m-i'. - our antI ZONDAG 22 MAAKT 1908. Vergadering der V. P. N. Groot was de opkomst niet ter ver gadering op Woensdag j.l. doek onder hen die tegenwoordig waren, was zeker het grootste deel wel werkelijk tot <1 belanghebbenden te rekei n, persoi e die vertrouwden weder eenige meerdere kennis te kunnen opdoen van de kiepen houderij en zij hebben zeker hun ver trouwen niet beschaamd gezien, want menige nuttige wenk werd door den heer de Beaufort, die de spreekbeurt vervulde, ten beste gegeven. Nadat door den voorz i de vergadering was geopend met eenjwelkom aan snr en hoorders, werctdoor laatstgenoemd n het woord verkregen. Deze begon met er op te wijzen, dat dank zij de instelling der eierenv iling te Amsterdam de prijs der eierc i ge middeld een halve cent per stuk was gestegen. Wat dit bete6kent voor Texel verklaart spr. door er op te wijzen, dat naar zijn schatting alhier jaarlijks 2000000 eieren worden geproduceerd n volgens die schatting bedroeg die hal ve cent verhooging dus voor Texel reed een voordeel van f 10,000 en dat, nu er nog maar betrekkelijk weinig kippen alhier gehouden worden, zegt spr. Velen zijn verleden jaar toen de eieren- veiling werd opgericht met hot oog op de verwachte hooge prijzen lid der V P N geworden, en zijn begonnen de ei i n naar de veiling te zenden, niet allen echter gingen daarmede door, ij hielden er mede op, omdat zoo nu en da i e i buurman, die niet naar de veiling zond, wel eens iets meer voor de eieren ont ving dan zij, maar zij vergaten, dat juist door de veiling ook die büurïnaa hooger prijs van anderen ontving en zij zagen niet in, dat juist door do veili g ook die buurman hooger prijs van ander n ontving, ook zagen zij niet in, dat indien door laksheid der belangkebb aden de eierenveiling niet voldo- nde wordt ge steund, zij het aan hun zelf te weten zouden hebben, wanneer die oiling woder moest worden opgeheven eu de prijs der eieren weder veel achteruit zou gaan. Evenals zoo velen hadden zy alleen hun tijdelijk voordeel op 't oog en dachten niet aan de toekomst En zeker moet ook wel degelijk aan de toekomst worden gedacht, want niet alleen is het doel der V.P.N. het houden der eieren- veiling maar ook het verbeteren der rassen met het oog op grootere eierenvoortbrenging en beter vleesch, en wat zal er moeten worden gedaan, wanneer het aantal eieren, dat wordt geproduceerd eens wordt ver dubbeld of nog veel hooger stijgt Er zal dan in het buitenland een afzetgebied moeten worden verkregen. Londen is dan de markt waar ze moeten worden heenge zonden Hebben de Hollandsehe eieren dan geen gevestigden naam aldaar verkregen dan zullen ze gelijk worden gesteld in prijs met Russische en Italiaansche eieren en zal het geen ongewoon verschijnsel zijn, als de landbouwers eery* met. 1 cent of hoogstens anderhalve cont per ei tevreden moeten zjjn. Gezorgd dient te worden dat de Noderlandsch eieren, evenals de Deensehe eieren op do Londenscho markt gunslig zijn aangeschreven en daardoor flinke prijzen aldaar maken. Voor jaren heeft men het nut daarvan reeds in Denemarken ingezien. De eieren- handelaren hadden ook tor wille van een tjjdeljjk voordeeltje do marktprijs der Deensehe eieren op de Londensche markt totaal bedorven. De Engelschen waren reeds te veel door hen bedrogen en stelde geen vertrouwen meer in de zuiverheid der eieren. In Denemarken heeft men toen de handen in een geslagen, de pluimveehouders heb ben zich vereenigd, de eieren door hen naar het buitenland uitgevoerd werden aan een scherpe keuring onderworpen en met een stempelafdruk voorzien, ten teeken van zuiverheid, de hoenderstapel werd verbeterd en dank zij het volhardend streven naar verbetering, is men er thans in geslaagd jaarlijks meer dan 360 millioen eieren naar Londen te zenden, waarvan gemiddeld ruim 4 cent per stuk netto door de kippenhou ders wordt ontvangen. In navolging van die vereeniging in Denemarken werd op 14 Mei 1901 in ons land de vereeniging voor pluimveehouders opgericht. Na die oprichting werd met kracht er voor gewerkt en reeds veel werd verkregen, doch nog veel meer moet worden gedaan. Dat de hoenderteelt zeer loonend. kan zijn bij goede beoefening, kan uil verschillende voorbeelden blijken, ook is het zeer duidelijk dat in ous land, nog betrekkelijk zeer weinig wordt gedaan voor de kippenhouderij, in vergelijking met hetgeen in andere landen er voor wordt gedaan. Amerika staat hierbij wel aan het hoofd. De opbrengt der hoenderteelt staat daar boven eenig ander landbouwproduct. Hel belang er van wordt er goed ingezien. Men heeft er tal van fokstations, vakscholen, cursussen, proefstations enz. Men ziet daar zeer goed in, dat kennis van het vak een eerste vereischte is, om te kunnen slagen. Dank zij de genomen proeven en het ijverig streven naar verbetering zijn hoenders die gemiddeld 200 a 260 eieren per jaar leggen daar geen zeldzaamheid, terwijl een kip penhouder alhier zeker al blij is wanneer hij gemiddeld 150 eieren per jaar van elke kip raapt. Kippenboerderijen waar een 5000-tal kippen worden gehouden zijn niet iets ongewoons