N°. 2127. bondag 9 Februari 1908. 21st0 Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LAN GEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel. TEXEL, 8 FEBRUARI 1908. Voor de vacature van H. d. S. te Midden Eierland, hebben naar we vernemen zich 4 sollicitanten aangemeld. In de afgeloopen maand hebben zich alhier 57 jongelingen aangegeven tot inschrijving voor de Nationale Militie, lichting 1909. Van de ingeschrevenen is na de aangifte één overleden. Ds. Scherpenhuysen, pred. bij de Doopsgez. gemeente te den Hoorn, komt voor op het door de Doopsgez. gemeente te Purmerend opgemaakte drietal voor de bij die gemeente bestaande vacature. Vrijdagavond had de aanbesteding plaats voor het maken van een gebouw op het terrein voor de landbouwtentoon stelling, in September alhier te houden. De oppervlakte van het gebouw moet zijn 20 bij 40 Meterhet moet worden ingericht voor restauratiegebouw, enz. Ingeschreven was als volgt R. Daalder voor f 925 A. Geus 885 S. Eelman en S. Keijser 830 C. Smit 575 Oosterend7 Febr. Alhier worden pogingen gedaan tot vorming van eene Christelijke Muziek vereniging. Eenige biljetten, ondertee kend met „de voorloopige Commissie," die om medewerking vragen, zijn op verschillende plaatsen aangeplakt. Weldra zal eene vergadering gehouden worden. Vlieland. In de maand Januari werd in de Rijks postspaarbank alhier ingelegd f 1512,56, terugbetaald f 722,83. Het laatst uitgegeven boekje was no. 314. Oplossing:: Meerdere belasting. Rapport der Staatscommissie voor de Gemeentefin ancien. Vele gemeenten verkeeren in financieelen nood. Dat erkennen alle 15 leden der „Staatscommissie voor de Gemeentefinanciën in het door hen uitgebracht rapport. Maar hoe in dien nood te voorzien Daarover konden ze geen eenstemmigheid verkregen. Voor geen enkel voorstel was een meerderheid te vinden. Wel voor een tweede punt: verruiming van het plaatselijk belastingstelsel. Daaromtrent heeft de commissie een wetsontwerp met memorie van toelichting aangeboden. Thans mogen de gemeenten hoogstens 40 opcenten heffen voor gebouwd en 10 voor ongebouwd op de grondbelasting. De commissie stelt eene verhooging voor tot 80 en 20. Verder stelt de commissie voor aan de gemeenten het recht te geven tot heffing van debietrechten op bier, azijn, tabak, gevogelte, wild, enz. en in het algemeen op waren in 't klein. Ook tot het instellen van bijzondere be lastingen wegens gebouwde en ongebouwde eigendommen van bouwterreinen naar de vorkoopwaarde of naar het bedrag, waar mede de verkoopwaarde sinds de laatste vaststelling buiten toedoen van den eigenaar is toegenomen. Voorts zal bij overdracht van gebouwde eigendommen of bouwterroinen een belas ting kunnen geheven worden naar de ver koopwaarde of naar het bedrag, waarmede deze eigendommen sedert de laatst voor afgaande overdracht buiten toedoen van den eigenaar in waarde zijn vermeerderd. Ten dorde wegens gebouwde eigendommen en daarbij behoorende erven, die aan open bare land- en waterwegen in de gemeente belenden of in de onmiddelijke nabijheid daarvan zijn gelegen. Er zal eene billijke bydrage gevorderd worden in de kosten voor aanleg en onderhoud dier land- en waterwegen, voor hunne verlichting en voor afvoer van water en vuil. Eveneens voor werken, door de gemeente aangelegd en waardoor zulke eigendommen worden gebaat. Dan; een zakelijke belasting op het bedrijf (naar kenteekcnen van den omvang van het bedrijf in de gemeente.) Verder wordt de bevoegdheid geschapen een billijke bijdrage in de gemeentebelasting te heffen van de inkomsten van het vaste goed van uitwonende eigenaars en o. m. de gelegenheid geopend alle ondernemers, ook naamlooze vennootschappen, in de ver schillende gemeenten, waarin zij hun bedrijf uitoefenen, naar de behaalde winst te be lasten. Eenige leden der commissie ontraden om aan de gemeenten de bevoegdheid te geven zakelijke belastingen te heffen tot een on beperkt bedrag. „Aan hooge persoonlijke belastingen kan men zich onttrekken door do gemeente te verlaten en de vrees daarvoor zal wellicht voorkomen dat de boog al te sterk gespannen wordt, maar dit is niet het geval met zakelijke belastingen.... Zonder met de letter der wet in strijd te komen, kan de gemeenteraad eene zóó hooge