N°. 2144 Donderdag 9 April 1908. 21ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van week tof week. Dit blad verschijnt Woensdag:- en Zaterdagavond 'Advertentiën vóór 10 nar op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. KOHIER HOOFDELIJKEN OMSLAG. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel maken bekeDd, dat een afschrift van het primitief kohier van den Hoofdelijken Omslag voor het dienst jaar 1908, gedurende vijf maanden, van den 23 Maart 1908 tot en met den 23 Augustus 1908 ter Gemeentesecretarie voor een ieder ter lezing ligt. Texel, den 23 Maart 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. S. DIJT, L. B. R GIBING, Secretaris. 28 Maart 4 April. Het Kon. Echtpaar heeft vandaag, Zater dag, de residentie verlaten en zijn intrek weer op het Loo genomen om daar als naar gewoonte den zomertijd door te bren gen voorzoover geen uitstapjes worden gemaakt. Dit laatste mag er wel even bijgezegd worden, want de Vorstin en Haar gemaal schijnen nog al van een uitstapje te houden. Zoo brachten ze in de afgeloopen week een bezoek aan de Maasstad waar de bekende fabriek van de firma Allan Co. werd bezichtigd en waren ze Donderdag getuige van den jachtrit van de Kon. ver- eeniging van jacht- en terreinrjjden te den Haag. Deze laatste „Ausflug" was meer ter eere van de hertogin van Mecklenburg die eenige dagen de gast van het Kon. Echtpaar was. Overigens was er weinig hofnieuws in de afgeloopen week en ook op ander gebied viel in ons land weinig belangrijks voor. Bij gebrek aan belangwekkender onder werpen hebben onze groote bladen gelegen heid gehad nogal wat aandacht te schenken aan een tweetal zaken, die evenwel toch niet geheel van belang ontbloot zjjn. Het onderwerp, de troonsopvolging is weder eens ter sprake gebracht en wel naar aanleiding van wat door den Holland- schen correspondent van het invloedrijke Fransche blad de „Temps" geschreven werd. Zooals mon weet zal wanneer de Koningin komt te overlijden zonder een kind na te laten, de kroon overgaan op Prins Heinrich van Reuss, zoodat dan het stamhuis van Oranje verdwijnt en er gevaar ontstaat voor een Duitsche voogdij. Deze mogelijkheid zou kunnen worden afgewend, door een herziening van de grondwet, maar deze herziening laat reeds 3 jaar op zich wachten. Nu heeft bovengenoemde corres pondent hier en daar eens geïnformeerd en is te weten gekomen, dat het aan de orde stellen van de kwestie der troonsopvolging in 1905 door de Koningin is aangemoedigd. Vandaar mede destijds de aankondiging van grondwetsherziening in de Troonrede. Sedert is echter naar de correspondent vermoed de Koningin van gedachten ver anderd. Waardoor kan hjj niet verklaren. Of H. M. nog hoopvolle verwachtingen blijft koesteren, of wol dat van buitenaf met name van Duitsche zjjde een wenk is gegeven, waarmede wellicht het korte be zoek van den Duitschen keizer onlangs in verband kan worden gebraoht durft do schrijver niot beslissen. Intusschen, thans is do grondwetsherziening voorloopig weer van de baan, daar minister Heemskerk het ontwerp ingetrokken heeft. Toch mag de kwestie wel eenigszins urgent worden verklaard en de correspondent brengt in herinnering het ongeluk dat het Kon. Echt paar onlangs overkwam. Hij heeft in ver band met een en ander bij enkele Staat kundigen eens poolshoogte genomen. En 't is hem gebleken dat omtrent de kwestie nogal groot meeningsverschil heerscht. Zoo zou Van Houten een republiek wenschen met een stadhouderschap, Dr. Kuijper een regeling waardoor evenals in Roemenië de soevereinen zonder kinderen hun opvolger kunnen aanwijzen, terwijl weer anderen de voorkeur aan een republikeinschen re- geeringsvorm zouden geven. Het komt ons voor dat de zaak zeker wel overdenking waard en zelfs vatbaar voor behandeling is, mits op een zoodanige kiesche wijze dat onze beminnelijke Vorstin daaraan geheel haar goedkeuring kan hech ten. Mocht onze koningin in de gegeven omstandigheden komen te overlijden wat God verhoede dan zou ons land voor een ingewikkelde kwestie staan. We willen evenwel hopen dat nog eens op de eenig afdoende wijze het vraagstuk der troons opvolging opgelost wordt. Het andere dat in de voorbije week om de aandacht vroeg, was de