Buitenland. Op de voordracht voor H. d. S. te Midden-Eierland, zijn geplaatst de H.H. K. Dikstaal, te Oudkarspel. A. Lap, te Sloten. A. J. Jellema, te Helder. Gudeschild, 3 Maart. Yoor de alhier gedurende de kermis- week te houden huisvlijttentoonstelling komen reeds verschillende voorwerpen in. Yan verschillende kanten wordt toe zegging gedaan, om een of ander te zullen inzenden. Het belooft dus een mooi geheel te kunnen worden. Heden is hier met een sleepboot aangekomen de baggermachine met bakken, benoodigd bij het uitdiepen der haven. De meerdere diepte, welke ver leden jaar vóór en in de haven weid gebaggerd, is aan de scheepvaart zeer ten goede gekomen. Het werk houdt zich, ook buiten de haven, boven ver- Wachting goed. Oosterend3 Maart. Zaterdag jl. heeft men hier weder vergaderd met het doel eene Vereeniging te stichten tot onderlinge verzekering van visschers- en vrachtschepen. Men is evenwel nog tot geen resultaat ge komen. De belangen zijn zeer uiteen loopend en de werkzaamheden verschil lend, zoodat het groote moeite kost aan alle bezwaren tegemoet te komen. Daar ieder het wenschelijke er van inziet, zal men nog eenmaal trachten tot een vergelijk te komen. De WelEerw. HeerDs. H.Bax van Wieringen, die op '6 Maart te Den Burg in 't Nut zal spreken, hoopt den dag te voren op te treden voor de afd. van den Protestantenbond, alhier. Vlieland. In de Rijkspostspaarbank ten post kantore alhier werd in de maand Febr. ingelegd f 14''9.70, terugbetaald 667.78 Het laatst uitgegeven boekje was n°. 315. Buitenlandsche loten. Men schrijtt aan het „Hbl." Een firma te Bremen heeft een nieuw middel gedacht om hier te lande debiet te krijgen voor aandeelen in buiten landsche loterijen. Bij aangeteekenden briet zendt zij van uit Bremen aan gegoede lieden een cir culaire, waarin de voordeelen voor wien van de bewuste loterij wordeD uiteengezet, en voegt daarbij het lot zelf, ter waarde van 50 Mark naar het heet. Wenscht men het lot te houden, dan wordt men verzocht 50 Mark aan de firma te zenden een postwissel, geheel ingevuld, ligt hiertoe in den brief. In het tegenovergesteld geval verzoekt de afzender terugzending van bet lot in een bij de circulaire gevoegde, met een Holl. postzegel van 127» cent gefrankeerde enveloppe. Eenige onzer lezers hebben rechtsge leerd advies ingewonnen omtrent de vraag of zij verplicht zijn een hun op deze wijze ongevraagd toegezonden lot terug te zenden. Die vraag werd ontkennend beant woord en daarenboven werd door den geraadpleegden advocaat gewezen op het gevaar, dat terugzending zonder aan- teekening opleverde. Men zou namelijk het feit der terugzending niet kunnen bewijzen, terwijl de Bremer firma wel in staat zou zijn het bewijs te leveren van de inontvangstneming van den door haar verzonden aangeteekenden brief. Het blad meent goed te doen zijn lezers op dit advies te wijzeD. Wordt het door meerderen opgevolgd, dan zal de Bremer firma met het zenden van loten wel ophouden. Nu de Lotorijwet het ver- koopen of te koop aanbieden van aandeelen in buitenlandsche loterijen verbiedt en strafbaar stelt, behoort bet gewraakte bedrijf van vreemdelingen hier te lande te worden tegengegaan. Verbod van invoer. Volgens het „Vaderland" wordt uit Amsterdam gemeld dat Frankrijk de grenzen heeft gesloten voor den invoer van geslachte varkens beneden 50 KG., terwijl zwaardere varkens niet anders dan na quarantaine op de drie groote abattoirs in Frankrijk zullen worden toegelaten. Hierdoor zal bet niet meer mogelijk zijn levende varkens raar Zwit serland te zenden, omdet deze de route door Frankrijk moeten nemen. Gt-slacht kunnen zij wel naar Zwitserlrno worden gezonden. (Vad.J Dat zal den boertjes meevallen. Voor de aanstaande campagne zal door de Zevenbergsche Bondssuiker- fabrieken „Pboenix" en „Dankbaarheid" f 13,50 per lOoO KG. netto beetwortelen, franco op 't fabrieksterrein geleverd, besteed worden. 