No 2147 Zondag 19 April 1908. 21st* Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. innenland, Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nar op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE R O O IJ, ParkstraatBubg op Texel. VERJARING VAX VORDERINGEN. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen belanghebbenden in herinnering dat alle vorderingen ten laste van het Rijk, de Provincie en de Gemeente, over bet dienstjaar 1907 vóór ot op den laatsten Juni aanstaande, bij de besturen en de ambtenaren, die het aangaat, moeten zijn ingediend. Alle op dien termijn niet ingediende vorderingen worden voor VERJAARD en VERNIE TIGD gehouden. Vooits worden belanghebbenden ver zocht niet den uitersten termijn af te wachten, maar de indiening der bewijs stukken, zooveel mogelijk te bespoedigen. Texel, den 14 April 1908. Bui gem. en Weth. voornoemd, HIDDING, Burg. RUIBING, Secrs. INVORDERING 'S RIJKS DIRECTE BELASTINGEN. De BURGEMEESTER der Gemeente Texel maakt bekeDd, dat het kohier no. 1 der Personeele belasting van de ge meente Texel (den Hoorn) over het dienstjaar 1908, invorderbaar verklaard op den 15 April 1908, aan den Ont vanger ter invordering is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is zijnen aan slag, op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Texel, den 15 April 1908. De Burgemeester, HIDDINGH. VERZOEKSCHRIFTEN ter bekonting; van jacht- cn vischakten en kostelooze machtigingen tot het schieten van schade lijk gedierte. Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel maken bekend, dat voor het nieuwe seizoen, aanvangende 1 Juli a.s. en eindigende 30 Juni van het vol gende jaar, ter Gemeentesecretarie kos- tsloos verkrijgbaar zijn blanco verzoek schriften ter bekoming van jacht- en vischakten, van kostelooze vergunningen tot uitoefening der visscherij, zoomede van buitengewone machtigingen tot het schieten van schadelijk gedierte llelanghcblienden worden in hun eigen belang uitgenoodigd hunne aanvragen en vergunningen zooveel mogelijk vóór den I Mei a.s. ter Secretarie in te dienen. Texel, den 14 April 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HIDDINGH, Burgemeester RUIBING, Secretaris. TEXEL, 18 A PRIL 1908. De l'aaschdagen. We vieren weldra het Paaschfeest, het Lentefeest, gelijk het meermalen wordt genoemd. Geeft 21 Maart officieel het begin der lente aan, Paschen, dat iets later komt, is meer het lentefeest, het feest van „nieuw leven. Dat wordt geloeraard in de bedehuizen, waar door den voorganger alsdan wordt gepredikt over het feest der opstanding, hetwelk immers beteekent het „nieuwe leven" voor de Christelijke gemeente. Maar ook het Israëlitisch Paaschfeest, dat vrij wel gelijktijdig invalt, en dezen doet denken aan de uittocht uit Egypte naar het beloofde land, heeft niet minder de boteekenis van „nieuw leven," van blijden toekomst. En dan de natuurZij verkondigt in alles de blijde tijding van het „nieuwe leven." Boomen, planten, bloemen, ja zelfs de dierenwereld, getuigt van den heerlijken tijd welke is aangebroken, het getuigt alles van de wonderbaarlijke onveranderlijke orde in de natuur, waar alles met de grootste regelmaat plaats vindt. Een heerlijk feest is het Paaschfeest, het stemt tot dank, al wordt het niet door allen met dezelfde gevoelens van dankbaarheid gevierd. De twee dagen welke aan het Paasch feest zijn gewijd, bieden velen ook ge legenheid om „naar buiten" te gaan, om te genieten van de heerlijke natuur, te bewonderen de eerstelingen in Flora's hof. Sinds de fiets hare intrede heeft gedaaD, is er dat niet op vermindert en ziet men elders ontelbaar velen die zich begeven naar debloembollenvelden welke tegenwoordig in vele oorden des lands worden aangetroffen. Ieder, die wel eens met zulke dagen aan den vasten wal vertoefde, zal ze hebben gezien die massa's feestgangers, welke overladen met bloe men (als ware 't Paaschossen) des avonds weder huiswaarts keereD, voldaan over 't gesmaakt genot. We zullen 't bier met wat minder