Tweede Blad. N°. 2136, Donderdag 12 Maart 1908, 21ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Gemeenteraad van Texel. INGEZONDEN STUKKEN. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen Advertentiën vóór 10 nar op den dag der uitgave. Uitgevers LAMG-EVELD DE ROOIT, ParkstraatBurg op Texel. D°-°n BESTRIJDING DER TUBERCULOSE. M. de R Zoudt u mij voor het onderstaande een plaatsje in uw blad willen afstaan om het volgende onder de aandacht uwer lezers te brengen, waarvoor bij voorbaat mijn dank. Te Amsterdam is vanwege den Typo grafenbond opgericht een fonds tot onder steuning van lijders aan tuberculose, dat zich ten doel stelt de door deze ziekte aan getasten eenigen tijd uit hun werk te halen en in de frissche lucht te doen doorbren gen. Tot dat doel is natuurlijk geld noo dig, waarvoor men o,a. besloten heeft een tombola te houden ten voordeele van dat fonds, waarop Koninklijke goedkeuring ver kregen is. (Dus op dezelfde wijze als des tijds voor „Texel's Belang".) Mochten er nu onder de lezers zijn, die voor dit schoone doel iets kunnen missen (boekjes, handwerkjes, of zooiets) of eene kleine bijdrage in geld, dan kunnen zij dit doel steunen door dat aan mijn adres te willen zenden. Mocht ik het een of ander ontvangen, dan zal de Red. wel zoo goed willen zijn mij nog eens een plaatsje af te staan voor de verantwoording daarvan (zon der vermelding van den naam van gever of geefster, als men dat wil). Ook kan met dat doel nog steunen door het koopen van een of meer loten a 25 cts. per stuk, welke ik dan volgaarne zal willen bestellen. Mochten er personen zijn die een of ander kunnen missen, dan ontvang ik gaarne be richt voor den 25sten Maart. Hopende dat dit schrijven iets moge bij brengen tot beteugeling van de vreeselijke ziekte, die ook in ons vak zich doet gelden en vertrouwende op de milddadigheid mijner plaatsgcnooten, verblijf ik, hoogachtend, Uw Ed. dw., Texel. Jak v, d. Poll, Typograaf. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën. Van 1 tot '5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Zaterdag 7 Maart 190S, voorm. half 11. Voorzitter de hoer Eiddingh, burgemeester. Tegenwoordig de heeren Bijt, Over, Keesom, Koning, Mets, Lap, Dikkers, Langeveld, Zijm en en Dros. Afwezig met kennisgeving de heer Bakker. Secretaris de heer Ruibing. Na opening der vergadering worden de notu len der vorige vergadering gelezen en onveran derd goedgekeurd. 1. Aiededeelingen. Ingekomen stukken. Daarop doet de voorz. mededeeling dat is in gekomen een schrijven van den heer Over, behelzende dat hij zijne benoeming als Welh. aanneemt; een beschikking van ER. Ged. Staten, waarbij Mej. J. Zunderdorp voor den E. Omslag wordt gebracht in de klasse f 650f 700 belastbaar iu- komen; de begrooting van het Alg. Weeshuis, dienst jaar 1908 en wijziging begrooting 1907- Als leden der commissie van onderzoek dier begrootin^ worden benoemd de heeren Dikkers, Dros en Keesom, eerstgen. als voorzitter. Allen nemen die benoeming aan; een schrijven van den heer Dikkers, waarbij door dezen ontslag wordt genomen als Ambtenaar van den Burgerl. Stand. Bet ontslag wordt eervol verleend. 2. Formatie Stembureaux- Deze worden weder vrijwel gelijk als vorig jaar. Alleen in dat van den Burg komt in zooverre wijziging, dat de heer J. S. Dijt komt in plaats van den heer I\ Keijser. 