INGEZONDEN STUKKEN. een dwaas „gebroeder" hetwelk leidt tot nog dwazer vertooningen, dat zich slot- tens oplost in de bekentenis dat ze niet tot de vrijmetselarij behooren. De heeren der schepping maken niet zoo'n mooie figuur in dit blijspel met hun „er om heen draaien;" meer flink komt het damespersoneel er bij uit; wanneer we daar aantreffen de oude echt typische dienstbode, met haar streng vooroordeel tegen de vrijmetselarij, (vol gens haar „duvelswerkof als we daar zien de schoonmoeder, die zoo typisch uitbeeldde de vrouw die „het zegt," en daarbij het overig damespersoneel een ieder in hare rol, dan zien we in de dames „karakters," in sommige heeren „zwakkelingen." Dat kunnen de spelers nu wel niet helpen, de schrijver heeft het zoo be doeld, doch met dat al doen niet alle heeren zich van gunstige zijde kennen. 't Was daarom zeker vorr dezen nog zooveel te moeielijker om dit geestige blijspel tot zijn recht te biengen, - doch, laten wij erkennen, dat dames en heeren allen daarnaar streefden. Er werd mooi spel geleverd, de cos tumes waren naar eisch, aan de eischen van grimeeren was streng voldaan en het tooneel was goed verzorgd. Dat een en ander, waren zooveel redenen, om ons aangenaam bezig te houden. Wij brengen d. I. daarvoor hulde; de Kamer is er reeds veel op vooruit gegaan, zij ga zoo voort en bezorgeons nog menig genoegelijken avond. Door de poeliers Duinker Co alhier werd Zondag het le kievitsei opgekocht, dat op ons eiland dit jaar gevonden werd. Het werd gevonden door den arbeider Dob in den Polder Eierland en opgezonden naar Z. K. H. Prins Hendrik. Yan Oosterend wordt ons bericht dat Zondag in den polder 't Noorden het zoogenaamde le kievitsei werd gevonden, terwijl volgens een bericht in een elders verschijnend blad Zaterdag te Alkmaar reeds 3 van die eieren werden aange voerd ter markt. De heer P. J. F. L. Baumann vroeger ontvanger der Rijks directe belastingen en accijDsen alhier, thans te Meersen, werd in gelijke betrekking benoemd te Dussen. Daartoe welwillend uitgenoodigd, werd door ons Zondag een bezoek ge bracht aan de tentoonstelling van voor werpen vervaardigd door de le-rlingen der algemeene bewaarschool alhier. Zeer bereidwillig werden wij rondge leid, eerst langs de verschillende voor werpen waarmede de jeugd wordt bekend gemaakt met kleur en vorm, waarmede het gevoel wordt opgewekt voor symetrie en schoone vormen, waarmede het leert zelf iets te scheppen We zagen daar hoe langzamerhand wordt opgeklommen van de eenvoudigste vormen tot de meer samengestelde figu ren, doch ook hoe het kind zelf kan weergeven hoe het de voorwerpen ziet de proeven van hun kunstvaardigheid daarin, bestaande in de kleine voorwerpjes van boetseerklei vervaardigd door de kleine kinderhandjes, gaven daarvan een duidelijk bewijs Ten slotte werden ons getoond de werkelijk net afgewerkte vlechtmatjes, de mandjes, doosjes, theeschermpjes en wat niet al, vervaardigd van papieren reepen door de kinderen zelf. Het geheel maakte waarlijk een lieve indruk en zeker in de eerste plaats op de ouders en kindervrienden, die naar wij vertrouwen niet zullen hebben ver zuimd eens te gaan zien wat degelijke leiding vermag. Naar wij vertrouwen zal zulk eene tentoonstelling ook het hare bijdragen tot meerdere bekendheid der school en zal het hen, die dit nog niet bekend was, kunnen doen zien, dat de school niet eokel is een bewaarplaats, doch wel degelijk ook ontwikkelend op het kind werkt en het meer geschikt maakt om later met vrucht de lessen op de lagere school te vormen. Een woord van lof mag zeker niet worden onthouden aan de ijverige direc trice en hen die haar zoo flink ter zijde stonden bij het zeker niet gemakkelijke werk om van oogenschijnlijk nietige voorwerpen zulk een bezienswaardig geheel te maken. Wielrijdersvereeniging. Aan de visschers, die plan hebben op de Schelde oi de Zeeuwsche Stroomen rog- en kreeften te gaan visschen, deelen wij mede, dat ze zich aan de volgende voorschriften hebben te houden. 