't Vorig jaar bedroeg de prijs f 11,25. Wraakneming. Donderdagavond kreeg een 49 jarige zwerver het in een dolle bui in zijn hoofd het houten politiebureautje aan den Am- sterdamschen straatweg te Utrecht in brand te steken. De man was den geheelen dag aldaar opgesloten geweest ter ontnuchtering Uit wraak hierover schijnt het plan in zijn brein te zijn opgekomen. Ontslagen zijnde en zeker nog niet geheel ontnuch terd, toog hij dadelijk aan 't werk. Eerst een paar liter petroleum gekocht en het balcon vau het gebouwtje hiermede over vloedig besprenkeld. Nu nog lucifers en de roode haan zou weldra tot op het dak staan. In een tapperij aan den overkant trachtte hij lucifers te krijgen en hij voegde er bij, dat het gordijn slechts behoefde te worden opgetrokken om dadelijk een mooi schouwspel te zien. Tengevolge van deze toespeling kreeg hij de lucifers niet, maar werd integendeel de wacht gewaarschuwd, die trouwens reeds opmerkzaam geworden was. De vriend kreeg gelegenheid tusschen vier muren over zijn snood plan verder na te denken en geheel te ontnuchteren. U. D. Eet grootste hollandsche stoomschip van de Holl.-Amerika-lijn. Dit stoomschip is 203 M. lang, 237» M. breed en 17 M. hol, terwijl de hoogte van de kiel tot den top der schoorsteenen niet minder dan 44 M. bedraagt. De stoom, die noodig is tot het afleggen van 16 5 knoop, welke snelheid de maat schappij voldoende acht, wordt door 10 stoomketels geleverd, waaronder 54 vuren worden aangelegd. Behalve de twee hoofdmachines, die het schip door de golven stuwen, zijn er nog 56 andere machines. Een daarvan stuurt het zeekasteel. Mocht die machine echter onklaar raken dan staat een andere als reserve gereed, om die taak over te nemen. De beide schoorsteenen zijn van zoodanige afmetingen, dat een trein met locomotief er door kan passeeren, tei wijl er dan voor in- en uitstappen nog ruimte voldoende overblijft. Dit reuzenschip, dat voor één overtocht ongeveer 3 millioen kilo steenkolen noo dig heeft, wordt bemand met 475 koppen, waarvan 110 met de bediening der ma chines zijn pelast, en kan vervoeren 525 eerste-, 515 tweede- en ruim 2400 derde- klas passagiers. Van belangrijke gebeurtenissen aan land kan door middel van draadlooze telegrafie te allen tijde bericht worden ontvangen. Deze berichten worden op genomen in de courant die 's nachts gedrukt en 's morgens vroeg aan de slaapkamer der passagiers bezorgd wordt. Vervuiling. De vorige week werd een bejaarde, alleenwonende en armlastige vrouw te Heinkenszand ziek, zoodat de hulp van den geneesheer moest worden ingeroepen. Toen deze verscheen, vertoonde zich een akelig schouwspel aan zijn oogen. De vrouw lag niet te bed dit scheen zij niet te hebben maar op eenige zak ken en bovendien was zijzelve en haar woninkje zoo vervuild, dat de geneesheer met behulp van een verpleegster eerst de vrouw en daarna haar woning liet reinigen, waarna, met toestemming van het R. K. armbestuur, haar armzalige meubelen werden verbrand. Zaken zijn zaken. Een aardig staaltje van realiteit op het tooneel deed zich Vrijdag bij de uitvoering der zangvereeniging „Exelsior" te Veen (N -Br.) voor. Bij een der voordrachten werd een heusch kalf ten tooneele gebracht, het kwam er zoo bij te pas. Doch zaken zijn zaken Een kooplustig toeschouwer zag er iets meer in dan een tooneelfigu- rant en zco geschiedde het, dat na de voor stelling de debuteerende viervoeter geën gageerd was voor een anderen stal. Men kan er zich voor wachten. Iemand te Goes schreef op een adver tentie, waarin een zoo goed als nieuwe speeldoos, ter waarde van f 40, voor f 10 te koop werd aangeboden Toen het instrument thuis kwam, bleek het tot 'mans teleurstelling te zjjn een draaiorgeltje 1 Geen meevallertje. Een tijd lang geleden ontving het gemeentebestuur van Voorst kennis geving, dat aan de gemeente Voorst was