INRICHTINGEN welke Gevaar, Schade of Hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van de Weduwe Klaas Pereboom aldaar om in het perceel, kadastraal bekend in Sectie K, no 1781 eene slagerij te mogen oprichten door hen is ingewilligd. Texel, 3 April 190S. Burgem. en Weth. voornoemd, W. F, HIDDINGH, Burgem. BUIBING, Secretaris. INRICHTINGEN welke Gevaar, Schade of Hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van TijsCornelis ZijmteOudeschild aldaar om in het perceel, kadastraal bekend in Sectie D, no. 2352 eene slagerij te mogen oprichten, door hen is ingewilligd. Texel, 3 April 1908. Burgem. en Weth. voornoemd. W. F. HIDDINGH, Burgem. RUIBING, Secretaris. VUILNIS OP DE WEGEN De Burgemeester van Texel verzoekt den ingezetenen beleefd, geen vuilnis, scherven, enz., neer te gooien op open bare wegen, daar deze op verzoek bij afzonderlijke gereedligging dus niet vermengd met andere stoffen, immer door den gemeentereiniger worden weg gehaald. Texel, den 7 April 1908, De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH MEIVURE.V. De Burgemeester van Texel verzoekt den ingezetenen beleefd ten behoeve der Meivuren, geen goederen, voorwerpen, enz. af te geven dan in de laatste week der maand April. Texel, 7 April 1908. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. INRICHTINGEN, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van Jan Gerbrand Dros te den Burg op Texel, om vergunning tot oprichting eener slagerij, op het perceel, gelegen tusschen de Weverstraat en de Nieuw- straat aan de Schoolsteeg te den Burg en kadastraal bekend in Sectie K., Nos. 1104 en 111. Op Dinsdag, den 21 en April 1908, des middags te 12 uren, zal ten Raad- huize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te breDgen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Texel, den 7 April 1908. Burgem. en Weth. voornoemd, HIDDINGH, Burgemeester. RUIBING, Secretaris. Vinde 't navolging. Het doet ons genoegen te kunnen vermelden, dat door iemand, die in deze onbekend wenscht te blijven, aan het bestuur der Alg. Bewaarschool alhier de milde gift van f 100,- is ter hand ge steld, ten behoeve der gen. inrichting. Of de gehouden tentoonstelling, óf wellicht aüdere redenen hebben geleid tot deze schenking, vermogen wij niet te zegsen, wij vermelden slechts het feit, doch voegen er dit aan toemogen zulke bewijzen van belangstelling en waardeering meermalen de inrichting ten deel vallen. Naar wij vernemen heeft de pas in functie gf-trecRn administrateur van „Texel's Eigen Stoombootonderneming." ontslag uit die betrekking gevraagd. 0ude8child7 April. Dat onderlinge fondsen reden van be staan hebben, blijkt wel uit de alhier bestaande vereeniging Dorpskring „Steunt Elkaar." In 1887 met 52 leden opgericht, is dat aantal tot ruim 900 geklommen. Zonder grondkapitaal begonnen, bezit zij nu ruim f 6000. De contributie is zoo gering mogelijk en wordt al sedert 4 jaar gedurende 16 weken 's jaars be taald. De uitkeering bij overlijden is in vergelijking van vele begrafenisfondsen hoog te noemen. Met Mei a.s. zal wi der een begin gemaakt worden met de inning van contributie, nadat men van 1 Sept. 1907 daarvan vrijgesteld is geweest. Naar men ons mededeelt, zijn 3 leerlingen van den heer C. Schaap toe gelaten tot de Rijkskweekschool te Maastricht. (Bedoelde leerlingen zijn de jongelingen D. Kikkert Albz. en C. B Bakker Pz., beiden te Burg, en Jb. Koorn Gz. woon achtig aan de Westen.J De Cocksdorp6 April. Gisterenvoormiddag werd alhier beves tigd de onlangs beroepen candidaat tot den H.D., de Weleerwaarde Heer D. E. Boeke. Deze plechtigheid werd verricht door Z.Eerw. broeder, predikant te Noord- wijkerhout, die tot tekst had gekozen Joh. 15, vers 12 Zooals te voorzien was, waren zeer velen, waaronder ook een aantal familie leden en academievrienden van den beroe pen predikant, naar