N°. 2145a Zondag 12 April 1908. 21ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. SCHIETOEFENINGEN. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het volgende bericht aan zeevarenden is uitgevaardigd Schietoefeningen in de stelling van den Helder, 3e District. „Volgens mededeeling van den Minister „van Oorlog zullen gedurende 2 dagen „in den loop der maand April 1908 „schietoefeningen plaats hebben in de „stelling van den Helder, uit kanonnen „van licht kaliber (6 c.M.) opgesteld op „bet fort Erfprins. „Op de dagen waarop gevuurd wordt, „zal van het betrokken fort een roode „vlag waaien van minstens één uur vóór „den aanvang der oefening, tot het einde „daarvan; alsmede gekleurde vlaggen, „aangevende de ware richting waarin „gevuurd zal worden. „Bovendien zullen op die dagen groote „waarschuwingsborden worden geplaatst „aan den ingang der haven en op de „batterij Vischmarkt, vermeldende de „plaats waarvan, en in welke richting „dien dag gevuurd zal worden, terwijl „nabij de haven en nabij het torpedo „magazijn borden zullen worden ge plaatst, waarop is aangegeven de „beteekenis der gekleurde vlaggenals „volgt „Een rood witte vlag beteekent N., „zwarte vlag O., wit roode vlag Z., witte „vlag W., wit zwarte vlag NO., rood „zwarte vlag Z.O., zwart witte vlag Z.W. „zwart roode vlag N.W. „Indien een stoomvaartuig tot waar- „schuwen of sleepen aanwezig is, en „indien de oefeningen het toelaten, zal „door dit vaartuig desgeivenscht hulp „worden verleend, om uit den onveiligen „sector te komen. „(Zie „Ned. krt." No. 201.)" Texel, den 10 April 1908. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. SCHIETOEFENINGEN. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat vóór 16 April a.s. gedurende één of twee dagen schietoefeningen zullen worden gehouden met kanonnen van 6 cM. van het fort Erfprins te Helder. Er zal worden geschoten in W., NW. en N. richting op een sleepschijf in zee. Onveilig gedurende de schietoefening is de zeewering tusschen Hectometerpalen 29 en 38. Texel, den 10 April 1908. De Burgemeester voornoemd, Hiddingh. NATIONALE MILITIE. Oproeping van Verlofgangers in werke- I ij ken dienst. TEXEL, 11 APRIL 1908. Een wandeling' vergeefs en nog iets. Op eene wandeling dezer dagen meenden we ook weder eens een bezoek te brengen aan de nieuwe begraafplaats, aan het Koogereind Wij herhalen, we meenden zulks te doen, doch werden daarin verhinderd, doordien de poort bij den inganggesloten was. Waarom zou dat wezen? was een vraag, die als van zelve bij ons opkwam. 't Is bekend, dat velen naar deze plaats eens heen wandelen, 'tzij dat ze daar een bezoek brengen aan de laatste rust plaats van een betreurde overledene of wel om andere redenen dit stille plekje eens gaan bezoeken. Ook ons ging het meermalen zoo en daarom bevreemdde 't ons te ontdekken dat de toegangspoort thans gesloten was. De mogelijkheid tot toegang was echter niet uitgesloten, daar op verzoek, de sleutel is te bekomen bij den gemeente veldwachter. Wij hebben van die gelegenheid geen gebruik gemaakt, doch meenden toch te moeten intormeeren naar de redenen welke tot sluiting aanleiding hebben ge geven. Welwillend werd ons alstoen mede gedeeld, dat deze maatregel is genomen 1°. Omdat de jeugd van deze stille rustplaats gebruik maakt als speelplaats, en bij het ravotten langs de paden en over de graven, zich niet ontziet om de bloemen, door betrekkingen op een graf geplant, af te plukken of te vernielen; 2° omdat sommige anderen, die slechts in de wandeling naar deze plaats gaan en dan gebruik maken van de daar ge plaatste rustbanken, zich niet ontzien de paden te ontsieren met notendoppen, sinaasappelschillen, papier en meer der gelijke rommelzoo, hetgeen de netheid van deze plaats niet ten goede komt. Terecht is voor dergelijke dingen het daar niet de plaats, evenmin zoo in het Park, waar vaak niet minder ergerlijk wordt huisgehouden, waar jonge boomèn worden gebroken of worden uitgerukt, waardoor trots waarschuwingsborden en ten spijt van alle goede zorgen, dit plekje meermalen een treurigen aanblik biedt. Tegen den genomen maatregel valt niets intebrengen; wij betreuren