N°* 2136e Donderdag 12 Maart 1908. 21ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Van week tot week. Binnenland. Dit blad versckijut Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden- Voor den Bgrg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nar op den dag der nitgave. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel. 39 Febr. 7 Maart. Wijdden we in onze vorige „Van week tot week" enkele woorden ter herinnering aan de droevige laatste dagen van Febru ari nu een jaar geleden, in de afgeloopen week werd onze aandacht daarvoor opnieuw gevraagd. 't Was kort na de „Berlin"-ramp het vorig jaar, toen onder den indruk van het bewonderingswaardig optreden van den Prins der Nederlanden, de heer Alb. van der Horst voorzitter van den Nationalen Oranjebond te Amsterdam het initiatief nam tot het aanbieden van een huldeblijk aan onzen Prins. Zijn streven vond vol doenden steun en in het begin der voorbije week heeft de aanbieding van het huldeblijk plaats kunnen hebben. Een commissie uit het bestuur van den Oranjebond begaf zich Dinsdagmorgen naar het Kon. Paleis te Den Haag en daar werd bjj monde van den heer Van der Horst aan den Prins een gedenkpenning in goud, zilver en brons aangeboden. De penning vertoont aan de voorzijde het borstbeeld van den Prins als vice-admiraal en geeft aan de keerzijde te zien een voorstelling van het wrak van de „Berlin". Boven deze voorstelling is gegrifd„Hulde van het Nederlandsche volk" en er onder „Nationale Oranjebond" „Wat ook vall, trouw sta pal." Bij deze penning is een album gevoegd waarin is opgenomen de volgende oorkonde: Zijne Koninklijke Hoogheid bijgaande pen ningen aangeboden voor Hoogdeszelfs menschlievend en hulpvaardig optreden bij de redding der schipbreukelingen van het stoomschip „Berlin" aan den Hoek van Holland op 22 en 23 Februari 1907 en overhandigd 2 Maart 1908." De namen van ruim 10,000 personen en vereenigingen, die tot het huldeblijk bij droegen, mede in het album opgenomen, mogen den Prins het bewys zijn, dat zijn optreden in de donkere dagen van Sprokkel maand 1907 in breeden kring waardeering en dankbaarheid heeft gewekt. Al moge het huldeblijk geen schatten gouds aan geldelijke waarde vertegenwoor digen, het is meer dan schatten gouds, het zal spreken tol den Prins van een kostbare onschatbare gave, die wij menschen elkaar kunnen geven, de gave der dankbaarheid. Want de daad van den heer Van der Horst en de zijnen was geen andere dan een daad van dankbaarheid, die zich uitte in een tastbaar bewijs. —o—o—o— Evenals haar voorgangster, was ook de afgeloopen week arm aan politiek nieuws. De week die voor ons ligt zal er wel meer brengen, want nog enkele dagen en do deuren van 's Lands vergaderzaal zullen zich weer openen voor onze volksvertegen woordigers. ZooalS gemeld beginnen Dins dag de Kamerzittingen weder. De Kamer is evenwel niet geheel com pleet, door de ministerbenoemingen zijn de Kamerzetels in de districten Rhenen, Slie- drecht en Tietjerksteradeel opengevallen. Rhenen heeft reeds gekozen: dit overwegend Katholiek district heeft bij enkele candi- daatstelling den heer Van Nispen tot Seve- naer naar de Kamer afgevaardigd, maar in de beide andere districten zit men midden in de voorbereidingen voor den komenden stembusstrijd. Eu deze strjjd zal in de beide districten, waarin tot hedon anti. revolutionairen zitting hadden, mot alle vinnigheid worden gestreden. Inzonderheid in het Friesche district Tietjerksteradeel, dat in de laatste jaren den heer Talma afvaardigde, nadat het op de sociaal-demo craten veroverd was. Deze laatsten, schijnen hun beste beentje vooraan te willen plaatsen om het verloren gebied te heroveren. Of het hun evenwel gelukken zal is zeer de vraag. Naar het ons voorkomt zullen Tiet jerksteradeel en Sliedrecht beide wel weder rechts kiezen. Intusschen, de stille hoop van vele anti- revolutionaren, dat de zetel van Sliedrecht weder door hun voorman Dr. Kuyper bezet zou worden, is niet verwezenlijkt geworden. Hoewel hem de candidatuur werd aange boden, heeft de oud - minister daarvoor bedankt zonder nu juist de reden zijner weigering uiteen te zetten, 't Gevolg daarvan was natuurlijk dat menigeen naar die oorzaak op zoek is gegaan en meer dan eens de verzekering is gegeven, dat Dr. Kuyper niet met 'het nieuwe Kabinet vol doende