het bedehuis getogen. Op waarlijk treffende wijze had de bevestiging plaats. Het „handenopleg gen" door de aanwezige predikanten met de daarbij uitgesproken zegewenschen, maakte een zeer diepen indruk. Des namiddags deed de bevestigde predikant zijne intrede in de Gemeente. Z.Eerw. sprak naar aanleiding van 1 Corinthe 13 vers 13. Wederom was het kerkgebouw met belangstellenden gevuld. Na de predikatie werd achtereenvolgens het woord gericht tot den consulent der Gemeente (Ds. W F Smits), den broeder van den predikant, den kerkeraad, de kerkvoogden, de Ringbroeders, den Bur gemeester, de familie en vrienden, de aca demievrienden en tot de Gemeente. Ten slotte sprak de Weleerwaarde Heer Ds. W. F. Smits eenige woorden tot den nipuwen leeraar en verzocht de Gemeente te zingen Ps. 121 vers 4. Door schipper M. Boon Mzn. is aan bet strand in eene haringfuik eene zalm gevangen van 20 pond. Het hulplicht, dat verleden jaar het draailicht op den Eierlandschen vuur toren verving, wordt thans naarIJmui- den overgebracht. Vlieland. In de Rijkspostspaarbank ten Post kantore alhier werd in de maand Maart ingelegd f 136.82 uitbetaald f 576,80 Het laatst uitgegeven boekje was no. 316. Een zee-hospitium. In de vorige week had te Katwijk de plechtige opening plaats van het zee-hospitium voor jeugdige tuberculose lijders. De plechtigheid geschiedde in tegenwoordigheid van H. M de Koningin- Moe Ier en ruim 200 genoodigden i it verschillende deelen des lands. Het laat zich begrijpen dat het in de laatste jaren zoo zeer gezocht zeedorp in feestdos was gestokenvan de openbare gebouwen en vele particuliere woningen wapperde de driekleur, de ingezetenen en de talrijke bezoekers verkeerden in feeststemming. Het hospitium, gelegen in de duinen ten Zuid-Westen van het dorp op ongeveer 300 M. van het strard en bestemd voor- loopig voor 100 patiënten, mag, afgeschei den van zijne humanitaire strekkrng, een sieraad v> orden genoemd van bouwkunst. In de vestibule van het gebouw meldt een marmeren steen, dat het hospitium gesticht wordt door de vereeniging tot bestrijding der tuberculose R'dam, daar toe in staat gesteld door een schenking van den heer A. S. v. d. Bergh. Het gebouw heeft een ligbal voor 48 kinderen het is geheel electrisch verlicht en inge richt overeenkomstig de eischen der moderne hygiëne. Ongevallenwet en arbeidsgeschiktheid. Professor Korteweg geeft als zijn er varing tr kennen, dat de Ongevallenwet zeer verstorend werkt op de genezing van rentetrekkende patiënten. Vroeger, zegt deze professor, genazen ontwrich tingen en verstuikingen van schouder, handen en vingers grif, haast zonder dat de geneesheer, als ze weer in het lid gebi icht waren, er naar behoefde om te zien Tegenwoordig, na de in voe ring van de Ongevallenwet, vemscht de genezing eener schouderontwrichting volgens een Duitsche strtistiek gemiddoi l 8 maanden, en somtijds jaren. Op een vergadering der Heelkundige Vereeniging kort dr. Van Stockum onlangs verschillende gevallen van slechts geheel de breuken van beenen en armen laten zien, welker bezitters, geen rentetrekkers zijnde, hun werk volledig verrichten. De verklaring daarvan is goed en een voudig deze Een gezond mensch bezit een arbeidsgeschiktheid van meer dan 100 pet.d.w z. hij kan letsel en ongemak verdragen en toch nog 100 pet. arbeids geschiktheid overhouden. De professor zelf verstuikte zich voor eenige jaren een zijner vingers, waarbij een stuk been afnrak In weerwil van de pijn zette hij zijn arbeid als chirurg onverpoosd voort, en had er weldra geen last meer van. Ware hij onder de on gevallenwet gevallen, dan was hij mis schien een invalide geworden en gebleven. De ongevallenwet heeft de doos van Pandora geopend, en de arbeidsgeschikt- heid is daaruit ontvlucht. Moge de Re- geering de middelen weten te vinden, om deze vluchtelinge weder op te