belasting op de gebouwde eigendommen leggen, dat de eigenaar geen pry's meer stelt op den eigen domVoorkomen moet worden, dat in sommige gemeenteraden, met een sociaal democratische meerderheid, van de bevoegd heid in het wetsontwerp gegeven, een heil loos gebruik wordt gemaakt. Daarom zoo willen deze commissie leden moet de gemeentelijke heffing van zakelijke belastingen aan vaste regels ge bonden worden. Een gekke vergissing. Een boerenknecht te de Wijk was des Zaterdagsavonds „uit" geweest en nog niet lang in de streek wonende of mis schien te zwaar uit geweest zijnde belandde hij op een verkeerde boerderij, waar hij zijn bed in het varkenshok meende te vinden. Hij ontkleedde zich en wilde ter ruste gaan, doch merkte daarbij zijn vergissing. In zijne onder- kleeren het uitgetrokken bovengoed werd vergeten zocht en vond hij de goede boerderij. Met schrik ontdekte do landbouwer der eerste boerderij den volgenden morgen dat zijn varkens buiten liepen en dat in het hok een stel mannenkleeren lag. Aangifte bij den burgem. geschiedde en in het horloge vond men de identi teitsbewijzen van den bovenbedoelden boerenknecht in den vorm van een lotings nummer der gemeente de Wijk van het jaar 1903. De gegevens voor deze komische ge schiedenis vermeld de „Hoogev. Crt." Royale belooning. Burgemeester en Wethouders van Limmen, bij Alkmaar, roepen sollicitan ten op voor „ambtenaar van Jen burger lijke stand en ambtenaar ter secretarie, op eene bezoldiging van f 50,— plus f 100,— 's jaars. Diensturen: 9 lure van iederen werkdag. De wet eischt voor deze benoeming 23-jarigen leeftijd Verdere commen taar mag zeker overbodig heeten, zegt het Centr. bur. voor perszaken van den Ned. bond van gem. ambtenaren. Landweer. Van de landweer infanterie zullen dit jaar onder de wapenen worden geroepen: lichting 1903 van 6 tot 11 April; lichting 1904 van 27 April tot 2 Mei; lichting 1906 van 4 tot 9 Meien lichting 1907 van 11 tot 16 Mei. Tegen de mist. Het ongeluk met de „Amsterdam" is aanleiding geweest, dat een inzender in de „Berl. Ztg" herinnerd heeft aan een uitvinding van zekeren Feidel te Charlottenburg. Deze heeft een „mist- kauon" vervaardigd, dat het vermogen moet hebben den nevel weg te schieten, gelijk het hagelkanon hagelslag zou kun nen voorkomen. De uitvinder beweert, dat zijn kanon, op een schip gebruikt, den mist over een afstand van vele ki lometers doet neerslaan. Bij genomen proeven moet het kanon uitstekend voldaan hebben. Herinneringen aan een tocht door het ijs, met de „Baron Rengers." Men meldt uit Urk De reis met de postboot „Baron Ren gers" van Kampen naar Urk, welke l1/, etmaal duurde en in gewone tijden 17- uur duurt, zal der bemanning van die boot niet licht uit het geheugen gaan. Gedurende bet stoomen door het ijs, hetgeen alleen plaats had gedurende den dag, ging alles tamelijk Daar wensch, hoewel men niet veel vorderde. Toen de duisternis inviel en men niet ver van zich af kon zien, begon tegelijkertijd het losse ijs hevig te kruien en bracht de boot zoodanig in de knel, dat meerdere plaatijzeren knieën (in kleine vaartuigen van hout, wel kromhouten geheeten,) als wortelen knapten, terwijl de schoren (ijzer) onder de zitplaatsen in de kajuiten zeer verbogen zijn en die zitplaatsen met haar vorigen stand wel een hoek van 30 gr. vormen. Bovendien is de voorsteven ingedeukt, op het diepste punt wel 10 c.M. Ook maakt de boot eenigszins water. Hoewel geen levensgevaar dreigde, daar het ijs, waardoor de boot niet heen- breken kon, sterk genoeg was om er over te ontkomen met een op die boot aanwezige ijsvlet, stond de bemanning toch steeds gereed, op laarzen, van ijs- sporen voorzien (zelfs de machinist bij de machine) de boot te verlaten en de boot aan de kracht van het ijs prijs te geven. Gelukkig kwam er een onverwachte wending in den loop vaD het kruiend ijs en de zeemanschap van de bemanniDg zorgde daarvan een goed gebruik te maken. (Tel.) Een dappere agent. Een inwoner van Haarlem hoorde in den nacht een verdacht geluid. Hij schoof een raam op en zag dat een persoon bezig was in te breken in een huis in de buurt. Dit werd ook gezien door den surveilleerenden politieagent, doch in plaats dat deze den inbreker bij de kraag pakte, riep hij den man