1. Het is verboden te visschen zonder schriftelijke vergunning. Aanvrage daar toe kan onder overmaking van de ver- eischte zegelkosten (0,75) geschieden aan den Heer F. Leo de Leeuw, te Bergen op Zoom. 2. Het is verboden de staande netten zoodanig uit te zetten, dat daaruit nadeel kan ontstaan voor naburige visschers, die hunne werkzaamheden reeds hebben aangevangen. De vergunninghouder moet zich daarbij gedragen volgens de aanwijzing van de Opzieners der vissche- rij-politie. Hij is verplicht op hunne eersteaanzeggingde netten te verplaatsen. 3. Gevangen zaadkreeften moeten onmiddelijk weder in vrijheid worden gesteld. 4. Het is verboden gedurende het tijdvak van 16 Juni tot 1 Aug d. a. v. de staande netten te water te hebben en daarmede kreeften of welke andere vischook te bemachtigen, te doenbemach- tigen of anderen daartoe vergunning te geven. 5. Het bestuur der visscherijen behoudt zich de bevoegdheid voor, deze vergunning ten allen tijde in te trekken en de netten te doen opruimen. 6. Bij overtreding van eene of meer deren voorwaarden is de voorzitter van het bestuur bevoegd deze vergunning onmiddellijk in te trekken. Oudeschild, '3 Maart. Eerst voor een paar dagen is de uitslag bekend geworden van het in Febr. 1.1. te 's Gravenhage gehouden examen voor klerk bij de Post en Telegrafie. Slechts 20 mannelijke en vijf vrouwelijke per sonen konden geplaatst worden. Er waren 220 aspiranten, die aan het examen deelnamen. Tot de geslaagden behooren onze plaatsgen., de heeren C. Schaap Jr. en D. Mets. De eerste behaalde het rangnummer 5 en laatstgenoemde n°. 9. Onze haven herbergt heden weer een zeer groot, tweemast, vrachtschip, 't Moest van eene sleepboot gebruik maken om binnen te komen. Doordien ook nog vele andere vaartuigen in lossing zijn, heerscht er in en om de haven thans weer een buitengewone bedrijvigheid. De Cocksdorp, 24 Maart. Zaterdag j 1 hield de IJsclub „Eierland" hire gewone voorjaarsvergadering De Voorzitter, de heer H. Visser, die de vergidering opende, sprak er zijn leedwezen over uit, dat zij zoo slecht was bezocht. Ten einde de clubleden van Oosterend en De Waal te gerieven, was deze bijeenkomst bij den heer K. List te Zuid-Eierland belegd, doch slechts één lid, de heer Bakker van de Waal, was opgekomen. De Secretaris brengt verslag uit van de verrichtingen in den afgeloopen winter en deelde mede, dat thans 156 personen als lid waren toegetreden. Er werd besloten, dat de commissa rissen zullen zorgen voor verbindings- banen van Oosterend door het Noorden en van de Waal, door slooten en over het Kil, naar het Eierlandsche kanaal. Ook zullen van wege de Club banen worden aangelegd en schoongebouden in het centrum van Texel, dus op of nabij het Kil, bij de Cocksdorp en waar zulks meer gewenscht is. Het doel der Club is een IJsbond „Texel" te vormen met verschillende afdeelingen, waardoor de werkzaamheden meer verdeeld worden. Nadat de Voorz. de aanwezigen had opgewekt toch vooral veel leden te werven, werd de vergadering gesloten. Een kranig ventje Het driejarig zoontje van den landbouwer P. S.. in Eierland, geraakte onder het spelen in eene vrij diepe sloot. Op het hulpgeschrei liep de landbouwer C. S. toe, doch toen hij op de plaats des onheils was aangekomen, had zijn zoontje een ventje van nog geen vjjf jaar oud, den drenkeling reeds op het droge