is ingenomen, omdat hij daarin geen zuiver rechts Kabinet ziet en geen specifiek christelijke wetgeving verwacht. Zoo wordt er gezegd, of echter die veron derstelling de juiste is moet nog bewezen worden. DatDr. Kuyper's besluit intusschen velen teleurgesteld zal hebben is te denken, want nu de kopstukken der Anti-revoluti onaire partij de ministerzetels hebben inge nomen, was voor die partij in de Kamer een man van invloed en gezag als de oudminister waarlijk geen overbodige weelde geweest —o—o—o— Het nieuwe ministerie is aan het werk getogen en een tweetal zijner leden heeft reeds van zich doen hooren. De Staats courant bracht in de afgeloopen week reeds de mededeeling dat minister Heemskerk het wetsontwerp tot grondwetsherziening heeft ingetrokken. Wat wel te verwachten was trouwens. Men wist het reeds lang dat dit wetsontwerp in geen geval de rechterzijde kon bevredigen en er is zelfs beweerd dat de val van minister Van Rappard daarmede nauw verband hield- Door diens begrooting te verwerpen, waarvan de val van het Kabinet-de Meester het gevolg moest zijn, wilde men de tot stand- koming der Grondwetsherziening verijdelen. Zoo althans is het in de pers der linkerzijde destijds voorgesteld. Is nu grondwetsherziening voor goed van de baan? Voorloopig althans wel, maar als men let op hetgeen er door de anti- revulutionaire pers over dat onderwerp in den laatsten tijd gezegd is, stellig niet voor goed. al zal de grondslag eener mogelijke, door de nieuwe regeering voor te stellen herziening, dan ook anders zijn dan die van den heer de Meester en de zjjnen. Het eerste stuk vau de erfenis van het oude Kabinet is dus aan kant geschoven en ongetwijfeld zal menigeen zich nu met ons afvragen, of er niet spoedig nog meer dere gedeelten dier erfenis het zelfde paadje zullen gaan. We zullen afwachten. Ook generaal Sabron, de nieuwe minister van Oorlog heeft gesproken. En door hem is op nieuw de kwestio van het blijvend gedeelte aan de orde gesteld. De minister kan zich maar niet zoo neerleggen bij het besluit van den vorigen minister om't blij vend gedeelte naar huis te zendon. II y weuscht do verantwoordelijkheid van dezen maatregel niet op zich te nemen, daar er door do wegzending van het blijvend ge deelte z. i. niet voldoende mannetjes over blijven om de uitvoering der bestaande be palingen en voorschriften betreffende de mobilisatie te verzekeren. Dus 't blijvend gedeelte moet blijven oordeelt de minister. En dat is voor hem een lastig geval nu de Kamer beslist heeft dat het naar huis moet. Doch de minister heeft er iets op gevonden, hij wil n 1. de mannetjes van 't blijvend gedeelte geldelijk schadeloos stellen als ze onder de wapens willen blijven. Voor het tijdvak 27 Maart 25 Juli ontvangen ze dan f 120 en daarvoor zullen wel liefheb bers voldoende te vinden zijn, temeer waar ook miliciens van oudere lichtingen de duiten kunnen verdienen. Maar zal het wetsontwerp door de Kamer worden aangenomen De leden die streven naar verkorten dienstijd zullen er stellig niet voor te vinden wezen. Bovendien al wordt het geld goed besteed het kost ons land als het ontwerp aangenomen wordt niet minder dan f 264,000 van 1 jaar. En dat nu zoo algemeen geklaagdt wordt over de groote uitgaven voor leger en vloot. Bovendien, ligt in dit wetsontwerp niet de profetie, dat ons land onder dezen mi nister van oorlog weer tot het oude dure paadje teruggevoerd zal worden? o o -o Over 't buitenland moeten we ditmaal kort zijn. En we kunnen dat ook, want buiten onze grenzen viel weinig belang wekkends voor. 't Belangrijkste nieuws kwam van onze zuidelijke naburen. De Koning van Belgie is thans met zijn regeering tot volkomen overeenstemming gekomen over de over name van den Congostaat. Volgens deze overeenkomst verdwijnt de Kroonstichting en ontvangt Belgie al hare bezittingen, gronden, onroerende goederen, enz. Belgie erft daarbij het prachtig domein Kaap Ferrat met haar kasteelen waarvan de Koning zijn leven lang het vruchtgebruik b'ijft behouden, terwijl het den bouw van het kasteel te Laeken, die door den Koning begonnen is, moet voortzetten, evenals die van de wereldschool te Tervueren en boven dien moet Belgie den bouw der prachtwerken te Ostende afmaken. De Koning die deze groote werken ondernam liet het vorig jaar plotseling het werk staken en werd dien