N°. 2131, Êondag 23 Februari 1908. 21ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit bind vcrschijut Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LAN GEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Bubg op Texel. TEXEL, 22 FEBRUARI 1908. Heden avond in Hotel Texel. Hoewel het vrij wel overbodig mag heeten, willen wij er toch aan herinneren dat heden avond in Hotel Texel de opvoering van de Kinderoperette „de Woudkoningin" zal plaats hebben, door de leerlingen der Kinderzangschool aan den Burg. Aansporen tot een bezoek er aan, kunnen wij wel achterwege laten, die daartoe het voornemen hebben zullen op eene aansporing niet wachten en die niet voornemens is er heen te gaan, zal daarom tot geen andere gedachten komen. Doch waar wij wel op willen wijzen, 'tis dit: dat het aanbeveling verdient zich tijdig van toegangskaartjes te voorzien; 't biedt de bezoekers zekerheid en voor komt veel oponthoud (mogelijk ook teleur stelling) op den avond der opvoering is de zaal. Er zullen vermoedelijk niet meer personen worden toegelaten dan waarvoor zitplaatsen in de zaal zijn. Over reisgelegenheid. Spraken wij in ons voorlaatste nummer het vermoeden uit dat het wellicht in de bedoeling van „Texels Eigen Stoom bootonderneming" zou liggen, om met April reeds de 5de dienst ('s avonds 6 uur van Texel en 7,30 van Helder) aan de bestaande dienst toetevoegen, de thans verspreide dienstbiljetten bevestigen dat vermoeden. De zomerdienst treedt alzoo reeds April in werking en pleizierreizigers kunnen zich al spoedig opmaken voor een bezoek naar ons eiland. En er zal voor den komenden tijd nog al iets zijn te wachten, ook met het oog op de te houden landbouwtentoonstelling, waarvan het programma spoedig kan worden tegemoet gezien. In afwachting van het te wachten druk verkeer, zouden wij de aandacht wel willen vestigen op het vervoer te lande over het eiland, waarover geenszins de loftrompet wordt gestoken doch dat vol gens velen nog al te wenschen overlaat en waaraan wel terdege de aandacht mag worden gewijd. Men achtte deze aangelegenheid niet gering en stelle niet uit; de tijd vliegt voorbij en spoedig zal het oogenblik daar zijn dat de vloed van vreemdelingen zich naar Texel zal richten. Wij brengen 't onder ieders aandacht 1 Den Hoorn, 21 Februari. Het café „Loodsmans Welvaren", het welk met de onlangs gehouden publieke verkooping werd opgehouden, is thans uit de hand verkocht aan den heer Rijf te Terschelling. Tal van jaren was dit, ons eenig café, 't eigendom van den tegenwoordigen bewoner, den heer D. Lap en zijn familie. Waal, 20 Februari. De laatste bijeenkomst van „Nut en Genoegen," gisteravond gehouden in het lokaal van A. P. Eelman, was zeer druk bezocht. Door eenige Dames van Burg, Oosterend, Waal en Eierland, benevens door de HH. H. Zijm van den Burg en B. Gerritsen uit Eierland werden op hoogst verdienstelijke wijze een elftal voordrachten, kamerstukjes enz ten beste gegeven. Geen wonder dat het talrijk opgekomen publiek zich kostelijk ver maakte en na elk nummer luid applau disseerde. Aan het slot dankte de Voorzitter allen, die tot het succes van den avond hadden meegewerkt. Wat de jeugd tegenwoordig al niet probeert Dezer dagen waren eenige jongens op het Mellesveld bezig met vliegen. Een stuk linnen van een paar meter werd een jongen voorgebonden bij wijze van boezelaar, aan het ondereinde was een stevige lat vastgemaakt. De „vlieger" liep met den hevigen wind af en hield meteen de lat hoog boven zijn hootd, zoodat het een flink zeil vormde. Een andere jongen liet een touw afwinden, dat men den „vlieger" om zijn middel gebonden had en eensklaps, wezenlijk hij vloog omhoog en niet weinig, zeker 4 meter de lucht in. Dat het den „vlieger" beter voor den wind ging dan hij zich had voorgesteld, merkte men aan zijn verschrikkelijk hulp roepen, met een ruk aan het touw daalde hij toch gelukkig weer heelhuids op het land. Niemand der andere jongens durfde nu verder de proefvlucht op zich te laten toepassen. (R. N.) Waarom de boter duur is. De huismoeders klagen steen en been over het steeds duurder worden van de boter. Telkens in de laatste weken kwam de meid thuis met de boodschap, „dat de boter wéér duurder geworden is," 't geen door mevrouw of de juffrouw, of wie ook, natuurlijk ten slotte beant woord werd met