N°. 2138. Donderdag 19 Maart 1908. 21"te Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Van week tof week. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen Advertentiën vóór 10 nar op den dag der uitgave. TEXELSCHE COURANT, Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel. NATIONALE MILITIE. HONDERD EN TWINTIG GULDEN PRE MIE voor vier maanden vrijwillig verblijf onder de wapenen. De Burgemeester van Texel, ten deze hande lende op verzoek van den Minister van Oorlog van 4 Maart 190S, afd. Militie en Schutterij (M) No. 112; Brengt bij deze ter algemeene kennis 1. dat voor de verlofgangers der militie van het wapen der Infanterie, om het even tot welke lichting zij belmoren, gelegenheid bestaat om van 27 Maart tot 25 Juli 1908 vrijwillig onder de wapenen te komen tegen eene premie van Honderd en twintig Gulden (f120), Komt vóór 25 Jali 190S door omstandigheden van hun wil onafhankelijk (bijv. door ziekte) een einde aan hun verblijf onder de wapenen, dan bedraagt de premie een gulden (f 1) voor eiken dag van hun vrijwillig verblijf. 2. De premie wordt in eens uitbetaald bij vertrek met groot verlof of, bij voortgezet verblijf onder de wapenen, op 25 Juli 1908. 3. De verlofgangers, die dit jaar voor herhalings oefeningen worden opgeroepen en die tot bet hiervoren bedoeld vrijwillig verblijf zijn toege laten, mogen voor het volbrengen dier oefe ningen dadelijk na 25 Juli onder de wapenen blijven. 4. In het geheel kunnen tot bedoeld vrijwillig verblijf worden toegelaten ten boogste 2200 man. Melden zich meer dan het vereisebte getal aan, dan hobben zij, die zich het eerst aanmelden, den voorrang boven hen die later komen. 5. De aanmelding van verlofgangers, die zich tot bedoeld vrijwillig verblijf bereid verklaren geschiedt bij den korpscommandant per brief, waarin bun volledig adres duidelijk is vermeld en waarbij is ingesloten een bewijs van goed gedrag, dat Ier Gemeentesecretarie moet worden gevraagd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat bet hiervoren bedoeld vrijwillig verblijf alleen dan kan geschieden, indien het wetsontwerp, waarbij de voor de premie benoodigde gelden zijn aan gevraagd, is aangenomen. Gegadigden ontvangen van of namens den Korpscommandant bericht, of zij tot bet vrijwillig verblijf worden toegelaten. Ieder die zoodanig bericht ontvangt, heeft recht op de premie. Gegadigden zullen goed doen zich vooral spoedig aan te melden; die zich het eerst aan meldt, heeft de meeste kans genomen te worden. Nadere inlichtingen worden verstrekt ter Ge- meenteseoretalie, waar voor gegadigden een bewijs van goed gedrag verkrijgbaar is en waar desgc- wensebt tevens zorg wordt gedragen voor de opzending van den brief van aanmeldingaan den Korpscommandant. Melden zieh geen genoegzame manschappen voor het vrijwillig verblijf aan, dan zullen, bij aanneming van het wetsontwerp hierboven bedoeld, van hen, die in 1907 voor eer-de oefening onder de wapenen zijn geweest en niet zijn aangewezen voor de eerste of tweede ploeg van bet blijvend gedeelte, zooveel manschappen worden opgeroepen als noodig is om in de behoefte te voorzien. Texel, don 16 Maart 1908. De Burgemeesler, W.F. HIDDINGH. INRICHTINGEN, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Bnrgomeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van Tijs Cornelis Zijm, te Oude.schildop Texel, om vergunning tot oprichting eener slagerij in het perceel staande te Oudescbild op Texol en kadastraal bekend in Sectie D, No. 2352. Op Zaterdag, den 28en Maart 1908, des middags te 12 uren. zal ten Raad- huize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schiiftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Texel, den 