N°, 2141. Zondag 29 Maart 1908 21ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nur op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LAN GEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize: 2 sokken en 1 gordel, gevonden te den Burg. 1 fietspomp, gevonden op den Kooger- weg. LANDWEER. DISTRICT No. XXVII. Oproeping onder de wapenen tot het houden van oefeningen in 190S. Bepalingen nopens het verblijf onder de wapenen. TEXEL, 27 MAART 1908. De Leute kwam. De Kalender vertelt het, doch meer nog was het de natuur welke bevestigde dat 21 dezer het „begin van de Lente" was. Nam Februari afscheid met guur weder en met sneeuwbuien, Maart ving er mede aan en liet zich in de eerste dagen niet zoo gunstig kennen; - op z'n best was bet weêr maar matigjes, meestal echter schraal, met wind en regen, somtijds ook sneenw. Doch nauw was de zon door den evenaar ot ook de natuur deed zich milder kennen. Reeds de eerste dagen gaven een voorproefje van hetgeen te wachten staat, 't Waren recht heerlijke dagen, 't lokte tot naar buiteu gaan, waar reeds veel jong vee in de weide dartelde, waar de vogels vroolijk tjilpden, waar de leeuwerik hoog in de lucht een loflied deed hooren. Heerlijke tijd, de lentetijd! Welzijn nog de velden niet groen, de hoornen nog zonder blad, doch reeds doet de natuur zich gelden en met iederen dag zullen wij steeds meerder kunnen ont waren dat de Lente is gekomen, de heerlijke tijd, welke alles wekt uit den winterslaap en alom nieuw leven doet ontstaan. Wekke het ook den mensch tot blijder, krachtig leven. Stoomboot-dienstregeling. Wij willen er aan herinneren dat met 1 April, dat is Woensdag a. s „Texel's Eigen Stoombootonderneming" reeds de volledige Zomerdienst zal invoeren. Voor het pat sagiersverkeer zal dat velen zeker welkom zijn. In zake de posterij blijft het voorhands bij het oude, de postboot heeft nog geen zomerdienst. Naar ons wordt medegedeeld is de heer M. A. te Nuyl alhier, door het bestuur der Rijksverzekeringsbank, voor de gemeente Texel, aangesteld tot assis tent van den heer agent dier bank. Oosterencl27 Maart. Gaarne zou men hier betere verbin dingswegen hebben tusschen dit dorp en Oudeschild en van hier naar polder Eierland. Vooral de weg over de Zuider- dijk is dikwijls zeer slecht en bijna nimmer goed te noemen, terwijl hij voor het vervoer steeds gevaar oplevert. Eenige personen van hier interesseeren zich'voor die verbeteringen en zullen op desbetreffende requesten handteekenin- gen verzamelen. Vooruit is de weg! De zoon van den heer E. vondj.l. Woensdag in het Noorden reeds drie kievitseieren in een nest. Vlieland 25 Maart. Hedenmiddag passeerde ter Vlie-reede de stoomboot „Heerenveen" van de Holland-Frieslandlijn. Aan boord bevond zich de Prins der Nederlanden, vergezeld van de Staatscommissie tot Toezicht op het Reddingswezen hier te lande. Naar we vernemen zal een gedeelte dezer commissie Vrijdag a. s. de reddingsmid delen alhier inspecteeren. De heer J. Klippus, opzichter b. d. Waterstaat alhier, is tegen 1 Mei a. s. verplaatst naar Delfzijl. 