Buiten la n d. Vergadering Gemeenteraad van Vlieland. Marktberichten. Predikbeurten- Oudeschild10 April. Gisteren ontstond bij een onzer inge zetenen een begin van brand, veroor zaakt door het wegspringen van een luciferskop. De gordijnen voor de ramen geraakten in brand. Verder onheil werd voorkomen. Den 2den Paaschdaz a. s. zullen de heeren J. de Jongh, J. Daalder Dz. en c. s. in de „Zeven Provinciën" alhier eene lezing houden, waarvan de opbrengst gestort zal worden in de kas der ver- eeniging „Texels Belang." Dat men niet al te veel moet ver trouwen op de vadsigheid van varkens, bleek gisteren. De heer C. Z. reed met een kar met varkens naar de Haven. Op den zeedijk sprong plotseling een dezer dieren over hek en al van de kar af en kwam daardoor in niet zeer zachte aanraking met de steenen. Met ge- kneusden en bebloeden snuit moest het zijne al te groote dartelheid boeten. In den loop dezer week zijn in de haven 2 schuiten met grint aangekomen. Deze grint was door de stoomschel pen- machine „de Hoop" in de Meep, bij Ter schelling, opgezogen. Verleden Zondag werd door onzen plaatsgenoot, den heer H. H., in den Kor- hoek een vogel gevangeD, die door hem naar Artis werd opgezondep Het bleek een „kleine Alk" te zijn, een vogel die wel eens meer aan onze kust wordt aangetroffen. Een vragenlijstje. De „Sport" heeft een lijstje met vragen toegezonden aan 43 hoogleeraren in de medische faculteit aan onze hoogescholen en aan ruim 800 praktiseerende Neder- landsche geneesheeren. Zij ontving ant woord van 6 hoogleeraren, nl. van de pro fessoren Rotgans (Amsterdam), Koster (Leiden), Korteweg (Leiden), Zwaarde maker (Utrecht), Pel (Amsterdam) en Koch (Groningen). Op de Vraag: „Welke sport of takken van sport acht u hygiënisch het best wordt geantwoord dat overdrijving in elk opzicht slecht is. Sport, die gemak kelijk tot overdrijving leidt, is dus af te keuren. Prof. Pel is een grappenmaker of een hengelaar, want hij antwoordt „de hengelsport." De meening der hooggeleerde heeren over het voetbalspel, is voor zoover ze er een hebben, verre van gunstig. De overige 37 professoren hebben niet geantwoord. Keuringsellende. Het „Nieuwsblad v. h. Noorden" schrijft: Een milicien van de laatste lichting, te Groningen in garnizoen, beweerde dat zijn oogen slecht waren en hij er niet voldoende mee kon zien. Een onder zoek door een deskundigen arts gaf omtrent het gebrek geen licht. Men vermoedde dat de man veinsde maar kon het hem niet bewijzen. Hij werd dus opgezonden naar het instituut voor ooglijders te Utrecht ter observatie Maar ook daar werd men niet wijzer, de milicien bleef zich half blind houden en de dokters bleven aan die blindheid twijfelen. Totdat een hunner een truc bedacht. Hij ging op zekeren morgen naar den milicien, gaf hem een papier en zeiJe bent afgekeurd, lees nu deze verklaring maar even voor en teeken haar, dan kan je gaan. De milicien liep er in. Hij las en zit nu te brommen voor al den last en de moeite, die hij den dokters heeft ver oorzaakt. Nog een ander geval Een milicien simuleerde een slappen linkerarm te hebben. Ook dit duurde dagen en dagen tot hij eindelijk, het telkens geobserveerd worden moede, door de mand viel en aan een sergeant majoor bekende, dat zijn broer hem theorie had gegeven en hem had verteld hoe hij moest handelen om viij te komen. Weer een ander deed alsof hij X beenen had. Ook bij hem had de dokter dagenlang werk, voor geconstateerd kon worden, dat hij veinsde. Ook hij had theorie gehad van 'n ander. Eet kan verkeeren! Sedert een aantal jaren bestond op het platteland gebrek aan arbei&ers, om dat het hooge loon in de steden, vooral te Rotterdam, betaald, de arbeiders naar de stad lokte. Thans is het juist andersom. De vroegere landarbeiders, thans boot werkers, loopen de boeren af om bjj hen weder aan het werk te worden gesteld. R. Nbl. Vischrijkdom en vischnood in de Noordelijke zeeën. Vreeselijk spoorwegongeval. De trein van Utrecht naar Gouda No. 209, heeft Woensdag tusschen de stations