3. Verzoek telefoonhouder te de Koog om uerhoogmg uan jaarwedde. Door adressant wordt verzocht zijn jaarwedde te willen verhoogen met het oog op de meerdere werkzaamheden tijdens het badseizoen, terwijl er tevens op wordt gewezen, dat de andere telefoon houders op Texel veel hooger salaris genieten voor evenveel diensturen. B W meenen dit verzoek te moeten aanhou den tot bij de behandeling der begrooling, als- wanneer tevens beter zal kunnen worden geoor- dneld of die drukte tijdelijk of constant is. B& W zijn er minder voor tusschentijds tot verhoc- ging van jaarwedden te besluiten. De heer Dikkers acht de bezoldiging van f 25 zeer gering en meent dat niet in de eerste plaats de vraag moet zijn hoeveel telefoonberichten er worden behandeld, doch dat in aanmerking geno men moet worden dat adreseant evenveel kantoor uren heeft als de andere telefoonhouders die f 50 of f 75 als jaarwedde genieten. Door adressant is al meer om verhooging gevraagd en spr. meent dat nu niet meer moet worden uitgesteld. De voorz. zegt dat B W liever eerst nog eens wilden zien of werkelijk het kantoor door het badhotel zooveel drukker is geworden. Spr. voor zich meent, dat dit wel wat overdreven is. Met het oog hierop en omdat men liever niet tol f tusschentijdsche verhooging besluit, meenden B W het te laten wachten lot de behandeling der begrooting voor 1909 om dan bv. voor te stel len het salaris te brengen op f 50 a f 76. De heer Dikkers ziet hot noodzakelijke niet in te wachten tot dien tijd en zou er voor zijn direct over te gaan tot verhooging derjanrwedde mot f 25, Do voorz. zegt, dat als later bij do behandeling mocht blijken, dat de verhooging plaats had moe ten hebben, door den Rnad dan evengoed eene gratificatie zou kunnen worden gegeven. De heer Mets zegt het met den heer Dikkers eens te zijn. De beide wethouders verklaren thans, dat toen dit punt in hun vergadering werd behandeld, hen er niet op werd gewezen dal de andere telefoon- houders reeds door een andere betrekking ver plicht waren kantoor te houden terwijl adrossant dat niet is. Nu hen dit later werd ter kennis gebracht, kunnen zij zich er zcor goed moe ver eenigen reeds dadelijk tot do verhooging over te gaan. Eet voorstel Dikkers daarop in stemming ge bracht wordt met algem. stemmen aangenomen. 4. Benoeming hoofd der school fe Mid- den-Eierland. Do voordracht bestond uit do heeren K. D. Dik- slaal te Oudkarspel, A. Lap te Sloten on A. J. Jellcmn to Eeldcr. Do voorz. merkt op, dat do heer Dikstnal vak j (gymnastiek) heeft on een uitstekend ondor- wijzor is. Door den schoolopziener wordt er op aangedrongen dat, mocht do heer Lap benoemd worden, ook deze zich spoedig voor dat vak zal bekwamen. Tot stemming overgaande wordt do hoor Lap mot algomeone stemmen benoemd. 5. Voorstel tot tijdelijke uoorziening in de uacature uan hoofd der school fe Midden-Eierland. Gekozen wordt als zoodanig de heer Mak onderwijzer te de Koog, terwijl bepaald wordt, dat deze als extra vergoeding 1 gulden per dag zal ontvangen. 6. Voorstel tot gedeeltelijken uerbouu; uan de school te Oudeschild. Door den heer Schaap E.d.S. te Oudeschild wordt geklaagd, dat hij het onderwijs niet op dat peil kan krijgen als wel door hem wordt gewenscht. De oorzaak daarvan moet worden gezocht in de omstandigheid, dat de hoogste klasse onderwijs moet ontvangen in hetzelfde lokaal waar ook de klassen van den onderwijzer van bijstand onder wijs ontvangen, hetwelk zeer hinderlijk is. Reeds vroeger was daarvoor door het hoofd der school een voorstel gedaan, doch dit was als te hoog in prijs ter zijde gelegd. Thans wordt