Predikbeurten. M arktberi v h ten. ADVERTENTIÈN. meldde het programma, welke allen zeer verdienstelijk werden ten gehoore gebracht. Die allen te bespreken meenen wij niet noodig, ook niet aan welk nummer den voorrang moet worden toegekend, doch nemen we als basis het applaus van het publiek, dan zouden de nummers door het Dameskoor gezongen zeker niet de laatste plaats innemen. Toch kunnen wij niet nalaten afzon derlijk te gewagen van de solo's voor bariton, door den heer V. gezongen. „In 't Woud en Yan een Koningsvrouwe" werden hoogst verdienstelijk ten gehoore gebracht. De heer V. beschikt over een mooie baritonstem, zijn voordracht ken merkt zich door soberheid naar effect bejag. Zijn zang boeit en trekt aan. Dat wij in deze meening niet alleen staan bleek uit de bijval waarmede de zanger werd begroet bij zijn tweede op treden en het daverend welverdiend applaus dat den heer V. te beurt viel. Het Duo door de dames K. en V. ver wierf mede grooten bijval. De avond van Zaterdag heeft ons geleerd dat voor zang en muziek hier nog goede krachten beschikbaar zijn, in dien men er zich maar voor geven wil. Opvoering Kinder-Operette. Wij vestigen de aandacht op eene in dit nummer voorkomende advertentie, waarbij wordt aangekondigd de opvoering van de Kinderoperette de Woudlvmngin door de leerlingen der Kinderzangschool te den Burg, op Zaterdag 22 Februari. De Kinderzangschool bestaat reeds eenige jaren en staat onder leiding van den heer Groenewold, die daarvoor tijd en moeite beschikbaar stelt. Ieder jaar wordt door de leerlingen een feestavond gehouden, waarhij slechts als toehoorders worden toegelaten de ouders of zeer nauw verwanten van de leerlingen. Hoe gaarne ook anderen zulk een avond eens wenschten bijtewonen, daartoe bestond nimmer gelegenheid. Dit jaar zal daarop eene uitzondering worden gemaakt en de toegang ook tegen entree worden opengesteld In afwijking van andere jaren zal ditmaal eene Operette worden opgevoerd. Die Operette, „De Woudkoningin," voor kinderen ge schreven, zal ook door kinderen worden weergegeven. Reeds gedurende het vorig najaar en in den wintertijd is deze Operette in studie, onder leiding van den onvermoeiden Directeur, die met veel zorg er naar streeft om deze opvoering goed te doen zijn, wat dan ook wel mag worden verwacht. Zij die van kinderen en kinderzang houden en kinderspel willen zien, sporen wij aan deze gelegenheid niet voorbij te laten gaan. De annonce vermeld: na afloop bal, uitsluitend voor kinderen; het traditio- neele „bal" blijft ditmaal achterwege. Zulks zal mogelijk sommigen, die meer om eens te dansen dan om de „kunst" dergelijke bijeenkomsten bijwonen, zich van bezoek doen onthouden, doch weder anderen, die meer gaan om hetgeen zal worden vertoond, zullen deze bepaling niet te bezwarend vinden om de opvoe ring te gaan bijwonen. 't Kan goed zijn zich tijdig van toegang- kaarten te voorzien. Met het oog op het groot aantal personen, dat op Texel min of meer belang heeft bij de bloembollenteelt mee nen wij de aandacht te moeten vestigen op achterstaande annonce, waarin eenö vergadering van bloembollenkweekers wordt aangekondigd tegen Vrijdag a.s. Naar men ons verzekert is het doel der vergadering alhier eene afdeeling op te richten van het Hollandsche Bloem bollenkweekers Genootschap. Tal van voordeelen zijn aan het lid maatschap dier vereeniging verbonden vooral voor personen zooals het meeren- deel der kweekers op Texel die slechts zelden met kweekers van elders in aan raking komen. Ais we» al de voordeelen gingen opsom men welke ons werden genoemd zouden we zeker den spreker vooruitloopen, we willen dus alleen maar enkele er van aanstippen en in 't bijzonder die, welke vooral voor personen alhier van groote beteekenis kunnen zijn, we willen dan wijzen op het volgende