V oordrachten-avoncl BERICHT! Het Witte Kruis. A.s. Zondagmiddag 23 Febr. van 2tot 5 uur gelegenheid voor opnamen aan den Burg. eene Zomerstalen. Bericht van Dros Co. 8 jonge Hippen met hok H.H. Veehouders! Uilslag van gehouden Verkoopingen. Kinderoperette. Markt beri chten Predikbeurten LachenLachenLachen Advertentiën ADVERTENTIËN. een dienstbode. Een Linnenkast, Tafels, 6 Stoelen, Handnaaimachine en Klok. Noord. Holl. Haver, C. Jt. JCeijser 4 Co. 372 Schapen (vette) f 18,— a f 29. 102 Schapen (weide) f 17 a 1 28; De opvoering van De Woudkoningin begint hedenavond om 8 uur. Beleefd wordt verzocht Toegangs kaarten voor de operette te halen aan den Boekh. Parkstraat, ter voorkoming van oponthoud in de zaal, Gevraagd aan den Burg MAÏS. HAVER. BOONEN en GERST. Te koop aangeboden Volgende week wachtende De Rinder-Operette. Wij hadden het voorrecht gisteravond de slotrepetitie, of wil men de vóór opvoering, van de Kinderoperette „de Woudkoningin bij te wonen. Met genoegen maakten wij kennis met het allerliefst stnkje kinderleven, dat als 't ware zich voor ons oog ontrolde. De Operettedoch neen, we zullen er niets van vertellen. Na de opvoering werd in een liet zangversje door de oudste leerlingen ge zongen, namens allen aan den Directeur een sierlijk muziekkastje, als erkente lijkheid en dank aangeboden. De Directeur, getroffen door dit bewijs van vriendschap zijner leerlingen, sprak hen daarvoor een woord van dank toe, doch meer nog bracht hij hen dank voor hunne toewijding bij het instudeeren der Operette waardoor het mogelijk werd dezelve te kunnen opvoeren; zulks was hem de grootste belooning. Onze vroegere plaatsgenoote, Mej. B. M. Frederiks, deed heden met goed gevolg examen voor de Nuttige Hand werken te 's Gravenhage. Bloembollencultuur. De vergadering op Vrijdag half acht in het café „den Burg" gehouden, waar de heer W. G. Droog Secretaris van Hollandsch Bloembollenkweekers Genootschap als spre ker optrad was uitstekend bezocht, wat den heer H. Visser Hoofd der School te Zuid- Eierland die de vergadering opende, aan leiding gaf te zeggen, dat de opkomst zijn verwachting overtrof. De heer Droog het woord bekomende, deelde mee op uitnoodiging van den heer Visser hier op te treden en deelde aan de hand van een door het Genootschap uitgege ven feestnummer mee hoe de groote toename der concurrentie van de exporteurs, die allerlei voorrechten aan den buitenlandschen handel toestonden en onder meer een sterke achteruitgang der prijzen tengevolge hadden aanleiding was geweest tot de oprichting van het H. B. G. In een duidelijk en zakelijk betoog werd door spr. het nut der vereeniging bepleit. Het H. B. G. de organisatie der kweekers dat in tegenstelling der exporteurs, enkel het belang der kweekers beoogt, zooals uit voorlezing van de eerste artikels der sta tuten duidelijk bleek, heeft in de jaren van zijn bestaan volgens opsomming des spre kers reeds veel gedaandoor uitgave van het kweekersblad, prijslijsten van het vorig jaar, prijsramingen tegen binnenkomst der oogst en verslagen der oogst, alle zaken die den kweeker in staat stellen op de hoogte te zijn van vermoedelijk te maken prijzen, hetgeen voorheen niet binnen hun bereik was. Tevens stelt het genootschap zich be schikbaar voor het geven van handelsinfor matie, treedt het op voor het innen van kwade posten, waarmee men meestal succes heeft, omdat de koopers vreezen geplaatst te worden op het schuldregister van het genootschap en als zoodanig heeft het sedert de oprichting reeds 265 vorderingen ten bedrage van f 28000.