., cono tijdelijke ongevallenrente wordt genoten, wordt deze, zoo lang zij wordt genoten, in rekening gebracht tot een bedrag gelijk aan het normale loon. Inkomen, pensioen on lijfrente, bedoold in art. lb 2o der vrouw geldt voor haren man, dat van do inwonende minderjarige kindoren voor do helft voor hunnen vader. Indien gedeelten eener gemeento in de bij deze wet govocgde tabel afzonderlijk worden ge noemd, wordt do grens tusschen die gedeelten door Ons, Gedeputeerde Stalen gehoord, bepaald en wanneer verandering van omstandigheden daar toe aanleiding geeft, gewijzigd. Van deze besluiten wordt medcdceling gedaan in do Staatscourant, met bijvooging van de ad viezen van Gedeputeerde Staten, voor zoover bij de besluiten van dio adviozon is afgeweken. Volgens artikel 20 dor Wet is voor bon, die krachtens vroogcr gedane aangifte op de loopende kiezerslijst voorkomen, hernieuwdo aangifte on- noodig, indien do plaatsing op die lijst berustte op: lo. bewoning van oen huis of gedeelte van een i^Uuis ot van oen vaartuig, mits zij op 31 Januari alsnog hetzelfde huis of een gedeelte van het zelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonen; 2o. genot van lijfrente en pensioen; 3o. bezit van een inschrijving in de Grootboeken der Nationale Schuld of van een inleg in een spaarbank; 4o. aflegging van een examen. Daarentegen is hernieuwde aangifte wel noodig voor hen wier plaatsing op de lijst berustte op: lo. bewoning van een huis of gedeelte van een huis of van een vaartuig, indien zij niet meer op 31 Januari hetzelfde huis of een gedeelte van hetzelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonen of 2o. genot van inkomen in dienstbetrekking of als inwonende zoon, in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam, hetzij met of zonder genot van pensioen of lijfrente. Aan hen, die verkeeren in het laatste onder no. 2 vermelde geval, wordt door den Burgemeester een aangiftebiljet ter invulling toegezonden. In de tabel, bedoeld in de artikelen 1 en 2 der kieswet, is voor zoover de gemeente TEXEL betreft, het volgende bepaald Gemeente of Huur Minimum vrije won vrije kost prijs. inkomen of inwon. en inwon. deel der bedoeld in artike Gemeente lb. lo. lb. 2o. 2. 2. TEXEL f300 f37,50 f200

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 1