N°9 2132. Donderdag 27 Februari 1908, 21ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van week tof week öif blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADV 15 Febr. 22 Febr. De voorbije week was er eene waarin de „liefhebbers" zich ruimschoots konden verdiepen, verlustigen of verliezen al naar den aard hunner stemming in politieke overpeinzingen en beschouwingen van ver schillenden aard. 1-Iet nieuwe Kabinet bood aan onze Vaderlandsche pers een aardig journalistisch kluifje en de verschil lende bladen voor zoover ze zich tooien met do kleuren van do eene of andere politieke richting, hebben dan ook niet nage laten, wellicht mede door gebrek aan belangrijke onderwerpen, zich de laatste gebeurtenissen in ons staatkundig leven bezig te houden. En ook waar sommige onzer volksvertegenwoordigers geroepen waren voor hun kiezers op te treden, heeft hier en daar het nieuwe Kabinet en de nieuwe politieke toestand het onderwerp van redevoering en debat uitgemaakt. Dat nu we bedoelen de belangstelling in het nieuwe bewind is op zichzelf evenwel geen ongewoon verschijnsel; ieder feit van eenige beteekenis voor ons staatkundig leven heeft doorgaans niet over te weinig belangstelling te klagen. Maar toch geven niet alle belangrijke gebeurtenissen in den regel zooveel stof tot bespreking als thans met de komst van het Kabinet-Heemskerk het geval is. Waarschijnlijk is dit toe te schrijven aan het feit, dat algemeen verwacht was dat er een kabinet zou komen enkel van de coalitie vrienden en dat dit niet gebeurde. Door de opname van althans twee vrijzin nigen - do heeren Sabron en Wentholt (de heer Van Swinderen is reeds ingedeeld bij de chr. historischen) is er niet gekomen wat men een anthitese kabinet noemt en zoo zijn de politieke organen aan het pole- miseeren geraakt over de vraag of we nu werkelijk wel van een rechts kabinet mogen spreken of niet. De bladen der rechterzijde beantwoorden de vraag in bevestigenden zin en „Standaard" kwam zelfs in de afge- loopen week verklaren, dat door het nieuwe Kabinet principieel werk zal worden gele verd, maar de bladen der linkerzijde geven dat niet zoo grif toe. Intusschen de vraag is niet momentelijk te beantwoorden, daar voor dient allereerst de verklaring van minister Heemskerk afgewacht te worden en dat niet alleen, maar ook de daden en de voornemens van het nieuwe bewind. We moeten dus maar geduld hebben, 't zal mettertijd wel blijken wie gelijk heeft. Datzelfde geldt eveneens van de vraag wat de toekomst op wetgevend gebied zal brengen, een vraag die ook in de laatste dagen van verschillende zijden is gedaan. Er is nog een andere vraag die in den laat3ten tijd van verschillenden kant ge hoord werd, n.l. of we binnenkort Dr. Kuyper weder 's Lands vergaderzaal zullen zien binnentreden. Men acht het niet onwaar schijnlijk dat hem daarvoor de gelegenheid in het district Sliedrecht zal worden geboden het district dat door de bonoeming van don heer Heemskerk tot minister openge vallen is. Dr. Kuyper zelf moet weinig trek aan een Kamerzetel hebben, maar toch zal hij wel niet weigeren als de- kiezors het van hem vragen' Maar ook voor Slie drecht het district dat hein reeds vroeger naar de Kamer zond, zal wel zijn eisch zijn, dat hij door alle coalitio partijen gesteund moet wordon. De geschiedenis mot Schiedam on Sneek ligt nog versch in het geheugen on het is niet aan to RTENTIËN worden aangenomen bij nemen, dat de oud-minister het standpunt van toen zal verlaten. Hoewel het nog niet vaststaat dat men ernstig in het district Sliedrecht aan een candidatuur-Kuyper