gelegateerd door een oud Voorsten aar, uie in Amerika fortuin had gemaakt en daar was overleden, een bedrag van f 10,000. Na dien hoorde men van deze erflating niets meer. In de laatste raadszitting echter werden eenigen be talingen gedaan uit den post onvoorziene uitgaven, en daarbij o. a. ook een van plm. f 46, voor ODkosten, gemaakt door de firma Pennink en De Jong, in verband met onderzoek, correspondentie, etc. over deze erflating. De burgemeester echter heeft, bij behandeling van deze post, gezegd, dat de gemeente niet behoefde te rekenen op dit meevallertje van f 10,000 er zou van de erfenis wel niet veel terecht komen. In den spiegel gezien. Een liefhebberij-gezelschap speelde „Ghetto." In het tweede bedrijf, de huiskamer van „Sachel," was de schoor steen, waarboven de spiegel, geplaatst in het middenvak-achtergrond. Reeds dadelijk kon het publiek, na hot opgaan van het doek, den souffleur zien en had daar natuurlijk schik in doch de hilariteit werd algemeen, toen men telkenmale de lippen des souffleurs in contact zag komen met het glaasje „Zwolsch," dat de onderaardsche stem als hartverster king bij zich had staan en de oogen van die „Stem" duidelijk te kennen gaven de inwendige gevoelens, toen het edele nat 'mans verhemelte bevochtigde. Op het tooneel begreep men niet, waarom het publiek zoo'n pret had het was nota bene 'n treurspel, en er werd in het kader van het stuk gespeeld. Men werd er nerveus onder, totdat 'n lid der vereeniging den souffleur kwam waar schuwen, dat dit „likken" gedurende het spelen uit moest zijn. Een postbus aan boord. Ten dienste van hqt reizend publiek, dat gaarne den overtocht benut voor het voeren van noodzakelijke correspondentie, is er op de veerbooten in den dienst Staveren -Enkhuizen een postbus aange bracht, in de onmiddelijke nabijheid van het appartement van den dienstdoenden postconducteur, die belast is met dezen nieuwen postdienst. Een slaapnoandelaarster. Te Zaandam werd Donderdagnacht op straat aangetroffen een vrouw, in nachtgewaad, blootshoofds en op bloote voeten. De politie, die begreep, met een slaapwandelaarster te doen te hebben, sprak haar behoedzaam aan en geleidde haar huiswaarts. Hoewel zij op alle vragen behoorlijk antwoordde, bleek zij nog steeds te slapen, toen zij haar woning bereikt had. Buitenkansjes voor huiseigenaars Een wanbetaler te Amsterdam, wi6n door zijn huisheer aangezegd was zijn huis te verlaten, heelt daarop de binnen- schotten en de vloeren van de woning, welke hij verlaten moest, kort en klein gehakt en gezaagd. Te gemeentereini ging moest er zelfs nog aan te pas komen om drie karren achtergelaten rommel weg te halen. Een heele leeftijd. Een der oudste inwoners van Amster dam, de heer G. F. Barstelman, is op 102-jarigen leeftijd overleden. De gaande lorgnet. In de „Goesche Crt." van 15 Febr. kwam de volgende advertentie voor „verloren een gouden lorgnet, gaande van de Kerkstraat naar den Tol." In het „Hemelsche" rijk. Bij een hongersnood in Noordelijk China hadden 2 broeders, die in een dorp der provincie Kiangsi woonden in den nood er toe besloten om de doodkist van hun ouden vader te verknopen. Men weet dat deze door de Chineezen als een voorwerp van zeer hooge waarde wordt beschouwd, hetgeen de Chinees lang van te voren koopt. De beide broeders wil den 't voor de kist ontvangen geld deelen, maar daarover ontstond twist en de jongste werd zoo woedend, dat hij den oudsten met een mes doodstak. De moordenaar werd door de overige huisgenooten gegrepen, maar men wilde hem niet aan een mandarjjn overleveren De dorpsoverste zou uitspraak doen en hjj veroordeelde den moordenaar om levend begraven te worden. Weenend deelde de oude vader zelf zijn zoon dit vonnis mede. De dorpsgenooten groeven den kuil en met den Chineezen in derge lijke gevallen eigen kalmte, legde de veroordeelde zich in bet graf neer. Hij verzocht als