Breukelen en Harmeien op den overweg overreden en gedood twee personen en een paard. Om twee gulden. Op 14 Maart j.l. kocht boer S., wonende ongeveer drie kwartier buiten Naarden, van boer de R. wonende in Naarden, twee varkens, naar de laatste beweert voor f 62, te leyeren op nader te bepalen datum. Eenigen tijd later sprak S. De R aan over de levering der varkens, doch toen ontstond geschil over den prijs, daar S. beweerde voor f 60 gekocht te hebben. Voor dien prijs wilde De R. niet ver- koopen. S. nam daarop een deurwaarder in den arm, die De R. sommeerde om de varkens te leveren volgens afspraak. Waarschijnlijk op juridisch advies ging nu De R. met een wagen, waarop de twee varkens en twee getuigen naar S., die de varkens in ontvangst wilde nemen, doch voor niet hoogeren prijs dan f 60. Pe R. weigerde de beesten te geven, als geen f 62 werd betaald, en wilde met den wagen het erf afrijden. S. sloot echter het hek, dat van zijn erf toegang geeft tot den Amsterdamschen straatweg, en hield zoo De R. en de twee getuigen met de varkens ruim twee uur gevangen. De R. heelt nu een klacht ingediend bij de bevoegde macht, dat hij door S. wederrechtelijk van zijn vrijheid is be roofd, waartegen volgens art. 282 van het Strafwetboek een maximum gevan genisstraf van 7 jaar kan worden ge vorderd. S. heeft tegen De R. een civiele actie ingesteld over de levering der varkens. Dat kunnen dure varkens worden. (H.j Is versch brood nadeelig Een leerling van prof. Lhemann te München beeft z ch de moeite gegeven, dat vraagstuk eens grondig te onderzoe ken. H(j heeft eerst vergelijkenderwijze zeer versch en oudbakken brood uit het oogpunt van speekselvermenging onder zocht, ten opzichte van vocbtdeelen en van het zoutzuur en de pepsine, die in de maag aanwezig zijn. De vergelijkende tabellen van al deze operaties zijn zoo aan elkaar gelijk, dat er geen verschil te constatoeren valt. Het eenige verschil is, dat een versch brood minder gekauwd behoeft te worden om het gevoel te krijgen, dat het voldoen de vermaald is. Op dat oog" n hl ik heeft het slechts de helft speeksel genomen, die het oudbakken brood bij volledige kauwing zou hebben geëischt, welk laatste brood ook dubbelen t(jd zal vorderen. Maar dit verschil in speekselvermenging schijnt geen invloed te hebben op de inweiking van het maagsap op het brood. Tusschen goed gekauwd versch en oud brood is in dit opzicht geen verschil op te merken, volgens den proefnemer. Deze liet vervolgens 200 gr. brood zoo uit den oven nemen door 4 personen (een daarvan had een gevoelige maag) dezo groote hoeveelheid brood werd goed gekauwd en zonder uitzondering goed verdragen. Het schijnt dus, dat het verbod van versch brood overdreven is, en zou het derhalve de voorkeur verdienen om te profiteeren van de oogenblikken, dat het brood zoo lekker is, echter onder voor behoud, van niet meer te eten dan de gewone hoeveelheid, 50 tot 150 gr. Kleine oorzaken groote gevolgen. Dat een musch een gevaarlijk dier kan zijn bleek de vorige week Woensdag te Hamburg. De electrische tramweg in de eerste Duitsche koopstad zorgt als alle tramwegmaatschappijen naar hare beste krachten voor een geregelden dienst. Maar zij en wie dan wel hield geen rekening met de voorliefde der gevederde straatbengels voor gelei- dingsdraden als zitp'aats. Gaat een musch op zoo'n draad zitten, dan heeft dat in misschien 99 van de 100 gevallen niets te beteekenen. Dan echter kan de luim van het toeval het eenmaal willen dat de musch op een zekere plaats der leiding gaat zitten, in een aanval van koketerie zich ijverig gaat oppoetsen en bij deze bezig heid met de vleugels ook de draad raakt. De bliksemsnelle uitwerking van deze dubbele aanraking is kortsluiting. De musch gaat in vlammen op en de tram wagens op het traject blijven plotseling staan. Zoo ging het ook Woensdag op de tram naar de Hamburgsche voorsteden. Niet minder dan 4 uren lang kon niet worden gereden, en de reparatie ging met groote moeite gepaard. Een kraai veroorzaakte onlangs