N° 2134. Donderdag 5 Maart 1908 21ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van week tot week. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LAN GEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel. Kostelooze Vaccinatie. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel maken bekend, dat de gelegenheid zal zijn opengesteld tot kos telooze inenting en herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe aanmelden: te De Koog, in de O. L. School, op Donderdag 5 Maart, namiddags 2'/2 uur; te Oosterend, ten huize van IJ. Koppen, op Zaterdag 7 Maart, namiddags 4 uur; Texel, den 26 Februari 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, RUIBING W. F. HIDDINGH. RAADSVERGADERING. De Burgemeester der Gemeente Texel Gelet op art. 41 der Gemeentewet Brengt naar aanleiding daarvan, ter keenis van de ingezetenen, dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Zaterdag den 7 Maart 1908, des voormiddags te lOVa ure in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Ge meente. Texel, den 3 Maart 1908. De Burgemeester van Texel, W. F. HIDDIJSGH. Te behandelen onderwerpen 21 Febr. 38 Febr. Dc laatste week van Februari is bjjna ten einde op het oogenblik dat we dit schrijven en als ons overzicht onder de oogen der lezers komt, zal Lentemaand reeds haar intocht hebben gedaan. Lentemaand I Er is een blijde klank in dat woord het wekt de vreugdgedachten het is een schoone profetie van bljjde dingen. Wel staan nog de boomon als in droef gepeins verzonken, druilerig in de somber heid van de triesterige regenvlagen, maar het zoekend oog speurt hier en daar toch reeds hoe aan de teere twijgen de eerste bladerknopjes zwellen. Wel trekken dag aan dag nog over onze lage landen grauwe wolkgevaarten, maar .tusschen deze door zien wo heel hoog de reine lucht, zich tooiond reeds met't zachte teere Lenteblauw en lacht somwjjlen de zon ons tegen en in haar lach is Lente- weelde en Lentegoud. Wel dwingt 't veelstemmig voglenkoor ons oor nog niet tot luisteren, maar van de dorre zode stijgt alweer de leeuwerik op. en in zijn lied is reeds de Lentejubel. „De Lente komt van ver, ik voel haar komen Het is een blijde weten. De laatste week van Sprokkelmaand.— Niet enkel de gedachte aan al het schoone dat te komen staat, vermocht ze te wekken, Ook heeft ze ons opnieuw bepaald bij ern stige droevig-ernstige dingen, al liggen ze dan ook achter ons in den nevel van 't voorbije. Die laatste week, ze bracht in onze herinnering terug, hoe we juist een jaar geleden met diepe deernis elkander deden het verhaal van 't woeste spel van wind en golven. De laatste week van Februari 1907 de Berlin-week. En we hebben weer herdacht, met hui vering herdacht, wat nu een jaar geleên de Sprokkelmaand in rouw en tranen schei den deed. Een jaar geleden. Ons vaderland was als verslagen onder den ontzettenden indruk van de ramp, die zoo menigeen het leven kostte en die zelfs ver buiten onze land palen, in zoo menig hart bloedende wonden sloeg. Maar had niet de laatste week van Sprokkelmaand 190S, de week die thans tot het verleden behoort bijna een nog wreeder, een nog droeviger gebeurtenis gebracht? Weinig had het gescheeld of Februari was ondergegaan in nationalen rouw. Het ernstig ongeval, dat onze Vorstin en Haar gemaal Dinsdag overkwam en hoe ais door een wonder onze beminnelijke Koningin gespaard is gebleven we hebben er allen van gehoord en gelezen. We zullen hier niet de bijzonderheden geven van het ongeluk, dat de Koninklijke familie overkwam. We gelooven dat ze onzen lezers bekend zjjn. Ook zullen we ons niet wagen aan bespiegelingen over de mogeljjke gevolgen voor ons land en volk als eens het ergste was gebeurd. We willen alleen dankbaar zijn, dankbaar omdat ons land voor een zoo groote, nationale ramp bewaard is gebleven. Eu we willen onze dankbaarheid mengen met lof. Lof voor den moed, de koelbloe digheid, de tegenwoordigheid van geest, die onzen Prins ook nu weer in de ure des gevaars heeft doen blijken. Heeft hij reeds in de droeve Februaridagen van een vorig jaar het hart van ons volk