eene Dienstbode. 18 beste Lamschapen, M arktberichten. Predikbeurten- ADVERTENTIEN. Holl. Maatsch. van Landbouw, i Stamboekhengst BOTHA" Gevraagd tegen half April of 1 Mei Sijbr. C. EBLMAN. GARRITSEN, Lezing Witte Kruis. Ondanks het minder uitlokkelijke weêr was de vergadering van 't Witte Kruis gisteren avond in Hotel Texel gehouden vrij goed bezet. Aangezien de Yoorz. zelf als spreker voor dien avond zou optreden, werd de vergadering geleid door den vice-Voorz., den heer Kuperus. In ziju openingswoord wees deze er o. m. op hoe nog steeds moet worden gestroden tegen het oude dwaalbegrip, dat de tuberkulose niet genezen kan worden; reeds lang was reeds door velen den strijd aangebonden tegen dat dwaalbegrip en. ook door den spreker van dezen avoi d wordt daarin sterk medegestreden Zich herinnerende de bevattelijke wijze waarop de heer Wagemaker vroeger een dergelijk onder werp in 'tNut behandelde, vertrouwt spr. dat ZEd. ook thans zeker zal voldoen. De heer W. thans het woord verkrij gende deelt mede, dat hij gemeend had dat het onderwerp „Bestrijding der Tu berkulose" zeer geschikt was voor eene vergadering der vereeniging het „Witte Kruis" Deze vereeDigingimmers heeft ten doel niet alleen het leed te verzach ten doch ook ziekten te voorkomen Aan tuberkulose, die verschiikkelijke volksziekte, sterven in Europa alleen jaarlijks meer dan 1 millioen persooen, d. i. 3000 per dag, en in Nederland 9üu0 of per dag 24 personen. Tuberkulose is een ware volksziekte, zij kiest hare slachtoffers onder alle ran gen en standen der maatschappij en wordt slechts geëvenaard in haar kwaad karakter door de groote volkskanker het alcoholisme. Door velen wordt tuberkulose beschouwd gelijk aan tering, dit is echter niet het geval. Tering is wel altijd tuberkulose, doch tuberkulose komt onder nog meerder vormen voor als alleen onder die van tering, ook de lupus b.v. is tuberkulose. De oorzaak der ziekte was tot voor enkele jaren nog onbekeud. Het verbod om een lijk te openen hield het onder zoek te veel tegen. De uitvinding van de microscoop en de vergunning lijken te openen bracht meer licht in deze zaak. Bevonden werd dat zich bij zoo'n lijder in de long knub- beltjes vormden, welke in een later stadium begonnen te bloeden, vandaar bloedspuwing. De ziekte werd naar die knubbeltjes knobbelzucht of met een latijnsch woord „Tuberkulose" genoemd. Tuberculose is besmettelijk en aan prof. Koch de bekende bacterioloog is het in de jaren 1880—'82 gelukt de tuberkelbacil te ontdekken en er proeven mede te nemen. Daaruit bleek dat zij voor koude onge voelig is, doch eene warmte van 70 graden Celsius en het zonlicht haar spoedig doodt. Gewaarschuwd moet worden tegen het gevaar dat gelegen is in het maar uitspuwen van de fluimen door tuber- kulooslijders in zalen en wandelplaatsen voor het publiek toegankelijk, niet genoeg kan er op worden aangedrongen dat elke lijder aan die vreeselpke ziekte, steeds een sputa flacon bij zich draagt en daarin de fluimen opvangt. Zonder tuberkelbacil toch ontstaat er geen tuber kulose, tegen besmetting moet daarom zooveel mogelijk worden gewaakt. De vraag of tuberkulose erfelijk is of alleen ontstaat door besmetting is nog Diet geheH uitgemaakt. Spr. echter is er van overtuigd dat h-1 gehoren worden met de tuberkulose in zich uiterst gering is, doch dat de besmetting der kinderen door de ouders reeds zeer spoedig plaats vindt. Gewoonlijk zijn die kinderen meer vatbaar voor de ziekte dan andere kinderen. Bij de bestlijding der ziekte moet zoowel worden gedachtaan het tegengaan