N°, 2140. Donderdag 26 Maart 1908. 21ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van week tof week. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 unr op den dag der uitgave. Prijs der Advertentién. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel Burgemeester en Wethouders van Texel Gelet op art. 28 der Kieswet, Maken bekend, dat de door hen vast gestelde kiezerslijst en afzonderlijke lijsten van hen, die met betrekking tot eene of meer dor verkiezingen van de kiezerslijst afgevoerd of daarop gebracht zijn, van 24 Maart tot en met 22 April e.k. ter secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage liggen en tegen betaling der kosten in afschrift verkrijg baar zijn. Texel, 23 Maart 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. S. 'IJ T, L-B. RUIBING, Secretaris. KOHIER HOOFDELIJKEN OMSLAG. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel maken bekend, dat een afschrift van het primitief kohier van den Hoofdelijken Omslag voor het dienst jaar 1908, gedurende vijf maanden, van den 23 Maart 1908 tot en met den 23 Augustus 1908 ter Gemeentesecretarie voor een ieder ter lezing ligt. Texel, den 23 Maart 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. S. DIJT, L.-B. RUIBING, Secretaris. Schietoefeningen bij Neeltjesnol. Do Burgemeester van Texel brengt ter openbare kennis, dat blijkens ontvangen bericht do schietoefeningen op de schiet baan bij Neeltjesnol dit jaar zullen aan vangen op 6 April a.s. en zullen duren tot ultimo September 1908. Texel, den 24 Maart 1908. Do Burgemeester voornoemd, BIDDINGS. 14 21 Maart. Er vallen weinig binnenlandsche gebeur tenissen te kronieken deze week. Gebeur tenissen althans die in 't bijzonder de aandacht vroegen, waren er niet. Wel zullen de lezers waarschijnlijk met eenige belang stelling den Prins der Nederlanden hebben gevolgd op zijn bezoek aan Vlissingen, waar hij een nieuw stoomschip doopte en de kiellegging van een ander zeekasteel met zijn tegenwoordigheid vereerde of wel met niet minder belangstelling het Kon. Echt paar vergezeld hebben naar Boskoop waar o.a. een bezoek aan de tuinbouwcchool werd gebracht, maar overigens viel er ook al weinig belangwekkends binnen de grenzen van ons vaderland voor. Zelfs hetgeen er in 's Lands vergaderzaal te zien en te hooren werd gegeven kon maar matig de aandacht tot zich bepalen, 't Waren dan ook geen heel het land in spanning brengende ontwerpen, die eraan de orde waren. Een dag werd besteed aan het wetsontwerp tot verbetering van den Nieuwen Waterweg, waarvoor in principe 4 millioentjes werden toegestaan en de beide andere dagen zit de Kamer in de margarine, omtrent welker fabrikatie en verkoop de regeering eenige verscherpte bepalingen had voorgesteld, die aangeno men werden, 't Was in de Kamer dan ook alles botertje tot den boöm. De komende week zal wel meer belang wekkends brengen. Als dit overzicht onder de oogen der lezers komt is waarschijnlijk reeds beslist over het wetje van den minis ter van oorlog over het blijvend gedeelte. Een scherp debat zal er wel aan vooraf gaan, te oordeelen naar wat over het wetje in de Kamerafdeelingen, blijkens het voor- loopig verslag, reeds is gezegd. Ook de bladen hebben reeds öf luide den lof ver kondigd bf met groote teleurstelling ge sproken over dit ontwerp. Nu de kansen voor de regeering zijn niet slecht en naar het ons voorkomt is het zoo goed als zeker dat de minister van oorlog zijn zin zal krij gen. De oud-liberalen zullen wel een handje meehelpen het wetje aan te nemen en dan is de zaak in orde. Zoodat naar alle waarschijnlijkheid de vol gende week ons de nieuwe oorlogsminister alvast op een half miljoentje komt te staan, —o—o—o— In de achterliggende week werd onze aandacht voor een deel bepaald bij gebeur tenissen die zich afspeelden in de neger republiek Haïti. Na Cuba is Haïti, ook wel genoemd Santé Domingo, het grootste, rijkste en schoonste eiland van den West- Indischen Archipel, maar tevens ook een eiland waarop in den regel alles behalve kalmpjes en rustig het leven vervliet. Ernstige en minder ernstige opstanden en burgeroorlogen waren er in de laatste jaren aan de orde van den dag. Haïti is een republiekje dat 1,300,000 