N° 2135 Zondag 8 Maart 1908» 21ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. huiselijk: leed. Wit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiëu vóór 10 uur op den dag der nitgave. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. A B O N N EM! E NT ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel. Jaarlijksche toelating van nieuwe leer lingen op de O. L. Scholen. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op 1 April a. s. leerlingen tot de O. L. Scholen in de Gemeente kunnen worden toegelaten, die op dien datum den leef tijd van 5 jaren en zes maanden hebben be reikt, waartoe men zich vóór 25 Maart a. s. moet aanmelden bij de betrokken hoofden der scholen onder overlegging van liet vaccinatie bewijs. De leerlingen, die tot de school met uitgebreid leerplan te den Burg wenschen toegelaten te worden moeten op 1 April a.s. het vijfde of een hooger leerjaar van eene school voor gewoon lager onderwijs met vrucht hebben doorloopen, hetgeen zal moeten blijken door over legging van een desbetreffende verklaring van het hoofd der lagere school waar de leerling onderwijs genoot. Texel, den 3 Maart 19C8. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. Naar het schilderij van Jozef Israels. De Volksbond tegen Drankmisbruik ijvert op velerlei wijze tegen dat maat schappelijk kwaad; thans doet zjj zulks weder door de uitgave van een geschriftje onder bovenstaand opschrift, waarvan ons een exemplaar werd toegezonden en dat wij hier laten volgen. „Goudblondje" placht meester haar te noemeD, het aardige visscherskind met dat lieve kopje met haar, met die guitige oogen, vroolijk en aanvallig. Vreemdelingen die op het dorp kwamen en Teuntje van Gijs Bongert zagen, lieten zelden na, haar even staande te houden; 't was ook zoo'n allerliefst meisken. Goudblondje trok ieders aandacht, zij was 't lievelingetje van 't dorp. En dat bleef zij, ook toen zjj grooter was geworden, de jonkmans zochten by elke gelegenheid, als er b. v. feest was op 't dorp, Teuntjes gezelschap en betwistten haar elkaar. Maar zij wou niets van die mallig heid weten, zooals zij ten minste zei, al bleef het niet onopgemerkt, dat zy voor Berend, den zoon van schipper van der Kuul meer dan gewone genegenheid scheen te koesteren. Hjj op zy n beurt was er niet weinig trotsch op de uitverkorene te z\jn van „de pronk van 't dorp." Het gebeurde op een heerlijken zomer avond, terwijl het maanlicht den spiegel der zee als met zilverglans overdekte, dat de twee elkaar op den strandweg ont moetten. Er moet toen tusschen hen een ernstig gesprek zjjn gevoerd - korte woorden misschien, maar die zouden be slissen over heel hun leven en levens geluk Aan dat woderzijdsch geluk zou nu immers niets moer in den weg staan, nu beiden overtuigd waren van elkanders liefde. Hot duurt niet zoo heel lang of wij zien Berend met zijn jong vrouwtje intrek nemen in de eenvoudige visscherwoning, die hun een paleisje scheen, waar het altijd zoo heerlijk zou zijn en, nu zy elkander hadden, niots moer zou ontbroken of te wenschen overblijven. Zalige tijd van liefde en geluk, o, dat die eeuwig duren mocht 1 Wat viel telkens dat afscheid zwaar als zij van 't hooge strand hem nawuifde en stil den goeden Hemelheer bad om bescher ming voor hem, die al haar liefde had. En hoe telde zij dan de uren, tot weer het gelukkig oogenblik zou aanbreken, dat hij haar den welkomskus op de lip drukte, haar en, na verloop van tjjd, met haar den kleinen stamhouder, die het goudblond kopje had geërfd van zijn moeder. Wat deed ze haar best zuinig te zijn, geen stuivertje werd onnut besteed; dan hinderde het niet of het gezinnetje zich ook al wat uitbreidde, de nieuwe kleine zus zou het er niet minder om hebben. Moedertje Geurt was tevreden met wat zij had, want immers den grootsten schat bezat zij, n.l. huiselijk geluk, meer dan alle rijkdom waard. O. als iemand het ooit gewaagd zou hebben deze overgelukkige jonge vrouw onder 'toog te brengen, dat groot geluk meestal kort