Binnenland. INGEZONDEN STUKKEN. TEXEL, 12 FEBRUARI 1908. Naar ons werd medegedeeld is Vrijdag in de vorige week de kiel gelegd voor de nieuwe boot van „ïexels Eigen Stoombootonderneming." Stoomboot-dienstregeling Wij willen er aan herinneren dat met 15 dezer, d. i. Zaterdag a. s de stoom- bootdienst deze wijziging ondergaat dat ook de vroegdienst, 's morgens 4,15 van Texel, weder zal worden vervuld. Vooral voor het postvervoer is zulks verblijdend, omdat dan de brieven, enz. welke met den eersten dienst worden vervoerd, te Helder met den eersten trein mede kunnen en alzoo voor het post vervoer weder goede aansluiting naar alle plaatsen mogelijk is. Men verzoekt ons de aandacht er op te vestigen dat eene inteekeninglijst zal circuleeren voor een concert, te geven door den Violist Gootjes, met medewer king van den heer S. Vlessing van IJmuiden, piano, en den heer Werner, Violoncellist. De heer Gootjes die naar het buitenland vertrekt, zal bij genoeg zame deelneming hier nog eens optreden. De heer Gootjes is hier niet onbekend, we herinneren er aan dat hij voor een paar jaren geleden zijne medewerking verleende bij een Concert door „Aurora" gegeven en zich toen deed kennen als een uitnemend violist, 't Was in waar heid kunstgenot wat toen den bezoekers werd geboden. Ook de beide andere heeren staan hier gunstig bekend. Dit moge strekken tot aanbeveling. Texel's Belang. De jaarvergadering van Texel's Belang gisterenavond in hotel „Texel" gehouden was zeer matig bezocht. Zeker ook wel tengevolge van die geringe opkomst werd eerst ongeveer een half uur na het daarvoor bestemde tijdstip de ver gadering door den voorz. geopend. Spr. heette allen welkom in 't bijzonder den Eere voorz. en zijn mede bestuursleden. De notulen der vorige jaarvergadering daarna door den Secretaris voorgelezen werden goedgekeurd. De voorz. dankt den secretaris voor diens accurate notule- lezing. Uit de rekening van den penning, meester bleek, dat het totaal der ont. vangsten over 1907 bedroeg f 2154,645 en dat der uitgaven f 141,91, zoodat er over 1907 een batig saldo was van f 2012,735. Dit bedrag gevoegd bij het geen de vereeniging reeds bezat vormt een totaal bedrag van f 5766,25. Deze gelden zijn belegd als volgt: f 250 op de Rijkspostspaarbank, f 2500 plus f 800 op Hypotheek, f 2000 op obligatie bij de gemeente, 2 obligaties samen f 400 en kasgeld f 16.25. Door een der penningmeesters wordt medegedeeld, dat de rekening nauwkeurig werd onderzocht en accoord was bevonden zoodat werd voorgesteld de rekening goed te keuren. Overeenkomstig dat voorstel wordt besloten. De voorz. dankt den penningmeester voor diens nauwgezet beheer. Aan het verslag van den Secretaris hierop voorgelezen ontleenen wij, dat de vereeniging thans steun verleent aan een tweetal weduwen en dat niettegen staande dat T. B. toch nog ruim f2000 in 't afgeloopen jaar is vooruitgaan. Aangedrongen wordt om steeds voort te gaan nieuwe bronnen te zoeken ter verkrijging van extra bijdragen, daar slechts dan met vertrouwen de toe komst kan worden tegemoet gegaan. Rampen als onlangs te Terschelling kun nen ook T. B. treffen een troost kan het dan zijn voor de achtergeblevene wedu wen, als zij kunnen zeggen, dat hun echtgenoot intijds voor haar gezorgd heeft en dat zij niet gedwongen is van aal moezen te leven. Omtrent het hoofdbestuur wordt ver meld, dat daarin weinig verandering kwam, alleen werd vervangen de heer Heeroma te Eierland door den heer Visser aldaar en de heer M. Dalmeijer te Den Burg door den heer I. Moei beek aldaar. Een oogenblik was gevreesd dat de voorzitter ons eiland zou verlaten, doch dit was gelukkig niet geschied. Met een enkel woord werd nog herdacht de onderscheiding den voorz. te beurt ge vallen door zijn benoeming tot broeder van de Ned. Leeuw. De voorzitter dankt den secretaris voor diens keurig verslag en spreekt den wensch uit, dat hij nog vele jaren voor de vereeniging werkzaam zal mo gen zijn. De agenda was thans afgehandeld, een beschrijvingsbrief voor deze vergadering was niet noodig geweest, omdat van de 2 punten die er