tot zich getrokken in de voorbije week heeft hij het Vaderland opnieuw nog meer aan zich verknocht. En wij, die hem wellicht te lang nog als een „vreemde" hebben beschouwd, we hebben gevoeld dat hij recht heeft onze Prins te zijn, dat hij reeds geheel één is met het volk dat hoe klein in aantal, hoe onaanzienlijk ook, zoovele helden heeft voortgebracht. —o—o—o— Politiek nieuws was er weinig in de afgeloopen week. De nieuwe ministers zijn druk aan den arbeid en ze schijnen zich goed te willen voorbereiden, voor en aleer ze in de parlementaire arena verschijnen. De Tweede Kamer is althans pas tegen Dinsdag over een week, 10 Maart a.s. bijeen geroepen. Nu dat de nieuwe bewindsman nen zich eerst eens goed in de zaken van hun departementen gaan inwerken, is te prjjzen. Als er later met vrucht gearbeid zal worden dan dient men het Kabinet, dat ook weldra de begrootingen voor 1909 op te maken zal bobben, den eersten tijd de noodige kalmte te gunnen om zich voldoendo op de hoogte te stellen, —o—o—o— Van het overige binneniandsch nieuws, dat er in de afgeloopen week alzoo gemeld werd, heeft ongetwijfeld dat omtrent de plannen van onzen Nederlandschen dichter- prozaïst-economist Frederik van Eeden de aandacht van menigeen getrokken. Van Eeden heeft den vaderlandschen grond voor eenigen tjd vaarwel gezegd en is de Oceaan overgestoken om in de nieuwe wereld, het land van den dollar, zijn eco nomisch geluk te beproeven. Voor zijn vertrek heeft hij in de „Pionier" een af scheidswoord gericht tot de leden van „Gemeenschappelijk Grondbezit" en daarbij tevens uiteengezet wat hij in Amerika denkt te doen. Hij wil daar trachten te doen wat hem in Holland niet mogelijk was, n.l. den stoot te geven aan een nieuwe beweging van economisch socialisme, die het verder zal brengen dan „G. G. B." Nu, van Eeden heeft ten onzent niet veel plezier van zijn ijveren beleefd. Zijn tijd, zijn krachten en zoowat zjjn geheel ver mogen heeft hij aan zijn hervormingsplannen gegeven, maar het heeft niets uitgewerkt. Politiek-socialisme is volgens van Eeden een onding en alleen in het economisch socialisme ziet hij heil. Zijn plan is een groot internationaal commerciaal lichaam te stichten, dat de productie middelen tot zich trekt en het zich ophoopend kapitaal in gemeenschappelijk bezit houdt. Voor dat plan zal hij nu medewerking zoeken in het land over de Oceaan. Zijn ideeën zal hij daar trachten ingang te doen vinden en een ruim gebruik maken van de nuttige en dure ondervinding in Holland opgedaan. In Amerika zal hij trachten te vinden een „vrij en ruim arbeidsveld, waar geen ingeroeste vooroordeelen en kleingeestig heden geen eenmaal diep ingevreten dwaal begrippen de beweging versmoren en ver lammen." En verder zegt van Eeden: „In een landje, waar een groepje u op de gemeen ste manier belastert omdat men zijn dogma's niet deelt, en waar een ander groepje de stuipen op 't lijf krijgt, als men van strenge tucht spreekt, en de rest u wezenloos begrinnikt als men van een poging tot beter maatschappelijke organisatie rept, daar is niet veel uit te richten." Zeer vereerend is dat getuigenis voor hen, waaronder van Eeden zijn idealen heeft trachten ingang te doen vinden, zeker niet. Of het Amerikaansche volk evenwel rijp is voor het stelsel dat deze economist te bereiken waant, blijft nog zeer de vraag. Intusschen de „drager van het nieuwe licht" kan er geen tonnen meer bij inschieten en dat kan voor hen die 't maar zonde vinden dat al dat geld zoo voor niemendal wordt weggesmeten een geruststelling zijn. —o-o—o— Van het buitenland vroeg inzonderheid Duitschland in de voorbije week onze aan dacht. Von Bulow heeft in het Pruisische Heerenhuis een schitterende overwinning behaalt met zijn onteigeningsontwerp voor Polen. De geschiedenis van dit ontwerp zal onzen lezers bekend zijn, we hebben daarvan vroeger reeds uitvoerig melding gemaakt. Waar alle middelen om de macht der Polen te fnuiken tot nog toe hadden gefaald en deze niets onbeproefd lieten om hun eigen invloed te vergrooten en dien der Pruisen tegen te gaan, wilde von Bulow door landonteigening de Polen machteloos maken. Dat ging natuurlijk niet zonder slag of stoot. De Poolsche afgevaardigden gingen braaf te keer tegen het middeleeuwsche wetsontwerp en zelfs werd door de voor standers daarvan eenigen tijd nog gevreesd dat het er zou spannen in het Heerenhuis. Geen wonder dan ook dat de belangstelling in de zitting van het Heerenhuis bijzonder groot was. Zelfs de Kroonprins was aan wezig en de tribunes waren overvol. 