N°. 2129. Zondag 16 Februari 1908. 21ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. ■BBliiiiiMÉlifaitHIBhilWfl - - Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nur op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LA N GEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. TEXEL, 15 FEBRUARI 1908. Winterdienst voorbjj. De dienstregeling van den Stoomboot- dienst beeft met den datum van heden, 15 Februari, eene wijziging ondergaan, welke wijst op een aangenamer tijdperk, althans ons verlost van den winterdienst. Van af dezen datum luidt de dienst regeling: Van Texel: Voorm. 4.15; 6.40; 11.—; Nam. 3 uur. Van Helder: Voorm. 5.15; 9 30; Nam. 12.15; 4 uur. „Texels Eigen Stoombootonderneming" wijst deze dienstregeling aan tot April aanstaande, waaruit we zouden kunnen afleiden dat het wellicht in de bedoeling kan liggen om dan reeds de dienst te 6 uur nam. van Texel en 7.30 van Helder er aan toetevoegen, hetwelk dan eene maand vroeger zou wezen dan vorige jaren. Zonder daarop nu nog te rekenen, verheugen we er ons alreeds over, dat de gelegenheid voor postverzending weder veel is verbeterd eu de wintertijd in dit opzicht tot het verledene behoort. De wintertijd, hoe aangenaam men die ook in z n woning of door bijeen komsten tracht te maken, is voor velen toch niet zoo'n begeerlijk tijdperkdure tijden en schrale verdiensten zijn maar moeielijk met elkaar in overeenstemming te brengen. Het doodsche, dorre, hetwelk den winter aankleeft, stemt den mensch heusch niet zoo prettig, al wil men een heerlijk natuurtafereel van sneeuw en rijp niet voorbijzien. We willen wenschen dat ook in de natuur de wintertijd spoedig voorhij zal mogen wezen en de in aantocht zijnde Lentemaand ons weldra zal doen genieten van het heerlijke dat de Lente biedt. „Aurora" en „Trinitas." Wij herinneren bij deze er aan dat heden avond, Zaterdag, in het Hotel Texel een Vocaal en Instrumentaal Con cert zal worden gegeven door de Zang- vereeniging „Aurora" en de muziek- yereeniging „Trinitas" alhier, met speciale medewerking van Solo's, Koor en Piano; zoo althans luidt de annonce. We hebben al in geruimen tjjd niets van beide vertenigingen gehoord en mogen verwachten dat ze zich den tijd van studie zeker goed ten nutte zullen hebben gemaakt; daarop afgaande kan zeker iets goeds worden verwacht, temeer daar nog andere krachten zich tot mede werking bereid verklaarden. Wij wenschen de vereenigingen een goed bezoek toe, hoewel het gevaar niet is uitgesloten dat bet vele wat in de komende dagen nog is te verwachten, daarop wel van invloed zal kunnen zijn. De Bootgeschiedenis. In ons vorig nummer konden wij de vermelding doen, dat Vrijdag den 7 dezer de kiel werd gelegd voor de nieuwo boot van Texels Eigen Stoombootondernoming, bestemd voor den dienst Texel Helder. Naar aanleiding van deze gebeurtenis, het op stapel zetten der boot, wordt van Texel in verschillende bladen nog eens herinnerd aan hetgeen in dozo bootkwestie alzoo in het verloopen jaar plaats had. Er wordt in gesproken over de aanleidende oorzaak, over de onderhandelingen, over het resultaat der verdere bemoeiingen en slottens over het interessant gezicht op dagen van druk verkeer, aan de haven van Texel en ook die van Helder, bjj aan komst en vertrok der concurreeronde booten. Wij zullen dit alles niet herhalen, 't is hier vr\jwel bij allen bekend. Doch het slot van bedoeld schrijven even wel als volgt luidende, meenen wij in zijn geheel te moeten overnemen „Het nieuwe schip, dat gebouwd wordt en in Augustus zal varen, wordt een prach tig schip, voldoende aan alle eischen, zelfs van de nieuwe, nog niet eens aangenomen wet op de scheepvaart. De goede naam, dien de firma Jacobs zich reeds, ook in het buitenland, verworven heeft, is er borg voor, dat het een goed, solied, sterk schip zal zijn. Het wordt ge bouwd onder toezicht van „Veritas" volgens ongeveer dezelfde plannen als een vorig op diezelfde werf gebouwd schip, dat voor Deensche rekening bestemd was. Dit schip was gebouwd als jjsbreker en voldeed zoo goed, dat er dagen zijn geweest, dat de eenige boot, die in den winter in Denemar ken voer de Hollandsche boot van Jacobs was. Toch was het ijs soms zoo dik, dat het over de verschansing heenschoof. Geen wonder dus, dat op deze boot nog in het zelfde jaar twee nieuwe bestellingen van ongeveer gelijken inhoud volgden. Alweer dus een bewijs, dat men voor goed werk nog niet naar het