N°. 2130. Donderdag 20 Februari 1908. 21ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland, Van week tof week Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Buiig 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verkooging der porto's. COURANT. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LA N GEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. JACHT en VISSCHERIJ. De Burgemeester van Texel brengt ter openbare kennis dat de navolgende bekend making is aangeplakt De Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, Gezien bet besluit van Gedeputeerdo Staten dier provincie d.d. 5 Februari 1908 no. 1 Gelet op artikel 11 dor „Jagtwet" Brengt ter kennis van belanghebbenden: a. dat de jacht op houtsnippen in deze provincie zal worden gesloten op 29 Febr. 1908, met zonsondergang; b. dat de jacht op eenden zal worden geslotou op 29 Febr, 1908, met zonsonder gang; c. dat de jacht op ander waterwild zal worden gesloten op 21 Maart 1908 met zons ondergang d. dat het weispel van kwartelen met steekgaren of' vliegnet zal mogen worden uitgeoefend van 1 Mei tot en met 11 Juli 1908; e. dat de visscherij met het staande spieriDgnet zal zijn gesloten van 1 Maart tot 1 November 1908: f. dat de visscherij met alle overige vischtuigen, uitgezonderd die met. aalkorven aaldobbers, aalreepen en palingfuiken op aal, paling en grondelingeD, die met het schepnet of de gebbe om kleine viscbjes te vangen voor de aaldobbers en die op sncek in de gemeente Texel van 15 Maart 1908 tot nadere aankondiging zal zijn ge sloten, en g. dat gedurende den gesloten vischtijd vermeld sub f van dit besluit, ook het visschen met den hengel in de hand, uit gezonderd met de peur, is verboden. En zal deze in het provinciaal Blad wor den geplaatst en voorts in elke gemeente van Noordholland worden aangeplakt. üaarlem 8 Februari 1908. De Commissaris der Koningin voornoemd, VAN TIENL10VEN, Texel, den 17 Februari 1908. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. 8 Febr. 15 Febr. De veronderstelling, die we in ons vorig overzicht maakten is juist gebleken. Het nieuwe Kabinet is er en zoo als gebruikelijk is ook reeds door de politieke pers van alle kanten bekeken, gekeurd dn gewogen. En de verschillende beoordeelingen, die samen een flink boekdeel zouden vullen, loopen als gewoonlijk nogal uiteen, 'n ge volg van het verschil in de politieke brillen waardoor het nieuwe fabrikaat van den heer Heemskerk bekeken werd. Dat is evenwel geen ongewoon verschijnsel en daartegen is ook al weinig te doen, want het hangt er bij slot van rekening maar van af door welko bril men ziet of het oordeel gunstig of ongunstig, bevredigend of onbevredigend zal zijn. Door een anti-revolutionaire of katholieke bril bozien doet zich zoo'n nieuw Kabinet heel anders voor, dan wanneer het door een liberale, een vrijzinnig democra tische of socialistische bril bekeken wordt. Uw overzichtschrijver tracht echter het nog zonder eenige bril te doen en voor hem is hot dan ook niet hoofdzaak wat er goed of slecht mocht zijn aan hot nieuwe Ka binet maar wel dat het er is en gereed staat den nrbeid in het bolang van land en volk te aanvaarden. De vraag of wo er veel bij gewonnen hebben, dat het Kabinet de Meester het veld moest ruimen voor dat, waarvan de leider der Anti-rev. het vader schap op zich heeft genomen, laat hij dan ook onbeantwoord, maar wel wil hij, nu het nieuwe ministerie zijn taak aanvaard heeft, den wensch uitspreken, dat het voor den bloei van ons staatkundig leven, vrucht baren arbeid zal kunnen verrichten. Daar hebben bij slot van rekening wij allen en al onze politieke partijen het meeste belang bij. Maar toch, als men zoo het ministerie Heemskerk ook zonder bril beziet, dringt zich de vraag op den voorgrond, die ook reeds in de voorbije week nogal opgeld heeft gedaan, of we hier te doen hebben met een Kabinet der rechterzijde of wel met een gemengd of liever een zaken- ministerie. De nieuwe ministers van oorlog en buitenland, alsmede de in zijn ambt bestendigde minister van marine zijn kwalijk bij de rechterzijde in te deelen. Het heet dat ze meer naar links overhellen in hun politieke opvattingen. Tenminste de vrij zinnige bladen hebben dit zonder uitzonde ring geconstateerd en daaraan de