14 Maart 1908. Burgem. en Weth. voornoemd, HIDDINGH, Burgemeester. RUIBING, Secretaris. INRICHTINGEN welke gevaar schade of hinder veroorzaken. kunnen Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel brengen ter openbare kennis dat ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de Wed. KLAAS PEREBOOM te den Burg op Texel, om vergunning tot oprichting eener slagerij in het perceel staande aan de Hoogerstraat te den Burg op Texel, wijk B. no. 135 en kadastraal bekend in Sectie K. No. 1781. Op Dinsdag, den 31en Maart 1908, des middags te 12 uren, zal ten Raadhuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze monde ling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Texel, den 17 Maart 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, RUIBING. HIDDINGH. 7 14 Maart. Het nieuwe Kabinet heeft zich bij monde van zijn formeerder en leider, Mr. Heems kerk, der Tweede Kamer en den Neder- landschen volke voorgesteld. Dinsdag in de vorige week heeft dadelijk na de opening der Kamerzitting de Minister van Binnen- landsche Zaken de heeren toegesproken en in een lang „kort woord," dat naar lengte en inhoud veel overeenkomst vertoonde met een heusche Troonrede, uiteengezet waarvoor het nieuwe Kabinet gehouden wil worden en wat het in de toekomst wenscht te doen. Waarvoor het gehouden wil worden Voor niets minder dan etn Christelijk Kabinet. De lezer herinnert zich dat dit door de bladen der linkerzijde niet zoo grif is toegegeven onlangs, omdat zij zich geen weg wisten met een paar der nieuwe be windsleden, die gerekend moeten worden te behooren tot de vrijzinnige richting. Minister Heemskerk heeft evenwel ver klaard, dat het bewind der nieuwe regeeriDg zal zijn „overeenkomstig de beginselen, levende in de partijen der rechterzijde". Volgens die beginselen zal dus worden geregeerd. Maar zegt dat nu dat we een Christelijk Kabinet hebben zooals men dat zich gewoonlijk denkt en zooals b v. het Kabinet-Kuyper was'? In die beteekenis moet de regeeringsverklaring niet worden opgevat naar het ons voorkomt. Het mi nisterie-Heemskerk zal nimmer worden een Kabinet-Kuyper. Evenwel de minister heeft gezegd, dat waar priucipieele tegenstellingen zich voordoen, het ministerie deze niet zal ontwijken, doch het oordeelt de mogelijkheid te moeten aannemen, dat omtren tverschil- lende onderwerpen, die rijp zfjn voor behan deling of die aanhangig moeten worden ge maakt. zonder verzaking der beginselen ook in deze Kamer voldoende overeenstemming kan worden verkregen. Daarin ligt o. i. opgesloten, dat het Kabinet niet voornemens is zooals men van een positief rechtsch Kabinet wel zou kunnen verwachten princlpieele tegenstellingen naar voren te dringen, m.a.w. van plan is om een tege moetkomende verzoeningsgezinde houding aan te nemen. Naar het ons wil voorkomen bewandelt het nieuwe ministerie daarin den juisten weg Lettende op den ontredderden poli tieleen toestand die wo thans iu ons land kennen, waardoor het regeeren van een positief linksch of rechts gekleurde regee ring niet mogelijk is, is het een gebiedende eisch als er waarlijk op wetgevend gebied iets tot stand zal komen, dat van beide zfjden de scherpe kanten wat afslijten. En er zal voorloopig wel voor eenige jaren voldoenden parlementairen arbeid te ver richten zijn, waarbij geen diepgaande be ginselkwesties in het gedrang behoeven te komen. In dat opzicht heeft de regeeringsver klaring dan ook algemeen bevrediging gewekt. Wat wenscht nu het ministerie te doen Ook daarop heeft het een antwoord gegeven al was daarin dan ook niet het positieve willen uitgedrukt. Het Kabinet gevoelt