voorgesteld het lokaal door een schot in 2 deelen te verdeelen. De kosten daar van benevens enkele daaruit voortspruitende onkosten worden door den gemeente-opzichter geraamd op pl,ui. f 2S0. B. en W. stellen voor daartoe te besluiten. De heer Zijm juicht dit plan toe en zegt, dat het reeds jaren lang noodig is geweest. Besloten wordt daarop tot den verbouw over te gaan. 7. Vaststelling richting uan den nog on- uoltooiden tueg bijlangs de gasfabriek. De voorz, zegt dat hij Zondag nog inlichtingen heeft ingewonnen bij den heer Van den Bergh te Amsterdam en deze hem had gevraagd of de weg reeds in eigendom bij de gemeente was overgegaan. Toen daarop door hem toestemmend werd geantwoord, zei genoemde heer dat er dan geen sprake meer kon zijn van vaststelling van richting en punt 7 moest dus van de agenda worden afgevoerd. De wethouder Dijt merkt naar aanleiding van deze mededeeling op, dat de wethouders van dien overgang niets bekend was. Zonder den raad of de Wethouders er in te moeien was door den Burgemeester reeds op 23 December j.l. het koop contract gctcckend. Spr. betwijfelt of deze wel het recht daartoe had en meent dat zeker door den raad dit contract nog wel als ongeldig kon worden verklaard, doch zal daarvan geen voorstel maken omdat de kwestie van dien weg hem reeds lang verveelt. Spr. noemt het recht ongenaam dal de burgemeester zulke dingen maar doet, zonder iemand er in te moeien. Als nu toch de lieer Dikkers niet genegen is de weg bij den Eallcrwcg breeder te maken dan 6 M. is er niets aan te doen. Spr. zou wel eens van den heer D. willen weten of deze er toe genegen is. De Voorz. antwoordt dat hij naar hij vast over tuigd is i.iet anders heeft gedaan dan waartoe het besluit van den raad hem het recht gaf. Dat raadsbesluit was mogelijk wel wat overijld genomen. De fout, als er een is, schnilt, volgens spr., bij de randsleden, die dat besluit namen. Do heer Dijt gelooft dat de akte niet is in overeenstemming met het bedoelde raadsbesluit waarop de voorz. zegt, dat naar hij meent de burgemeester zijn bevoegdheid niet kon te buiten gaan in deze, daar, gesteld dat er b.v. in dat con tract had geslaan, dat de straat een bepaalde naam zou dragen, of eenige andere bepaling, niet in overeenstemming met het raadsbesluit, gewoonweg die artikelen niet geldig zouden zijn. De heer Dijt noemt het gewoon do raad voor den gek houden, dat de voorz. op de agenda plaatst bepaling riebtiug weg, terwijl hij door de onder- teekening van een contract reeds heeft gemaakt, dat dit niet meer kan gebeuren. De heer Dikkers zegt: de heer Dijt voert hier een soort oppossitie De voorz. valt spr. in do reden met de opmer king dat hij zich van persoonlijkheden moet ont houden. De hoer Dikkers verklaart thans dat de feitelijke levering reeds lang te voren had plaats gehad, nl in 11)00. Toen leeds was de weg feitelijk voor het publiek opengesteld, dat was tijdens do tentoon stelling voor Tcxcl's Belang. Later heb ik de boomen laten rooien en kon duidelijk gezien wor den, welke richting ik den weg gafdoor geen der raadsleden is echter in al dien lijd iels gedaan om die richting anders te krijgen. Waarom nu is het koopcontract opgemaakt en getoekend P Alleen omdat ik meende reeds lang genoeg de belasting er voor te hebben betaald. Eet contract is opgemaakt volgons eene aanwijzing van den ontvanger dor registratie gegeven en zonder eenige bijbedoeling. Spr. heeft zich nog nooit op ao wettelijke regeling beroepen, doch