ge trokken en op de been geholpen. De jeugdige redder schreide van blijd- schap en aandoening. Uitvoer van jonge varkens. Een 4-tal slagers te IJmuiden hebben zich gecombineerd voor een exporthandel in geslachte jonge varkens naar Londen. Woensdag werd per stoomschip „IJstroom een eerste hoeveelheid afgezonden. Twin tig stuks geel glimmeude uitgeholde biggen werden in een krat gehangen. Vette varkens brengen in Engeland geen geld op. Slaagt men met deze eerste proefzen ding, dan zal het bedrijf onmiddelijk worden uitgebreid De vergadering van de Wielrijdersver- eeniging alhier Maandag in hotel „Texel" gehouden was evenals zoovele andere ver gaderingen van andere vereenigingen ook al niet best bezocht, van de bijna 200 per sonen, welke er thans lid van zijn, waren slechts een 36 tal aanwezig en dat voor een eerste jaarvergadering na de oprichting. De vergadering had in hoofdzaak tot doel den leden bekend te maken met het geen in het algeloopen jaar werd verricht en als we in aanmerking nemen liet be trekkelijk zeer geringe bedrag waarover het bestuur de beschikking had inag zeker dat bestuur een woord van lot niet wordeu onthouden, voor wat het al zoo heeft tot stand gebracht ter verbetering der fiets paden, eene verbetering waarvan ook de wandelaars ongetwijfeld profiteeren. Dank zij het optreden der vereenigiug werd het pad van den Burg naar Braken- steÏD in uitstekenden staat gebracht, zoo ook dat van den Burg naar de Waal. Dank zij de groote medewerking van den heer Min zal ook het fietspad van Hermanshoeve naar de duinbeplanting, dat nog niet zoo goed was als het bestuur dit wel had ge- wenscht, nog dezen week in goeden staat worden gebracht. Op enkele plaatsen werden handwijzers geplaatst, voor vreem delingen doch ook voor menig ingezetene bewijzen die wegwijzers zeer troede diensten. De verbetering van het pad bij „Buiten- lust" zou men gaarne ter hand willen Demen, doch aangezien de kosten daarvan voor de vereeniging alleen te hoog zijn, heeft het bestuur het plan de steun er voor in te roepen van de Ned. Wielrij dersbonden van de gemeente Texel. Het pad over Pijpersdijk is nog verre van goed de hoop wordt echter aekoesterd, dat ook hier verbetering zal komen, aangezien men meent op eenige meerdere medewerking van de belendende boeren te mogen rekenen. Onderzocht zal worden wat aanbeveling verdient, het maken van een fietspad langs den weg bij den dijk van de vroeger daar geplaatste hofstode Zaandam ot binnen den dijk aan den kant van Waal en Burg. De voorz. en ook enkele leden van het bestuur meenen dat dit laatste het beste zal zijn, bereids was reeds toestemming ontvangen van den dijkgraaf van dien polder, tot den aanleg, toestemming van den pachter van het grasgewas moest nog worden ge vraagd. Het pad door Eierland is op het oogenblik vrij goed, doch zal toch onder handen geDom1 n worden en hier en daar nog worden vetbeterd. De aanleg van een fietspad langs den geheelen Postweg moet nog achterwege blijven, omdat de kosten daarvan alsnog te groot zijn, hoe gaarne het bestuur er ook toe zou overgaan. Geldgebrek evenals zulks bij meer ver eenigingen het geval is, doet ook bier vele verbeteringen achterwege blijven, terwijl ook niet altijd de zoo hoog noodige mede werking wordt ondervonden om de paden zoo goed mogelijk te houden. Gewezen wordt er op, dat enkele personeD zich zelfs niet ontzien te paard over het pad te rijden ot ander vee er over te geleiden, do wet verbiedt zulks wel, doch de handhaving van dat artikel der wet. laat wel wat te wenscben over. Geklaagd wordt er door menig fietsrijder over de voetgangers, dat sommigen van deze niet voldoende of in't geheel niet op