het dat 't zoo ver moest komen en de toegang moet worden beperkt, althans den vrijen toe gang, zooals we sinds jaren gewoon zijn. Vanwaar toch dit verschijnsel? Is de jeugd, of sommigen hunner, er in den laatsten tijd zoo op verwildert of hapert er iets aan het toezicht of waaraan anders j Wij vragen slechts. Is het wonder dat we er ohs over verheugden, toen op den avond van 28 Maart j.l.na eene causerie van den heer Muller uit Amsterdam, over „ver- eenigingen tot bevordering van vreemde lingenverkeer," een 50tal personen zich verklaarden voor de oprichting van een dergelijke vereeniging? Zeker niet. Niet omdat wij zouden meenen dat het aantal bezoekers anders dit jaar niet velen zouden wezen (we kunnen er nog wel wat veel krijgen; maar omdat, waar alreeds een 50 tal personen zich verklaren voor de oprichting van eene vereeniging als bedoeld, mag worden verwacht dat dezen het hunne zullen doen om de eischen, door zulk eene vereeniging ge steld, zooveel mogelijk te doen slagen. Dat is een krachtigen steun. En dan mag wel als een voornaam punt worden beschouwd het tegengaan van de vernielzucht, door de jeugd, dat wellicht meer ondoordacht dan uit bal dadigheid geschiedt, doch daarom niet minder schadelijk en onaangenaam is. Door den heer Muller werd aangeprezen versiering der gemeente (door bloemen of op andere wijze); wij juichen het toe, doch vergete men dan vooral niet om jongeren en ook ouderen, in de eerste plaats inteprenten, het aangebrachte zoo al niet te waardeeren, dan toch eens anders eigendom te eerbiedigen. De heer Muller zeide ook dat in Ne derland nog te weinig wordt gezorgd voor de reinheid van straten en wegen, en dat niet alleen geschreven wetten niet stipt worden opgevolgd, doch ook de „ongeschreven wetten" voor reinheid en zindelijkheid wel eens veel te wenschen overlaten; nu, we kunnen met die opmerking, ook hier ons voordeel wel doen. Er is hier „een ruim arbeidsveld," (een geijkte term in onze dagen), voor eene vereeniging als door den heer Muller bedoeld; wij wenschen dat van haar zal uitgaan een groote kracht, in de eerste plaats tot het tegengaan van het wan- dalisme, waardoor onze mooie plekjes gevaar loopen ruines te worden, of waar van een vuilnisbak wordt gemaakt. Dan zal zij een goed werk doen! Oosterend. De Gereformeerde Kerk alhier zal nu ook een nieuw orgel krijgen. Het wordt thans geplaatst door de firma J. Proper te Kampen, en men hoopt het voor Paschen gereed te hebben. Het zal dan op den tweeden Paaschdag, bij gelegen heid van het jaarfeest der Jongelings- vereeniging, ingewijd worden. Vlieland. Voor de Rijkskweekschool voor Onder wijzers te Nijmegen hebben met goed gevolg examen afgelegd, onze plaatsge- nooten Klaas Sieben Jzn. en Michiel List Jzn. Amsterdamsche Wolveiling. De makelaars. Gebrs Van der Vies te Amsterdam, hebben, in opdracht van de heeren Van Eeghen en Co. en Wm, H. Muller en Coin het verkooplokaal „De Brakke Grond" de eerste veiling van daar ter stede direct uit Zuid-Afrika aangevoerde wol gehouden, 495 balen. Er waren tamelijk wat koopers opgekomen vooral uit Tilburg, maar ook uit Duitsch- land. De prijzen bewogen zich tusschen 65 en 82'/i cent per K.G., zoodat wat ver kocht werd, de taxatiewaarde opbracht. Verschillende partijen werden opgehouden Een rijtoer. Iets wat misschien noch nooit in het Nederlandsche leger is voorgekomen heeft zich in den nacht van Zaterdag op Zondag in den Bosch afgespeeld. Een tweetal veldartilleristen op stal- wacht zijnde, hebben midden in den nacht twee der beste paarden weten te ontvoe ren en hebben daarmee een nachtelijken wedren gehouden op den Pettelaarschen weg. Zij schijnen daarbij nog al wild te werk te zijn gegaan, want een der paarden is zoo hevig tegen een boom terecht gekomen, dat het er bij bleef liggen en Zondagmorgen per kar naar de kazerne werd vervoerd. De beide artilleristen zijn thans britsruiters. Belangstelling in den landbouw. Ti. K. H. de Prins der Nederlanden heeft aan de voorzitters der verschillende vereenigingen en maatschappijen van landbouw hier te lande, alsmede aan eenige voormannen op landbouwgebied een uitnoodiging gezonden om Donderdag 