voor waren ingekomen het eene in strijd was met de statuten en het andere van te weinig belang, gelegenheid werd gegeven, om als men dit noodig oordeelde, nog iets ter sprake te brengen in 't belang der vereeniging, van deze gelegenheid werd evenwel door niemand gebruikt gemaakt, waarna de voorz. dan ook de verg. maar sloot met een dank voor de opkomst aan de opge- komenen en in 't bijzonder aan den heer Kuip van de Koog die geen rijtuighuur in rekening bracht voor de vereeniging en daarmee een zeer goed voorbeeld gaf voor andere rijtuigbeziiters. Spr. eindigde zijn sluitingsrede met de vereeniging in aller belangstelling en steun aantebevelen. Oudeschild, 11 Febr. De toezegging voor het inzenden van verschillende voorwerpen naar de in de kermisweek alhier te houden huisvlijt- tentoonstelling, is reeds vrij belangrijk, zoodat een aardig geheel zal kunnen worden verkregen. Behalve door eonige teekenaars van ons eiland voor hun arbeid, werd door tal van dames inzen ding beloofd van nuttige en fraaie hand werken. Tot de zaken, welke ter op luistering kunnen verwacht worden, behoort o.m. de zelfvervaardigde broed machine van den heer W. Slaman. Met deze machine zijn reeds uitnemende resultaten verkregen. Te verwachten is, dat deze interesante inzending wel belangstelling zal ondervinden. Oosterend, 10 Febr. De leden van het Begrafenisfonds en van het Ziekenfonds vergaderden Za terdagavond vereenigd in „het Wapen van Amsterdam." De directeur van het eerste fonds wees bij de opening op het 25 jarig bestaan der vereeniging; bracht hulde aan den stichter, wijlen den heer P. J. Bouma, wiens naam aan het fonds verbonden blijft; wees op de belangrijke toeneming van leden; deelde mede, dat in het geheel 67 nitkeeringen bij overlijden zijn gedaan; roemde den steun van de commissarissen, waarvan twee ook hun zilveren jubileum hadden bereikt, en prees het nut der instelling met het oude vaandel „een dracht maakt macht," waaraan voor 6 jaren is toegevoegd een nieuwe vaan met den naam van den stichter „P. J. Bouma." Hierna werd verslag gedaan, waaruit bleek, dat in 1907 het getal leden is geklommen tot 370 met 185 kinderen, totaal 555. De ontvangsten bedroegen f 273,99, de uitgaven f 815, waaronder 5 uitkee- ringen van f 60 ieder. Het verlies van f 41,01 wordt gedekt door de rente, zoodanig, dat nog een toename van ver mogen van f 22,42 viel te vermelden. Op 1 Januari 19u8 bedroegen de bezit tingen eene som van f 2472,94. Gewezen werd op het zuinig beheer. Op voorstel van een der leden werd de heer W. Bakker Kz. tot directeur herkozen en de heer J. Koorn Pz. tot commissaris. Beiden aanvaardden hun hernieuwd mandaat. Een der leden betoogde het wensche- lijke van een lijkkoets voor de vereeni ging. Het bestuur zal dit in overweging nemen. Met de mededeeling, dat de bode bij de leden rond zal gaan voor het doen inschrijven van kinderen, eindigde de werkzaamheden van het begrafenisfonds. De Directeur van het Ziekenfonds opende met den wensch, dat de beide fondsen steeds weder als vroeger gecom bineerd mogen vergaderen en deelde mede, dat het fonds 35 jaren heeft bestaan. Uit de rekening bleek dat de ontvang sten in 1907 hebben bedragen f 661,90, dat uitgegeven is voor geneeskundige hulp f 632,50, voor bodeloon f 20, voor het Witte Kruis f 5 en aan verschotten f 0,70, totaal f 658,20, zoodat het saldo bedroeg f 3,70 en f 20,30 aan rente, waardoor de bezittingen op 1 Jan. 1908 bedrotgen f 793,32'. Het aantal leden bedroeg toen 124, of 4 meer dan een jaar te voren. Bij stemming werd tot directeur her kozen de heer J. Daalder Dz. en tot commissaris de heer D. Brouwer, die beiden hunne herbenoeming aam amen. Een der leden noemde het Witte Kruis een zeer nuttige vereeniging voor Texel en stelde voor dat hot Ziekenfonds voor 1908 eene bijdrage zal geven van f wat hij acclamatie werd goed gevonden. Daar niemand het woord meer ver langde, werd de vergadering met dank voor de belangstelling, die aanmerkelijk grooter was, dan in de laatste jaren, toen de beide fondsen afzonderlijk ver gaderden, gesloten. 