altijd op de feitelijke regeling. Eij is geen kind meer en wensckl zich geoue wetten te laten stellen. De hoeren wethouders weten wel wat spr. wil toeslaan wnl den weg aangaat, maar er moest natuurlijk weer iels worden gozocht. De hoer Dijt zegt alleen te hebben willen ver klaren waarom nu liet punt weder van de agenda moest worden afgovoord. De voorz. merkt op, dat er in deze verschil in opvatting bestaat; prof. Struyken bv. zegt dat de raad er nog wel in gemoeid kan worden, terwijl de heer Van den Bergh het tegendeel verklaart. De heer Keesom vraagt of de heer Dikkers nog niet genegen is den ingang aan den Ballerweg wat gemakkelijker te maken, waarop de voorz. opmerkt, dat dit punt thans niet aan de orde is en den heer K. in overweging geeft het maar eens in den koffietijd ter sprake te brengen. De heer Over voegt er aan toe, dat de raad er totaal niets meer in heeft Ie zeggen. De heer Keesom vindt, dat als men niet meer mag praten over hetgeen op de convocatie voor komt, er dan ook maar geen convocaties moesten worden gezonden ook. 8. Voorstel tot uerleening eeruol ontslag etc. aan de uroeduroutu te de Cocksd. De voorz. deelt mede, dat er indertijd op de oproeping van sollicitantes naar de betrekking van vroedvrouw te Cocksdorp zich geeu enkele sollicitante heeft opgedaan, terwijl de tegenwoor dige functionaresse haar betrekking niet meer naar behooren kan waarnemen. B W stellen nu voor aan mejuffrouw Boelig-Eesse tegen 1 April a.s. eervol ontslag te verleenen en haar met ingang van dien datum een jaarlijksche toelage te geven van f 150. Verder om B W te mach tigen eene oproeping van sollicitantes naar die betrekking te doen tegen een salaris van f 350, met bepaling van minstens tot 1 Januari 1911. De voorz. voegt er aan toe, dat de heer Over zich bereid heeft verklaard bij de verlossingen, waarbij nog door mej. B. hulp zou moeten worden gebo den, zijne diensten te verleenen. De heer Dikkers betwijfelt of iedere vrouw met die ruiling tevreden zal zijn. Spr. had het beter gevonden indien Ben W zich voor die tijdelijke hulp gericht hadden totjuffr. Bremer te Oosterend. Spr. stelt voor B en W te machtigen te handelen naar hun college zulks het best voorkomt. De heer Dros zou dan ook aan B en W willen overlaten desnoods het salaris te verhoogen tot f 400, waarop de heer Over opmerkt, dat volgens .het tegenwoordig aantal geboorten, dan elke ver lossing in Eierland de gemeente op ongeveer f 40 zou komen te staan. De heer Dros repliceert dat het een tijdelijke betrekking is en handhaaft dus zijn voorstel. Eet voorstel van B en W aangevuld met dat van de heeren Dikkers en Dros wordt daarop met algemeene stemmen aangenomen. 9. Voorstel tot wijziging der uerordening regelende deonderwijzersjaarweddeir Van de afd. Texel van den bond van Nederl. Onderwijzers was een adres ingekomen vergezeld van een vrij uitvoerige memorie van toelichting waarin wordt aangedrongen op verhooging van de jaarwedden van het onderwijzend personeel. Aangezien voor 1909 de betrekkelijke verorde ning toch moest worden gewijzigd en wijziging wel gewenscht werd geacht, waren B. en W. besloten reeds nu een voorstel tot wijziging te doen. B. en W. wenschcn dat het maximum salaris iets vlugger zal worden verkregen, waardoor in plaats van na 20 jaren dienst reeds na 15 jaren het maximum wordt bereikt. Eet verschil in salaris van Eoofd der school met meer uitgebreid leerplan van het hoofd der school te den Burg en die op andere dorpen