denkt, is dit toch geenszins onmogelijk. Is dit het geval en verschillende bladen spraken die veronderstelling uit dan zal samenwerking van de anti-revolutionairen, katholieken en chr. historischen zaak zijn. De Katholieken zullen waarschijnlijk daar voor wel te vinden zijn, maar wat zullen de partijgenooten van Lohman doen? Dat is wel de vraag. In Sneek en Schiedam hebben ze roet in 't eten geworpen en zullen de Sliedrechters hetzelfde doen? Mogelijk is het dat het niet gebeurd en er volkomen samenwerking wordt verkregen maar zeker is het iu geen .geval. Vooral als men in aanmerking neemt dat de leider der chr. historischen niet meegewerkt heeft om minister van Rappard een beentje te lichten en de chr. historischen niemand hunner voormannen in het Kabinet hebben zien opnemen, 't zij dat deze geweigerd hebben of niet aangezocht zijn. Zoo bly'ven er verschillende vragen waarop alleen de toekomst het antwoord zal kunnen geven. Dat intusschen in de pers de huidige politieke toestand druk wordt besproken is alleszins begrijpelijk, —o—o—o— Er zitten weer donderkoppen aan het Oostelijk deel van Europa's staatkundigen hemel. Gelukkig mogen we elkaar evenwel geruststellen met de verzekering dat er voorshands nog geen ernstig gevaar dreigt en de lucht langzaam aan weer helder wordt. In het begin der vorige week scheen het er echter meer donker uit te zien want er word niets minder voorspeld dan een oorlog tusschen het Czarenrijk en Oosten rijk—Hongarije, en zelfs liepen er reeds geruchten die evenwel ongegrond bleken te zijn dat de diplomatieke betrekkingen tusschen beide rijken verbroken waren. Zooals te begrijpen is, werd er heel wat stof over dit conflict opgejaagd. Tot goed begrip onzer lezers geven we hier omtrent deze kwestie eenige nadere bijzonderheden, 'n Dertigtal jaren geleden, toen ouder gewoonte Turkije zijn zaakjes niet al te best voor elkaar had achten zijn goede buren het noodig tusschenbeide te treden, waarvan o. a. het gevolg was dat een paar Turksche provinciën, Bosnië en Herzegowina onder Oostenrijkschen invloed kwamen te staan, wat zooveel beteekent als dat het Oostenrijksch gebied met een paar landstreken vergroot werd. Oostenrijk zond er wat soldaten heen en de bevolking die trachtte de vreemde overheersching af te schudden werd met de scherpte des zwaards tot rede gebracht en leerde zich al spoedig in de omstandigheden schikken. Echter, er was ook nog een ander district, waaromtrent een afzonderlijke bepaling was gemaakt. Dit was het district Novibazar, waaromtrent de Oostenrijk Hongaarsche regeering geen verplichtingen op zich wilde nemen en daarom onder beheer der Otto- maansche regeering bleef. Evenwel behield Oostenrijk—Hongarije zich het recht voor in het belang van zijn veiligheid in overleg met Turkeije er garnizoenen te leggen en militaire en handelswegen aan te leggen. Dit werd door het tractaat van Berlijn, na den Ru8s. Turkschen oorlog goedgekeurd. Tot nu toe had Oostenrijk het te druk om daaromtrent met Turkeije te onder handelen, maar nu achtte de regeering daarvoor het tijdstip gekomen. En zoo werd het dezer dagen bekend dat dwars door genoemd district een spoorweg zou worden aangelegd. Die spoorweg zou een handels weg van botcekenis zijn voor Oostenrijk, een verbinding van zijn eigen spoorwegnet met dat van Turkeije, met de Zwarte Zee en mogelijk met de Indische zeeën. Met ingenomenheid werd in Oostenrij k het plan begroet, want door den nieuwen spoorweg zou de invloed van dat land in het Oosten zeer vergroot worden. Maar Rusland was daarmee alles behalve