't Slot was dat het ontwerp met 143 tegen 111 stemmen werd aangenomen, waarmede dus aan de Regeering is toe" gestaan 70000 H.A. ten bate van Pruisen te onteigenen. Of daardoor echter Von Bulow zijn doel heeft bereikt Geenszins naar het ons wil voorkomen. Wel ligt het voor de hand, dat de strijd door de Polen nog met meer hevigheid zal worden gevoerd. —o—o—o— Maakten we in ons vorig overzicht mel ding van het einde van de geruchtmakende gerechtzaak tegen den held van Port- Arthur, thans kan het einde gemeld worden van het niet minder opzienbarende proces tegen den Italiaanschen oud-minister Nasi. Zooals de lezer weet werd deze beschuldigd van verduistering van groote sommen ten nadeele van het rijk, door hem tijdens zijn ministerschap gepleegd. En het proces heeft inderdaad aan het licht gebracht dat deze Senator al heel roekeloos met de gelden uit 's lands kas heeft omgesprongen, al deed hij 't dan ook in navolging van zijn voorgangers. Zijn vrienden n.l. be weren, dat Nasi de zondebok is geworden van een regeeringsstelsel en met zijne ver oordeeling het vonnis is uitgesproken over tientallen ministers die vóór hem aan het bewind geweest waren. Nasi is intusschen veroordeeld geworden en daaruit blij kt dat het met zijn financieel beheer lang niet zuiver is geweest, —o—o—o— De dubbele Koningsmoord in Portugal ligt nog versch in het geheugen en reeds weer bracht de telegraaf ons het bericht van een aanslag op een gekroond hoofd. In Teheran heeft men getracht den Sjah van Perzië te dooden door middel van eenige bommen. De aanslag is mislukt, de Sjah werd niet getroffen, maar toch werd een groot aantal personen het slachtoffer van deze gewelddaad, waarschijnlijk mede door dat de soldaten van het escorte maar blindelings op het volk inschoten. Volgens de laatste berichten verwacht men in Teheran ernstige onlusten. Omtrent de beweegredenen voor dezen aanslag kunnen we nog geen bijzonderheden mededeelen, omdat ze nog niet bekend zijn. Wel was het in Perzië den laatsten tijd niet erg rustig en heerschte er tegen den in weelde badenden heerscher in het economische zwakke land sedert lang groot misnoegen. TEXEL, 4 MAART 1908. Lezing AVitte Kruis. Wij maken onze lezers attent op de aangekondigde lezing van wege „Het Witte Kruis," door Dr. Wagemaker, te houden op Vrijdagavond a. s. Het aangekondigde onderwerp„De strijd tegen de Tuberculose," is zeer zeker een onderwerp dat aller belangstelling verdient en deze lezing zal, verduidelijkt met lichtbeelden, ontegenzeggelijk van zeer groot nut kunnen wezen. Leden van de Vereeniging „het Witte Kruis" hebben vrijen toegang, evenzoo zij die zich als lid aanmelden, doch ook, en daarop willen wij wel de aandacht vestigen: vrijen toegang hebben ook de huisgenoolm. TEXELSCHE COURANT, 1. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Formatie Stembureaux. 3. Verzoek telefoonhouder te de Koog om uerhoogmg oan jaarwedde. 4. Benoeming hoofd der school te Mid- den-Eierland. 5. Voorstel tot tijdelijke uoorziening in de oacature oan hoofd der school te Midden-Eierland. 6. Voorstel tot gedeeltelijken uerbouiu uan de school te Oudeschild. 7. Vaststelling richting oan den nog on- uoltooiden weg bijlangs de gasfabriek. 8. Voorstel tot uerleening eeruol ontslag etc. aan de oroedurouui te de Cocksd. 9. Voorstel tot wijziging der uerordening regelende de onderwijzersjaarwedden. 10. Verzoeken tot afschrijuing uan hoof- delijken omslag. 11. Vaststelling kohier schoolgelden. 12. idem idem hondenbelasting. 13., idem idem hoofdelijkenomslag 14. Reclames Hoofdelijken omslag.

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 1