buitenland behoeft te gaan, en dat onze nijverheid ook in dit punt haar ouden roem glansrijk heeft terugveroverd. Voor de Texelaren is de nieuwe stoom- bootdienst een zegenin de eerste plaats zullen zij nu zelf in hoofdzaak de voordeelen genieten van het drukke stoombootveer, in de tweede plaats, zullen zij met de nieuw gebouwde boot 's winters bij ijsgang niet meer afgezonderd zitten van den vas- tenwal en in de derde plaats heeft deze geschiedenis hen geleerd, dat zij veel tot stand kunnen brengen, wanneer zij maar eensgezind zijn en dat tegenover de samen werking van een eendrachtige, verstandige bevolking een ondernemer, dien het in de eerste plaats om winst te doen is, machte loos staat. Moge voor Texel de nieuwe stoomboot- dienst tot in lengte van dagen een groote zegen blijken, moge zij de eerste zijn van een reeks ondernemingen die met gezame- lijke krachten in eendracht worden ont worpen, in eendracht worden uitgevoerd en alle tot meerderen bloei en grootere welvaart van Neerlands Isola Bella. De indeeling van de tot den dienst bij de Militie aangewezen lotelingen der lichtingen 1908 en 1907, van hier, die dit jaar ter volledige oefening moeten worden ingelijfd, zal plaats hebben op Dinsdag 3 Maart a. s., te Helder. Het Bestuur der afd. „Texel" van den Bond van Ned. Onderwijzers is voor het jaar 1908 samengesteld als volgt: N. Godfried, voorzitter; Mej. G. Kopper secretaresse; S. de Vries, penningm. De heeren v. Douwen en Frederiks wenschten niet herkozen te worden. Oosterend, 14 Febr. Wie tegenwoordig den weg gaat tus- schen hier en Oost, kan reeds zien, hoe hij ODgeveer zal worden. Het werk vordert nu goed, en droog weder kan spoedige afwerking zeer bevorderen, terwijl het pad er dooi begaanbaar ge maakt wordt. De Inspecteur van het Loodswezen heeft bericht aan de Visscherijvereeniging alhier, dat de wrakken van „De Turbo" niet verlicht kunnen worden, maar dat zooveel mogelijk medewerking wordt verleend tot opruiming er van. Voordeelige vangst. In den laatsten tijd voor en na het vriezend weder wordt er zóóveel visch op den pier te Scheveningen gevangen, dat het aantal liefhebbers en broodvis- schers met den dag toeneemt. Niet alleen van Scheveningen, maar velen komen uit den Haag, ja zelfs uit Rot terdam om met een goede vangst heen te gaan. Dit laat dan ook in den regel niet te wenschen over. Een vangst van enkele hofiderden visschen, meestal bot en scharren, maar ook wel andere soor- ten, behoort volstrekt niet tot de zeld zaamheden en vinden op den pier zelfs gretig koopers, zoodat menigeen met een goed daggeld naar huis gaat. Meestal wordt gevischt met de lijn, aan welke tal van haken door schelp dieren onzichtbaar gemaakt. Het gebeurt wel, dat met één trek een 40 a 50 tal visschen tegelijk naar boven wordt ge haald. Bij goed weder trekt deze vis- scherij heel wat toeschouwers naar het WandeJhoofd. IJs in de Zuiderzee. Men meldt aan de „L. Ct." uit de Lemmer, d.d. 9 dezer De uitgestrekte ijsvelden in de Zuider- derzee blijven nog steeds voor de scheep vaart een groote plaag. Gelijk werd medegedeeld, worden deze velden door stroom en wind nu eens her-, dan weder derwaarts gedreven. Zoo was gister morgen, door den Zuidwestenwind, hier zooveel ijs komen aandrijven, dat open water niet te zien was. De nachtbooten „Groningen III" en „Groningen IV," welke zich een weg door het ijs trachtten te banen, kregen averij aan schroef en roer, zoodat zij gedwongen rust moeten nemen. Laatstgenoemde werd heden morgen door de nachtboot „Lemmer" naar Amsterdam gesleept, om daar in het dok geplaatst te worden De averij aan de „Groningen III" wordt hier her steld. Heden was de haven door het ruimen van den wind, weder voor de scheepvaart open. Dé ijsvelden werden door een Noordwestenwind naar het oostelijk deel der Zuiderzee gedreven. De vaart bij nacht blijft gevaarlijk. Een ernstig ongeval. De 15-jarige dochter van zekeren L. Meyer te Bruchterveld ging voor een paar weken op schaatsen naar haar familie te Almeloo. Door het rijden schaafde ze zich wat vel van een teen, waarop in het begin geen acht werd geslagen. Eenige dagen later eehter, toen de voet opzwol, werd geneeskun dige hulp ingeroepen. Men constateerde bloedvergiftiging, ten gevolge waarvan het meisje is overleden. Men zij voorzichtig! Naar de „A. Ct." meldt, is te Arnhem overleden de 3-jarige W., die eenige dagen geleden, tijdens de moeder zich uit de kamer had