aldaar. In Frankrijk legt men zich meer toe op het verkrijgen van goede vleeschkippen en welke beteekenis daar die' tak van bestaan heeft, blijkt duidelijk uit het feit, dat daar jaarlijks naar schatting minstens voor 193,000,000 gulden aan slachtkippen wordt verhandeld. De hoenderteelt in Engeland is van weinig beteekenis. Yan Belgie zijn geen cijfers bekend van het totaal bedrag, dat daar de hoenderteelt opbrengt, wel zijn bekend de hooge prijzen, welke voor slachtkuikens te Brussel werden gemaakt nl van f 1,— tot f3,— per stuk. Dauk zij de V. P. N. in ons land gaat do hoenderstapel geregeld in ons land vooruit; was tot 1905 het aantal eieren, dat werd uitgevoerd nog beneden het aantal dat werd ingevoerd, ia 19U6 was de uitvoer grooter en gedurende de eerste 9 maanden, van 1907 bedroeg de uitvoer reeds 204000 KG. meer dan den invoer. Over hot algemeen wordt nog te licht over de zaak gedacht en meent men maar, dat het voldoende is dan te zorgen, wanneer er overproductie in ons laud is; noodig echter is het, dat reeds thans wordt gezorgd, dat de eieren, ge stempeld V. P. N. op do Londensche markt goed staan Aangeschreven, moet dan binnen korten tijd een groot kwantum dier eieren worden verhandeld aldaar, dan zal men ook goede prijzen er voor krjjgen. Juist met hut oog daarop zou spr. weusehen, dat de pluimveehouders ook in den goedkoopen tijd de eieren ter veiling zenden, komt er dan overproductie, welnu, dau kan ook naar Londen worden verzonden. Welke fouten nu wórden doordemeest6 kippenhoudors gemaakt? Z6gt spr. De lc fout, on vrij algemeen verbreid, is zeker wel dat men de kippen te lang houdt: volgens spr. moet men ze niet langer hou den dan 1 jaar, foktoomen zijn hiervan uit gezonderd. De 2de fout ligt bij de kip. De gewone boerenkip is te klein van stuk, zij legt te kleine eieren en het aantal eieren dat de kippen leggen is te klein. Wanneer een kip niet meer dan 100 eieren per jaar legt, geeft zij geen voordeel meer. Ook leggen de kippen hoofdzakelijk dan wanneer de eieren goedkoop zijn. De meening dat Jaatbroed kuikens winterlegsters zijn is een dwaling. Laatbroedkuikens blijven altijd achterlijk. Verder wordt maar al te dikwijls verzuimd te zorgen voor bloed ver versching; veel sterfte onder de kippen, tuberkuloso, infectieziek ten, slecht groeien en slechte bevruchting zijn de gevolgen daarvan. Ook is er bij de hoenderhouders te veel wispelturigheid. Nu eens wil men het met deze soort dan weer met dat soort haan probeeren en ten slotte krijgt men een mengelmoes van basterdrassen. Ook de keuze van hokken is een voornaam ding's winters mogen ze niet te koud en zomers niet te warm zijn; zindelijkheid is daarin een eerste vereischte; tegen de zoo lastige kippeninsecten is een uitstekend middel het besmeren van de hokken met carbolineum, 2 maal per jaar is voldoende. Bij vastzittende kippen moet de ren goed droog zijn. Turfmot of kaf is uitstekend daarvoor en het voeder daarin gestrooid geeft de dieren een nuttige bezigheid. Wat het voederen betreft, voor vast zittende kippen is graan alleen niet vol doende en moet er worden bijgevoederd yleeschmeel of beendermeel, liefst van paar den, omdat die minder last hebben van tubeikulose, bij losloopende kippen is die toevoeging alleen noodig gedurende den winter, wanneer ze geen ander dierlijk voedsel kunnen krijgen. De in den handel zijnde ochtendvoeders schenén bij den spr. niet hoog in aanzien. Voldoende is nog niet uitgemaakt of grond- notenmeel, dat gewoonlijk in die ochtend voeders voorkomt, wel goed verteerbaar is. Spr. raadt allen aan eens eene berekening te maken van hetgeen zijn kippen opbrengen gedurende een jaar, verder om te laten bloeden alleen van die kippen welke men weet dat goede eierlegsters zijn ook in den winter. Door nauwkeurig zijn hoenderstapel na te gaan, komt men spoedig op de hoogte welke kippen veel en ook des winters leggen, welke weinig broedsch zijn en welke vroeg- welke laat-ruien. Op die wijze is men in staat zijn hoenderstapel zoo in te richten, dat men geregeld het geheele jaar door eieren kan rapen. Tal van rassen worden door spr. genoemd, elk ras heeft echter ook weder zijn nadeelen, in t bijzonder werd door spr. aangeraden de Buff Orpingtons, sterke dieren, die 's win ters bij goede verzorging ook eieren leggen. Met grooto aandacht werd spr. gevolgd ey toen hij ten slotte zijn redevoering eindigde was luid applaus zijn loon. Gedurende een korte pauze welke nu volgde werd gelegenheid gegeven tot het doen van vragen, waarvan door enkele personen gebruik werd gemaakt. Na de pauze werden tal van lichtbeelden getoond van verschillende soorten hoender- Kissen, waarbij door spr. de noodige toe lichtingen werden gegeven. Door den voorz. werd ten slotte de ver gadering gesloten met een woord van wel verdienden dank aan den spreker en de mededeeling dat deze zich bereid had ver klaard een volgend jaar nog eens weder voor de afdeeling op te treden. Luid applaus bewees dat men deze mededeeling met blijd schap begroette.

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 3