Binnenland. veronderstelling, omdat in den laatsten tijd zoo dikwijls door de leiders der anti-rev. en katholieke partijen over dit vraagstuk geconfereerd is, om, naar het heette daar omtrent tot overeenstemming te komen. Ook met de Christ.historischen werd overleg gepleegd. Bovendien lijkt ons de oplossing der kiesrechtkwestie op dit oogenblik urgent. Door de voorstellen tot grondwets herziening van het Kabinet dat afgaat, is het kiesrecht vraagstuk aan de orde gesteld en hebben de verschillende partijen dit onder de oogen gezien en blijkens de daar over uitgebrachte rapporten, waarvan we reeds vroeger een overzicht gaven, erkend, dat de toestand verbetering behoeft, zoodat naar het ons voorkomt, we wel binnen niet al te langen tijd een behandeling in 's Lands vergaderzaal te gemoet mogen zien. Er is nog een andere kwestie, die onder de oogen zal moeten worden gezien en dat is de militaire kwestie. De geschiedenis der laatste jaren heeft bewezen, dat we met het militaire vraagstuk echt in het moeras zitten. Door het verwerpen der Oorlogsbegrooting en de dientengevolge ontstane ministerieele crisis, is het vraag stuk onzer landsverdediging aan de orde gesteld en dient hoe eer hoe beter opgelost te worden. In welke richting dit zal plaats hebben durven we niet voorspellen, maar maar wel dat het nieuwe Kabinet zich genoodzaakt zal zien een vast plan aan de Kamers voor te leggen. Intusschen, we moeten afwachten, maar het staat dunkt ons vast, dat het komend Kabinet wel werk aan den winkel zal hebben —o—o—o— Wat het buitenland betreft, kwam het belangrijkste nieuws der voorbije week hoofdzakelijkheid uit Duitschland. Berlijn heeft eenige rumoerige dagen doorleefd, niet alleen op straat maar ook in de vergaderzaal van den Rijksdag. Naar aanleiding van de jongste verklaring van den rijkskanselier inzake het Pruisische kiesrecht waarvan we in ons vorig over zicht melding maakten hielden de soci alisten in den Rijksdag een interpellatie, die in de eerste plaats gericht was tegen de weigering van Von Bulow om voor Pruisen het geheime kiesrecht in te voeren. De interpellant was in zijn oordeel over de houding van den Rijkskanselier verre van malsch, maar deze wenschte eenvoudig niet op de zaak in te gaan, omdat het hier een zuivere Pruisische aangelegenheid betreft, waarmede de Rijksdag niets te maken had. De interpellattie was hiermede evenwel niet geëindigd en de vraag werd gesteld of de Rijkskanselier het goedkeurde, dat op den 12 Jan. met het doel zoo noodig op te treden, de soldaten in de kazernes werden geconsigneerd. Het antwoord van Von Bulow liet aan duidelijkheid niets te wenschen over. Hij deed kort en bondig uitkomen dat de regee ring niet van plan is zich door de socia listische straatpropaganda te laten „ein- schüchteren." Dat de troepen gereed waren gehouden was op grond der staatsrechte lijke bevoegdheid de orde te handhaven en de regeering was dus volkomen in haar recht. Verder wilde hij niet op de inter pellatie ingaan maar deed een ernstig woord van waarschuwing hooren tegen het streven der socialisten om de politiek op de straat te brengen. De socialisten hebben met hun straatbetoogingen een hellend vlak betreden en de gevolgen daarvan komen geheel voor hun rekening. Gedurende deze interpellatie heerschte er in den Rijksdag een opgewonden stem ming en meer dan eens vulde de zaal zich met de luide bijvalsbravo's of afkeurend gesis. —o—o—o— In de Fransche Kamer heeft de Marok- kaansche kwestie weer eens een punt van bespreking uitgemaakt. Zulks naar aan leiding van een interpellatie van den socialist Jaurès, die met kracht opkwam tegen de handeling der Fransche regeering ten op zichte van Marokko en die naar zjjn bewering haar grond vond in een geheime overeen komst tusschen Spanje en de republiek om Marokka in te palmen en samen