een dergelijk ongeval. Wat een vrekl Een oude vrek en menschenhater, Albert Vauhage is te Chapellebrouck, in den omtrek van Duinkerken, vermoord; de moordenaar heeft echter blijkbaar het geld, waarom het hem te doen was, niet kunnen vinden. Kort nadat Vauhage zich zwaar gewond naar zijn bed had gesleept, drongen de gendarmen binnen en zoodra de oude man hen zag, verzocht hij hun, al het geld dat bij bezat op zijn bed uit te spreiden. Ze zouden het in de kelder vinden in een groote flesch die hij onder een ton had geplaatst- Werkelijk vonden de gendarmes alles op de aangeduidde plaats en weldra spreidden zij over het bed van den stervende acht duizend franken uit in goud en twaalf honderd franken in zil vei stukken. „Je hebt er toch niets afgenomen vroeg de beminnelijke grijsaard, terwijl hij de gendarmen achterdochtig aankeek. Enkele oogenblikken later stierf hij. Dinsdag 7 April 1908. Aanwezig alle leden. Voorzitter de heer J. Molenaar, burgemeester. De notulen der vorige vergadering wor den goedgekeurd. In behandeling bomt opnieuw de veror dening tot regeling der jaarwedden van het onderwijzend personeel. Overeenkomstig het schrijven van Ged. Staten wordt beslo ten de nieuwe (reeds vroeger vermelde) regeling te laten ingaan 1 Januari 1908. Na kennisneming van een Bchrijven van den heer BurteliDgs, dat hij 1 Mei a.s. zijn functie van directeur-leeraar der Zeevaartk. school hcopt te aanvaarden, wordt met alg. stemmen besloten den heer W. Blom te be lasten met het geheele onderwijs gedurende de maand April en hem deswege f 50 gratifi catie te vorleenen. Voor kennisgeving worden aangenomen eenige ingekomen stukken van Ged. Staten, benevens het proces-verbaal der gehouden kasopname van den gemeente-ontvanger, wiens kas en boeken in orde werden bevon den. Het kassaldo bedroeg f 683,746. Een verzoek van T. Blom om afschrijving van hondenbelasting wordt toegestaaD, te weten voor 6 maanden. Aangehouden tot eene volgende vergade ring wordt een verzoek van het fanf.corps om subsidie uit de gemeentekas. Op een verzoek van J. de Gorter om het glop bewesten zijn huis te mogen huren van de gemeente of vergunning om het af te slui ten, wordt besloten toe te staan, dat adress. door een poortje het glop mag sluiten van zonsondergang tot den volgenden morgen zes uur. Van de Gezondh comm. te Enkhuizen is ingekomen: le rekening en verantwoording 1907 (wordt goedgekeurd); 2e verslag over 'tjaar 1907 (zal rondgezonden worden); 3e een schrijven omtrent het drinkwater voor de kinderen der openbare school. Naaraanleiding van een schrijven van den heer J. Klippus Jr., waarbij hij bedankt als lid van den raad en als ambtenaar v.d. bur gerlijken stand, wordt voor laatstgenoemde functie benoemd do heer M. S. Kruisinga. De heer Klippus spreekt een woord tot afscheid, de gemeente toewenschende, dat het haar wél moge gaan, waarna de burge meester onder instemming van den raad eenige waardeerende woorden tot den heer Klippus spreekt. Na mededeeling van den voorzitter, dat Z.K.H. Prins Hendrik als herinnering aan zijn bezoek aan Vlieland, de gemeente Z.K.Ha. portret heeft gezonden, voorzien van handteekening. wordt de verg. gesloten. f -f s Een koopman, een man van za ken, een werkman, in één woord iedereen die genoodzaakt is voortdu rend bezig te zyn, zoo die lydt aan een ziekte voortkomende uit armoede van het bloed of uit zwakte der zenu wen, kan,om zyn ziekte te bestryden, niet beter doen, dan de Pink Pillen nemen. Door zoo te doen snelt hy zyne genezing te gemoet en wint tyd ;en voor iedereen staat tydwinnen gelyk met geldwinnen. Kondag 12 April 1908. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds Kijne. Openbare Belijdenis. Waal. Voorm. 10 uur ds. Smits. Bevestiging der nieuwe leden. Oudeschild. Voorm. 10 uur ds. Kramer. Bevestiging der nieuwe leden. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Visser, Bevestiging eener lidmate. Oosterend. Nam. 3 uur ds. Kramer. Cocksdorp. Voorm, 10 uur ds. Boeke, Voorbereiding voor het H. Avondmaal. GEREFORMEERDE KEltK. Oosterend. Voorm. halftien ds. Rooseboom Nam. 3 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Vm. 10 uur ds.Scherpenhuysen Doop Schagen, 9 April. Aangevoerd: 0 Stieren f a 5 Paarden f 80,a f 180,-; Veulens f —0,— a f —0,—; 54 Kaltkoeien f 160,a f 240— 20 Vette Koeien i 160 a f 270; 22 Geldekoeien f 180 a f 252 150 Nuchtere Kalveren f 6 a f 16, Schapen (vette) f a t .00; 380 Overhouders f 17,00 a t 27, 10 Vette Varkens 44 a cent per Kg. 20 Varkens f 13,a f 18,—; 80 Biggen f 8,00 a f 12, Boter f 1,05 a f 1,15 per K.G. Kipeieren 1 2,75 a f 3,25 per 100; Leiden, 10 April. Ter markt werden heden aangevoerd 11 Stieren f90,— a f280,—; 432 Kalf- en Melkkoeien f 156 a f 334; 361 Varekoeien f 106 a f 221 256 Vette Ossen en Koeien f 171 a f 306 Graskalveren f af 43 Kalveren (vette) f 49 a 1 113; 174 Kalveren (magere) f4a t 9, 645 Schapen (vette) f 18, af 28. 342 Schapen (weide) f 17 a f 27; 585 Magere Varkens f 19-- a f 46, 474 Biggen f 5,00 k f 10,00; V. P: N. EIEREN VEILING. 10 April 1908 f3,05 tot f 4,65 per 100 stuks. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. van 4 tot en met 10 April '08. ONDERTROUWD: GETROUWD: Ueene- GEBOREN: Thijsz.v. Matthijs Molenaar en Anna Maria Cornelia Eelman (don Burg), Vrouwtje, d.v. Reijer Boon en Marretjo Koopman (den Iloorn.) OVRRLEDEN Jannetje Witte, oud 65 jaar, wed. van Cornclis Bakker (den Hoorn.) Jacob Puiman, oud 68 jaar, weduwn. van Cornelia van der Brink, (don Burg.) Gedurende vele jaren is de vraag onbeantwoord gebleven of bij de aanzienlijke schommelingen in de opbrengst der visseherij in de Noordelijke zeeën, die evenals bij de oogsten van jaar tot jaar voorkomen, niet gedacht moet worden aan uit- visschiDg der zee, of niet meer viseh gevangen wotrit dan met den natuurlijken vischaanwas overeenkomt, waarvan bet gevolg zou zijn, dat de zee werd uitgevischl. Vijf jaren geleden werden door alle staten van Noord-Europa, die bij de zeevisscherij belang hebben, een centraal comité voor behartiging der zeevisscherij belangen benoemd, dat in opdracht had bet vraagstuk van het onderzoek der zee in verband met de vis seherij te bestudeeren. Na deze vijf jaar van wetenschappelijk onderzoek is bet gebleken, dat de vermindering in de opbrengst der visseherij niet moet worden toegeschreven aan uitvisschen der zeeën, maar dat de vischvoorraad afhankelijk is van klimatologische factoren, die invloed uit oefenen op de oerproductie der oceanen. Deze z g. oerproduciie bestaat uit onmetelijke hoeveel heden micruskopische algenplauljes, die onder den invloed van het zonlicht uit de chemische bestanddeelen van het zeewater worden gevormd, evenals dat geschiedt bij landplanten. Een aantal microskopisch kleine kreeften en andere zee diertjes voedeu zich met de?e algen en deze diertjes strekken weer tot voedsel voor vele vischsoorten, zooals de haringen. De eene visch eet daarenboven weer de andere op, zoodat ten slotte de algen als oervoedsel dienen voor de overblijvende visschen. Het is duidelijk dat, waar de groei der algen zoo rechtstreeks afhankelijk is van zonneschijn, dus van het weer, de vischvoorraad ten slotte de meteorologische maxima en minima min of meer volgt. Klimatologische wijzigingen hebben dus veel giooti r invloed dan de mensch ooit kan uitoefenen op den vischvoorraad. Daarnaast kan de visseherij nooit uitsluitend vernietigend op den vischstand werken, daar toch ook onnoemelijke hoeveelheden roofvisschen, die de kleinere visschjes opeten, gevangen en dus aan hun roofwerk onttLokken worden. Zooveel kan gezegd worden, dat het internati onale zeeonderzoek geleerd heeft, dat het niet aan de visseherij geweten kan worden als de vischstand achteruitgaat. Hoogstens kan men zeggen, dat slechts de scholvisscherij door sommige Duitsche visssherijen te sterk wordt aangegrepen, doch over het algemeen schijnt het, dat de vis seherij niet kan worden beschouwd al de Noor delijke zeeën uit te putten. S .f .f .f 4 4

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 2