hot gezegde, „dat het nu werkelijk toch al te erg wordt." We kunnen hier echter wel vertellen, zegt de „Ass. Cour." dat aan dat duurder worden niet veel anders t9 doen zal zijn dan afwachten. De buitenlandsche markt vraagt voor het oogenblik reus achtige hoeveelheden boter en door den geringeren aanvoer dan gewoonlijk uit Siberië en veel andere boterleveranciers overtreft de vraag het aanbod verre. Daarbij komt voor ons land dan nog ten overvloede, dat op de boerderij de hoeveelheid melk, rechtstreeks verband houdende met de hoeveelheid voeder, sterk vermindert. Door die omstandigheden zijn de boter- prijzen thans ongeve* een derde hooger dan de gewone marktprijs der laatste jaren en vermoedelijk zal hierin geen radicale verandering in komen vóór het voorjaar komt en de koeien in de weide gebracht kunnen worden om daar naar hartelust gras te eten en voor ons reuzeuhoeveelheden melk te bereiden, die in goedkoope boter omgezet zal worden. Een vreemd oordeel. Een blad dat zich orgaan noemt der Christelijk-sociale partij, het „Volksblatt," in Yorarlberg, zegt over den vorstenmoord in Portugal „Een bloedige vorstenmoord maakt een eind aan de revolutionaire beweging. Zeker, elke moord, ook een tyrannen- moord, is een misdaad. Maar in dit geval waren de moordenaars in dienst dei- publieke opinie en van de verontwaar diging van het volk. Het Portugeesche koningshuis werd door een bijna recht vaardige straf achterhaald. De moord en de moordenaars op zichzelf zijn veroordeelenswaard maar het volk heeft gesproken. De stem van het volk is Gods stem. Het vonnis yan het volk is volkomen begrijpelijk." Een gek abuis. Een man, zeer armoedig gekleed, die, zooals het oogenscbijnlijk leek, niet anders kon loopen dan op twee krukken, strom pelde door Penekamp, het medelijden van de ingezetenen opwekkende. Nadat hij zijn aalmoezen had ingezameld kocht hij een hartversterking bij den vergunninghouder K., waarna hij vertrok. Een eind reeds op weg, en zijn beroep weer willende uitoefenen, kwam hij tot de ontdekking, dat hijzijn krukken vergeten had. Vrouioenkiesrecht. In de „Hollandsche Lelie" schrijft jkvr. Anna de Savornin Lohman over vrouwen kiesrecht. Men kan zich voorstellen dat de schrijfster er niet hard vóór is. ,,Ik acht het schrijft zij een volkomen onnuttige zaak, zich zooveel moeite te geven voor iets, dat, wordt het verkregen, voel meer kwaad dan goed zal stichten. Gij zult eens zien hoe dom en onnoozel de vrouwen zich dan zullen laten leiden door al de partijleiders, die haar ten eigen bate bij den neus rond leiden, en op haar schouders naar boven klimmen. Nu reeds kunt gij zieD, hoe de socialistische partij, die uit partijbelang het feminisme in den zak kruipt, bijna al deze aanstaande vrouwelijke kiezers onder haar leden telt. Het ligt zoo in den aard der vrouw, zich te laten in- fluenceeren door anderen, dat de vrouw kiezer, zonder eenigen twijfel, nog veel meer vatbaar zal zijn voor knoeierijen en omkooperijen, van zich wat laten wijs maken door schoone beloften, dan de man-kiezer. Om al die redenen acht ik het een dwaasheid, zich ook maar eenige moeite to geven, tot hot verkrijgen van een recht, waarvan de uitoefening volstrekt geen nut of zegen, maar alleen onheil zal verspreiden. Daarbij komt nog, dat ik het voor moeders en gehuwde vrouwen bepaald afkeurenswaardig acht, als kiezer optetreden. Een gehuwde vrouw behoort aan het gezin, kan de maatschappij nimmer méér ten zegen zijn, dan wan neer zij op haar man en haar kinderen een opvoedenden invloed heeft. Alle verdeeldheid teweeggebracht door verschil van meening op politiek gebied, moeten verderfelijk werken op den onder- lingen vrede in het gezinsleven. Indien elke vrouw een goede, verstan dige echtgenoote en moeder ware, niets meer dan dat, dan zou zij daardoor een onbegrensden zegenrijken invloed uit oefenen tot in de verste nageslachten. De verloren zoon Meermalen is betoogd hoe nuttig het gemoedelijk woord van den prediker voor menig gestrafte zou kunnen zijn, en hoe weinig daarvan gemeenlijk terechtkomt. Een theoloog was het trouwens, die op de Mei-vergadering van het Genootschap tot zedelijke verbetering zijn ontstemming over de onvruchtbaarheid van dezen weinig begrepen arbeid te kennen gaf. Een teekenend staaltje van de juist heid van beide verzuchtingen levert