van verre toe: „Zeg, wat do9 je daar" en ging toen op zijn signaalhoorn blazen. De inbreker ging er van door en werd niet gevat. En de agent vervolgde kalm zijn weg, maakte op het bureau niet eens gewag van het gebeurde zoo als later bleek. Duivelverbanners. Men behoeft werkelijk nog niet de achterhoeken .van Drente te bezoeken om bijgeloovigo menschen te ontmoeten; zelfs in het moderne Zeist kan men ze genoog vinden. Wat toch is het geval Na den moord op den jongen Drost waren de woningen, waartusschen het bewuste bierhuis is gelegen, niet meer in trek en was al sedert een geruimeu tijd het geheele blok, een 8-tal woningen onbewoond. „Dat komt omdat de duivel in het gewezen bierhuis van Van Vaalen huist," zeiden eenige personen. Deze lieden hebben zich nu bereid verklaard den duivel te verdrijven. Een hunner is tegen zeer gunstige voorwaarden met zijn gezin het bierhuis gaan bewonen en du wordt meermalen door eenigen hunner tot zeer laat in den nacht daarin kerk gehoudeu en afwis selend gebeden en gezongen om zoodoende het verblyf voor mynheer duivel on draaglijk te maken. Of sinjeur daardoor op zal krassen en de huizon weer als vanouds bewoond zullen worden? Voor den huiseigenaar is het te hopen. Werkfietsen. In onderscheiding van pleizierfletsen. 't Zijn de fietsen, die men „voor de zaak" gebruikt, om vlug een boodschap te verrichten, of die een werkman zelf gebruikt om naar of van zijn werk te komen. Ze worden al zooveel bereden, dat L. B., die de hygiënische kroniek schrijft in „Het Volk", het raadzaam oordeelt den gebruikers op enkele dingen te wijzen. Over 't algemeen wordt te snel gereden, te hard getrapt. De gevolgen blijven niet uit, het aantal lijders aan hartver- grooting en hartaandoeningen bij deze arbeiders neemt in bedenkelijke mate toe. Het is noodig de arbeiders er met nadruk op te wijzen, dat het fietsen met snellen gang in alle weer en wind een aangrijpende arbeid is, dat fietsen met zwaren gang en groote versnelling uit den booze zijn, dat het berijden van een rijwiel tot de gezonde bezigheden behoort, mits met een snelheid van ten hoogsten 12 K.M. per uur gereden wordt en dat het noodig is bij sterken tegen wind af te stappen en naast de fiets te loopen. Het vervoer met de fiets van groote manden en vrachten behoort verboden te zijn aan jongens beneden de 15 jaar. De arbeidswet vertoont hier weder een leemte. Gevolg van de verliefdheid. Uit den Haag vertrok als gewoonlijk goederentrein no. 1640, naar Gouda met vier remmers. Aldaar aangekomen was er een remmer spoorloos verdwenen. Groote consternatie. Het traject werd in zijn geheel afgezocht. De seintoestel- len waren maar steeds in beweging. Telegrammen vlogen heen en weer. Maar de 25 jarige remmer bleef zoek. Eindelijk kwam men op het denkbeeld eens aan den woning van den verdwe- nene te informeeren. O, verbazing, daar vond men hem bij de kachel zitten in zoet geminnekoos met zijn aanstaan de, aan wie hij een uitgaansdagje had beloofd. En man van zijn woord, was hij even buiten het station Den Haag maar van den trein gesprongen. Hij zal waarschijnlijk nog wel vaker minne- koozen maar dan niet als remmer in dienst van de S. S. Een goed voorbeeld. Een schoenmaker, zonder werk, meldde zich zoo vertelt de „Avp." aan het St.-Nicolaas-gasthuis aan om te werk te worden gesteld. Daar kon men echter geen schoenmakers plaatsen. Als men hem dan maar een paar gulden gaf, dan kon hij wel werk krijgen. Men gaf hem die en bezorgde hem meteen wat arbeid, doordat deze en gene, hoewel 't Diet direct noodig was, repa raties liet verrichten. Na een poosje kwam eerst het geschon ken geld terug met een dankbetuiging. En nu dezer dagen, kwam de vrouw van den schoenmaker bij het bestuur om te vertellen dat haar man weer goed werk had en om vijf gulden te bren gen voor de werkeloozen. Wel 'n mooi voorbeeld van een flink werkman. Boomen die barsten. De gevolgen van den rijp, door zoo velen bewonderd, laten zich ook in het plantenrijk gevoelen, immers te Nijmegen zijn een aantal boomen die barsten en de schors laten vallen. De meeste dezer boomen zijn ten dood^pgeschreven^^^^^^^^^^^^ TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto'». Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 1