te deelen. Minister Pichon loochende dit laatste en kwam ernstig in verzet tegen het optreden van Jaurès. De Fransche regeering zal geen duimbreed afwijken van haar rechten haar door de acte van Algericas toegekend. Het belang van den Franschen handel en de veiligheid der vreemdelingen in het land van den Sultan of liever de twee sultans maakt een krachtig optreden noodig. De interpellatie liep dan ook op niets uit. o o—o Ten slotte nog enkele regels over Bul garije, dat midden in een ministerieele crisis zit evenals wij. Sinds langen tijd was deze crisis reeds voorspeld, want het kabinet was al sinds lang niet meer homo geen. Bij het Bulgaarsche publiek stond het in den laatsten tijd in een slecht blaadje vooral door het krasse optreden der regee ring tegenover sommige professoren aan de Universiteiten die door andere vervangen werden en de houding die zij aannam tegen het optreden der Bulgaarsche benden. In 't kort het ministerie vond geen sym pathie, was onderling verdeeld, en na de begrootingen afgedaan te hebben legde het het bijltje er bij neer. TEXEL, 29 JANUARI 1908. W ij herinneren aan het stukje in ons vorig nummer „Oproep aan de huisvrouwen." Wij ontvingen alreeds eenige kaartjes als bewijzen van instemming, ook van buiten den Burg, doch het aantal is nog niet velen. 't Is veelmalen gewoonte om de zaken maar eens aftewachten en aan te zien hoe het zal gaan. Wanneer in de hier bedoelde gelegenheid diezelfde laksheid wordt betracht, dan kan men er vrij zeker van zijn dat niemand deze zaak zal aanvatten. Alleen een te verwachten ruime deel name, welke aanvankelijk zal moeten blijken uit bewijzen van instemming, kan een goed succes doen verwachten, 't zij een particulier daartoe het initiatief zou nemen of wel een Maatschap op aandeelen daartoe zou worden opgericht. Men bedenke dit wel en stelle niet uit een briefkaart of naamkaartje te zenden wanneer men de zaak is toegedaan. Iedere huisvrouw zal over het nuttige van zulk een inrichting zich zeker wel een oordeel kunnen vormen. o- Toelaagfonds en Onderling Hulpbetoon. De vergadering der vereenigingen „Toelaagfonds" en „Onderling Hulpbe toon" gisterenavond in hotel „de Linde boom" gehouden, was maar matigjes bezocht, van de ongeveer 200 leden, welke laatstgenoemde vereeniging telt, waren slechts 28 leden opgekomen. Door den voorz. werd de vergadering geopend met een welkom aan allen en de mededeeling dat de winst over het afgeloopen jaar wat het Toelaagfonds aangaat niet zoo groot was als die van het vorig jaar. Het ledental er van was achteruitgegaan en gedaald van 140 tot 137. Spr. wekt allen op niet- leden op te wekken als lid toe te treden en niet te wachten tot het te laat is, zooals ook onlangs weder een drietal personen moesten ondervinden, die moes ten worden geweigerd, omdat ze reeds ouder dan 40 jaar waren. De notulen der vorige vergadering van Hulpbetoon werden daarna gelezen en goedgekeurd. Uit de rekening van den penning meester bleek, dat was ontvangen aan Contributie f 86,45 aan rente 17,57 Totaal ontvangen 104,02 Achterstallige contributie 1,10 De uitgaven bestonden uit kosten vergaderingen f 5,60 3 uitkeeringen 60,— restitutiete veel betaalde contributie,10 Bodeloon 8,28 Advertiekosten 1,52 Totaal uitgegeven f 75,50 Batig saldo alzoo f 28,52 Op 1 Januari 1906 bezat de vereeni ging totaal f 684,22, dus op 31 Dec j.l. bezat de vereeniging f 712, 74. Welk bedrag was belegd op de postspaarbank. De rekming werd door een drietal leden, door den voorz. daartoe aarigewe zen, nagezien en in orde bevonden. De commissie van onderzoek ontving den dank van den voorz. voor de geno men moeite, terwijl den penningmeester dank werd gebracht voor zijn accuraat bebeer. Door den voorz. werd thans herinnerd dat de vereeniging was opgrricht in 1894 doch feitelijk reeds ruim een jaar