content. Hot zag daarin een gevaar voor zijn eigen invloed en de Russische bladen gingen al spoedig met kracht ageeren tegen hot nieuwe plan. En natuurlijk ook Ruslauds boezemvriend Frankrijk, waut die zag in dat plan de hand van Duitsehland, die de bondgenoot is van Oostenrijk en wions invloed in Turkeije Uitgevers LANGEVELD DE R al meer dan groot genoeg wordt geacht. De Russische en Fransche bladen gingen dan ook braaf te keer en joegen westelijk Europa den schrik van een mogelijken oorlog op 't lijf. Gelukkig zal het zoo'n vaart niet loopen. Want de Russische regeering houdt zich doodkalm en langzamerhand komt men tot het inzicht dat Oostenrijk eigenlijk niets anders doet, dan waartoe de acte van Berlijn het recht geeft. De bladen der door bondgenootschap vereenigde landen Rus land en Frankrijk beginnen dan ook al te kalmeeren en 't laat zich aanzien dat de heele kwestie niets anders is geweest dan een storm in een glas water. —o—o—o— In het noordoosten van Engeland is deze week een ernstige staking uitgebroken in het machinevak. De eigenaars der ver schillende scheepswerven hadden onlangs besloten tot verlaging der loonen van de scheepstimmerlieden, wat door deze met een staking werd beantwoord. Dit gaf de patroons aanleiding met een algemeene uitsluiting te dreigen wanneer de strike niet voor 15 Februarie zou zijn geëindigd. Het gevolg hiervan was dat de algemeene werkstaking werd afgekondigd, die ongeveer 70000 machinewerkers omvat. Wie de strijd zal winnen is nog moeielijk te zeggen, de patroons zitten schaars in het werk, zoodat ze wel eenigen tijd het werkvolk kunnen missen, terwijl de weerstandskassen der stakers flink gevuld zijn, men zegt met niet minder dan 810,000 pond, zoodat zij het ook wel eenigen tijd kunnen uithouden, —o—o—o— Ten slotte maken we volledigheidshalve nog even melding van de ter dood veroor deeling van generaal Stössel. De andere beklaagden kwamen er beter af. Wel werd de „held" van Port Arthur ter dood veroordeeld „zonder verlies van eer" maar dat maakt de zaak al weinig beter. Waar schijnlijk is die toevoeging te danken aan Stössel's persoonlijke moed, die inderdaad meer dan eens gebleken moet zijn, maar het feit zijner veroordeeling doet al zijn vroegere luister in het niet verdwijnen. Wel iswaar zal de Czaar het doodvonnis niet laten voltrekken maar de straf op verzoek van den krijgsraad in 10 jaar vestingstraf ver anderen, doch of den generaal den dood niet vorkiezelijker lijkt onder deze omstan digheden, dan het leven is nog zeer de vraag. Zijn ster is voorgoed ondergegaan. TEXEL, 26 FEBRUARI 1908. Uitvoering Ivinderzungscliool. De vrucht van maandenlange studie, door de leerlingen van de Kinder-zang- school te den Burg, werd Zaterdagavond in Hotel Texel voor het voetlicht ge bracht, door de opvoering van de Kinder operette „De Woudkoningin." Ondanks het zeer ongunstige weder waren toch velen opgegaan en was het bezoek goed te noemen. De Directeur, die met een welkom aan allen de bijeenkomst opende, gaf dan ook zijn tevredenheid over het bezoek te kennen. In zijn openingswoord gaf de spr. verder eene verklaring van de muzikale waarde van deze Operette, waarvan niet minder dan de heer Rich. Hol, getuigde, dat van de door den auteur (wijlen den heer M. Schuijl) geschreven Operette's, „De Woudkoningin" zeker de meest volmaakte is. De Directeur plaatste zich daarop aan het klavier, en onder het spelen van de Ouverture welke aan de Operette vooraf gaat, werd langzaam het gordijn opge trokken en vertoonde zich aan de toe schouwers een groep kinderen iu 't rond geschaard, op den grond zittend of liggend, die, zooals de Operette aangeeft, een vacantiedag in het bosch doorbrengen. 