bren gen 1 zei de professor, en zijn gehoor gaf daarop een luid en langdurig applaus. Een brutale roofvogel. Het is algemeen bekend, dat een valk veel vogeltjes buit maakt, maar dat hij ook een aanval durft wagen op een ka narie, die rustig in een kooitje in een kamer voor het raam zit, is zeker iets zeldzaams. De heer Van Kerkvoorde te Frederiksoord had een kooitje, waarin een kanarie, in een staanden hanger, voor het raam staan. Daar komt opeens een valk met zooveel kracht tegen het raam vliegen, dat het glas breekt en het roofdier zich naar binnen tracht te wrin gen, om den kleinen zanger te grijpen Toen de eigenaar naderbij kwam ging de valk op de vlucht. Het diertje, dat anders een goede zanger was, heeft na dien tijd zijn stem niet meer Jaten hooren. Van een verdwenen rollade. 't Geval speelt te Apeldoorn, 't was Zondag, moeder de vrouw zou, bij gele genheid van dezen extra feestelijken dag, familie en huisgenooten tracteeren op een wichtige, malsche rollade. Den geheelen morgen reeds verspreidde 't gebraad de heerlijkste geuren door 't huis. Zelts een Lucullus zou van genot beginnen te snakken en watertanden.) 't Gewichtig oogenbhk naderde en 't hoofd des gezins zat met welgevallen 't mes op 't staal aan te zetten, om 't product van moeders braadkunst des te fijner te kunnen ontleden. Op eens klonk een schrille kreet door de anders stille woning. Wat was er gebeurd Moeder kwam in de keuken en ont dekte, dat de rollade was gegaan den weg van alle vleesch, ze was verdwenen, niets anders achterlatende dan nog een greintje geur en een treurende familie kring, die druk 't geval besprak, maar heilig overtuigd was dat 't toch zoo lekker had kunnen zijn. Wie zou er dien Zondag lekker gesmuld hebben Een goedgeslaagde Aprilmop. De leden van de kegelclub „De Wiebe- laars,"welke club is gevestigd in het café „De Poort van Clevo" aan den Nieuwen Binnenweg, ontvingen de vorige week een circulaire, waarin zij werden uit- genooaigd op een kegelconcours, dat tusschen do vier beste kegelclubs van het land zou worden gehouden te Arn hem op Woensdag 1 April. De circulaire was gedrukt en de inhoud zoo onberispelijk dat onze kegelaars, verguld met de eer, dat men hen onder de besten rekende, geen wantrouwen hadden tegen den fatalen datum van dit „concours." Allen reisden naar Arnhem en begaven zich naar het hotel „Bellevue," waar men niets van een concours afwist, maar waar wel een fijn diner voor hen gereed stond, dat hen werd aangeboden door hun club-broeder, die er hen zoo feestelijk had laten inloopen. Op die manier is het nog zoo onaardig niet, op 1 April eens te worden beetgenomen. Of 't wel voordeel geeft In de omstreken van Tiel woidtveel op mollen gejaagd. Per velletje wordt 7 cent betaald. Duizenden van die nuttige dieren zijn al gedood. Een handelaar ontving 8009 huidjes 1 Voor de betrekking van portier bij de Uciversiteits-klinieken te Utrecht hebben zich 500 gegadigden aangemeld. Een gevaarlijk beest. In den Bronx-dierentuin te Nieuw-York is een oppasser aangevallen door een boa-constrictor van de grootste soort, toen hij zich in de kooi bevond om het dier voedsel te brengen. De slang scheen te slapen, maar toen de man het dier een oogenblik den rug toewendde, slinger de het zich om zijn beenen. Tevergeefs trachtte hij zich te bevrijden. Op zijn hulpgeroep kwamen echter meeroppassers aanzetten, die na een zwaren strijd den man geheel uitgeput en half dood van schrik uit de omwikkeling van de slang losmaakten. Daarvoor waren vijftien mannen noodig Vreemde straf, vreemde rechtspraak. Een soldaat van het grenadiersregimont te Tantzig had bij het schijfschieten een slecht figuur gemaakt. Bij wijze van straf werd hij door een onderofficier zoo neergezet, dat de mond van de geweren zijner kameraden, als deze schoten, nog geen halven meter verwijderd was van het oor van den