te voren was ontstaan, een 2tal leden van „Hulpbetoon" hadden n.l. toen zij hun hulp bij iemand kwamen aanbieden, bemerkt dat daar dringend ook andere steun noodig was. Dit deed bij hen de vraag opkomen, of in dergelijke gevallen ook niet iets gedaan zou kunnen worden. Op die wijze ontstond de vereeniging „Toelaagfonds" de vereeniging die steun verleend bij overlijden, dan wanneer zooveel noodig is. Overgegaan werd thans tot het ver kiezen van een commissaris, die tevens de functie bekleedt bij „Onderling Hulp betoon." Met algemeene stemmen werd daarna herkozen de heer J. van Heerwaarden. Deze dankt de leden voor dit groote bewijs van vertrouwen. Reeds sedert de oprichting is spr. lid van 't bestuur en ofschoon hij wel eens plan had gehad te bedanken, wegens hoogen leeftijd, meent hij toch thans de leden niet te mogen teleurstellen, doch neemt de be noeming aan, tevens bedankt hij de leden in zijn wijk woonachtig, voor de bereid willigheid, waarmee zij hem steeds ter zijde stonden. Spr. herinnert er verder aan dat leden boven 70 jaar vrij zijn hulp te verleenen. Bij de rondvraag, die thans volgde, wordt door een der leden gevraagd of ook de vrouwen der leden niet in het fonds moesten worden opgenomen. De voorz. zegt dat dit volgens regle ment niet kan en ook vroeger een poging om ze er in op te nemen niet voldoende werd gesteund om reglementswijziging te wettigen, het bestuur belooft echter in den loop van dit jaar nog eens een onderzoek te zullen instellen en zoo noodig in een volgende vergadering met voorstellen dienaangaande te zullen komen. Thans kwam de vereeniging „Hulpbe toon aan de beurt. De notulen werden gelezen en goed gekeurd. Daarna las de secretaris een kort verslag voor, waaruit bleek, dat het ledental steeds stijgende is, vooral jonge krachten traden toe. De financi- eele toestand was minder rooskleurig, had men n.l. bij het begin des jaars nog f 14,66 in kas, bij het einde daarvan was dat geslonken tot f 6,87. De pen ningmeester werd weder herbenoemd. De secretaris ontving den dank van den voorzitter voor zijn verslag. Laatstgenoemde deed daarop het ver zoek aan de leden om wanneer zij hnn diensten verleenden, dit steeds zoo net en plechtig mogelijk te doen en b.v. niet te praten, terwijl men onder de baar liep. Nog werd medegedeeld, dat in den loop van het jaar weder bij de leden zou worden rondgegaan, om eene bijdrage van minstens 5 cent. Bij de rondvraag niemand het woord verlangende sloot de Voorz. de verg. Oudeschild, 26 Jan. Gisterenavond vergaderde in de „Zeven Provinciën," het Ziekenfonds alhier, tot het doen der jaarrekening. Uit het ver slag van den Penningm. bleek, dat in 't afgeloopen jaar een flink bedrag van de R. P. S. moest worden weggehaald. Daarom stelde 't bestuur voor om, indien in dit jaar 'tleit mocht voorkomen, dat het grondkapitaal moest worden aange sproken, liever eene extra bijdrage der leden te heffen. Eene uitvoerige discussie ontspon zich naar aanleiding van dit voorstel, hetwelk ten slotte toch in be ginsel werd aangenomen. Aan den penningm., den heer J. W. Roeper, werd een woord van dauk ge bracht voor de toewijding, waarmede hij zjjn taak vervulde. Ook werd dank be tuigd aan de bode en de overige bestuurs leden, vooral ook aan den hr. S. Schellinger die als commissaris moest aftreden en niet terstond herkiesbaar was. Van den heer D. Vlas Cz secretaris v. h. Ziekenfonds was bericht ingekomen, dat bij voor zjjn functie als bestuurslid bedankte, wegens een gebrek aan 't ge hoororgaan. Met erkentelijkheid werd hulde gebracht aan de goede diensten door Vlas aan 't fonds bewezen. Bij het stemmen voor twee bestuurs leden, werden als zoodanig gekozen de heeren F. Blom en F. Zegel Kz. Bij de rondvraag bracht de heer A. Boon het contract met den dokter ter sprake. Besloten werd daarop in een