Staatkundige brief van Mr. Van Houten. Sedert deze oud-.minister niet meer in 's Lands verga derzaal zijn meeningen den volke kan ver konden, is hij weer tot den ouden weg, dien van het uitgeven van Staatkundige brieven, teruggekeerd. Van Houten heeft het in zyn jongsien brief over het nieuwe ministerie en hij schrijft daar nogal waardeerend over. Na tuurlijk plaatst hij het kabinet tegenover Dr. Kuyper, wien hij nu juist niet zooveel politieke vriendschap toedraagt. Het be ginsel vanDr Kuyper heeft thans afgedaan, redeneert Van Houten en hij gelooft dat er met het Kabinet Heemskerk wel samen te werken zal zjjn. Er is een begin van ontkuipering juicht de oud-minister en hij meent dat het door de liberalen met ingenomenheid moet worden begroet. En dan verwacht hij, die aan alles wat „rood" is een afkeer heeft, dat aan de linkerzijde de invloed der arbeiders evangelisten moge worden ingeperkt, ten einde de Kamer weer teD volle een orgaan te doen zjjn voor rechtsvorming en haar ontaarding in een strijdperk voor kerkelijke en klasse- belangen geen verderen voortgaan make. Door zoodanige wederzijdsche evolutie moet naar Mr. van Houtens meening te zijner tjjd invloed worden uitgeoefend op de stem busactie der elkander in het centrum het naast staande groepen. Tegen de democratie het conservatisme oordeelt Mr. Van Houten blijkbaar. En dat is van hem niet vreemd, al is hij ook genoemd de voorlooper van het radicalisme in Nederland. Of zjjn beschouwing, die in het kabinet- Heemskerk een conservatief ministerie ziet, wel juist is zal intusschen nog moeten blijken. Dat het misschien niet met volle zeilen de democratische wateren zal bezeilen ligt voor de hand, maar daarom behoeft het toch nog niet conservatief te zijn. Wij wachten liever nog maar eerst de komende dingen af. —o—o—o— Er is in de laatste dagen heel wat te doen geweest over de benoeming van een nieuwen Amerikaanschen gezant aan het Duitsche hof. In de plaats van den ver trokken gezant Tower was benoemd David J. Hill, thans Amerikaausch gezant in'onze residentie. Nu werd dezer dagen luidde verkondigd dat de Duitsche regeering in 't geheel niet met deze benoeming was ingenomen en dit werd den nog in functie zijnden gezant te Berlijn kenbaar gemaakt. Hoewel niets uitlekte omtrent de aanleiding van dit verzet, liepen er toch al dadelijk geruchten, dat het eigenlijk Keizer Wilhelm was, die tegen de benoeming van Hill gekant was, omdat deze destijds 's Keizers broeder bij diens bezoek aan Amerika niet hoffelijk had bejegend. Van andere zijde werd verondersteld, dat de Keizer den tegenwoordigen gezant Tower, wien hij groote vriendschap toedraagt, aan het hof wilde houden en nog weer anderen beweer den te weten, dat het vooral hier de kwestie was, dat Hill niet voldoende rijk was om een zoo schitterenden staat te voeren als Tower deed, officieel echter werden geen redenen genoemd, maar wel bleek dat er haken aan de kling zaten. Toch zal de heer Hill naar Berlijn gaan. t Schijnt dat van Duitsche zijde toegegeven is. Blijkbaar is men in Berlijn geschrokken voor den omvang dien deze zaak langza merhand had gekregen. De regeering te Washington wenschte niet te buigen voor den wil van den Duitschen monarch en deze die te zeer de goede verstandhouding met Amerika op prijs stelt en zich tot taak gesteld heeft die betrekkingen zoo innig mogelijk te doen zijn, heeft in de benoeming berust. Wel is dat niet zoo erkend van Duitsche zijde en deed men het voorkomen of men vreesde dat Hill zich te Bèrlijn niet recht op zijn plaats zou gevoelen, maar dat mag men zeker wel als een doekje voor 't bloeden beschouwen. Het „misverstand" heet thans uit de wereld te zijn. In elk geval de Regeering te Washington heeft de benoeming van den heer Hill aan den Senaat voorgesteld en deze heeft reeds dienovereenkomstig beslist. —o—o—o— Vorst von Bulow, de Duitsche rijkskan selier heeft de vorige week een uitstapje naar Weenen gemaakt, alwaar hij op Schön- brunn het keizerlijk slot met luister ont vangen en met vriendelijkheden overladen werd. Meende men in dit bezoek eerst niets anders te moeten zien, dan een be leefdheidsvisite omdat de Oostenrijksche eerste minister Ahrenthal ook al een paar maal