Ieder lid ontvangt wekelijks gratis het weekblaadje van het genootschap, dat geheel gewijd is aan het vak. Door de leden kan over tal van zaken het vak betreffend gratis advies worden ingewonnen. In Januari ontvangen de leden een prijslijst van bloembollen berekend naar de marktprijzen over het afgeloopen jaar, in Juni verschijnt eene raming dei- prijzen van het loopende jaar, terwijl voor mogelijke groote wijzigingen in Juli ten overvloede nog verschijnt het oogst- verslag. Met de opsomming van deze voordeelen meenen we voldoende het belang te hebben aangetoond, dat ieder bollenkwee- ker op ons eiland heeft, om vooral de uitgeschreven vergadering te bezoeken. Dat dus niemand zonder geldige rede nen thuisblijven. Den Hoorn18 Februari. Bij paal 12 is Zondag aan het strand aangespoeld een groote zeeton met ijzeren mand en stuk ketting merk 3. Veimoedelijk afkomstig uit Kaap en Molengat. Het voorwerp is door den strandvonder gehaald en opgeborgen. Oosterend, 11 Febr. „Nut en Genoegen" hield Zaterdag j.l. haar laatste bijeenkomst in dit saizoen. Trots het zeer ongunstige weer, was de vergaderzaal toch flink bezet. Eenige Dames van de Waal, uit Eierland en van Oosterend, benevens de Heeren H. Zijm en J. Duinker, hadden een uitgebreid programma, bestaande in kamer- en zangspelen, af te werken, en ze hebben er de vergadering zeer mede vermaakt We meenen te kunnen vol staan met alleen de titels te noemen. Ze zijnDe Kookschool, Neuzenrevue, Een gevaarlijk Bruidje, De Anti-Kusbond, Het Schrikkeljaar, Een nare dienst en een dito meid, Ongelukkig in de liefde, Misverstand, Verliefde Harten, 't Muzi kale Klaverblad en De Yroolijke Han delsjodinnen. Al deze stukjes liepen uitstekend van stapel en verwekten menig gullen lach. Dat die Dames en Heeren gaarne terug verwacht woiden, spreekt dan ook wel van zelf. Toen de Voorzitter met een woord van dank aan allen en onder 't uitspreken van de beste wenschen voor de Vereeni ging de vergadering had gesloten, wist men nog lang niet van scheiden. Een gezellig bal, waarop ook nog verschillende voordrachten ten beste werden gegeven, volgde en noode scheidde men te drie uren, toen bekend gemaakt werd, dat de permissie -voorbij was. De afdeeling van den Protestan tenbond kon gisteren ongeveer 200 personen in bare vergadering tellen, die met aandacht luisterden naar de wel wat hooge rede over Opvoeding, door Mevrouw Baudet Fockens gehouden. Van tal van opvoeders van naam wordende meeningen gegeven bij de behandeling van „Hedendaagsche Opvoeding in alge meenen en meer beperkten zin" en „Ideale Opvoeding." Met schoone grepen uit het dagelijksch leven kwamen opvoeding in huis, in school en door het leven de revue pas- seeren, en veel waarde wordt door spreekster gehecht aan opvoeding in waren godsdienstigen zin. Geef het vee zuiver water. Dien raad geeft de Directeur-Generaal van den Landbouw aan de veehouders. Geef geen water, afkomstig uit pompen of putten van geringe diepte, gelegen in de onmiddellijke nabijheid van slooten, privaten, koestallen, begraafplaatsen van dieren, enz., verontreinigd door lijken van dieren en zoo meer. Door de melk verspreiden de ziekte kiemen zich alom en veroorzaken zij tal van ziekten. Is men niet zeker van de zuiverheid van het water, dan kan men (van 15 Febr. af wordt de gelegenheid daartoe open gesteld) een monster opzenden aan de Rljksserum-iurichting die het gratis zal onderzoeken. Men heeft bij het monster slechts een gedrukt formulier in te vullen. Waar zoo'n formulier verkrijgbaar is, wordt niet gemeld. Allicht ter gemeen te-secretarie, waar men zeker ook nadere inlichtingen zal kunnen krijgen. AVijd op bedriegen uit! Te Barkhout vervoegde zich in de vorige week bij Vele gegoede ingezetenen een net gekleed beer met een inteeken- lijst voor een te geven