rekening te moeten houden met den hui- digen toestand en dientengevolge heeft het met vrij groote omzichtigheid en in voor zichtig gestelde termen uiteengezet wat men van zijn arbeid waarschijnlijk ver wachten kan. Op sociaal-gebied zal die arbeid zich bepalen tot het verrichten van wat technisch werk. Wel weten we alvast, dat de ziekte- ouderdoms- en invaliditeitsverzekering naar de ministerieele snippermand verhuizen zullen, wat menigeen wellicht zal betreuren al werd dan ook de belofte gegeven dat minister Talrna voor de uitbreiding der ongevallenwet spoedig de aandacht der Kamer zal vragen en de overige verzekerings wetten dadelijk ter omwerking ter hand zullen worden genomen. Ook het vraag stuk der kiesrechtregeling is voorloopig opgeborgenhet ontwerp tot grondwets herziening is alvast van de baan en dat het blijvend gedeelte zal blijven, al is het dan onder andere omstandigheden is onzen lezers "bekend. Er zal een Raad van Defensie ingesteld worden die de Kamer of de Re geering in de militaire aangelegenheden van advies zal dienen, terwijl de belasting- ontwerpen van minister-de Meester opge borgen worden en de wijze van versterking der rijksmiddelen een punt van overweging by de regeering uitmaakt. We zullen dus van verschillende ontwerpen veranderde edities tegemoet mogen zien. Voorts zal spoedig aan de orde worden gesteld een wetsontwerp ter beteugeling van openbare onzedelijkheid, iets waarvoor linksch zeker gaarne zijn medewerking zal verleenen, de subsidiéering van bijzon der middelbaar onderwijs zal worden ter hand genomen, wat ook minister Rink op zijn programma had, terwijl ook in den financieelen nood der gemeenten zal wprden voorzien, allemaal plannen die van de zijde der politieke tegenstanders der nieuwe regeering wel niet veel tegenkanting zullen ontmoeten. Als dan ook aan het slot der regeerings verklaring een beroep wordt gedaan op de samenwerking der verschillende partijen, met behoud van wederzijdsch beginsel, zal naar het ons voorkomt dit in de toekomst niet blijken te zijn geweest de stem eens roependen in de woestijn als het nieuwe Kabinet althans de vlag der verzoenings gezindheid in top houdt. Summa summarum, de regeeringsver klaring is in menigerlei opzicht zeer bevre digend. Dat is dan ook zoowat de alge meene indruk die ze bij de verschillende partijen heeft weten te wekken. De toon in de verschillende politieke organen is dan ook meerendeels waardeerend en ook in de Kamer zelf werd de „troonrede" niet zonder eenige ingenomenheid begroet. Wel hebben de woordvoerders der verschillende partijen verklaard hun eigen meening te hebben over het Kamervotum van 21 Dec. en hebben sommige hun leedwezen er over uitgesproken dat zooveel arbeid van het vorig Kabinet naar de snippermand zal verhuizen althans voorloopig, maar de vredelievende .toon van de verklaring heeft bij niemand zijn uitwerking gemist. We mogen dus verwachten, dat het poli tieke geharrewar, dat reeds zooveel nuttigen parlementairen arbeid in den weg stond, nu eens voor eenigen tijd achterwege zal blijven. En dat zou maar goed zijn ook. —o—o—o— De stemmingen voor ons Lagerhuis in de districten Tietjerksteradeel en Sliedrecht hebben tot gevolg gehad, dat onze Kamer van 100 thans weer compleet is. Zooals verwacht werd hebben beide districten een anti-revolutionair afgevaardigd. Het buitenland gaf ook deze week weinig belangrijke gebeurtenissen. Nu zoo langzamerhand de mooie dagen nader komen we beginnen er intusschen sterk naar te verlangen ook en hopen dat ze maar niet te lang op zich zullen laten wachten beginnen de berichten over keizer lijke en koninklijke uitstapjes ook weer de