meening vastgeknoopt dat van een positief Chris telijke wetgeving in de toekomst voorshands geen sprake kan zjjn. Het orgaan der anti-revolutionairen daarentegen spreekt echter het tegenovergestelde uit en is van meening, dat waar twee derde van het Ka binet tot de rechterzijde behoort er sprake kan wezen van een rechts Kabinet van flinke sterkte. Nu we laten het gekibbel over die vraag maar aan de partijorganen over, doch con- stateeren alleen dat het nieuwe Kabinet als gevolg van zijn samenstelling zal moeten weten te geven en te nemen. Ingrijpende wetsvoorstellen, waaromtrent tusschen de verschillende politieke partijen diepgaande principieele verschillen bestaan, zullen we vooreerst niet behoeven te verwachten. De desbetreffende voorspelling, onlangs door ons gemaakt in een onzer overzichten zal ongetwijfeld bewaarheid worden. We gron den die meening mede op het feit dat de Standaard in zijn beoordeeling over het Kabinet thans dezelfde voorspelling doet. Do politiek van het nieuwe Kabinet zal van verzoeningsgezindheid blijk moeten geven, wil het onder de huidige omstan digheden met een linksche Tweede Kamer vruchtbaar werk doen. En we betreuren dat geenszins, want dan blijft altijd nog de mogelijkheid bestaan, dat rechts en links zich beter met elkaar leeren verstaan en vruchtbare parlementaire arbeid niet dadelijk weer door politiek gekibbel onderbroken wordt. Want ook op het gebied dat men de neutrale zóne noemt, is er voorloopig nog wel wat te doen. 'tls dan ook niet zonder belangstelling dat we de plannen van den heer Heemskerk en de zijnon tegemoet zien. —o—o—o— Toen we ons vorig overzicht schreven, was juist tc Amsterdam de algemeene ver gadering gehouden van de Liberale Unie, onder presidium van den heer Mr. Goeman Borgesius Hoewel we thans goen uitvoerig verslag kunnen geven van al het daar be handelde, mogen we toch deze vergadering niet stilzwijgend voorbijgaan, inzonderheid omdat daarin door de Unie een besluit werd genomen, dat van vérstrekkende gevolgen voor later kan zjjn en daarom alle aandacht verdient. We bedoelen hot besluit ten opzichte van het kiesrechtvraagstuk. De getrouwe lezers onzor wekelijksche overzichten zullen zich herinneren wat aan de openbare be handeling dezer belangrijke kwestie in den Unie is voorafgegaan. De daarvoor benoemde commissie had een uitvoerig rapport over de kiesrechtkwestie opgesteld en aan het Hoofdbestuur ingezonden en dit laatste bood de algemeene vergadering naar aan leiding van dat rapport een motie aan, die we in ons overzicht voor 14 dagen een plaatsje hebben gegeven. Onze daarbij uitgesproken veronderstelling dat deze motie wel kans van slagen zou hebben is juist gebleken. Ze is door de Alg. vergadering aangenomen met een enkele wijziging, n. 1. dat de vereischte leeftijd van de vrouwelijke kiezers van 30 op 25 jaar werd gebracht. Zooals men weet wilde het Hoofdbestuur alleen aan ongehuwde vrouwen hetkiesrecht verleenen. Een deel der vergadering wenschte echter de gehuwde vrouwen niet uit te sluiten. Toch werd overeenkomstig de motie van het H.B. beslist, al was het dan ook met 31 tegen 29 stemmen. Ook werd na lang durige discussies aangenomen het voorstel om uit te sluiten zij die doorloopend be deeling ontvangen en' verder allen die vallen onder de bepaling door het H.B. voorgesteld. De Liberale Unie heeft door de aanneming van de motie van het H. B. een stap in democratische richting gedaan. Ze heeft zich verklaard voor een kiesrechtregeling, die bijna voert tot algemeen kiesrecht voor de man en een beperkt kiesrecht voor devrouw. Een belangrijke beslissing voorwaar! Een be slissing die voor de toekomst groote gevolgen kan hebben, als men bedenkt dat de Unie nu met de vrijz.democraten en soc,-democraten ten opzichte van de kiesrechtregeling zoo goed als schouder aan schouder staan. Als bewaarheid wordt wat we onlangs uitspraken en wat ook de meening blijkt te zijn van den voorzitter der Unie, dat in de toekomst de kiesrechtkwestie vooraan zal staan, een goed teeken voor hen, die de tegenwoordige regeling onvoldoende achten. —o—o—o— De „zelfbewuste" kiesrechtvrouwen ten onzent zullen over de beslissing der Libe rale Unie omtrent het vrouwenkiesrecht zeker wel niet geheel voldaan zijn, maar toch valt niet te