moeten stellen, de bloembollenteelt heeft hier nog niet zoo'n hooge vlucht geno men; toch zullen wel enkele akkers zijn te bewonderen; maar toch, wanneer de natuur zich wat milder wil doen kennen als vorige dagen, dan kunnen de Paaschdagen ook hier gelegenheid bieden om genot te smaken in het „naar buiten" gaan. Het Badhotel aan de Koog heeft alreeds zijne deuren geopend, 'tis daar alles weder voor ontvangst gereed in het hotel hoog op de duinen, welks omgeving door dennenbeplanting veel in schoonheid zal winnen; een tochtje daarhenen staat zeker wel op het programma; een tochtje naar de heidebeplanting verdient evenzoo aanbeveling, terwijl een bezoek aan het boschje en het dwalen langs stille landwegen, waar de leeuwerik zoo vrij en blij een loflied doet hooren en het jonge vee in de weide dartelt, niet minder genot biedt aan beminnaars van de natuuren zoo zou er meer zijn te noemen wat de Paaschdagen tot ge- noegelijke dagen kan maken. En als men dan, aan het einde van den 2en Paaschdag nog iets zou wenschen te genieten van hetgeen kunst mag worden genoemd, dan herinneren we aan de gelegenheid welke wordt geboden in het hotel Texel, waar met mejuffr. Haak, (solo-sopraan), de heeren Sam. Vlessing (piano) en Gootjes (viool) een concert zullen geven. Zij allen staan hier zoo goed bekend, dat het overbodig kan heeten eene bijzondere aanbeveling tot bijwoning van dit concert, hier neer te schrijven. Zoo zal ook het Paaschfeest verschil lend genoegen kunnen bieden aan ieder onzer, een ieder naar zijn wensch en zijn behoefte. Zij de prediking van het nieuwe leven, in bedehuizen en in de natuur, voor den geest en voor het lichaam velen tot. gewin en make het moedig voor den verderen levenstocht. Het Paaschfeest zoo gevierd, zal zeker tot bevrediging strekken. Wij wenschen het allen toe. De Nieuwe Boot. Van „De Dageraad," in aanbouw op de werf „Hubertina" te Haarlem, werd ons eene fotografische opname toegezon den welke in onze winkelkast wordt geëxposeerd. Voor de .Septemberfeesten. Naar wij vernemen is de Koninklijke goedkeuring ingekomen, voor het houden eener verloting bij gelegenheid der Ten toonstelling van de H. M. v. L. Nog wordt ons medegedeeld dat het maken van eene omheining van het terrein, zoomede van een poort, is gegund aan de heeren Boon en Lap alhier. Gevaarlijke ziekte. Men schrijft uit Oss aan de „N. R. Ct." Tot nog toe zijn te Uden acht personen waarvan zeven kleine kindereD, door de gevreesde hersenvlies-ruggemerg-ontste- king aangetast. Eene vrouw, moeder van twee zieke kinderen, en twee kin deren zijn reeds gestorven. Alle patiënten zijn opgenomen in een rijksbarak, die voor dat doel uit Utrecht is gezonden. De diagnose is bacteriologisch vastgesteld door een assistent van prof. Spronck te Utrecht. De acht patiënten zijn over vijf huis gezinnen verdeeld, waarvan de huisvaders werkzaam zijn op de kunstmestfabriek van de firma Coenen en Schoenmakers. Waarschijnlijk is de ziekte overgebracht door arbeiders, die nog kort te voren te Essen werkzaam zijn geweest, voor ze aan genoemde fabriek werk kregen. De hersenvlies-ruggemerg-ontsteking schijDt vrij dikwijls in ons land voor te komen, maar blijft dan steeds tot een enkel geval beperkt. De epidemie te Uden is voor Nederland vrijwel een unicum. De schippers wel. Zes joDgens te Numansdorp gingen Zondagmiddag voor pleizier uit varen. Doordat zij noch met wind noch met stroom op de hoogte waren raakten zij weldra aan lager wal en kwamen op de slikken voor Willemstad terecht. Vijf sprongen er uit en waadden naar den wal, maar een met het toezicht over de boot belast, wilde haar niet verlaten. Trots de waarschuwing zou hij alleen den terugtocht aanvaarden. De stroom was hem te sterk, zoodat hij opnieuw op een bank kwam. Des avonds om 8 uur werd hij uit de boot gehaald en in Willemstad onder dak gebracht, na er 6 uur op die wijze ingezeten te hebben. Een gevaarlijk zaakje. Arsenicumvergiftiging door tandpasta! Bij een dame werd om de zenuw in een holle kies te