der verspreiding der bacillen als aan de vatbaarheid voor de ziekte. Sommige stellen het tegengaan der verspreiding op den voorgrond, anderen weder zijn er meer voor te waken dat men minder vatbaar er voor wordt. Spr. ziet ook niets in overdreven wet telijke bepalingen, wel echter in eenvou dige maatregelen, b.v. in de verplichting dat ieder lijder aan die ziekte rTfluimen in een flacon opving. Zeer gewenscht zou spr. het achten, wanneer het Witte Kruis alhier besloot een aantal van die flacons aan te schaffen. Wat de uitbreiding der ziekte op Texel aangaat wijst spr. er op, dat van de 710 sterfgevallen in de laatste 10 jaren op Texel voorgekomen er 89 komen op rekening der tuberculose of bijna Vs. Na te gaan hoeveel lijders aan die ziekte er op Texel zijn, valt moeielijk te zeggen spr. weet echter dat er minstens 80 bij hem en zijn collega's bekend zijn. Wat nu moet worden gedaan om de ziekte te voorkomen en te bestrijden. Een wet zooals in een der Ameri- kaansche staten weid aangenomen, waarbij huwelijken van lijders aan die ziekte verboden worden, bestaat in ons land niet. De vatbaarheid voor de ziekte wordt grooter daar waar niet geleefd wordt naar de regelen der gezondheids leer. Men zorge vooral voor fiissche lucht en goede huid verpleging, reinheid en nog eens reinheid in alles. Laat het zonlicht en de frissche lucht goed in slaapkamers en woonvertrekken door dringen, weg met die stofnesten op den vloer en voor de ramen in den voim van vloerkleeden en dikke gordijnen. Laat de voeding van dien aard zijn, dat zij werkelijk goed is. Geen benauwde bedsteden meer, zorg voor goede luchtverversching, ook des nachts, de ramen open zonder echter tocht te veroorzaken, veel beweging in de buitenlucht, gymnastiek voor de jon gens, weg met het rooken en pruimen, alcohol, kwakzalverij enz. Veel wordt er reeds gedaan, vooral in het buitenland, voor de bestrijding der ziekte. Sanatoriums en lighallen worden op verschillende plaatsen daar opgericht, terwijl in menige stad gratis door de lijders raad kan worden inge wonnen. Er is eenige verbetering merk baar, doch nog veel moet worden gedaan eer het kwaad zal zijn overwonnen. Laat ieder daartoe het zijne bijdragen. Luid applaus was het loon van den spreker, na zijne met vuur voorgedragen lezing. Na eene pauze van ongeveer 15 mi unten werd overgegaan tot de vertooning der lichtbeelden. In hoofdzaak waren dit foto's van Sanatoriums en lighallen in Duitschland, enkele ook nog van die in ons land, wier aantal helaas nog gering is. Door den spreker werd bij deze beelden eene korte toelichting gegeven Als slottableau werd op het doek ge bracht het reclamebiljet der vereeniging tot bestrijding der tuberculose in ons land: zeker een waardig slot. Door den vice-Voorz. werd hierna de vergadering gesloten met een woord vau dank aan den spreker en aan diens echtgenoote, welke hem bij de vertooniDg der lichtbeelden zoo goed ter zijde had gestaan. De „Staatscourant bevat de goed gekeurde statuten der afdeeling Eijerland van deNoordholl Varkensfokvereeniging gevestigd te Cocksdorp op Texel. Oosterend7 Maart. Twee blazerschuiten van hier hebben d°elgt-nomen aan het bergingswerk uit het afgebrachte stoomschip „Volta." Door de handelsvereeniging „Wil- helmina" werd voor een partijtje onge pelde garnalen, in de vorige week naar het buitenland verzonden, f 1,026 per KG. uitbetaald. Radicale uitvoering der Woningwet De gezinnen E. en S. te Nijverdal had den Zaterdag hunne afgekeurde huizen verlaten en de nieuwe door de gemeente gestichte woningen betrokken en