11 Febr. Aan den damwedstrijd, gisteren gehouden in „het Wapen van Amsterdam" namen 12 personen deel. De prijs, een koperen sigaren- en aschstel, werd gewonnen door den heer Jan Witte met 18 punten, de premie, een tabakspot, door den heer J. W. Koning, met 16 punten. De Cocksdorp, 10 Febr. Vrijdag j.l. maakten eenige heeren, waaronder de voorzitter van het Hoofd bestuur der Noord- en Zuidhollandsche Reddingsmaatschappij en de Inspecteur van de Reddingsmiddelen, eene inspec tiereis over Texel. De op het eiland gestationneerde reddingsbooten werden bezocht en naar wij vernamen in orde bevonden. Het ministerie Heemskerk Jzn. Men meldt uit 's-Gravenhage De Koningin heeft heden (Maandag) overeenkomstig de voordracht van den kabinetsformateur, mr. Heemskerk, het besluit geteekend, waarbij benoemd wor den tot: Minister van Buitenlandsche Zaken: jhr. mr. De Marees van Swinderen (oud- lib. of chr.-hist.); Justitie: mr. Nellissen (Kath.); Binnenl. Zaken: mr. Heemskerk (anti- rev.); Marine: vice-admiraal Wentholt, (lib.) is ook thans Min. van Marine; Financiën: mr. Kolkman (Kath.); Oorlog: luit.-generaal Sabron (Kath,); Waterstaat: mr. Bevers (Kath.); Koloniën: Idenburg (anti-rev.); van 1901 tot 1905 was hij ook Min. van Koloniën; Landb., Handel en Nijverheid: A. S. Talma (anti-rev.) Alles met ingang van Woensdag, 12 Februari. haar gevangenis. 'n Matroos had den avond gezellig bij 'n hem bekende familie te Amsterdam doorgebracht aldus vertelt de „Tel." en hij ging door de Ferdinand Bol, om den dam te bezoeken. Dien kon-ie niet vinden, en dus wendde-ie zich tot 'n passeerende vrouw om inlichtingen. Deze trachtte hem, instee hem voort te helpen, z'n horloge te ontfutselen, waarna de stevige matroos 'r vast-greep en zij aan de politie werd overgeleverd. De vrouw bleek een oude bekende der justitie te zijn, die in tien jaren tijds reeds elf veroordeelingen achter den rug heeft. Nadat het O M. twee jaar gevange nisstraf heeft geëischt, kwam de ver dediger, mr. J. W. Spijer, namens de vrouw met een eigenaardig verzoek haar naar géén ander celgebouw te zen den dan Utrecht. Daar kende zeieder- een, den dokter, de bewaaksters, daar was ze volkomen op haar gemak, daar voelde ze zich thuis. Korte huwelijksvreugd! Een werkman te Ridderkerk, reeds tweemaal gehuwd geweest zijnde, waag de het vóór eenige weken voor de derde maal in het huwelijksbootje te stappen en wel met een weduwe, die het voor den vierden maal bij de hand had. De vreugde was echter van korten duur Toen hij een dagje van huis was, liet zijn nieuwe vrouw haar eigen meu beltjes opladen en vertrok weder naar haar zoon terug. Bij zijn thuiskomst zal manlief alles behalve vroolijk gekeken hebben Koeien in de weide. Bij Oostermeer (Fr) kan men dagelyks als het weer het toelaat koeien in de weide zien grazen. De veehouder de Hoek, de eigenaar, is zeer tevreden over de resultaten dezer proefneming. Het vee is er zeer gezond onder. Natuur lijk wordt het des nachts gestald. Ook een argument. Men schryft aan het „Hbl," In een Gemeenteraadszitting van een onzer kleine steden werd ook ter spra ke gebracht de vraag om een bergplaats voor patronen door een aldaar opgoricate scbietvereenigiDg. Volgens het Raads- verslag zeice een der Raadsleden :„Wat zal de vrucht zijn van al die geoefend heid in het schieten We zien het nu weer in Portugal, waar de Koning en de Kroonprins zijn doodgeschoten." BEMESTING. VIII Geachte Redactie Naar aanleiding van uw artikeltje in uw nummer van 18 Januari jl. onder het op schrift „Wie durft het aan" komt onderge- teekende tot u met het verzoek hem voor het volgende wel een plaatsje te willen afstaan in uw blad. Voornamelijk wenacht hij ter sprake te brengen of het wensche- lijk is, dat alhier een waschfabriek wordt opgericht. De klachten die worden geuit door de velen, welke voor de wasch met allerlei moeilijkheden hebben te kampen, zijn legio. Uw artikeltje kan dan ook niet anders dan bij die velen groote belang stelling wekken, jammer dat het resultaat van den daaropvolgende oproep, dd. 2 Fe bruari d.a.v. betrekkelijk zoo gering was. De