dooden de holte met arseenpasta gevuld. Ongeveer 36 uren later werd de dame onwel en begon hevig te braken. Het braken ging gepaard met zware maagpijn, welke verschijnselen den daarop volgenden dag nog verergerden. Voortdurend werden groengekleurde slijmerige stoffen gebraakt en nam de pijn in hevigheid toe. De bloeddruk werd belangrijk lager, het gelaat was ingezonken, de huid koud en bleek, de ademhaliDg moeielijk, terwijl in armen en beenen krampen ontstonden. De handen waren zoo krampachtig gesloten, dat de vingers zelfs niet met geweld konden worden gestrekt. Het bewustzijn was ongestoord, de pupillen reageeren, de pols was zwak, versneld en onregelmatig. Daar alles op een acute arsenikvergiftiging wees, weidde kiesvulling verwijderd. Nog enkele aan vallen van zeer kwalijk riekende diarrhee volgden, doch binnen weinige dagen was de zieke genezen. De pasta bevatte 2pCt. arsenigzuur. Daardoor was een typische arsenikvergiftiging veroorzaakt, bij de in hooge mate bloedarme en blijk baar voor de werking van arsenicum uiterst gevoelige dame. („Pharm. Weekbl." Door een heusche ooievaar. Er zoude landbouwvergadering zijn te Anreep en Schieven onder de gemeente Assod, eene vergadering, welke zoud6 worden bijgewoond door den heer van Weijdom Claterbos, zuivelconsult voor Drenthe. De vergadering konde echter niet op het vastgestelde uur worden ge opend, want er was een hooge deftige gast gekomen, wiens verblijf in gereed heid moest worden gebracht. De ooievaar had 8 April weder zijn blijde inkomste gedaan, eenige dagen later dan vorige jaren. Zijne vroegere woning was even wel niet voor ontvangst gereed en nu begon hij te bouwen op een boerenschuur in de nabijheid. Maar dat was niet naar de bedoeling der ingezetenen en boven in den boom, die daarvoor reeds eerder dienst had gedaan, werd nu een rad aan gebracht. De ooievaar vond dat zeker ook een meer waardige verblijfplaatsen verhuisde spoedig daarheen. De toebe reidselen wareu oorzaak, dat de vergade ring Zaterdag wat later begon, waarmede ieder gaarne genoegen nam, temeer omdat men de komst van den ooievaar in ver band bracht met het weer en verbetering verwachtte, welke verwachting tot nu toe in geen enkel opzicht is vervuld. Menschen die hun eigen geld niet kunnen bewaren Bij het vernemen indertijd van ver schillende faillissementen sloeg velen zoo danig de schrik om het hart, dat zij niet langer hun geld aan anderen in bewaring durfden toevertrouwen, maar hun eigen schat liever in een geheim hoekje ver borgen. Zoo hadden een paar eenvoudige luidjes in de buurt van Almeloo hun schat ge borgen in de bedstede. Eenigen tijd geleden werd die bedstede schoongemaakt, zonder dat daarbij gedacht werd aan het geld, dat daar verborgen was. Later werd dit verzuim met schrik bemerkt, zonder dat men daarvoor eeni gen raad wist. Dezer dagen echter is het geld gevon den op een weiland, waar het puin uit de bedstede was neergeworpen. Men is nu daar gaan zoeken, in de hoop nog meer te vinden maar tot dusver is van het vrij aanzienlijk bedrag toch nog maar weinig terecht gekomen. „Nws." Zola als kunstmest De „Geld maakt melding van de volgende „motie": „De afd. Qatert „St. Anthonius" van den Gelderschen Boerenbond, vergaderd in cafó Dinnissen op 12 April, betuigt zijn adhaesie in het protest van den Nijm. R. K. Volksbond tegen de overbrenging van het stoffelijk overschot van Zola naar het Pantheon te Parijs en gaat over tot de orde van den dag." De secretaris der afdeeling lichtte, voordat de vergadering in deze aange legenheid haar oordeel uitsprak, de zaak nader toe en deelde o.a. mede hoe Zola ook de boeren door het vuil gehaald had, hetwelk een der leden de ontboezeming ontlokte: „Dan zó 'k zien botten, tot kunstmest gemaolen, nog nie op mien land willen hebben, schrief dè, ma gerust noa Frankriek toe, sikkeretaris." TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Ct3. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. m

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 1