— geïnd. Nog houdt het Genootschap een lijst na van personen die financieel niet als soliede staan aangeschreven, uit welke lijst het zijne leden inlicht, zoodat zij voor schade door wanbetaling meestal gevrijwaard zijn, hetgeen vooral voor plaatsen ver van het centrum gelegen van groot belang is. De leden van het genootschap kunnen door zijn tusschenkomst kosteloos beschik ken over rechtskundige adviezen van de consulenten te Hoom, Haarlem of Leiden, welke zoowel schriftelijk als mondeling verstrekt worden. Verder deelde spreker mee, dat door tusschenkomst van H.B.G. de onkosten op openbare veiling van 17% °P 10% z1Jn gebracht en al is spr. persoonlijk geen tegen stander van het ontwikkeld credietwezen toch is door tusschenkomst van het H.B.G die de oprichting van Raffeisenbanken be vorderde, voorkomen dat de kweekers bij de exporteurs van 71/2% tot 9% 'sjaars voor hunne gelden moesten betalen. Niet alleen financieel, ook op het gebied van vakkennis zegt spr. doen wjj veel voor de kweekers, door aanleg van proefvelden, bestrijding van dwalingen, door studie van bemesting, waardoor wjj weten dat phos- phaat bevorderlijk is voor gunstige bloei van hyacinthen, proefnemingen op klei en zand zooals thans te Enkhuizen, proeven voor de grootst mogelijke bruikbaarheid van het product, wat een voornaam middel is in den strijd tegen de bloeiende heesters als Seringen enz., opdat de bolbloemen niet van de wereldmarkt worden verdrongen. Hierop gaf spreker gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan door velen werd gebruik gemaakt en waarbjj bleek dat de contributie f 2,50 per jaar bedraagt, dat het lidmaatschap uitsluitend voor kweekers mogelijk is, dat de vereeniging 34 afdeelingen telt en 1450 leden, dat min stens 10 leden noodig zijn voor oprichting van een afdeeling, dat reeds enkele Texelaars lid zijn, dat alle reiskosten der afgevaar digden worden vergoed uit de hoofdkas, enz. Van de gelegenheid tot opgave als lid daarna opengesteld, werd door 25 personen ■i h—i Ui ninnjii, nn i non rmtiiWMimUiaiAL werd gevormd, bestaande uit de heeren K Kalis Pz G. J. O. D. Dikkers, Jb. Kikkert Nz., W. F. Schumaker en H. Hin. Nadat door den heer Droog ten slotte nog ter lezing waren aanbevolen een twee tal boekwerkjes, waardoor men zijn kennis zou kunnen verrijken, zijnde de beide volgendeDe Tulpenteelt door J. Braun prijs 35 ct. en „Narcis" door J. Wüstenhaff en R. Beerhorst prijs f2.80, werd de ver gadering door den voorz. gesloten met een woord van dank aan spr. en hoorders en een woord van hulde aan den heer D. Ver hoeven te Ongeren, door wiens speciale bemoeiingen deze vergadering was belegd. Oudeschild21 Febr. Een klein wrakstukje, van geringe waarde, zijnde een afgebroken gedeeite van een scheepsdek, werd hier heden door een blazerschuit aangebracht, die het drijvende had gevonden. Werd eenige tegenspoed ondervon den door de rederijkerskamer T.a.v.e.n u., om toestemming te bekomen tot het opvoeren van Heyeman's tooneelwerk „Op Hoop van Zegen," thans is de vergunning daartoe verkregen, doch slechts voor ééne opvoering. Wat 'n teleurstelling. Ten stadhuize te Montfoort vervoegde zich Zaterdagmiddag een jong p; artje, dat gaarne door de banden des huwelijks verbonden wilde worden. Edoch, ambte naren van den Burgerlijken Stand waren momenteel niet voorradig. Twee lagen op bed met, nr. 3 was op reis zonder influenza. Per saldo uitstel van de trouwplechtigheid