'tWas een allerliefste groep, 't pakte, en toen daar van het tooneel zoo prettig en vroolijk de heldere reine zangstemmen klonken; „Yacantie, vacantie, o zalige O IJ, ParkstraatBurg op Texel. tijd," toen zou wel van de verstokste „nurks" het harte ontdooit zijn, hoeveel te meer moest het dus hen treffen die uit liefdegevoel voor kinderen dezen avond waren opgekomen. Pakte alreeds de eerste aanblik bij het opgaan van het gordijn, die blijde kinderschaar, zoo zuiver, vroolijk en vrij hun Yacantielied zingende, palmde als 't ware bij overrompeling ieder der aan wezigen in en bracht hen onder de bekoring van het oogenblik. En zoo ging het verder toen de kinde ren hun spelletje van „Woudkoningin" speelden, toen de kunstenaarstroep ten tooneele verscheen, toen Selma, het ge roofde kind hare vrijheid terug bekwam en met een „Vaarwel" van de kinderen afscheid nam, dat door die allen zoo lief en met gevoel werd beantwoord. Daarmede eindigde het eerste bedrijf, en de bijval, het applaus van het publiek, dat met ingehouden adem het spel had gevolgd, uitte zich toen op eene wijze zoo overweldigend, als maar weinig voorkomt. Zelfs nadat weer „gehaald" was, kwam nog aan het applaus geen einde, hetgeen ten gevolge had dat de laatste acte werd herhaald, voor welke vriendelijkheid het publiek door welge meend applaus dank bracht. Het tweede bedrijf had niet minder succes: de oplossing welke hierin voor kwam was het wedervinden door den Kluizenaar van een hem vroeger ont roofde dochter (Selma), tot welk weder vinden het spelletje „Woudkoningin" aanleiding had gegeven. Ook nu weder volgde een daverend apjrlaus dat welverdiend was en dat door de kinderschaar beantwoord werd met een allerliefst „vaarwel" tot het publiek. De Directeur betuigde hierna voor hem zeiven en ook namens de leerlingen „dank" voor de stilte gedurende de op voering en de groote aandacht waarmede het spel was gevolgd. Het oordeel van het publiek? Er was maar één roep over hetgeen ten tooneele was gebracht: „mooi," „lief," „heerlijk," „keurig," „prachtig" en meer dergelijke uitingen, vertolkten de indruk welke deze opvoering op allen had ge maakt En naar waarheid: vele mooie pakkende tooneeltjes deden zich voor. Aan de zangschool bezorgde deze uit voering een goeden naam, aan de leer lingen veel succes, voor den Directeur was het een triumf. Want men achtte het niet gering om een groep kinderen zoo te onderwijzen om met slechts een enkele hoofdbeweging en op de muziek der piano af, door de leerlingen eene Operette als „De Woud koningin" te doen opvoeren; daarvoor is bij den onderwijzer noodig veel lust en liefde voor zijn taak, bij de leerlingen ijverige studie en willen. Men zag daar kinderen vrij spelende, weer anderen die de moeielijke taak hadden eene rol te vervullen zoozeer verschillend met hunnen leeftijd of aan leg en zoo al meer. Toch deden zij zulks met groote toewijding en wij mogen er aan toevoegen met succes. Het was een zeldzaam mooie avond welke ons door de Kinderzangschool was bereid; wij brengen daarvoor Directeur en leerlingen hulde en dank. Opzichtens den avond van Zaterdag zeggen wij gaarne van Alphen na„die perzik smaakt naar meer!'' Eene herhaling van deze opvoering, tegen verminderden entreeprijs en met toelating van personen van jongesen leeftijd, zou ongetwijfeld veler sympathie verwerven. Wij brengen 't onder de aandacht. URANT. Abonnementsprijs per 3 maanden- Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 1