gestrafte. Het gevolg was een ernstige oorkwaal, die, volgens de verklaring van den behandelenden medicus, had geleid tot verlamming van de eene zijde van het lichaam. De onder officier stond wegens dit feit terecht en werd „wegens mishandeling, geen ernstig lichamelijk letsel tengevolge hebbende," tot 1 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Men vraagt zich af wat de krijgsraad onder ernstig lichamelijk letsel verstaat, als een verlamming van de helft van het lichaam tot de niet ernstige wordt ge rekend. Volgens haar stand geleefd. Yoor één der Parijsche rechtbanken wordt thans een echtscheidingsproces behandeld, dat voor de zooveelste maal een denkbeeld geeft, van de ontzettende verkwisting, waartoe de dames uit de „upper ten" in staat zijn. Eenige jaren geleden trad graaf De Cholet, directeur eener Turksche spoor wegmaatschappij, op een jaarlijksch in komen van 80,000 francs, in 't huwelijks bootje met mademoiselle Boulères-Seil- lière, die een bruidschat van 2,200,000 haar eigendom kon noemen Het jonge paar trok naar Konstanti- nopel, richtte zich daar vorstelijk in, huurae op verlangen der gravin een villa te Terapia, terwijl ze 't bovendien noodig vond te Parijs twee pieds-d-terre aan te houden, waarvan de een 8000, de ander 16,000 francs huur deed. Ging men zoo nu en dan eens naar de Fransche hoofd stad, dan vond mevrouw het gemakke lijker in een hotel te logoeren, wat met diners etc. zoo ongeveer 200 francs per dag kostte. Toen men twee jaar getrouwd was, kwam er een baby. Hiervoor kwa men twee Parijsche vroedvrouwen en een beroemd medicus naar Konstantinopel zoodat 't kindje papa reeds dadelijk 15,000 francs kostte. Bovendien vond ma het noodig, in de buurt van Brussel een kasteel te koopen, waar zooveel gebouwd en gerestaureerd werd, dat de graaf zich geen raad meer wist en fallissement aanvroeg, hoewel de gravin op 't allerlaat ste oogenblik voor 140,000 francs juweelen en echte kanten verpandde. Voor den rechter verklaarde madame, slechts vol gens haar stand geleefd te hebben. BEMESTING. XII Liefhebberij I Meermalen werd tot ons de vraag gericht: //welke meststoffen en in welke hoeveelheid moet ik op dit of dat land voor deze of die cultuur gebrui ken Slechts in enkelo gevallen konden wij met zekerheid een antwoord geven bv.voorveen- achtigen grond zal een bemesting met fosforzuur in de eerste plaats noodig zijn. Dikwijls echter kan men vooruit niet met zekerheid aangeven welke mest of meststoffen moeten worden gebruikt. Op eenvoudige, goedkoope wijze kan men echter een voldoend antwoord op bovenstaande vraa" verkrijgen. Men legt nl. proefveldjes aan, zoo danig, dat elk veldje op verschillende wijze wordt bemest, bv. I met kali en pbospborzuurmestII met kali en slikslofmest; III met phosphorzuur en stikstof; IV met kali, phosphorzuur on stik- stofmest. Wil men eenvoudiger, dan kan men I met kali; II met phosphorzuur en III met stikstof bemesten. Steeds wordt er gezorgd voor een onbe,mest gedeelte. De oogst zal uitwijzen of en zoo ja waaraan de grond behoefte heeft. Een sterk sprekend voorbeeld, hoe toevoeging van een bepaalde meststof, waaraan do grond behoefte heeft, den oogst kan verhoogen, volgo hier Een mijner leerlingen, de heer G. Kocdooder Pz. te VVester-Blokker (N.II.) heeft in het voorjaar var. 1907 een tweetal bcmestingsprocven genomen, één op Blauwe Winteraardappelen en dén op Peterselie (zaadtcelt). Bij elke proef waren 4 perccelcn van 1 Are groot. In 1000 had do bemesting bestaan uit slootaarde, nl. 80 schuiten op '/7 II. A., dus een flinke bemesting. De grond waarop do pro< genomen worden, was zware tuingrond. De afganndo teelt (1906) was peterselie bij de cot erwten bij de twocdc proef. Op de in dit voorjaar aangelegde pcrceclen werd do volgende bemesting tocgopast.

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 2