tot influenza benade ring der ambtenaren van den Burger lijken Stand gedoogt. Afschuwelijk. Een eigenaar van een paar te Alkmaar aldus de Alkm. Crt. dat den geheelen dag gewerkt had, verbaasde er zich over, toen hij 's avonds in den stal nog even kwam kijken, dat het dier noch gegeten noch gedronken bad en dat het zoo suf voor de ruif stond. Hij zond een briefje naar den man, die het paard gebruikt had. Die man was niet thuis, maar den volgenden ochtend vroeg reeds stond bij voor de deur van den eigenaar en ver telde het volgende: Het paard was op de thuisreis koppig geweest. Nadat hij allerlei middelen had toegepast om het in beweging te krijgen, greep hij het bij de tong. Het paard steigerde en de man hield de tong van het beest in de hand. Men kan zich zijn schrik voorstellen. Wat te doen? Het paard bloedde niet aan het dier zou men het dus niet dadelijk merken, dat het zijn tong miste. De tong werd begraven en daarna werd het paard, thans zeer gedwee, op stal gebracht. Maar de man had 's nachts niet kunnen slapen en daarom was hij zoo vroeg naar den eigenaar gegaan om dien het gebeurde te vertellen. Natuurlijk moest het paard onmiddellijk worden afgemaakt. Een meevallertje. Bij het verdeelen van een erfenis wer den te Varsseveld bij het opbreken en weghalen van den inboedel op verschil lende plaatsen nog eenige sommen gelds gevonden, o.a. in de pomp, onder het ledikant en in den kelder, met elkaar nog een bedrag van eenige honderden guldens vormende. Leiden, 21 Febr. Ter markt werden heden aangevoerd 5 Stieren f 139,— a f 217, 214 Kalf- en Melkkoeien f 127 a 1 312; 165 Varokoeien 1 116 a f 354; 185 Vette Ossen en Koeien f 172 a f 307 27 Kalveren (vette) f 48 a i 98; 101 Kalveren (magere) 15a i 10, Graskalveren faf 488 -Lagere varkens f 21 - - af 43, 84 Biggen f 5,50 k f 9,00; Schagen, 20 Febr. Aangevoerd: 10 Paarden f 80,a f 200,—; Veulens f 0,a f 0, 5 Stieren f 139 a 217, 214 Kalfkoeien f 127,a f 312 185 Vette Koeien 1 172 a f 307; 10 Geldekoeien f 130 a f 155 70 Nuchtere Kalveren f 9 a f 21, 780 Overhouders f 17,00 a 1 26,00, Schapen (vette) 1 at .00; 65 Vette Varkens 44 a 49 cent per Kg. 20 Varkens f 9,— a 1 12, 90 Biggen f 7,— a f 12, Boter f 1,50 a f 1,60 per K.G. Kipeieren I 3,00 a I 3,25 per 100; V.PrN T IEREN VEILING. VI Febr, 1908 I 2.50 tot I 4,15 per 100 stuks Zondag 16 Febroari 1908. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Kijne. Nam. halt 3 ds. Kijne. (H. Doop) Waal. Nam. halt drie ds. Smits. Oudeschild. Voorm. 10 uur ds Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Visser, (Bediening H. A.) Oosterend. Voorm 10 uur ds. Kramer. Coclcsdorp. Nam. halt drie ds. Visser. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. halftien ds. Rooseboom Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Burg 's Avonds half 7 ds. Kuperus. Den Hoorn. Vm. 10 uur ds.Schorpenhuysen Woensdag 26 Februari. Hervormde Gemeente. Burg. 's avonds 7 uur, Ds. Visser. Lezing: Hospitaal-kerkschip de Hoop. WAARSCHUWING. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter openbare kennis, dat bij de op 18 Februari jl. gehouden schietoefe ningen op den Zuidwal twee gevulde granaten niet zijn gesprongen, en waarschuwt de ingezetenen, dat zij bij het vinden van een granaat op den Zuidwal of in de nabijheid daarvan deze niet moeten aanraken, aangezien zulks gevaar ople vert, doch van de ligplaats zoo spoedig mogelijk moeten kennis geven aan de Directie der Marine te Helder of aan hem Burgemeester. Texel, den 20 Februari 1908. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten raadhuize 1 potlood en twee handschoenen, ge vonden te den Burg; 1 broekkap, ge vonden op den weg naar Oosterend. Woensdag 19 Februari in de Oranjeboom. Notaris G. J. O. D. DIKKERS. Een perceel Bosch de Ielmert, 26 aren. Opgehouden voor f 300,— Idem, de Vollemolen, 21,10 aren Kooper Goucke Backer voor f225. Idem, de Lagehalle, 17,20 aren. Kooper Joh. Rijk Jbz. voor f 130. in het café van den heer R. J. DAALDER te de Koog op Zondag 23 Februari 's avonds 7% uur. Entrée 25 cent. BAL ÏSLA. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. van 15 Febr. tot 21 Febr. '08. GEBOREN: Aaltje, dv. Pieter Huizinga en Dieuwertje Schaap (den Burg) ONDERTROUWD: GETROUWD: Geene. OVERLEDEN: voor VIEIt achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Courant in eens opge geven, worden slechts driemaal in rekening gebracht. De ondergeteekende geelt bij deze kennis, dat, naar aanleid ng van een besluit van het daartoe bevoegd gezag, door hem zijn overgenomen en thans onder zijne berusting zijn de minuten en registers vao wijlen de Notarissen J. R. G. CONINCK WESTENBERG en C, H. DE BOER in leven gevestigd te Texel. G. DIKKERS, Notaris. Bij akte op don 22 Januari 1908 voor den ondergeteekende verle den, is opgericht eene naamlooze vennoot schap „Texels Eigen Stoombootonderne ming" gevestigd te Texel, waarvan op het ontwerp de Koninklijke bewilliging was verleend bij besluit van 17 December 1907 do. 14. In de Nederlandsche Staatscourant van 18 Februari 1908 no. 41, is bedoelde akte met de Koninklijke bewilliging, in haar geheel geplaatst. G. DIKKERS, Notaris. Algemeene Vergadering der afdeeling Texel op Vrijdag 28 Februari a.s.,'s avonds 7 uren in het Hotel „de Oranjeboom" a.d. Burg. Agenda: a. Notulen. b. Verslag van den afgevaardigde ter al- gem, vergadering van het Hoofdbestuur c. Jaarverslag over 1907. d. Rekening en verantwoording over 1907. e. Verkiezing van een bestuurslid voor den Burg. f. Rondvraag en sluiting. Adr. Wagemaker, Voorzitter. L. J. Kikkert, Secretaris. Het Molenbestuur van den polder »Het Noorden" te Texel, brengt ter kennisse van de Ingelanden, dat de voor- loopig goedgekeurde rekeniDg der molen over het jaar 1907, ingevolge art. 110 van het Algemeen bestuursreglement ter inzage is nedergelegd ten huize van P. K. Bremer te Oosterend op Texel, vanaf 19 Februari tot 4 Maart 1908. Namens het Molenbestuur voornoemd, A. A. EELMAN, Molenmeester. P. K. BREMER, Secr. Penningm. Aanbevelend, W. C. BOELSUHS, Fotograaf. Aanbevelend, THEO LANGEVELD. Geen wasch. Adres: Bar. dezer C.iurant. Heden en Maandag in lossing prachtige ronde mais per schipper Slotje af5,90 per 75 kg netto. Dagelijks wachtende per schipper Bol huis eene lading prima blanke Groninger dikke haver, 50 kg netto 1 4,30. Dagelijks wachtende per „Koophandel" eene lading puike blanke duivenboonen 80 kg netto f 7,80 en blanke Russische gerst 60 kg netto f 5,20. Hen wordt beleefd verzocht zoo moge- gelijk eigen zakken ter vulling mede te brengen. TE KOOP L. VERMEULEN. Weverstraat, J. LEEN, Burg. Wachtende groote partij prachtige zware wegende 110 lot 114 lï per H.L. per 50 K.G. netto f 4.30, Blanke Noord Holl, Paardeboonen per 80 K.G. netto f 7,65 Laplata Mais per 75 KG. netto f 5,90 Eene lading Superfosfaat 14%. Chilisalpeter 15%. Zwavelzure Ammoniak 20%. Patent Kali 27%. Vraag corcurento prijzen en monsters. GEWONE CONDITIES.

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 2