begeven, een doosje lucifers in zijn handjes had genomen en een ervan aangestoken, zoodat de klee deren in brand vlogen. Het kind had ernstige brandwonden gekregen. Een bijzonder soort „vet." Wij onderzochten schrijft het „M. t. d. Verv." een artikel uit Engeland aan den handel als „vet" aangeboden, en bevonden het te bestaan uit 80 pCt. water en 20 pCt. witte zeep 1 Hoewel wij gaarne aan willen nemen, dat onze handelaren nog wel aan den smaak alleen reeds vet en zeep van elkaar kunnen onderscheiden, achten wij het toch een aardig staaltje, van hetgeen men uit het buitenland ons al zoo durft aan te bieden. Die er nog van heeft. De zilveren stuivertjes, die sedert 1 Januari j.l. niet meer gangbaar zijn, zullen nog deze en de volgende maand aan de kantoren der betaalmeesters en der ontvangers der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen kunnen wor den ingewisseld. Walgelijk. Naar de „Nieuwe Koer." meldt, had in een café te Roermond Zondagavond een weddingschap plaats, om in 6 minuten tijds 25 borrels uit te drinken. Zekere S., gepensionneerdO.-I. militair, verrichtte dit heldenstuk, en begaf zich daarna nog naar een ander café. Voor meer plaatsen van toepassing. In een driestar bespreekt het „Friesch Dagblad" eene zaak. n.l. de questie van het wonen buiten Friesland van perso nen, die in Friesland hun inkomsten trekken. Het blad stelt het geval, dat de heer N. al zijn inkomen trekt uit landbezit, liggende in de Friesche gemeente O., doch woont in de stad Z. Alle belasting op zijn inkomen betaalt hij in en aan de stad Z. Zou het onrechtvaardig zijn, vraagt het blad, indien hij voortaan die belas ting geheel betaalde in en aan de Frie sche gemeente O. Neen, dat zou het nietantwoordt het. Integendeel, de stad Z. is er dan véél beter af, dan de Friesche gemeente O. Want in die stad verteert de heer N. zoo niet geheel, toch een groot gedeelte van zijn inkomen (uit den Frieschen bodem) en daardoor trekt die stad in direct veel meer voordeel van hem dan de gemeente O., waar hij niets ver teert en die alleen het r6cht krijgt be lasting van hem te heffen. Voor een koopje. Drie leden van de natte gemeente te D. hadden op Z6keren dag samen nog een stuiver op zak en wel voor 'n kwartje dorst. Hoe hun dorst te lesschen Goede raad was duur 1 Nood zoekt list. Fluks met elkaar overleggende, hebben ze er dra wat op gevonden. Een grap; koddig! De jongste der snuiters wordt er op uitgestuurd. Met een leege halve flesch in den eenen en een halve flesch water in den anderen zak stapte hij opgeruimd een kleine kroeg binnen. De heele rijk dom, de 5 cts., zijn 't spieringske Een glaasje bier! Kasteleintje komt er mee. Praatje over weer en wind en gruis lossen volgt. Gast haalt zijn leege flesch voor den dag en vraagt een halve liter klaore. 't Is voor z'n drieën. Hij krijgt h'm en steekt flesch met klaore in den zak. Hij vraagt op de pof tot 't schip leeg isNee, nee, zegt het kasteleintje druk, nie poften. Der stao genog van jullie te kraoien. Och, toe, zegt stam gast, we zullen wel betaolen. Nee, nee geef maar hier, zegt 't kasteleintje. Stamgast haolt flesch met waoter tegen stribbelend uit den zak en kasteleintje giet flesch leeg bij de klaore. Stamgast stapt de deur uit, voor het oog moppe rend op het kasteleintje, maar inwendig schik voor tien, dat het grapje zoo goed gelukt is. Het drietal pimpelde lekker van het halve literke, dat er niks ge kost had. Een kwartiertje daarna komt er weer 'n klant om 'n wipperke en kreeg een tikske uit de aongelegde kraft. Hé wat hedde 'm gewasschen, zeit ie. 't Is klaor waoter. „M. en W. Ct," Die is bezorgd! De gemeenteraad van Aarlanderveen besloot, om den gewezen particulieren nachtwaker, die nu, na 32-jarige dienst, wegens hoogen ouderdom, geen dienst meer kan doen, een gratificatie ineens te verkenen van dertien (13) heele guldens, gelijkstaande met een jaar loon. Ook dat nog Een vrouw van een werkloos werk man te Amsterdam, die in de laatste weken al meer den gang naar den lom merd had moeten maken, zou een spie gel trachten te beleenen en liep er mede door de Govert Flinckstraat, toen een paar stoeiende straatbengels haar tegen een huis aanduwden, waarbij de spiegel verbrijzeld werd. Medelijdende voorbij gangers, bewogen door de tranen van het vrouwtje, brachten eenig geld bijeen I TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor ben Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 1