tengevolge door den bouwmeester om 6 miljoen schadevergoeding aangesproken. Belgie zal dit zaakje nu verder moeten opknappen en er zal op die 6 miljoen nog wel wat af te dingen zijn. In den Congostaat zal het gebruik van gemunt geld ingevoerd worden, waardoor de dwangarbeid voor belastingdoeleinden verminderen kan en voorts zal Belgie aan den Kroonprins buiten diens apanage jaar lijks nog 120,000 francs en aan prinses Clementine, de jongste dochter van den Koning, jaarlijks 75000 fr. moeten uitkeeren. Deze overeenkomst zal weldra aan de Kamers ter goedkeuring worden aangeboden zoodat de behandeling spoedig tegemoet kan worden gezien. —o—o—o— Ten slotte nog iets over Engeland, dat in de voorbije week half en half in op schudding werd gebracht. De bladen kwa men n. 1. vertellen dat de minister van marine een schryven had ontvangen van den Duitschen Keizer over de vlootaange- legenheden. Aan dat schrijven werd al dadelijk de bedoeling toegeschreven van invloed te willen uitoefenen op den marine minister. En daar Engeland en Duitschland elkander in vlootbouwplannen geen haar toegeven, was aldra de meening gevestigd dat Keizer Wilhelm bezig geweest was in stilte de Duitsche plannen te dienen en Engelands minister een rad voor de oogen te draaien. De anti-regeeringsgezinde pers sloeg dan ook een dreigenden toon aan, noemde het een schande en wilde onmid dellijk het schrijven van den Duitschen Keizer overgelegd hebben aan het Lagerhuis. Dit is echter niet gebeurd maar wel is door de Regeering in het Lagerhuis mede gedeeld, dat het schrijven geheel persoonlijk was, het niet aan de regeering was gericht en door den minister particulier beantwoord werd. De nieuwsgierige menigte kan dus blijven gissen naar den inhoud van het schrijven van Duitschlands Keizer. Mede gedeeld wordt hij niet en of dit naar het hart der kwaaddenkende bladen is, staat wel te bezien. v TEXEL, 11 MAART 1908. Wij willen er aan herinneren dat met Maandag 16 Maart a. s. de gewone weekmarkten weder een aanvang zullen nemen. Omtrent de nieuwe Boot van Texels Eigen Stoombootonderneming wordt ons medegedeeld dat deze met 30 Mei a. s. te water zal worden gelaten; er wordt voortgang mede gemaakt. Oosterend, 10 Maart. De visschers van hier, die deelnamen aan het bergingswerk bij het gestrande stoomschip „Volta," brachten mede eenige Tomaten, sierlijke vruchten van Solanum exculentum, welke plant veelvuldig ge teeld wordt in Zuid Europa zoowel als in het Zuiden van Amerika en Afrika, terwijl ze ook wel als sierplant in ons land voorkomt. De vruchten zijn groote, scharlaken- roode bessen, die meer aantrekken door kleur dan door smaak. Er wordt van gezegd, dat ze vergiftig zijn, doch dit is niet het geval. Ze worden gebezigd voor het bereiden van saus en van soep en bij het braden van vleesch, en worden ook wel geroosterd gegöten. De bladeren van deze Salanum be vatten vergiftige bestanddeelen. In het vorig jaar werd door de Visscherijvereeniging Betracht het Goede verzocht om plaatsing van een gasboei voor het Kaap- en Molengat. De afdee- ling „Texel" van Schuttevaer besloot, om aan dit verzoek adhaesie te ver- leeoen, en de Minister beschikte er goedgunstig op. Thans is een dergelijke lichtgevende boei op de plaats in station gelegd, wat door de visschers als eene belangrijke verbetering wordt beschouwd. Een wonder kalf. In den stal van den heer IJ. M. te Wierum is een wonderkalf geboren, tot nog toe zeker het eenige in deze soort, aldus meldt men aan de „Leeuw. Crt." Het dier heeft namelijk korte achter waarts gerichte pootjes met zwemvliezen, even als een zeehond, terwijl de romp overigons ook geheel overeenkomt met die van een zeerob. Aan de buikzijde voelt hij hard als een boomstam. Kop en staart zijn die van een gewoon kalf, zonder deze waant men een zeerob voor zich te zien. Jammer, dat het kalf kort na de geboorte stierf. Het ^eisplan was gedeeltelijk al gereed en ongetwijfeld had het beestje veel bekijks getrokken. Een leelijke schadepost. Een veehouder in den Amster Jamschen polder leed dezer dagen een groote schade post. Zeven prachtige koeien stierven op denzelfden dag onder de hevigste pijnon. Men vermoedt dat het veevoeder vergittigd was. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. TEXELSCHE COURANT

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 1