reeds Maandagavond gingen de beide hutten in vlammen op, zoodat ze voor goed. met al de vaste en losse onreinheden, van den aardbodem zijn verdwenen. Voor de werkeloozen. Bij de commissie uit de burgerij te Amsterdam ten behoeve der werkloo7en kwam van 26 Febr. tot 4 Mrt. in f 6338, totaal f 197,000 Van hetgeen nog in kas is, zullen Vrijdag a. s. en over 8 da gen nog uitkeeringen worden gedaan Daarna niet meer. Aan het voornemen om het liefdeswerk tot half Maart voort te zetten, is dan voldaan, tenzij zeer ruime bijdragen inkomen om er alsnog mede voort te gaan. Mooi behang. Wie een aardig papiertje voor behangen van een zijkamer of zoo iets verlangde, kon een mooi koopje doen op een effec tenveiling te Amsterdam1000 aan- deelen in de Mijnbouwmaatschappij „Hermina" samen eertijds ter waarde van f 12UOO, nu voor 25 centen Op schrikkeldag. Schrikkeldagaldus wil de volksmond is de dag voor het vrouwelijk geslacht. Dat dit niet precies opgaat bleek in het huisgezin van P. Verweel, Stuartstraat te Alkmaar, waar drie jongens op dien dag werden geboren. Een buitenkansje is het zeker dat het drietal om de vier jaar verjaart 1 Een groote taart. De clown Gregorio Busto van den circus Osc Carré, die te Rotterdam bene- ficevoorstelling, geeft, zal het publiek, behalve op zijn allerleukste grappen, ook nog op zoetigheid onthalen, waartoe hij bij den banketbakker S. Witstijn, Korte Hoogstraat, een reuzentaart heeft laten bakken. Het gevaarte heeft een middel lijn van 1,50 M. en weegt plm. 100 KG. Het uitwendige van den taart is prachtig. Zoo bevat het boverstuk 5 décorstukken. Het eerste stelt voor den heer Carré met zijn 8 paarden, het tweede clown Busto met zijn gedresseeide ganzen, het derde de vossenjacht, het vier de een clown, die een paard, gezeten in een automobiel, voorttrekt en het vijfde, een kunstrijderes, die door hoepels springt. De juiste verhouding van de ingre diënten van de taart is500 eieren, 25 pond boter, 20 pond marmalade, 20 pond suiker, 20 pond meel, 25 pond marcepain en 5 pond Fransche kersen. De prijs van het geheele stel is f 225. Toen het gevaarte zou vervoerd wor den moest de winkelruit uitgenomen worden, daar het niet door de deur kon zonder 't te beschadigen. (R. N.) Nieuw soort oplichterij. In de laatste dagen heeft te Rotterdam een jonge man ongewone belangstelling aan den dag gelegd voor de bezorging van vleeseh door slagersknechts bij fami lies aan den Westersingel, de Avenue Concordia, de Voorschoterlaan en wellicht nog elders in deze gemeente. Eigenlijkgold zijn belangstelling minder de bezorging dan wel het vleeseh zelf, al is van zekere voorkeur bij hem voor een of andere vleeschsoort niet gebleken. Alle vleeseh zal wel van zijn gading zijn. Een mooi poosje nadat een slagersknecht het vleeseh afgegeven had, ging hij aan bellen, met de valsche boodschap, dat het vleeseh verkeerd bezorgd was en de patroon dadelijk wel ander zou laten brengen. Hij droeg ook een witten kiel onder zijn jas en' heeft hier en daar het vleeseh werkelijk in handen gekregen. Manke soldaten 1 Te Arnhem werden Maandag een twee tal lotelingen bij de militie ingelijfd, die beiden mank liepen. De eene liep zelfs met een stokje. Zij hadden verzuimd om voor den militieraad te verschijnen. De zomerboden. Niettegenstaande sneeuw- en hagelbui en en MaartguuHe zijn te Montfoort, te Haarlem en elders de ooievaars weer op het nest neei gestreken. Bevreesd voor de schooljeugd. Te Pietersberg heeft een landbouwer aan zijn buurman, op wiens terrein een school zou worden gebouwd, f 250 toe gezegd, op