26 Maart. Met ingenomenheid werd hier heden de tijding ontvangen, dat de Prins der Nederlanden, op de terugreis van Terschelling, een kort bezoek aan ons eiland wenscht te brengen, Aankomst 9 uur, vertrek 10 uur. Eene wandeling door het dorp zal worden gemaakt, be zichtiging van enkele merkwaardigheden en bezoek aan de Ned. Herv. Kerk. Het blijvend gedeelte. De Tweede Kamer heeft Donderdag middag het wetsontwerp-Sabron, inzake de aanvulling van het blijvend gedeelte aangenomen met 54 tegen 41 stemmen. De regeering had artikel 4, bevattende de eventueele oproeping van miliciens der lichting van 1907 uit het ontwerp gelicht, omdat zulk een oproeping niet noodig is, daar zich reeds een meer dan voldoend aantal vrijwilligers heeft aan gemeld. Nog wordt gemeld: Aangezien uit den gang van het wets ontwerp tot versterking van het blijvend gedeelte is gebleken dat dit ontwerp niet meer tot wet zal kunnen zijn ver heven vóór 27 Maart, datum waarop de Minister zich had voorgesteld die ver sterking te doen ingaan, heeft de minister bepaald 1. de maatregel zal 1 April in werking treden; 2. aan de miliciens, die zich hebben aangemeld en in aanmerking komen om tot het vrijwillig verblijf te worden toe gelaten, zal worden medegedeeld, dat zij eerst op 1 April a. s. behooren op te komen, maar dat de einddatum van het verblijf blijft bepaald op 25 Juli d. a. v. en dat inweerwil van de vertraging in de opkomst, het premiebedrag voor hen, die voor den vollen tijd van 1 April tot 25 Juli onder de wapenen zijn, behou dens nadere goedkeuring van de Koningin, op f 120 blijft bepaald. 8. aan de miliciens, die zich hebben aan gemeld, maar van wie nog niet vaststaat of zij wel voor bedoeld verblijf in aan merking komen, zal zoo spoedig doenlijk worden bericht of zij voor het vrijwillig verblijf worden toegelaten. Stout, (bier) voor kinderen. Op een vraag of 't werkelijk voedzaam en versterkend is kinderen stout aan tafel te geven, antwoordt de redactie van „Moleschot" Stout is een alcoholhoudende drank en dus ten eenenmale ongeschikt om aan kinderen, gegeven te worden voor zieke kinderen, dus voor kinderen wier weer standsvermogen reeds verzwakt is, is het een vergift. Gij zijt lang niet de eenigste, die aan het versterkend ver mogen van stout geloofd hebt. Let er op, dat de attesten van geneeskundigen, die men u toont, van ouden datum zijn, thans zouden ze niet meer gegeven wor den. Zekerheidshalve voeg ik hier nog aan toe, dat ik alcohol voor zwakke (ook voor gezonde) kinderen een vergift noem, maar voor gezonde volwassen personen matig gebruik van alcoholhou dende dranken geoorloofd acht. Dit slechts om u te doen zien, dat gij hier niet den „principieelen" raad van een geheel onthouder krijgt. Drukte voor niets. Sedert eenige tijd wonen te Hoek van Holland een paar oudjes, die, zooals men dat noemt „stilletjes" leven. Dezen waren nu, zonder dat de buren er erg in gehad hebben, per stoomtram naar den Haag gegaan. Vergeefs belden Vrijdagmorgen de bakker, de slager, de kruidenier en de postbode. Het werd al later en de gordijnen bleven neer. De buren kwamen bij elkaar, stonden voor het gesloten huis, maakten gissingen, en weldra was de geheele buurt in opstand en was men van meening, dat in dat stille huis een vreeselijk drama afgespeeld was. Men ging een ladder halen om op de tweede verdieping te kunnen komen, maar daar was ook alles potdicht. De politie requireerde smeden om het slot open te breken. Juist wilde men aan het werk gaan en stonden allen reikhalzend te wachten tot het geheim werd opgelost. De stoom tram kwam aan en de reeds dood ge waande menschen stapten er uit. Zij begrepen natuurlijk niet wat er voor hun huis plaats greep. Gelukkige erfgenamen! Een aardig buitenkansje wordt mede gedeeld voor de erfgenamen van den onlangs te Appingedam overleden timmer man Klaas Nuiver. Toen men bezig was op zolder van zijn woning or den rommel te verwijderen, vond men in een kist ruim f 1800 aan baar geld TEXELSCHE COURANT, Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Bcjeg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 CU. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentién. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. De Burgemeester van Texel maakt, ingevolge 47 der Landweer-Instructie I, bekend, dat de in deze Gemeente gevestigde dienstplichtige verlofgangers der Landweer, behoorende tot de hieronder genoemde lichtingen en wapens, bij deze, voor den tijd van zes dagen, krachtens art. 11 der Bandweerwet, in 1908 tot het houden van oefeningen onder de wapenen worden ge roepen, en dat zij zich daartoe moeten aanmelden op den dag, op het uur en op de plaats, hieronder vermeld LICHTINGEN 1903, 1904, 1006 en 1907. Infanterie, 4 Mei, 8 uur voorm. Infanterie kazerne te Helder. LICHTINGEN 1903, 1904, 190G en 1907. Vestingartillerie, 19 October, vdor 9 uur voorm. Artillcriekazerno te Helder. LICHTINGEN 1903, 1904, 1906 en 1907. Pontonniers, le Comp. 22 Juni; 2de Comp. 29 Juni; voor beide Comp, vdor 12 uur middag of zoo spoedig mogelijk daarna, Pontonniers kazerne te Dordrecht. LICHTINGEN 1903 en 1907. Genietroepen. Zij die hebben gediend bij de Telegraafcompagnic van het voormalig Korps genietroepen, 11 Mei, voor 12 uur middag of zoo spoedig mogelijk, Gcniekazerne, Utrecht. LICHTINGEN 1904 en 1906. Genietroepen. Als voren, op 18 Mei, enz. LICHTINGEN 1906 en 1907. Genietroepen. Zij die hebben gediend bij de overige compagniën van het vooimalig korps Genietroepen, 22 Juni, vdor 12 uur middag of zoo spoedig mogelijk daarna, Legerplaats bij Zeist. LICHTINGEN 1903 en 1904. Genietroepen. Als voren, op 6 Juli, enz. De opgeroepen verlofgangers zullen zorg dragen dnt zij, ieder op den voor zijn wapen of onderdeel aangegeven dag, in uniform gekleed en voorzien van de hun uitgereikte kleeding- en uitrusting stukken, wapenen en ledergoed en van hun zakboekje, zich aanmelden op den hiervoren voor elk wapen en elke lichting aangegeven tijd en plaats. Het is wenscheiijk, dat de opgeroepenen zich op den laatston werkdag vddr hun vertrek, des voormiddags tusscben 10 en 12 uur, ter Gemeen tesecretarie aanmelden, voorzien van hun zakboekje met daarin gehechten verlofpas, tot het in ont vangst nemen van daggeld en ten einde in het bezit te worden gesteld van de noodige vervoer- bewijzen en passagebiljetten, een en ander voor zoover zij daarop recht hebbon, en tevens om, zoo zjj die gewenscht achten, inlichtingen aangaande do reis te bekomen. Degenen, die per spoor reizen, moeten zich ten minste een half uur vddr het vertrek van den trein aan het station aanmelden. Ingeval ziekte de opkomst mocht verhinderen, moet de verlofganger hiervan zoodra mogelijk doon blijken door overlegging van eoue op geze geld pspier geschroven en gelegaliseerde genees kundige verklaring lor Gemeentesecretarie. Geldt het verlofgangers, aan wie wegens onvermogen ccne ongezegeldo verklaring is afgegeven, dan kan deze aldus, tor verzending aan wien behoort ter Gemeentesecretarie worden ingeleverd. Betreft het verlofgangers, nan wie, in verband met eone vorige oproeping in wcrkclijkcn dienst door don- zclfden geneeskundige reeds eene verklaring is uitgereikt, dan kan ook voor nict-onvcrmogendon met eeno ongezegelde en niot-gelegaliseerde ver klaring worden volstaan. De verlofganger van de Landwoer, die niet voldoet aan eone oproeping voor den workelijken dienst, wordt als desortour behandeld. Do