zijde gaan om fietsrijders te laten passeeren, j zoo ook over rijtuig bestuurders, die zich evenmin storen aan het wetsartikel, dat voorschrijft, dat zij evenals de wandelaers verplicht zijn uit halen voor een fietsrijder, den fietsrijders wordt aangeraden zooveel mogelijk te zor gen dat op ben geen aanmerkingen zijn te maken, vooral te zorgen vroegtijdig te bellen, wanneer zij personen of rijtuigen achterop rijden, opdat de wandelaar en rijtuigbestnurder in tijds gewaarscnuwd wordt van hun komst en eerstgenoemde niet van schrik, wanneer plotseling juist achter hem wordt gebeld, den verkeerden kant uitwijkt, waardoor ongelukken kunnen worden veroorzaakt. Hoe meer de fiets rijder zijn best doet steeds zooveel mogelijk correct te handelen, hoe meer zal ook het aantal verminderen van hen, die ze bemoeie- lijken. Door bet bestuur zou worden overwogen of bet gewenscht was tijdens de landbouw tentoonstelling een bewaarplaats voor fietsen te exploiteeren. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat was ontvangen aan contributie f 159,(de vereeniging telt welt 197 leden doch een deel dier leden werd tegen het einde van 1907 lid en was voor dat jaar vrij van contributie te betalen) de uitgaven beliepen totaal tot op heden 1 157,32®, batig saldo t 1,676. Rekening en bescheiden werden door een drietal leden nagezien en in orde bevonden, mitsdieD werd besloten de rekening goed te keuren. Een drietal commissarissen moesten thans worden gekozen. Een voor den Burg, wegens bedanking van den tegenwoordige functionaris, welke als niet genoeg langs den weg gaande meendr er voor te moeten bedanken; verder een voor Eierland, wegens vertrek van den tegenwoordige naar de Waal en één voor Oosterend, wegens peri odieke aftreding van den heer IJ. Koppen, die volgens het reglement niet dadelijk herkiesbaar was. Als commissarissen werden gekozen do heeren N. Schumaker (Burg) P. Zeijlemalter (Cocksdorp) en J. Daalder Dz. (Oosterend), terwijl bet bestuur gemachtigd werd om indien eventueel een der gekozenen mocht bedanken, zelf maar een ander in diens plaats aan te wijzen. Do agenda afgehandeld zijnde, wijst do voorz. er op dat het ledental is gestegen vau 81, welke het bij do oprichting bedroeg tot 197, nog velen echter bleven tot lieden in gebreke lid der vereeniging te worden, zij maken wel gebruik van de verbeteringen doch dr.- gen niet bij in de lasten en zijn bo\ endien oorzaak dat niet de verbeteringen kunnen worden aangebracht, welke zouden kunnen plaats hebben, indien ioder belang hebbende ook het zijne bijdroeg in de noodz kelijke kosten. Nog veel te veel wielrijders verzuimden tot heden lid te worden. Spr. stelt de vraag wat moot er worden gedaan om het ledental te vermeerderen? Zou het overweging verdienen de niet-leden maar een quitantie aun te bieden en ze maar als lid te beschouwe i, omdat menigeen uit lakschbeid verzuimt zich als lid aan te geveD Uit de thans volgende discussie bleek, dat men het algemeen eens was, dat hel ledental moet worden uitgebreid, doch niet ieder kan het middel maar kwilantien aantebieden, goed keuren, m.en vond dit middel wel wat bard. Persoonlijke op wekking lid te wordeu werd beter geacht, ook meenden sommigen dat het geven van enkele voorrechten, door het beschikbaar stellen van voetpompen en hulpkisten wel iets zou geven, een uiterlijk kentecken der leden werd zeer gewenscht geacht. Ten slotte werd in beginsel besloten tot de aanschaffing van insignes door de leden persoonlijk te betalen. Bij de thans volgende rondvraag werd door enkelen nog bet wenschelijke betoogd zoo mogelijk iets te doen tegen ben die moedwillig fietsrijders hinderen of de fietspaden vernielen. Het ver krijgen van rechtspersoonlijkheid wordt daarvoor wenschelijk geacht. Nadat ten slotte door een der aanwezigen nog een woord van dank en hulde was gebracht aau het bestuur, dat met zoo weinige middelen zooveel had kunnen verrichten, werd de vergadering door den Voorzitter gesloten. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur 1 Mag ik u beleefd verzoeken eenige ruimte in nw blad af te staan voor het onderstaande. Voor de opname mijn beleefden dank. Adr. Wagemaker. V reemdeliD genverkcer. Het mag een gelukkig verschijnsel genoemd worden, dat het nut van 't bevorderen van het vreemdelingenverkeer in de laatste jaren meer en meer wordt ingezien. Een gelukkig verschijnsel, want op oordeel kundige wijze in toepassing gebracht, levert het voordeelen op, welke in Nederland langen tijd zijn onderschat of voorbijgezien. Het buitenland, met name Zwitserland, Dnitsch- land en Italië, hadden een beteren kijk op deze zaak en toonden dat, door op alle mogelijke wijze de aandacht op de schoonheden en bezienswaar digheden van hun land, hun steden en dorpen te vestigen, waardoor zij den vreemdeling lokten en de voordeelen van zijn bezoek in hun beurzen lieten vloeien. In het weekblad «Wogsnscbrift der Int. Vereins der Gasthofbcsitzer/i van 6 Sept. 1.1. werden de sommen, welke jaarlijks door de vreemdelingen naar Tyrol, Italië en Zwilserland worden gebracht respectievelijk geschat op 70, 300 en 500 Miljoen. Voor een groot deel wordt dit schitterend resul taat bereikt door het reclame maken voor het aantrekkelijke dat deze landen bezitten, maar voor een ander deel tevens door den vreemdeling zooveel mogelijk te gerieven, door aan zijn be hoeften tegemoet te komen en hem het verblijf zoo aangenaam mogeljjk te maken. Dat begreep men in het buitenland heel spoedig en om tot dat doel te komen richtten de belang hebbendenen dat zijn zoo goed als alle klassen der burgerij vereenigingen ter bevordering van het vreemdelingenverkeer op. Ook in Nederland leert men gelukkig lang zamerhand meer en meer inzier., dat dit de weg is om op indirecte wijze eeld naar ons land te brengen. Het is nu ruim 11 jaar geleden, dat de Nalionalo bond voor vreemdelingenverkeer in Nederland werd opgericht, die in samenwerking met zijn ruim 60 plaatselijke afdeelingen voor Nederland propaganda maakt in het buitenland. De plaatselijke vereenigingen bobben weer in 't bijzonder tot taak, de plaatsen waar zij gevestigd zijn, aantrekkelijk te maken. Gelukkig noemde ik het verschijnsel dat men thans in Nederland warm begint te loopen voor deze goede zaak. Naar het mij voorkomt moet de belangstelling in de bevordering van het vreemdelingenverkeer bjj een groot deel der belanghebbenden d. z. Hoteliers, restaurateurs, stalhouders, slagers, bakkers, winkeliers, ja wie niet al, echter nog gewekt worden. Het groote voordeel dat al deze categoricn van personen bjj een groot vreemdclingenbezoek hebben, moet hun voor oogen gehouden worden, opdat zij zich aansluiten bij vereenigingen ter bevordering van dat bezoek, opdat doorgezamon- lijke krachten het maken van propaganda kan worden ter hand genomen. Een goede gedachte is hot m. i. daarom geweest, om den lieer G. Muller, lo secretaris dei vereeni ging «'t Koggesohip« te Amsterdam uittcnoodigon een lezing te komen houden over vreemdolingen verkeer. De heer Muller, die zelf vcol gereisd heeften uithoofde van zjjn functie bij de voreenigirig n't Koggesehip// volkomen oii de boogie ia vnu do desbetreffende toestanden, lioudt zjjn voordracht in den vorm van een onderhoudende causerie, waardoor deze aan aantrekkelijkheid wint.

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 2