inwoners telt, meerendeels vrijgelaten neger slaven en hun nakomelingen. Het heeft een president, een Kamer en Senaat, zes ministers, een belangrijke staatsschuld en een legertje van 650 weerbare mannen. Precies als 'n ander republiek dus. Alleen bestaat er ten opzichte van de weermacht van dit republiekje met die van anderen dit verschil, dat het legertje meer generaals dan soldaten telt en dat die generaals over 't algemeen een aangeboren neiging hebben den eersten viool te willen spelen in 's lands zaken. Toen er in 1902 een nieuwe president moest wezen waren er dan ook twee lief hebbers voor dit lucratief baantje, Fermin en Alezes Nord, die elkander met al de hartstochtelijkheid, vreemde volkeren eigen, het gezag betwistten. Nord won het pleit, werd in 1903 verkozen, maar inplaats dat zijn tegen-candidaat zich nu maar bij dien uitslag neerlegde, nam hij de wijk naar elders, waar hij intrigeeren bleef tegen bet wettig gezag der republiek. En niet alleen door woord, maar ook door daad. Zoo waagde hij nu twee maanden geleden een 'poging om zich meester te maken van de kustplaatsen Gonaives en Sant Mare en aanvankelijk met succes, want de plaatsen werden aan hem onderworpen. Maar 't zou niet lang duren, want zijn bende werd spoedig uiteengejaagd en verstrooid, 't Ging er warm toe, zoo zeer zelfs dal de regee- ringstroepen de halve stad Sant Marc in asch logden en in Gonaive op een dag een kleine vijftigtal vrienden van den pretendent president een kop kleiner werden gemaakt. Fermin zelf ontsprong den dans door vroeg tijdig een wijkplaats to zoeken iu het Fransche consulaat te Gonaive, wat hem als oud gezant van Haïti te Parijs gastvrij verleend werd. De Europeanen in genoemde stad, bevreesd voor het krasse optreden der republikeinsche troepen, zochten even eens een schuilplaats in de consulaten daar ter stede. Nu was echter uitgelekt dat Fermin z\jn bende met buitenlandsch geld betaalde en daar men tevens meende, dat de Amerikaansche concul te Gonaive een verdachte rol speelde, deden vrienden der regeering aanvallen op de gezantschappen en consulaten, onder voorwendsel dat daar binnen oproerlingen verborgen werden ge houden en nieuwe plannen voor een samen zwering werden gesmeed. Gelukkig lagen er een Amerikaansch en Fransch oorlog schip in de haven en doordat deze mannen aan wal zetten, kon het leven der vluch telingen worden gespaard. De regeering van Haïti was daarmede echter niet tevreden, doch drong schriftelijk op uitlevering van Fermin en andere schuldigen aan, maar de consuls wilden het asylfecht niet schenden en wenschten de vluchtelingen niet uit te leveren, zoolang de regeering van Haïti niet bewees, dat tegen deze een strafrechterlijk onderzoek hangende was of ingesteld zou worden. Intusschen was door president Nord j.l. Zondag een nieuwe minister van binnen landsche zaken benoemd en de eèrste daad van dezen bewindsman was, dat hij nog denzelfden dag 12 personen gevangen nam in de hoofdstad Port au Prince, van wie hij de zekerheid had, door brieven van generaal Firmin die onderschept waren, dat ze medeplechtig waren aan de samen zwering. De minister maakte korte metten met de samenzweerders en liet ze 's nachts even buiten de stad op het kerkhof dood schieten. Deze daad verwekte onder de vreemdelingen in de stad een groote paniek en daar ze meer gewelddaden vreesden namen ze de wijk in de consulaatgebouwen. Toen de consuls niets wilden weten van de uitlevering der opstandelihgen verwachte men, dat president Nord tot gewelddaden zou overgaan. Inderdaad zond hij dan ook een ultimatum en gevreesd werd dat hij desnoods door zijn troepen de consulaten zou laten bestormen. Dit is echter Diet gebeurd, wat waarschijnlijk te danken zal zijn aan de komst van vreemde oorlogs schepen voor de stad, die zooals het heet gezonden waren om de veiligheid der Euro peanen te waarborgen. Volgens de laatste berichten heeft de president dan ook maar water in de wijn gedaan en ten slotte vergunning gegeven dat de vluchtelingen zich aan boord der schepen mogen begeven. Zoodat naar alle waarschijnlijkheid dit schaapje nogal een zachten dood zal hebben. 