uitvoering van goochelkunst voor kinderen. Om ook de mingegoede kinderen mede te doen genieten, werd verlangd het bedrag vooruit te betalen. De goochelaar liet echter op het bepaalde uur op zich w cht8o en de jeugd kon teleurgesteld vertrekken. Een dure uitgaansdag. Een winkelier aan de Haarlemmer straat te Amsterdam, de heer B., die Zondag den geheelen dag en d9n daarop- volgenden nacht zijn woning alleen moest laten, was in onzen hedendaagschen inbrekerstijd bezorgd voor het in huis aanwezige geld. Hij meende dus zeer voorzichtig te handelen door het te verbergen op een plaats, waar men het niet zou zoeken, en koos daarvoor de kachel in den winkel, waarin hij een zakje inhoudend ongeveer f 100 zilvergeld en f 65 aan bankpapier deponeerde. Pe bediende, van niets wetend, maakte Maandagmorgen de kachel aan, die vreeselijk rookte. Toen hij het vuur wat oppookte, vielen de rijksdaalders op den grond. Direct werd het vuur gedoofd, doch van het papieren geld kon niets gered worden. Het zilver echter kon worden behouden. Een dure uitgaansdag geweest 1 Fietsers neemt een hond mee In 't Schoterkwartier te Haarlem zette een man zijn flets aan een deur en ging naar binnen, zijn hond, een groote spits, kreeg het bevel er op te passen. Een poos daarna kwam een rijwieldief opdagen, die fluks de fiets greep. Maar de hond vloog hem naar de keel en met wonden en geheel verscheurde kleeren moest de dief zonder fiets op de vlucht Over voeding. Uit een beschouwing over voeding en voedingstherapie van dr. J. de Groot in het „Med. Weekblad" Kinderen die „versterking" noodig hebben, laat men graag melk en eieren gebruiken. In theorie pleit er inderdaad iets voor, het groeiend kind deze voedings middelen toe te dienen, omdat melk en eierdooier naar yerhouding meer kalk bevatten dan alle andere voedingsmidde len. Er is dan ook niets tegen om een kind een ei te laten eten en het voor drank melk te geven het heeft daar meer aan dan aan water of limonade. Maar men moet zich wel wachten, een kind te veel melk te geven. Er is wellicht geen voedingsmiddel, waarvan zooveel misbruik wordt gemaakt als van melkeen misbruik, dat door verscheidene artsen wordt in de hand gewerkt. Maar al te vaak wordt van medische zijde de raad gegeven maar „flink" melk te drinken; VI, k 2 liter per dag wordt als een matig melkgebruik beschouwd ik heb meer dan één patiënt onder behandeling gekregen, die op raad van zijn dokter 3 H, zelfs 5 liters melk per dag dronk. Menigmaal wordt mij gevraagd, of ik vóór melk-drinken ben. Ik antwoord daaropin sommige bepaalde gevallen kan het gebruik van melk tijdelijk noodig en nuttig zijn, maar als voeding voor een volwassen mensch is het gebruik van melk beslist at te keuren. Melk is het voedsel voor zuigelingen en voor kalveren, maar niet voor menschen. Een huiselijke kip. Als een bijzonderheid in de kippen- wereld meldt men aan de „Middelb Ct.," dat bij den landbouwer J. C. Haarsen, te Schoonedijke een hen reeds geruimen tijd in de huiskamer hare eieren komt leggen en daar wat rondscharrelt zonder verdere teekenen van haar verblijf achter te laten. Nu heeft ze een 17-tal eieren gelegd, waarop ze broedt. Als de kamer gedaan wordt, worden mandje eieren en hen op tafel gezet en onze kip blijft rustig zitten. Ochdie woningwet I Te Krimpen aan de Lek zijn zoo weinig arbeiderswoningen, dat tal van paartjes, die graag willen trouwen dit moeten uitstellen, omdat zij geen huis kunnen krijgen. Aan huizen bouwen wordt er bijkans niet gedacht. De Woningwet toch stelt zulke hooge eischen dat do meeste ar beiders de daaidour ontstane hooge huur niet kunnen opbrengen. Visschen binnenskamers. In het koude Canada heeft de strenge wintervorst nog een gansch andere macht dan hier en onder zjjn geduchte heer schappij worden de breedste rivieren de