te Berlijn de gast van den Keizer was geweest, deze meening heeft al spoedig plaafs gemaakt voor de veronderstelling dat v'On Bulow's bezoek ten doel had eens met den Oostenrijkschen monarch een woordje over de politiek te praten. Men brengt dit bezoek in verband met de ont moeting van den Duitschen Keizer met den Koning van Italië te Venetië. Men weet dat Italië en Oostenrijk in den laal- sten tyd niet op één stoel zitten, wat voor een deel het gevolg heet te zijn van het feit, dat beide een doel najagen op den Balkan. Italië stond steeds aan de zijde van Rusland in deze kwestie en scheen het met Oostenrijk en Duitschland niet eens te zjjn. Het doel nu van het onder houd der beide monarchen te Venetië moet geweest zijn de Italieaansche Balkanpolitiek in een ander spoor te leiden en dit moet Keizer Wilhelm aardig goed gelukt zjjn ook officieus werd althans bericht dat Duitschland en Italië het eens geworden zijn en nu moet Von Bulow naar Weenen zijn getogen om over de zaak met Keizer Frans Jozef en Aehrenthal te spreken. Daardoor zal dan wel in het Drievoudig Verbond de eenheid terugkeeren, Over de Balkankwestie zelf is dit nieuws te vertellen dat ook Rusland een voorstel bij de mogendheden heeft aanhangig ge maakt, dat hoofdzakelijk bedoeld de be voegdheid van den generaal-inspecteur over de drie Macedonische provincies uit te breiden. Verder zal de bestaande interna tionale financieele commissie ook met administratieve kwesties worden belast, w.o. ook de justitie, terwijl de vertegen woordigers der mogendheden gelijke rechten in de commissie zullen hebben. Dan zullen voor de orde en veiligheid dorpswachten aangesteld worden en de bestaande gen darmerie worden uitgebreid. De grondslagen voor de betrekkingen tusschen de militaire en administratieve overheid zal door de fin. commissie in overleg met de Porte geregeld worden. Over 't algemeen is dit Russisch voorste door de mogendheden beter ontvangen dan dat van Engeland. Voorshands echter valt nog weinig over de zaak te zeggen en 't zal nog wel eenigen tijd duren voor de mogendheden het volmaakt eens zijn geworden. TEXEL, 8 APRIL 1908. De Nieuwe Boot. De nieuwe boot zal den naam ont vangen van „De Dageraadaldus werd besloten in de gecombineerde vergadering van den Raad van Beheer en dien van advies, van Texels Eigen Stoombooton derneming, Zaterdagavond gehouden. Alzoo„De Dageraad", symbolisch vertolkende den nieuwen dag, die met die onderneming is aangebroken inzake het vervoer van Texel naar Helder en om gekeerd. Wij zullen aan dien naam nog moe ten gewennen, ze is nog vreemd, en er zal vermoedelijk ook wel wat over ge polemiseerd worden. De naam heeft echter een goede beteekenis en ze biedt dit voordeel, dat we bevrijd zullen blij ven van kleingeestige kibbelarijen, indien de boot een naam zou hebben ontvan gen in verband met particuliere bemoei ingen. Aldus „De Dageraad" moge in het vervolg van tijd blijken dat deze sym bolische naam inderdaad den juisten naam aangeeft. De voorgenomen fietstocht. 't Liep geen storm naar „de Lindeboom", waar de „Heldersche Sportman" Zondag j. 1. over dit plannetje was te spreken. Het aantal deelnemers was niet bijster groot. Ook het bestuur der Wielrijdersver- eeniging alhier, was er niet vertegen woordigd, mogelijk waren tegenover deze de honneurs niet voldoende in acht geno men. Maar 'tis nog geen Paschen; vóór dien tijd kan nog veel worden geregeld. Oosterend6 April. De rogvisschers, die gedacht hadden naar Zeeland te gaan, hebben, wegens de strenge bepalingen voor het uitzetten van netten op de Zeeuwsche stroomen, hun want geplaatst in de Meep bij Terschelling, De vangst is, hoewel het voor deze vis- scherij al meer dan tijd is, van geene be teekenis, zoodat men vreest dat de rog- visscherij dit jaar weinig te beteekenen zal hebben. - Van Makassar naar Amboina is overgeplaatst de heer C. H. Hille, Offi cier van Gezondheid le klasse, geboren alhier. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Ct8. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts Groote letters en Vignetten worden naar plaatsrnimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. VAN DEN

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 1