van duur is, of gewaagd zou hebben te vragen of zij wel zoo zeker was dat haar Berend altijd zou blijven die hij thans voor haar was, zij zou zulk een ver moeden ver van zich geworpen en dwaas heid genoemd hebben. En toch het zou verkeeren, helaas Er zou niet eens zooveel tijd verloopen of dezelfde gelukkige Geurt zou droef neder- zitten, beweenend haar verloren geluk. Ach, hoe kon alles zoo ras veranderen Waarom had haar Berend ook dien ander weer moeten aantreffen, met wien hij jaren geleden omgang had, maar toen op vaders drang was uit den weg geloopen, omdat genoeg bekend was, dat er een verkeerde aard in den jongen zat, welken hij, zooals de ouderen wisten te verhalen, van geen vreemd had, n.l. zijn vader, dien hij ter nauwernood gekend had, wiens leven geheel verwoest en ontijdig afgesneden was, ten gevolge van het misbruik maken van sterken drank. Ach, had Berend dien ander maar nooit weer gezienHelaas, de invloed bleef niet uit. Verkeerd gezelschap is als de slang, die ongemerkt voortschuifelt onder 't hooge gras, totdat zij op eenmaal zich meester maakt van haar prooi, die zelfs geen kwaad vermoedt. Berend was niet bestand tegen de verleiding, zwak, zooals er zoovelen zijn, liet h|j zich meesleepen op den weg des Jonheils en des verderfs, niet ziende welke rampen hij ging brengen over zijn gezin, welke smart hij ging berokkenen aan zyn brave Geurt, die hem nog te lief had om hem hard te vallen, die haar leed stil droeg, hopend, altijd nog hopend, dat haar liefdevol vermaan hem tol inkeer zou brengen. Maar die eenmaal zich werpt in do armen van den drankduivel, by hem raakt alle gevoel geheel verdoofd en alle verstand beneveld. Hij zag niet meer of wilde niet meer zien, hoe zwaar zijn trouwe gade leed, hoe veel zijn lieve kinderen te kort kwamen, straks allen aan gebrek en ellende ttn prooi 1 Maar zij zag dat alles te beter, het liet haar geen rust te midden van haar werk laat zy plots het peinzensmoede hoofd rusten in de hand, starend in den schier uitgedoofden haard, ziet zij bang do toe komst voor zich, terwijl hij, die haar eens een levon van liefde en geluk beloofde, zich om haar strijd en smart niet bekom mert, bij spel en drank met anderen vroo- ljjkheid zoekend. Dezelfde vriendelijke woning, waar eens lachend het zonnetje van huiselijk geluk in straalde, thans somber en droef door de zwarte schaduw van huiselijk leed Dat had ook hier weer de drankduivel gedaan TEXEL, 7 MAART 1908. Wij willen alsnog melding maken van de indeeling der dienstplichtigen voor de Nationale Militie, van hier, welke Dinsdag jl. heeft plaats gehad. Lichting 1907. N. Slot, Grenadiers en Jagers, Den Haag. G. Krul, éde Reg. Vesting-art., Helder. Lichting 1908. J. Zijm, Grenadiers en Jagers, Den Haag. Adr. Koorn, éde Reg. Vesting-art., Helder. C. Timmer, idem. Joh. Kikkert, idem. H. Brouwer, idem. M. Boon, idem. W. J. Zijm, idem. J. Witvliet, idem. P. Bakker, 10 Reg. Infanterie, Helder. J. Schaatsenberg, idem. S. Zijm, idem. J. Vlaming, Zeemilitie. P. Daalder, idem. Tentoonstellingen. Onze tijd staat in het teeken „ten toonstellingen," naar het schijnt. Naar men weet mogen we hier ver wachten eene tentoonstelling van de H. M. v, L.verder wordt te Oudeschild eene tentoonstelling van Huisvlijt voor bereid en derdens (alle goede dingen bestaan uit drieën) werd ons dezer dagen verzocht er melding van te willen maken dat op een nader te bepalen dag in de Alg. bewaarschool alhier eene tentoon stelling zal worden gehouden van voor werpen door de leerlingen vervaardigd. 