hoofdoorzaak bij velen meen ik daarvan te moeten zoeken dat men zoogenaamd eerst de kat eens uit den boom wil kijken, dat men eerst wil wachten tot de fabriek er is en of zij voldoet. Doch op die wijze komt er niets tot stand. Laat iedere huisvrouw, en in de eerste plaats zij, die reeds nu hun waschgoed naar elders zenden, hun bowijs van ad- heasie zenden en door het zenden van hun naamkaartje of opgeven van hun naam aan 't bureau van dit blad toonen dat zij eene eventueel alhier op te richten waschfabriek willen steunen, natuurlijk als deze aan alle billijke eischen voldoet en men over de behandeling en kosten, ook die van vervoer, tevreden kan zijn. Voor die huisvrouwen welke tot heden nog verzuimden hun kaartje in te zenden, omdat zij in de moening verkeeren dat de goederen bfj machinaal wasschen bedorven zullen worden en bv. wollen goederen niet kunnen worden aangonomen, diene dat dit ten sterkste kan worden tegengesproken, wanneer, zooals het plan is, gebruik wordt gemaakt van de nieuwste machineriën. Laat niemand achterwege blijven een bew(js van instemming te geven, niet alleen zij die reeds nu hun wasschen elders laten behandelen of reeds moeite ondervinden hun wasch behandeld te krijgen, doch ook zij, die vreezen spoedig last er bij to zullen ondervinden. Voor zoover men nog zijn kaartje niet inzond, doe men het alsnog ten spoedigste onder het motto „Oproep" aan 't bureau van dit blad. De namen blijven beslist geheim en worden alleon aan de redactie bekend. Blijkt hot aantal ingekomen bewijzen van adheasio voldoende, dan zal worden over gegaan tot oprichting van een waschfabriek voor geheel Texel, ingericht volgens do eischen des tijds en voorzien van do nieuwste muchinps. Door do toezending van zijri naamkaartje, verplicht men zich tot niets, zoolang niet overtuigend is gebleken dat do tabriok aan allo eischen voldoet. Als vervolg op onze vorige mededeclingen ver melden wij nog een proef genomen door den Heer J. Beenen te Neede. Een bed ter groote van 6 M.' werd weder in drieën verdeeld en be mest met 6 Kg. Supcrphosphaat (10%) en 7'/j Kg. Patentkali (26"/,,) per Are. De bedoeling was hierop bloemkool te telen en één bed G Kg. Chilisalpeter, één 3 Kg (per A. en het derde niets te geven. He bloemkool echter wilde niet aanslaan, daar om werd den 28en Juni koolraap geplant, eerste Chilibemesting had toen reeds plaats gehad. Hen 27en Juli en 25cn Augustus werd de tweede en derde gift Salpeter toegediend. In de eerste vijf weken waren de planten op het bed zonder stik stof niet veel minder dan de andere, doeh daarna werd het verschil steeds grooter en naarmate de hoeveelheid Chilisalpeter toenam, nam ook het het gewas in ontwikkeling toe. Duidelijk bleek dit den 7en November toen van het bed met 6 Kg. Chili per A. koolrapen van pl-m. 21/., Kg., op dat met 3 Kg. van pl.m. 1'/, Kg. en op het onbemeste van pl.m. 3/t Kg. werden geoogst. Daar dit veldje oorspronkelijk voor bloemkool was bestemd, was er nog een tweede ook met koolrapen. De bemesting hiervan was geheel gelijk aan die van het vorige, ook wat den tijd Betreft, waarop het Salpeter werd gegeven. Den 9en Juni werden de planten op de bedden ge bracht. De groei was ongeveer dezelfde als op de bedden der vorige proef. Bij de vermelding van deze proef wordt door den proefnemer berekend de opbrengst der drie deelen per HA. en alzoo verkregen: Met G00 Kg Chili p. HA. 90000 k.g. koolrapen 300 ii u u n 50000 h n Zonder Chilisalpeter 30000 Zoodat door aanwending van 600 kg. Salpeter per HA. een hoogere opbrengst werd verkregen van 60000 kg. koolrapen, dal een waarde verte genwoordigd van pl.m. f 480. De bcmestings- koaten voor het Salpeter bedroegen pl.m. f 87, zoodat hier een zuivere wiDst van f 393 was ge maakt. Voor het 2de bed bedroeg de hoogere opbrengst in geld plm. 160 en de uitgave voor mest f 43,50, waardoor ook hier nog een voor deel van f 117,50 per HA. werd verkregen. Of de koolraap ook dankbaar is voor stikstof- mest. P. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.)

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 2