ons een inzender in de „Tel.," die het volgende schrijft „Aan een der regenten van de gevan genis te Groningen werd onlangs door een der gevangenen de opmerking ge maakt, dat de predikanten van elders, die wel eens voor hen een preek hielden, het maar steeds over den verloren zoon hadden, zonder het gemeste kalf mede te brengen. Mijnheer, zeide hij, die verloren zoon hangt mij toch zoo vreeselijk de keel uit 1 Kunt u ons ook daarvan verlossen Vraag, antwoord en toepassing. In een der laatste nummers van het „Kerkbericht voor Dordrecht" plaatste de redactie bij wijze van bladvulling deze ui „Vraag: Waarom trouwen tegenwoordig zoo weinig jonge mannen Antwoord Omdat de jonge dochters zijn als de leliën des veldszij arbeiden en spinnen niet en ze kleeden zich prachtiger dan Salomon in al zijn heer lijkheid." Een Dortsche maagd, die 't stukske las en zich gegriefd gevoelde, plaatste in 't volgend nummer deze advertentie „Te koop gevraagd een spinnewiel. Brieven motto „Leliën des velds," bureau van dit blad, Wijnstraat 48." f 10,000 in een latafel! Een alleen wonende oude weduwe van den netten stand, wonende in een plaats in het oostelijk deel van Noord- Brabant werd ziek. De buren moesten er bij te pas komen, want zij kon zich niet meer helpen. Met een glas water en een haring vonden zij haar te bed liggen. Een buurman die hare familie moest schrijven, moest ook voor haar de con tanten uit hare latafel verwijderen en dat was me zoo maar eventjes een 10 duizend gulden, welke daar renteloos lagen. Onbetrouwbare bergplaats. Te Heithuijzen had iemand zijn spaar penningen, ongeveer f200, in den grond geborgen. In den nacht van Zondag op Maandag hebben gedienstige handen het opgegraven en meegenomen. Nogal ijs. Uit De Lemmer meldt men aan de „N. R. Ct."Is elders het ijs reeds geheel verdwenen, langs onze en een deel van de Overijselsche kust is het, hoe zonderling het moge klinken, nog volop winter. Onafzienbare ijsvelden strekken zich zuid- en oostwaarts uit. Dank zij vooral den aanhoudenden zuiden- en zuidwesten wind is de toegang tot de haven alhier nog steeds door een ijsmassa, welke nu eens breeder dan weder smaller, doch meermalen zoo compact is dat het voor stoombooten zelfs moeielijk is er door te breken, afgesloten. Onze visschers- vloot, het wachten moede, is reeds naar Stavoren vertrokken om van daaruit zee te kiezen. Met groot verlangen wordt hier naar een krachtige noorden wind, rondloopend naar oost, uitgezien, wijl daardoor het ijs spoedig naar open zee gedreven zou worden. Het ijs is in de laatste dagen door de Noordwestenwind afgedreven. Het ver spreidde zich weder rondom Schokland, en levert aldaar een groot gevaar op voor de scheepvaart. Een brutaal stukje. Men meldt uit Rotterdam: Een dezer nachten hebben een 6 tal gauwdieven een allerbrutaalst stukje uitgehaald. In het bolst van den nacht kwamen zij op een stoombootje langszij een Rijnaak te liggen, sprongen als mo derne watergeuzen op het schip over, openden vliegensvlug de luiken en laadden met rappe handen als gold het de eer lijkste zaak ter wereld 15 zakken suiker, elk 100 KG. bevattende, op hun bootje over. Toen de lading behoorlijk geborgen was, verwijderden zij zich op hun bootje zoo snel mogelijk. De rivier-politie toog na de aangifte onmiddellijk er op uit, doch geen spoor was er van de mannen, hun bootje of de suiker meer te vinden. Van een agent, een haas meen klomp. Er w as verdenking tegen hem gerezen vanwege de haasjes. Er werd op hem geloerd vanwege de haasjes. En dat had hij vernomen Hij zon op wraak. Op zekeren avond wandelt de verdachte doodbedaard door het dorp, met een geheimzinnige zak bij zich. De agent, die hem ontmoet, houdt hem dadelijk staande om een onderzoek in te stellen naar den verdachte. Maar hij weigert verontwaardigd elk onderzoek. Hij is geen strooper, hij mag niet verdacht worden, hij heeft geen haasDe agent houdt aande verdachte weigert totde menschen- hoop groot genoeg is. Dan neemt hij triomfantelijk den zak, schudt hem leeg en een oude klomp valt met een harden slag op de keien. De omstanders gieren het uit 1 De handeling heeft plaats te Naaldwijk. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Buiig 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentién. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 1