't Zal natuurlijk eene tentoonstelling zijn van zeer bescheiden afmeting, van de eenvoudigste werkjes, maar toch, het zal een denkbeeld kunnen geven op welke wijze de kinderen worden bezig gehouden en hoe zij worden voorbereid om iets voort te brengen. Niet onwaarschijnlijk zal menig belang stellende die de jaarlijksche openbare les gaat bijwonen om daar het spelen der kinderen te zien, ook wel eeDS willen zien hoe zij zich op andere wijze bezig houden. Den Hoorn, 6 Maart. De hrer Van Kooten, te Koegras, heeft met ingang van 1 Mei a. s., met recht van koop voor den tijd van twee jaar gehuurd de hofstede „Adriën," in den P. H. Polder, met de daarbij be- hoorende landerijen. Tot bovengenoemden datum was die plaats in gebruik bij den heer W. Zegel. Tot nachtwacht alhier is benoemd de heer S. Westra. Gelukkig maar niet lang geleefd. Uit Wageningen werd aan de „Arnh. Crt." gemeld „Alhier is een kind geboren met een uitwas boven op het hoofd, dat geheel den vorm en het voorkomen heeft van een luchtballon. Op 16 October van het vorige jaar werd alhier ter gelegenheid der Nutsleesten een luchtballon opge laten, waarvoor de moeder hevig is geschrikt, waaruit de zonderlinge mis geboorte wordt verklaard." Nu hiermede door het „N. v. d. D." was gespot, handhaaft de corr. zijn bericht nadrukkelijk. Het bewuste kind, dat de vorig6 week aan de echtelieden K. is geboren, droeg een zak midden op het hoofd, die onwe- dersprekelijk den vorm van een lucht ballon vertoonde. Die „ballon" was zoo groot bijna als een Goudsch kaasje en met een streng in den schedel vastge groeid. De strepen, van touwen om den ballon, die met 't oog kunnen worden waargenomen, waren ook hier duidelijk te zien. Verschillende doktoren hebben het kind onderzochtnaar men aan de redactie van het „Wag. N. blad" mede deelde, zou de „ballon" niet verwijderd kunnen worden, zonder het leven van het kind in gevaar te brengen. Intus- schen is het kind overleden; fotografische afbeeldingen zijn echter gemaakt. Slaapkamers op het Zuiden Het bestuur der Tuberculose-vereeni- ging te Lochem heeft aan de aannemers aldaar een schijven gericht om hen op merkzaam te maken op het wenschelijke om, in het belang van de gezondheid der bewoners, de slaapkamer steeds zooveel mogelijk op het Zuiden te bouwen en in geen geval op het Noorden. Kan dit voor den gezonde een waar borg zijn om gezond te blijven, bij ziekte behoort het, naast geneeskundige behan deling en goede voeding, tot een der eerste voorwaarden om te herstellen. Voor een onderdak. Men kan zich levendig voorstellen, dat een gevangene, die een poosje op Staats kosten gelogeerd heeft, er hartelijk naar verlangt weer eens een portie buitenlucht in te ademen. Maar heusch, het is nu beter binnen dan buiten, want als die portie buitenlucht toegediend wordt met een dessert van sneeuw, hagel of killen regen, dan kan men beterin den pot blijven. Pie meening was de pas te Rotterdam ontslagen gevangene J. P. uit Overschie, ook toegedaan, want hij ging zoo in het oogloopend bedelen, dat een inspecteur van politie genoodzaakt was den man deswege aan te houden. De stakker was weer blij, dat hij „ge borgen" was Die stond z'n man. Dat de landbouwer, die rustig bij de kachel zit te lezen, ook al niet meer veilig is, bewijst onderstaande. Vier groote belhamels uit den Weerdingermond kwamen Zondagavond bij de boerenbe- huizing van den heer J. B. te Valther- mond en tartten hem buiten te komen, dan zouden ze hem „verzoepen". De landbouwer (geen kwajongen) ging naar buiten en een formeele vechtpartij begon. Drie vijanden, gewapend met messen, voor zich, die hij allen aan den grond sloeg. Onverhoeds kwam de vierde, die hem door de duisternis kon hij niet zien op den rug sprong, doch van welke hij zich spoedig meester maakte, zoodat alle vier met fiksche blauwe plekken zijn afgedropen. Van de gelegenheid gébruik gemaakt Men meldt uit Amsterdam De diamantmakelaar H. is te Londen dezer dagen plotseling ineengezakt, van welk ongeval, aldus deelt H. mede, rappe gauwdieven gebruik gemaakt hebbenhe m zijn dikgevulde portefeuille met diamant, ter waarde van 1 100,000, te ontfutselen. De diamanten had H. van zijn zwager G. in commissie. Een groote visch. Maandag werd door eenige visschers te Brielle aangebracht een zeepaling, welke het kolossale gewicht had van 70 halve kilo's en een lengte van 2 M. Het zeemonster was in den mond der Brielsche Maas gevangen. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 1