voorwaarde, dat die stichting niet zou doorgaan. De ander heeft dit aangenomen. De landbouwer duchtte namelijk bescha diging van z\jn gewassen door de school jeugd. UIT DEN GEMEENTERAAD. In de hedenmorgen gehouden verga dering van den gemeenteraad werd tot Hoofd d. S. te Midden Eierland benoemd de heer A. Lap, te Sloten, terwijl als tijdelijk Hoofd dier school werd benoemd de heer J. Mak, onderwijzer te Koog. Besloten werd tot plaatsing van een tusschenschot in de O. L. school te Oude- schild. Aan Mejuffr. BoeligHesse, vroedvrouw te Cocksdorp werd ontslag verleend tegen 1 April a. s., terwijl haar met ingang van dien datum eene jaarlijksche toelage wordt toegekend van f 150. Eene oproeping zal worden gedaan voor eene vroedvrouw, standplaats Cocks dorp, op eene jaarwedde van f 350. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. van 29 Febr. tot en met 6 Maart '08. ONDERTROUWD: Q GETROUWD: ueeno' GEBOREN Johannes, zv. Cornell's Hin en Anna Cornelia Witte (Zuidhaffel); Corneli8 HendncuB Joseph, zv. Reijer Simon Smit en Johanna Hendrika Ver- berne (Oudeschild). OVERLEDEN Arnoud Pieter Koorn, oud 72 j., geh. m. Gorberdina Kuijper (den Burg); Dirk Eelman, oud 3 maanden, zv. Arie Eelman on Neeltje den Braven (Eierland). Zondag 8 Maart 1908. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 's Avonds halt 7 de heer Barends van Heilo. Koog. Voorm. 10 uur ds. Smits. Oudeschild. 's avonds 7 uur ds. Visser. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Visser, Oosterend. Nam. half drie ds. Kramer. Cocksdorp. Voorm, 10 uur ds. Kramer. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. halftien ds. Rooseboom Nam. 3 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Avondmaal. Den Hoorn. Vm. 10 uur ds. Scherpenhuysen. Scliagen, 5 Maart. Aangevoerd: 7 Paarden f 80,a f 150, 50 Kaltkoeien f 160,a t 260— 54 Vette Koeien t 160 a 1 270; 15 Geldekoeien i 120 a I 2i0 100 Nuchtere Kalveren f 9 a f 21, 700 Overhouders f 17,00 a t 28, 45 Vette Varkens 44 a 50 cent per Kg. 10 Varkens f 11,— a 1 14,—; 69 Biggen f 6,a f 11, Boter f 1,35 a f 1,45 per K.G. Kipeieren 1 2,75 a 1 3,25 per 100; Leiden, 6 Maart. Ter markt werden heden aangevoerd 3 Stieren f135,— a 1243,—; 314 Kalf- en Melkkoeien f 162 a 1 324; 114 Varekoeien f 117 a 1 256; 179 Vette Ossen en Koeien 1174a 1 312 45 Kalveren (vette) 1 48 a 1 97; 165 Kalveren (magere) 13 af 9, 429 Schapen (vette) 1 18,— al 29. 132 Schapen (weide) f 17 a 1 28; 346 Magere Varkens f 19- - a f 43, 175 Biggen f 6,50 k f 11,00; V.P: N. EIEREN VEILING. 6 Maart 1908 f2,75 tot f 3,90 per lOOstuks- Heden overleed, na eene kortston dige ongesteldheid, onze geliefde Echt genoot, Vader,Behuwd- eD Grootvader, ARNOUD FILTER KOORN, in den ouderdom van 72 jaren. Wed. A. P. KOORN Kuijper. P. C. KOORN M. KOORN—Keijser. C. M. KOORN. N. KOORN—Oud. Burg op Texel, 4 Maart 1908. A f d. Texel. VERGADERING VAN LEDEN op Donderdag 12 Maart a.s., 'sav. 8 uur, in Hotel „TEXEL". Agenda: 1 Ingekomen stukken, 2 Rekening en Verantwoording van den Penningm. over 1907. 3 Verdere besprekingen. Namens het bestuur der afd. Texel, H. W. KEESOM, Voorz. Jac. KIKKERT Nz., Secr. PROGRAMMA'S van de Texelscbe Landbouw-Tentoonstelling zijn gratis voor belanghebbenden te verkrijgen bij de Secr. der afd. Texel bovengenoemd. Adres D. KEIJSER IIz. TE KOOF of gedeelten daarvan. is weder alle werkdagen ter dekking be schikbaar op Hofstede „Vianen" Hek geld 5 gulden b(j de eerste dekking en 5 gulden wanneer blijkt dat de merrie drach tig is.

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 2