grootste meren met dikke ijsvloeren bevloerd. Maar intusschen belemmert de koude den arbeid in de wouden en dien bij het vervoer dor producten van dien woud- arbeid. De daglooner is meestal voor langen tijd uit zijn werk gevroren. Dan echter bieden de groote vischrijke rivieren en meren bom soelaas. Het geld, dat hij op het land niet verdienen kan verdient hij op het ijs. Hij hakt een flinke bijt en bouwt er vau 't altijd wel voor de hand liggende hout, een stevige hut overheen, zet daar zijn kacheltje in en gaat bij een knappend vuurtje, waarop zijn maal te koken staat, zitten visschen. Visch- vangst bij den huiselijken haard En loonend is zoo'n visschenj ook wel, want de meesten maken een vangst van vijf dollars waarde per dag. Twaalf- en-een-halve gulden wordt thans in het barste van den winter bij de warme kachel verdiend. Geen wonder dat er heel wat lief hebbers zijn voor deze soort visscherjj, en de wateren van Canada, vooral waar ze in de buurt der steden zijn, zijn somwijlen overzaaid met visscheishutten. Een intressante proefneming, Als er één ding beschamend en afschrik wekkend kan werken op een drinker, dan is het toch zeker wel het gezicht van zijn eigen deerniswekkenden toestand, toen hij dronken was. Zoo denkt men er ook over te Denver, een stad in 't verre Westen van Amerika. Als daar een dronken man wordt opgebracht, neemt de politie een fotografie van hem. Wordt hij dan den volgenden morgen losgelaten, dan mag hij eerst nog eens kijken, hoe hij er den vorigen avond uitzag. Volgens de Denversche politie moet dit „portretmiddel" wonderen doen. Woensdag 19 Februari. Postkantoor te DEN BURG (Tevel LIJST van de aan dit kantoor en de daaronder behoorende hulpkan toren ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de geadres seerden niet zjjn kunnen wor den uitgereikt, le helft der maand Febr. 1908. j Mej. D. Smit. Amsterdam. S. Jacobs. Koog aan de Zaan. Hervormde Gemeente. Burg. 's avonds 7 uur, Ds. Kijne Den Hoorn, 's Av. 7 uur. Bijbellezing. Zondag 16 Februari 1908. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Kijne. Nam. half 3 ds. Kijne. (II. Doop) Waal. Nam. half drie ds. Smits. "udeschild. Voorm. 10 uur ds Smits. Dm Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Visser, (Bediening H. A.) Oosterend. Voorm 10 uur ds. Kramer. Cocksdorp. Nam. half drie ds. Visser. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. halftien ds. Rooseboom Nam. 2 uur ds. Roosehoom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Burg. 's Avonds half 7 ds. Kuperus. Den Hoorn. Vm. 10 uur ds.Schorpenhuysen Purmerend, 18 Febr, Aangevoerd: 276 Runderen waaronder: 149 vette Koeien 60 A 76 Ct. per KG. Gelde Koeien f 130 A 180. 113 Melkkoeien f 180 A 260. 14 stieren. 52 vette Kalveren f 0,80 a f 1,p. Kg. 583 Nuchtere Kalveren f 10a f 25 658 Schapen f 20,— k t 32,00 prijsh. h. m'tg, 9^5 Overhouders f 20 a f 26, 269 vette varkens f 0,46 a f 0,50 per Kg.; 104 magere varkens f 12 a f 24,00: 171 biggen f7 a f 12 kipeieren f 3.25 a t 3,75 per 100; Vette Koeien prijsh. handel vlug. Geldekoeien, prijsh. h. stug. Melkkoeien prijsh. handel stug. Vette Kalveren, prijsh. h. matig. Nuchtere Kalveren, prijsh. h. matig. Vette Varkens prijsh. h. matig Magere Varkens en Biggen prijsh h. matig Amsterdam, 17 Febr. Aangevoerd: 269 Runderen, le kwal. 72 k 76 ct. 2e kwal. 66 a 70 ct. 3e kwal. 56 a 62 ct. 105 Melk- en Kalfkoeien f 125 a f 270 46 Schapen f 22 A f 25, 94 Nuchtere Kalveren f 9,k f 16, 418 vette Varkens 44 a 48 ct. i-Twag*» Voor do aangoname attenties, ontvangen op don gedenkdag hunner 12'/» jarige werkkring in het. A Igc- meon Weeshuis, botuigon ondergetoekenden mede namens vcrpb'ogdon on oud-verpleeg den hunnen liartelijken dank. R. VISSER en Echtgenooto.

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 2