verlofganger, die zich niet tijdig op do aangegeven plaats van opkomst aanmeld, maakt zich strafschuldig. Het niet ontvangen eoner hoofdelijke oproeping ontheft do verlofganger geenszins van zijne ver plichting tot opkomst in werkelijkon dienst, daar deze openbare kennisgoving EEN 1G en ALLEEN als BEWIJS geldt, dat hjj behoorlijk is opgeroepen. Zoodra de verlofganger in uniform is gokloed, staat hjj onder do «irijgswolten. Aan de landweermannen die gehuwd zijn of als hoofd van het gezin zijn aantemerken, kan door den Landweerdistrictscommandant woiden vergund om thuis te slapen, mits hun gezin in of nabij de plaats van oefening gevestigd is en de vergunning niet aanleiding geeft lot het afleggen van zoodanige afstanden, dat daardoor invloed wordt uitgeoefend op den goeden gang der oefeningen, tengevolge van, buiten deze, op gedane vermoeienis. De landweermannen, aan wie zoodanige ver gunning wordt verleend, zullen hebben zorg te dragen, dat zij ten minste een balfuurvóor den aanvang der morgenoefening in de kazerne terug zijn, terwijl zij des avonds eerst naar huis kunnen gaan, nadat alle oefeningen en diensten voor hen zijn afgeloopen. Aan de vorenbedoelde landweerplichtigen kan tevens door den Districtscommandant worden vergund om in eigen voeding te voorzien; zij ontvangen dan alleen een ration brood, terwijl aan hen f 0,25 per dag, als vergoeding voor levensmiddelen, wordt uitgekeerd. De landweermannen, die deze laatste vergunning erlangen, mogen zich echter niet tusschen de morgen- en middagoefening naar huis begeven; eenmaal in de kazerne, blijven zij daar tot zij zich des avonds na afloop der diensten, naar huis begeven. Op dezen regel mag alleen eene uit zondering worden gemaakt, indien eene avond oefening plaats heeft, waarvan de betrokkenen dan tijdig verwittigd zullen worden. De bovenbedoelde vergunningen werden ver leend voor den geheelen duur der opkomst en niet voor enkele wil'ekeurig te kiezen dagen. Indien van de vergunningen misbruik wordt gemaakt, zullen deze, onverminderd de eventueel op te leggen straf, voor den overtreder onmid- delijk worden ingetrokken. Zij die eerstbedoelde vergunning of wel beide deze vergunningen wenschen te erlangen, moeten zich ten spoedigste met een daartoe strekkend verzoekschrift wenden tot hunnen Landweer districtscommandant Het verzoekschrift kan op ongezegeld papier gesteld doch moet gefrankeerd verzonden worden. In het verzoekschrift voorts het adres van den landweerplichtige duidelijk en volledig te ver melden. Texel, den 28 Maart 1908; De Burgemeester voornoemd, HLDD1NGH. LANDWEER. Vergoeding en ontheffing voor kostwinners. Burgemeester en Wethouders van Texel; Gezien de openbare kennisgeving van lieden, waarbij de daarin genoemde dienstplichlingen der Landweer onder do wapenen worden geroepen Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de verzoeken om vergoeding, alsook verzoeken om ontheffing van den werkelijkon dienst, als kostwinner -de eerste gericht aan Z.E. den Minister van Oorlog, de laatste aan H.M. de Koningin moeten worden ingeleverd bij Bur gemeester eu Wethouders vddr 7 April a. s. Overigens wordt ten deze verwezen naar de afzonderlijke op de aanplakborden aangeplakte publicatie betrekkelijk //Kostwinners" en kunnen zoo noodig Dadere inlichtingen worden gevraagd ter Gemeentesecretarie. Texel, den 2S Maart 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HIDDINGH. De Secretaris RÜIBING.

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 1