laatste gunst, dat hij zijn vilten hoed op zijn gelaat zou mogen leggen. Dit werd hem toegestaan en toen vulde men het graf weer mot aarde. Het geheele dorp woonde de voltrekking van dit vreeselijk vonnis bij. Troost voor jicht-, rheumatiek- en spitlvjders. De Engelsche geneesheer Sir Dyco Duckworth heelt voor de Faculté de Me dicine te Parijs verklaard, dat vele ziekten waaraan menschen lijden, hen immnum voor andere ziekten maken. Aanleg voor rheumatische ziekten sluit aanleg voor tuberculosis haast uit. Het is uiterst zeldzaam voorgekomen, dat een rheu- matisch mensch tering kreeg, en gebeurt dit een enkelen keer, dan is de ziekte weinig hevig en geneest de lijder vaak. Al te onnoozel. Een gewezen keukenmeid te Parijs, die van haar rente leefde, hield zich voor liefhebberij bezig met magnetisme en verbeeldde zich een geschikt medium te zijn. Dezer dagen kreeg zij bezoek van een dame, die haar, onder allerlei mooie voorspiegelingen, wist over te halen zich door haar in slaap te laten' maken om zoodoende eenige verloren juweelen op te sporen. Inderdaad sliep de rentenierster in, maar toen zij ontwaakte, was haar bezoekster verdwenen en gelijk met haar een bedrag van 500 francs^ dat uit haar spiegelkast was gestolen. Toch wel een oudje. De oudste mensch op aarde is volgens „Figaro" de Turk Hadschi Kauf teCon- stantinopel die in zijn 132ste jaar is ingetreden en ondanks zijn jaren en zijn grijze haar nog heel gezond is en nog net zoo goed werkt als voor 30 of 60 jaar. Hij is zadelmaker aan de militaire school te Pankaldi. Van zijn jeugd af had hij een conservatief karakter. Nieuwe levensgewoonten zijn hem een gruwel. Hij woont nog in het huis waar hij werd geboren en waar zijn vader op 142jarigen leeftijd overleed. Een grootsch werk. In de vorige week zijn de nieuwe tunnels onder de Hudsonrivier, die voor het spoorwegverkeer tusschen Manhattan eiland en New Jersey moeten dienen, in tegenwoordigheid van de 'gouverneurs van New York en New Jersey geopend. President Roosevelt bracht door te Was hington op een electrischen knop te drukken de eerste treinen, die door de tunnels zouden gaan, in beweging. Reeds zijn plannen gemaakt voor den aanleg van vier nieuwe tunnels onder den Hudson, waarvan de kosten op meer dan zevenhonderd millioen gulden worden geschat. De thans geopende tunnels hebben ongeveer hohderdzeventig millioen gulden gekost; acht jaren is er aan gewerkt. Het verkeer dat thans door ferrybooten wordt onderhouden zal nu zeker de helft vlugger kunnen geschieden. .Jaarlijksohe toelating van nieuwe leer lingen op de O. L. Scholen. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op 1 April a. s. leerlingen tot de O. L. Scholen in de Gemeente kunnen worden toegelaten, die op dien datum den leeftijd van 5 jaren en zes maanden hebben be reikt, waartoe men zich vóór 25 Maart a. s. moet aanmelden bij de betrokken hoofden der scholen onder overlegging van het vaccinatie bewijs. De leerlingen, die tot de school met uitgebreid leerplan te den Burg wenschen toegelaten te worden moeten op 1 April a.s. bet vjjfde of een hooger leerjaar van eene school voor gewoon lager onderwijs met vrucht hebben doorloopen, hetgeen zal moeten blijken door over legging van een desbetreffende verklaring van het hoofd der lagere school waar de leerling onderwijs genoot. Texel, den 3 Maart 19C8. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. Teelt van wilgeteen in de polders. Er ia tegenwoordig veel vraag naar wilgeteen vooral naar geschilde. De prbzen zijn de lnatste jaren sterk gestegen on dnnrdoor komt monigc boer er toe zijn grasland in griend te veranderen. Men zij echter voorzichtig: de inkomsten van de snygrienden zijn zeer wisselvallig. In do eerste plaats, omdat men moeielyk vooruit welen kan of de teen goed groeieD zal in de nieuwe griend

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 2