01 door het optreden der mogendheden evenwel de Haïtiërs gunstiger gestemd zullen zijn jegens de blanken is wel zeer de vraag. Vooral wat betreft president Nord die niet eens de schuldigen heeft kunnen straffen, die het op de omver werping van zijn gezag gemunt hadden. Toch kon het optreden der mogendheden al moeielijk anders zijn, omdat het gevaar voor de blanken in de negerrepubliek iu deze rumoerige dagen zeer groot was. —o—o—o— De Balkankwestie trekt in de laatste dageu weer de aandacht, waarom we een beknopt overzicht van hetgeen daar den Jaatsten tyd is voorgevallen niet overbodig achten. Zooals de lezer weet wil Oostenrijk in den Balkan een spoorweg aanleggen van het noorden naar het zuiden, terwijl Servie het zelfde wil doen van het oosten naar het westen. De Russische regeering steunt de plannen van Servië, terwijl Italië Oos tenrijk een handje meehelpt zooals een goede bondgenoot betaamt. De concessies zullen wel loskomen, Servië heeft reeds opmetingen gedaan en Oostenrijk zal daar mee de volgende maand aanvangen. Maar deze plannen nu zijn geenszins naar het hart van Engeland. Het vreest, dat Oos tenrijk en Rusland door die spoorwegen in den Balkan een voorsprong op de andere mogendheden zal krijgen en nu gaat het eenvoudig de bestaande acte van Berlijn als verbroken beschouwen. John Buil schijnt dus verstoord te wezen en de vriend schap aan de mogendheden die op den Balkan de lakens uitdeelen, te wiilen opzeggen. Maar toch niet zoo maar in eenmaal, want Engeland wil eerst nog van een andere zijde zien de zaak te regelen. Het heeft een nieuwe hervormingsactie uitgevonden voor Macedonië, volgens hetwelk het bewind over de drie provinciën opgedragen wordt aan een bijzondere gouverneur generaal, wel is waar een Ottomaansch onderdaan, maar verantwoordelijk aan de mogendheden. De ambtenaar zal dan de zaakjes in Mace donië in 't reine brengen, de roofzuchtige benden uitroeien en de orde herstellen. Deze hervorming beduidt intusschen dat het rijk van den Sultan een belangrijke amputatie zal ondergaan en Macedonië niets anders dan een zelfstandige staat zal worden, bestuurd door de mogendheden. Dat men in Konstantinopel wel weinig ingenomen zal zijn met dit plan is te begrijpen. Maar ook Oostenrijk moet er niet mee sympathi- seeren omdat het in een zelfstandig Mace donië een bedreiging van zijn plannen ziet. Of de andere Mogendheden met Engeland zullen meegaan kan nog bezwaarlijk uit gemaakt worden. Intusschen, Engeland heeft het plan ont worpen en daarover zal dus in den eersten tijd wel meer gehoord worden. Het heeft verklaard dit de beste oplossing der Bal kankwestie te achten, maar en dat is maar goed ook tevens te kennen gegeven dat het daarmee nu juist niet het laatste woord heeft gesproken. Het wil de har monie tusschen de mogendheden niet gaarne verbreken zooals het heet en daar dit zoo gemakkelijk zou kunnen gebeuren waar verschillende Staten groot belang hebben bij den Balkan, mogen we deze wel eenige omzichtigheid en wijsheid toewenschen. Hoe lang het nog zal duren voor en aleer de kwestie is opgelost'? Wie zal het zeggen. TEXEL, 25 MAART 1908. Rederijkerskamer U. d. I. We bi achten Zaterdagavond j. 1. eenige genoegelijke uurtjes door in het „Hotel Texel," bij de uitvoering der Rederijkerskamer U. d. I. „Broeders Vrijmetselaars," het blijspel dat ten tooneele werd gevoerd, is een product van Duitschen bodem, niet van geest ontbloot, met een even realistisch tintje; het doet door velerlei komische verwikkelingen menigmaal een gullen lach ontstaan. De intrige van het stuk is dezedat sommige heereu, gehoor gevende aan den wensch van hunne resp. eclitgenoote, om vrijmetselaar te worden, den schijn aannemen daartoe te behooren, wat evenwel niet het geval is; zij spreken voortdurend over de Loge en het bezoek er aan, welke loge meer juist is een loge in den schouwburg, waar zij, of op andere plaatsen, meermalen een deel van den nachtin pleisier door brengen, bij afwezigheid hunner eclitge noote; (deze naamsverzinninghad de schr. in het stnk wat meer duidelijk kunnen doen uitkomen.) Vrij wel alle ten tooneele komende heereu schijnen behept met de manie „vrijmetselaar;" zoo is het meermalen TEXELSCHE COURANT. VAN DEN

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 1