23 dezer in het Koninklijk Paleis te Amsterdam een bespreking te houden over de wenschelijkheid van het tot stand brengen van een centrale organisatie, in verband met het landbouwtentoon stellingswezen. Op de kikkerjacht. Men schrijft uit Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen Nauwelijks beginnen de kikvorschen uit hun winterslaap te ontwaken, of er wordt weder jacht op deze nuttige dier tjes gemaakt. Het zijn Belgen, die, van een schepnet voorzien, langs de slooten gaan en zoo de kikkers weten te be machtigen. Zij verzenden de diertjes naar Parijs, alwaar ze door smullers op prijs worden gesteld. In België zijn de kikvorschen door de wet beschermd bij ons te lande niet. Het ware echter wel wenschelijk, want miljoenen voor den landbouw schadelijke insecten worden door de kikkers verdelgd. Wel wat ergals 'tioaar is. Men schrijft aan de „Pr. Gr. Cour." De heer van Zuylen van Nieuwolda, aannemer van den bouw der coöperatieve cartonfabriek te Koevorden, wendde zich tot de Arbeidsbeurs te Groningen, om een elftal flinke metselaars. Hij wilde wat gedaan hebben, maar ook goed be talen. Den mannen, die hem aanbevolen werden, weken lang al werkeloos en levende van de publieke liefdadigheid, bood hij dertig cts. per uur, bij een werkdag van ,11 uur; de daghuur zou dus f 3,30 zijn; de lui verkozen daar voor niet te werken, 't Was hun te weinig. Is het niet een rare wereld? Dood aan de musschen! Te Haarlemmermeer begint een groote vervolging tegen de musschen. Vanwege de landbouwafdeeling aldaar werd voor iedere doode inusch één cent, voor ieder ei een halve cent betaald. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Boeg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. De Burgemeester van Texel maakt bekend, datdoindezo gemeente gevestigde Verlof gangers wier namen hieronder zijn vermeld, bij deze, ieder tegen het achter zijnon naam aangegeven tijdstip, krachtens artikel 111 der Militiewet 1901 iu werkelijken dienst worden opgeroepen Lichting 1903. Zuidowind Jacob Bas Jan Vonk Pieter Plaatsman Pietor Witvliet Frederik Hendrik Backer Sijbrand allen van het 4o Reg. Vost. Art. Helder, dag van opkomst 21 April 1908. De opgeroepen verlofgangers zullen zorg dragen dat zij zieh, ieder op den voor hem aangegeven dag, in uniform gekleed en voorzien van hun ver lofpas (zakboekje), alsmede van al de bij hun ver trek met groot verlof medegenomen voorwerpen van kleeding en uitrusting, bij hun korps aan melden, en wel des namiddags voor vier uur of indien dit met het oog op den duur der reis niet mogelijk is, zoo spoedig doenlijk daarna. Zij, die binnen het Rijk woonplaats hebben, behoeven hun reis niet eerder aan te vangen dan op den dag voor de opkomst bepaald. Ingeval ziekte of gebreken de opkomst mochten verhinderen, moet hiervan zoodra doen lijk, door overlegging van eene op gezegeld pi pier geschreven en gelegaliseerde geneeskundige verklaring ter Gemeentesecretarie blijken. Geldt het verlofgangers, aan wie wegens onvermogen eene ongezegelde verklaring is afgegeven, dan kan deze aldus, ter verzending aan wien behoort ter Gemeentesecretarie worden ingeleverd. Betreft het verlofgangers, aan wie, in verband met eene vorige oproeping in werkelijken dienst door den zelfden geneeskundige reeds eene verklaring is uitgereikt, dan kan ook voor niet-onvermogenden met eene ongezegelde en niet-gelegaliseerde ver klaring worden volstaan. Hij die zonder geldige reden niet voldoet aan deze oproeping wordt, na daartoe verstrekte mach tiging van den Minister van Oorlog als deserteur afgevoerd. Hij die zonder geldige redenen zich te laat bij het korps aanmeldt, maakt zich strafschuldig. Het niet ontvangen eener bijzondere oproeping ontheft een verlofganger geenszins van zijne ver plichting tot opkomst in werkelijken dienst, daar de openbare kennisgeving EENÏG en ALLEEN als BEWIJS geldt, dat hij behoorlijk is opgeroepen. Zoo noodig kunnen nadere inlichtingen mon deling worden gevraagd ter Gemeentesecretarie, eiken werkdag. Texel, den 10 April '1908. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH.

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 1