wenscht men te behouden, zoo ook dat tusschen de onderwijzers van bijstand aan eerstgenoemde school en aan de andere scholen. De periodieke verhoogingen van jaarwedden zouden plaats hebben respectievelijk na 5, S, 11 en 14 jaar dienst en voor de hoofden der scholen f 60 en voor de andere onderwijzers f 75 bedragen; de aanvangsalarissen zouden zijn voor hoofd der school met uitgobr. leerplan t il00, voor hoofd der gewone O. L. School te den Burg f 1000 en voor de overige jf 900. Voor de onderwijzers van bijstand aan eerstgen. school f 725 en voor do overige scholen f 575. Maximum der jaar wedden alzoo respectievelijk f1300, f1200, f 1100, f 1025 en f S75; deze wijziging zou eene uitgave geven van f 2875, waarvan het rijk f 2750 zou betalen en de gemeente f 125. Voor het tegenwoordig hoofd der school met uitgebreid leerplan zou deze regeling niet van kracht zijn, daar deze zijn salaris van f 1450, zou behouden; de heer Langeveld zou wenschen dat het aan- vaugsalaris voor onderwijzers van bijstand met f 25 werd verhoogd en werd gebracht op f 600 en de eerste verhooging dan f 50 inpljiats van f 75 zou bedragen. Spr. meent dat dit aanleiding geven kan, dat betere krachten zich aanmelden bij vacatures; de heeren Over en Dikkers verklaren het met spr. eens te zijn, terwijl de heer Dijt meent dat een snlarss van f 575 voor een beginnend onder wijzer voldoende is do hcor Zijm zegt in beginsel er wol voor te zijn, zooals ons later bleek, bedoelde spr. het voorstel van B. en W. en niet dat van den heer Langeveld want spr. stemde tegen dat voorstel en met hom de heeren Lap, Keesom, Dijt on Dros. De stemmen staakten en overgegaan werd nu tot het volgend punt der agenda' Naar ons later welwillend werd medegedeeld, moet dit voorstel, omdat de raad niet voltallig was, in eene volgende vorgadering weder in stemming worden gebracht en komt eerst daarna het voorstel van B en W in stemming. 11. Vaststelling kohier schoolgelden. "Wordt vastgesteld tot een bedrag van f 682,35. 12. idem idem hondenbelasting. Eet kohier wordt vastgesteld tot een bedrag van f 199 en het aanvullingskohier tot een bedrag van f 15. Voor tot behandeling van punt 13 der agenda over te gaan doet de Voorz. de gewone rondvraag. De heer Zijm wijst op den buitengewoon slechten toestand van het Schildpadje en hoopt dat daarin nu eens spoedig verbetering zal worden gebracht. De heer Mets wijst op den slechten toestand van het pad achter het huis van Slaman te Oude schild. De heer Dros merkt op, laatst gelezen te hebben dat zeebonden ook voor de premie konden worden ingeleverd te Oudeschild en vraagt of niet kan worden volstaan met het vertoonen van een deel van het dier; de Voorz. antwoordt dat dit een Rijksbepaling is en de gemeente er dus n iets in te zeggen heeft. De heer Koning vraagt hoe het staat met de aanbiedingen van steun voor den bouw van een steiger achter Oost, waarop door den Voorz. wordt geantwoord dat totaal voor f 450 steun is toege zegd, nog onlangs door den polder Eendracht een bedrag van f 200. (Van Eierland niets werd door een der leden zoo ter loops opgemerkt.) Niemand verder het woord verlangende gaat de vergadering over in geheime zitting ter be handeling van punten 13 en 14 der agenda. 13. idem idem hoofdelijkenomslag 14. Reclames hoofdelijken omslag. Eet kohier E. O. wordt vastgesteld tot een bedrag van f 17701,60. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.)

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 1