volgende jaarvergadering terug te komen. Door sommige leden werden zaken van meer ondergeschikt belang ter sprake gebracht. Met dank voor de wijze waarop de gedachtewisseling had plaats gehad, werd tegen half tien de vergadering gesloten. Later kozen commissarissen uit hun middeD, in de plaats van den heer Vlas, tot secretaris den heer L. C. Mets. Waal27 Januari. In de „Bellevue" werd eergisteren avond door het bestuur van de IJsclub „Eierland," eene propagandavergadering gehouden. Opgekomen waren een 20 tal belangstellenden. De Voorz. v. d Club, die zijn taak blijkbaar zoo breed mogelijk wenscht op te vatten, zette doel en streven der Vereeniging uiteen en hoopte, dat de IJsclub „Eierland" het begin zou zijn van den IJsbond voor geheel Texel. Van de gelegenheid om van gedachten te wisselen, maakte een paar der aan wezigen gebruik. De eene was van meening, dat, zoo als steeds, de Waal het middelpunt van Texel moest blijven voor de schaatsen- rijders. Een ander wenschte ééne lijn, n. 1. Waal Cocksdorp en zou daarom het regl. veranderd willen zien, waarin gesproken wordt van het Eierlands kanaal. De Voorz. vond het uitstekend, dat de Waal het middelpunt bleef, doch dan was het noodig dat van alle dorpen langs goede banen, de Waal kon bereikt worden. Voor de verandering van het regiem, was de Voorz. ook wel te vinden. Hoe meer leden er aan de Waal kwamen, des te grooter was de kans de verlangde verbetering te verkrijgen. In Maart zou een algemeene vergadering worden ge houden (zoo mogelijk bij Kors List.; Alle aanwezigen gaven zich op als lid. De heer J. J. Bakker werd verzocht, op te treden als Commissaris voor de Waal; hij nam de opdracht aan. Hierna sluiting, onder dankbetuiging voor de getoonde belangstelling. Ben Hoorn27 Januari. In plaats van den heer C. Dekker, die wegens ouderdom niet weder in aan merking wenschte te komen, is door de lidmaten der Doopsgez. gemeente alhier tot diaken gekozen de heer A. Dekker Cz. Oosterend27 Jan. 't Is met de vergadering van „Texels Belang," afd. Oosterend, die Zaterdag jl. in het „Wapen van Amsterdam" werd gehouden, al net gegaan, als met de meeste jaarvergaderingen van andere vereenigiDgen: weinig opkomst, denkende dat de zaken wel marcheeren. In 't ver volg zal men voor publiciteit zorgen. Of 't zal helpen Bij de opening deed de Voorz. eenige mededeelingen aangaande den algemeenen toestand der vereeniging, en zeide, dat voor de vergadering alleen [de gewone jaarlijksche zaakjes aan de orde gesteld kunnen worden. Nadat de notulen waren gelezen en goedgekeurd, deed de penningmeester rekening. De ontvangsten hadden in 1907 bedragen f485,186, welk bedrag grooten- deels aan den alg. penn. is afgedragen. Het getal leden bedroeg op 1 Jan. 106. Tot leden van het afd. bestuur werden met bijna alg. stemmen herkozen de heeren K. Geus en J. J. Daalder. De heer Geus, tevens opnieuw aangewezen als penningm. der afd., nam zijne her benoeming aan, de heer Daalder was afwezig. Na een praatje over verschillende zaakjes, de vereeniging betreffende, werd de vergadering gesloten met de beste wenschen voor „Texels Belang." 28 Jan. 't Heeft mogen gelukken de gestrande blazerschuit T.X. 181 van schipper A. van der Vis in vlot water en verder in de haven te brengen, waar ze gerepareerd zal worden, 't Viel met de averij nog al mee, doch er moesten kosten van afbrenging betaald worden. De behoefte aan eene verzekerings ver eeniging is door dit ongeval op nieuw gebleken. Wie tegenwoordig het pad moet gaan tusschen Oosterend en Oost, heeft te baden door eene modderzee. Nog nimmer was het pad zoo slecht, als tegenwoordig, maar de grintweg is gelukkig in aantocht. Dan is ons Ijjden voorbij Vlieland. Op de voordracht voor leeraaraan de zeevaartkundige school te Groningen is

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 2