ontkennen dat hun zaak weder een stapje vooruit gebracht is. Dat zal haar ongetwijfeld moed geven de propa ganda in woord en geschrift met ijver voort te zetten. Wat wel niemand deze voor vechters kwalijk zal nemen als ze maar blijven bedenken dat men in den regel het met een kalm en waardig optreden verder brengt dan met het roeren van de groote trom zooals in de laatste dagen de Engelsche kiesrecht vrouwen pleegden te doen. Dat lijken me geen katjes om zonder handschoenen aan te pakken, die Londen- sche dames en al mag het drieste optreden dezer leden der „zwakke en schoone sekse" al bljjk geven van groote geestdrift voor het beginsel dat zij verdedigen, een pret- tigen indruk vermag dat gewelddadig ij veren op ons toch niet te maken. De Engelsche bladen hebben in de laatste dagen weer heel wat van de „heldendaden" dezer Kenau's weten te vertellen. Zooals den lezer bekend is vergadert tegenwoordig weder het Engelsche Lagerhuis en de weer bare dames zetten alles op haren en snaren om de leden van het parlement aan het verstand te brengen hoe onbillijk de wet gever is, die aan de vrouwen wel den belastingplicht oplegt, maar het kiesrecht onthoudt. Ze trachten de parlementszaal binnen te komen om daar luidkeels tegen het onrecht te getuigen, tengevolge waar van de orde natuurlijk verstoord wordt. Daar ze dit spelletje al eens met succes gespeeld hebben, is de politie dubbel waak zaam en zoo konden de vorige week met kracht van wapenen dergelijke luidruchtige demonstraties verijdeld worden. Er wordt bij de poorten van het lagerhuis scherp de wacht gehouden door de politie. Maar de kiesrechtvrouwen hebben liefde voor de zaak en de liefde maakt vinding rijk zegt het spreekwoord. Daarbij komt dat vrouwen wat ze aan kracht minder aan list meer hebben dan de man en ten gevolge van een en ander was het haar in de voorbije week weer bijna gelukt de politie te verschalken. Een dertigtal dames lieten zich in gesloten verhuiswagens naar het Lagerhuis brengen en toen de wagens stilstonden voor de uitgang kwamen ze plots voor den dag tot groote verrassing van de politie die eerst even verbouwereerd stond maar er toch ten slotte in slaagde de vrouwen in den stormloop te stuiten, waarbij een aantal in arrest werd genomen. Ze werden allen tot 6 weken „brommen" veroordeeld of tot een flinke boete, maar de meeste kozen het eerste, ze noemen dat martelares zijn voor het beginsel. Er zit wel durf in die dames, maar of de weg die zij bewandelen wel de juiste is naar het hart der wetgevende mannen mag wel worden betwijfeld. En of ze de zaak die ze voorstaan er veel verder mee brengen mag op zijn minst wel worden betwijfeld. —o—o -o Een zaak waarin men in ons land onge twijfeld belang moet stellen maakt in den laatsten tijd een punt van onderhandeling uit tusschen Duitschland, Engeland, Frank rijk, Denemarken en ons land. Ze betreft de regeling van het status quo voor de oeverlanden aan de Noordzee/ m.a.w. om te voorkomen dat er wijziging komt in het grondgebied van de aan de Noordzee gren zende landen en de toestand dus blijft zooals deze thans is. Duitschland heeft daarover voorloopige besprekingen gevoerd met Frankrijk en Engeland en deze zijn tot overeenstemming gekomen, waarna ze zich tot Denemarken en ons land gewend hebben. Een dergelijk status quo sluit in dat Denemarken en Nederland onzijdig verklaard worden en het belang van een zoodanige regeling voor beide kleine landen mag niet uit het oog worden verloren. Ze geeft een zekere mate van gerustheid in deze dagen waarin men heden niet zeggen kan wat er morgen op staatkundig gebied zal gebeuren. Naar het ons voorkomt hebben we er dan ook belang bij dat het status quo bevestigd wordt, waarvoor dan ook alle kans bestaat. TEXEL, 19 FEBRUARI 1908. De avoud van Aurora en Trinitas. Voor de beminnaars van zang en van muziek, was het een recht aangenamen avond, Zaterdagavond in Hotel Texel, toen „Aurora" en „Trinitas" het aan gekondigde Concert gaven. De medewerking van veien, buiten die vereenigingeu staande, werkte daartoe in niet geringe mate medemaakte mogelijk meerdere aanvulling van het Orchest, alsook om voor den zang te genieten van gemengd koor. Niet minder dan 15 nummers ver-

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 1