aandacht te vragen. Koning Eduard heeft niet eens de Lente afgewacht, maar is reeds zijn mistig kil vaderland den rug toekeerend naar het zuiden afgereisd om met volle teugen van de vacantiegeneugten te genieten. De Ko ning houdt nog al van die uitstapjes. Ook de Spaansche Koning heeft een uit stapje gemaakt, al duurde die maar enkele dagen En een gevaarlijk uitstapje ook, want hij heeft niets minder dan een bezoek gebracht aan Barcelona, de stad, waar het voor een gekroond hoofd er allerminst veilig heette te zijn. Barcelona toch heeft in den laatsten tijd vooral van zich doen spreken, door de vele bomaanslagen die er plaats hadden. De stad wordt door anar chistische woelingen verontrust en tenge volge van dien oproerigen toestand, had de regeering enkele grondwettige rechten op geheven. Koning Alphonso nu heeft zich sedert hij den troon beklom vooral beijverd zich bij zijn volk populair te maken, door bij de eene of andere ramp persoonlijk van zijn deelneming te doen blijken en met zijn geld de eventueele slachtoffers te steunen, 't Anarchisme beschouwt de Vorst ook als een nationale ramp, die nu eenmaal niet door gestrenge toepassing der wet wordt afgewend. Beter achtte hij het zelf eens naar Barcelona te gaan, het broeinest van anarchie, omdat hij meende dat zijn ver schijning daar kalmeerend op de gemoederen moest werken. Hoe ook zijn familie en zijn ministers hem de gevaren aan dat uitstapje verbonden onder het oog brachten, 't hielp niet, de Koning had zich 't nu eenmaal in het hoofd gezet om te gaan en ging dan ook. En hij heeft inderdaad plezier van dat uitstapje beleefd want de bevolking der rumoerige stad heeft hem allerhartelijkst ontvangen en een aanslag op den Koning, die zich te Barcelona niet achter dikke deuren verborg, is gelukkig uitgebleven. In zooverre had hij dus voldoening van zijn bezoek, maar of daardoor werkelijk de anarchistische ramp afgeweken is, blijft wel zeer de vraag. Want na het vertrek van den vorst zijn er al weer bomaan slagen uit Barcelona gemeld. Ander nieuws kwam uit het verre Oosten. Japan heeft weer eens van zich doen spre ken. Wat was het geval? Al geruimen tijd zijn de Chineesche provinciën Kwansi en Kwantoeng in opstand en daar de op standelingen door smokkelschepen van wapenen werden voorzien had de Chineesche regeering douanevaartuigen uitgezonden aan wie het gelukte een Japansch schip met wapens en amenutie buit te maken. Het schip werd opgebracht, de lading be waakt, de vlag neergehaald en de bemanning gevangen gezet. Japan was daarmee niet tevreden en beweerde dat de lading bestemd was voor een handelshuis te Macao op Portugeesch gebied, wat uit de scheeps papieren kon blijken. Bovendien had de aanhaling in Portugeesche wateren plaats gehad wat echter door China ontkend werd. Toen China evenwel niet spoedig genoeg het schip losliet en zijn verontschuldigingen aanbood voor de beleediging de Japansche vlag aangedaan stelde Japan een ultimatum binnen twee maal 24 uur moest het schip losgelaten zijn, een behoorlijke schadever goeding moest worden gegeven en veront schuldigingen aangeboden. Gebeurde dit niet dan zou Japan tot handelen overgaan. China kroop in de schulp en voldeed haastig aan het gevraagde behalve wat betrof de teruggave van het schip dat later zou geschieden. Maar Japan zond even e&n oorlogschip en de Chineesche regeering gaf bevel de benaderde stoomboot maar gauw van de ketting los te maken, wat nog niet gebeurd is evenwel. De_ verhouding tusschen de beid6 rijken' is er intusschen door dit voorval niet vriend- schappelyker op geworden wat te begrij pen is.

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 1